Evlenme Yaşı ve Nikahın Önündeki Engeller!!!

Uveys El Konevi

Paylaşımcı
s.a. Arkadaşlar bu yazıyı anket bölümünde yazmıştım ama buraya taşıyarak konuyu daha da genişletmek ve sizden de yorumlarınızı almak istiyorum..
Bu konuyu çok önemsiyorum..İnşallah faydalı olur..

Lütfen buyrun::confused1[1]:

EVLENME YAŞI VE GÜNÜMÜZ TOPLUMUNDA NİKAHIN ÖNÜNDEKİ ENGELLER

Arkadaşlar bence evlenme yaşı iyice küçülmelidir...

Ama maalesef devrimizde bi sürü lüzumsuz eğitim engeli ile oyalandığımız için bilhassa okuyan kardeşlerimiz evlenme yaşını baya ileriye atıyorlar..İşe girdimdi askerlikti, biraz para biriktiriyim filan derken yaş oluyor 30...

Bu gerçekten çok kötü bir durum bence...Özellikle de imanlı ve takva sahibi genç müslümanlar için..Çünkü çevrenizde bi sürü genç flört ediyor onla bunla bazı ihtiyaçlarını tatmin ediyor, gerçek veya yalan sözde aşklar yaşıyor ve sizin de bir nefsiniz var...Hem de fakültede okuyorsunuz ne kadar büyük bir imtihan düşünsenize...

Ahh keşke bunu bizler düşüneceğimize büyüklerimiz, devlet adamlarımız,anne ve babalar düşünse de gençlere yardımcı olsalar...Onlara helal yolda kalmaları için destek olsalar..

Arkadaşlar bu bahsettiğim gerçekten gençlik için büyük bir sorun..Çünkü insan 15-30 arası yaşlarda her konuda çok hassas ve çok tehlikeli oluyor...Her an bir günaha meyl etme tehlikesi var..Ve de psikolojik olarak kendine destek olacak, derdiyle dertleneceği bir zevc veya zevce arıyor..Ama ekonomik şartlar olsun, toplumun bazı genel kabulleri olsun özellikleri erkekleri geç evlenmeye itiyor..Bu ise gençte başka ruhsal ve bedensel problemlerin meydana gelmesine sebep oluyor...Günahların haramların ve haram olan yanlış ilişki tarzlarının mıknatıs misali çekiciliği bir yanda , gencin psikolojik yanlızlığı bir yanda gerçekten çok büyük zorluklar çekiliyor..

Eski toplum yapımız böyle değildi..Gençler erkenden hayata atılır erkenden kendi hayatlarını kurarlardı... Okumak ve eğitim almak da bu konuda problem değildi..Aileler gence destek olur, onun aile kurmasına yardım eder ve genç hem aile hayatı yaşar hem de okurdu..Ama günümüz dünyasında Anadolu insanı
Batılı hayat tarzına göre değerlendirildiği için hayata oldukça geç atılıyor ve ona bu konuda destek olunmuyor..Aile kurması da büyük problem.."Yok şu kadar paran olacak bu kadar çeyiz hazırlayacan" filan feşmekan..Nikah yolu son haddine kadar zorlaştırılmış..Halbuki bu bizim hayat tarzımıza uymaz..Avrupalı gençler için bir sorun olmayabilir..Çünkü onlar nikahsız yaşamayı uygun görebilirler...Ve Evlenmeden önce 5-10 sene flört ederek bir çok ihtiyaçlarını maddi manevi karşılayabilirler..Ama Müslüman Asya insanı böyle değil..Anadolu insanına böyle bir hayat dayatıldığı için bir çok gencimiz yanlış yollara sapmışlar..Haramlara girmişler..Bir çoğu da girmek üzereler veya psikolojik olarak bunalımdalar..

Onun için diyeceğim bu soruna bir an önce bir el atılmalı..Yoksa ilerde çok daha kötü bir toplum yapısına gidilebilir..Çünkü toplumun en önemli parçası ve çekirdeği ailedir..Aile düzen bozuk bir toplum bozuk fertler üretir ve bozuk fertler de toplumu bataklığa götürür...

Sonuç olarak; kim ne derse desin, bütün çağdaş aydınlara muhalefet ederek şunu diyorum:
Evlenme yaşı mutlaka aşağıya doğru inmeli...Haramların yolu helallerle kapatılmalı...Helaller zorlaştırılmamalı...Bi sürü maddi külfetle evlilik imkansız hale getirilmemeli..Aksine teşvik edilmeli...
Dine hizmet etmek evliliğe mani görülmemeli....(istisnai durumlar hariç.)
Efendimiz (asm) ""Evlenen kimse dinin yarısını korumuş olur. Artık diğer yarısında da Allah'a karşı gelmekten sakınsın"buyurmuştur. (Beyhaki)Bu konuda sizden de yorum bekliyorum...

yonat

Asistan
Web sitesi
www.avar.tr.cx
Haklısın kardeşim amma zaman evliliktede olgunlugu istiyor,yani çagın normal karşılanan durumuda oldu.Kendine hakim olamayan nice zavallılar varki aile resi ünvanı almış,yabuna ne demeli.....şahsen ben endişe içindeyim....

Sabr-el-Hayat

Profesör
Cok tesekkür ve de sizi tebrik etmek istiyorum böyle ciddi bir konuya degindiginiz icin. Lakin ne yazik ki fazla katilan olmamis! :uzgunum[1]:

Zamanimiz insanlarin "eski anadolu müslümanlarindan" ne kadar farkli olduklarinin farkinda olmadiklarini düsünmekteyim... Bunun degisikligin farkina varabilsek, batililarin bizi kandirip "modern" olusumuzun, bizi dinsel, kültürel hele hele ailesel geriye atisi olmustur...

Bir bilim adami söyle demis (kim? hatirlamiyorum..): Ne zaman ki müslümanlar islami kuvvetli yasadilar o zaman ilerlemislerdir.

Hiristiyanlar ise ne zaman dinlerinden ve kiliseden uzaklastilar, o zaman ilerlediler... (Gizli bir mana var, acaba müslüman bir yabanci bilim adamimiydi..?)

Milleti bati standartlarina uymaya zorlayan zihniyetler türk milletin evlerine kadar girdiler. Aile baglarini koparmaya calistilar ve basarili da oldular. Genc ögrencilerin beynini her türlü malayani seylerle mesgul edip. Aileyi, isini gücünü, ve en önemlisi ahireti icin gayretini yok etmek icin her seyi yaptilar ve hala yapiyorlar... Insanlari yüzyillar önce planladiklariyle kötü oyunlariyla bugün ki duruma getirdiler...

Modernizm/Bati = iltica

Islam camiasi "modern" oldu ve... .

Bana göre bu sorunumuza tek care: Islam birligidir! Bu birlik devletlerin birligi olmadan önce insanlarin gönlü, yüregi bir olmali.

BÜYÜK UYANIS NE ZAMAN OLACAK ALLAHIM???. . .