Evlenİlecek Hanim

SMAYLNUR

Üye
--------------------------------------------------------------------------------

EVLENİLECEK HANIM
Hazreti Ömer zamanında da kadılık yapmış olan meşhur, Kadı Şüreyh'e birgün bir genç gelerek evlenmek istediğini ve fakat evleneceği kadının tahsilli ve şehirli olmasını istediğini bildirerek nasihatta bulunmasını istedi.

Kadı Şüreyh, o gence Müslümanın evinin cennet olduğunu ve Hazreti Resûlüllah'ın böyle buyurduğunu naklederek başından geçen evliliği şöyle anlattı:

-Gençtim, artık evlenme zamanımın da geldiğini düşünmeye başlamıştım. Birgün Benî Mahzun kabilesinin çadırlarının önünden geçerken bir kız görüp, ona talip oldum. Kız babası kısa bir tetkikten hemen razı olup işi bitiriverelim dedi.

Kısa zamanda düğünler yapıldı, dualar edildi ve evlilik hayatına ilk adımımızı atmış olduk. Fakat çok geçmeden beni bir pişmanlıktır almıştı. Çünkü ben bu bir köylü kızıdır, üstelik tahsil de görmemiş, bununla ben nasıl geçinebilirim diye düşünüyor bu kararımdan dolayı son derece pişman oluyordum.

Çok geçmeden bizim hanım birgün bana şu sözleri söyledi:

- Efendi! Sen alim ve şöhret sahibi bir kimse imişsin. Ben ise yaylalarda gezen şehir hayatından anlamayan bir köylü kızıyım. Aslında cen kendine göre bir evlilik, ben de kendime göre bir hayat kurmalı idim, ama kader bizi birleştirdi. Cenabı Allah benim gibi bir köylü kızını senin gibi bir şöhretli alime nasip etti. Şimdi sen bana benim bilmediğim tarafları anlat ki, ben onlara dikkat edeyim, mesela; senin evine benim sülalemden kimler gelebilir, senin akrabalarından kimleri misafirliğe alayım, kimleri kabul etmeyip onlara karşı soğuk davranarak eve gelmemelerine mani olayım dedi.

Ben kadının bu anlayışı karşısında düşündüklerimden dolayı pişman olup:

- Hatun sen bana öyle şeyler söylüyorsun ki, eğer bunları hakkiyle yaparsan beni bahtiyar edeceksin, dedikten sonra:

- Dindar olmayan hiçbir kimseyi eve almayacaksın, dindar olanlardan da senin tarafın çok çok gelmesin, benim tarafımdan ise; şu, şu şahıslar gelmesinler, şunlar ise hiç gelmesinler diye gerekli talimatı verdim. Tam bir sene huzur içinde yaşadım. Bir sene sonra fetva dairesinden eve döndüğümde evde son derece mütesettire bir hanım görüp kim olduğunu sordum. Hanım annesi olduğunu söyledi. Kayın validem olduğunu öğrenince elimden gelen hürmeti esirgemedim. Bir müddet sonra kayın validem bana:

-Oğlum hanımından memnun musun? Diye sordu. Ben:

-Allah senden razı olsun, kızınızdan çok memnunum. Bu zamana kadar hiçbir şikayetim olmadı, diyerek memnuniyetimi izhar ettiğimde, kayın validem bana şunları söyledi:

- Oğlum kızımdan tabii ki memnun olacaksın. Çünkü biz onu cennette büyüttük. Evimiz Resulüllah'ın bildirdiği gibi bir cennetti. Kur'an ahlakından başka birşey öğretmedik ona... Yine de sen hanımın üzerindeki otoriteni eksik etme! Çünkü kadınlar iki sebepten hemen şımarıverirler: Birincisi ona olan sevgini yüzüne söylediğinde, ikincisi ise bir hayırlı evlat dünyaya getirdiklerinde.

Buse

Üye
son iki cümleye pek katılmasam da teşekkürler. :)

SİRAC

Üye
tek kelimeyle hakikatle dolu bir paylaşım Allah(cc) razı olsun...

rozarin

Üye
bu tür yazıların kaynağınıda belirtirseniz daha isabetli olur sanırım ...içerisinde özellikle son cümlesinde mantıksızlıkların oldugunu düşünüyorum yani yapılan genelleme yanlış...yazının sahih bir yazı olduguna da şüpheyle yaklaşıyorum açıkçası :confused1[1]:

DJ MESNEVI

Doçent
güzel bir yazı ama sımarmıyıcak kızlarda tanıyorum en nihayetinde..

nur_Sahra

Asistan
tesekkür yagmuruna tutulmus yazi :) ALLAH razi olsun

güzel bi yazı ama bence şu şımarma kısmı herkes içiin geçerli olmamalı yani bi genelleme yapılmamalı bence...

undersecretary

Doçent
bayanları anlamak hayatın bir kısmını anlamak gibi birşey sanırım...

aHuZaR

Can kayıp can firarda
Erkekler " Seni seviyorum " sözünü bir kez şöylesin, karsı taraf bununla 20 sene idare etsin ister.
oysaki sevdigini sevdigine bildirmen gerek
ama sözle
ama hal lisani ile
sözle bildirmekte galiba erkeklere en zor geleni:)
dolayli yoldan anlatim daha kolay geliyor onlara
icindeki sevgiyi Karsindaki bilmiyosa o sevginin ne önemi varki?
aynen cebinde para dolu olupta acindan ölmek gibi...
$imarma kelimesi arkadaslarinda dedigi gibi kisilik meselesi
simaran her halukarda $imariyor zaten

DaLokay

уüяєкℓєя∂є
Web sitesi
www.youtube.com
Erkekler " Seni seviyorum " sözünü bir kez şöylesin, karsı taraf bununla 20 sene idare etsin ister.
oysaki sevdigini sevdigine bildirmen gerek
ama sözle
ama hal lisani ile
sözle bildirmekte galiba erkeklere en zor geleni:)
dolayli yoldan anlatim daha kolay geliyor onlara
icindeki sevgiyi Karsindaki bilmiyosa o sevginin ne önemi varki?
aynen cebinde para dolu olupta acindan ölmek gibi...
$imarma kelimesi arkadaslarinda dedigi gibi kisilik meselesi
simaran her halukarda $imariyor zaten

başka söze ne hacet.......

selametle....

Nuray Azizoğlu

Paylaşımcı
Web sitesi
blog.milliyet.com.tr
KADINveERKEK

--------------------------------------------------------------------------------

Yine de sen hanımın üzerindeki otoriteni eksik etme! Çünkü kadınlar iki sebepten hemen şımarıverirler: Birincisi ona olan sevgini yüzüne söylediğinde, ikincisi ise bir hayırlı evlat dünyaya getirdiklerinde.

Evet belki böyle kadınlar vardır; fakat öyle erkekler de vardır. Bu örneği tam ben Peygamberin sünnetine uygun bulmuyorum. Cünkü Güzel Peygamberimiz hanımlarına olan davranışlarında ve söylemlerinde, onlara karşı sevgisini hep ifade etmekteydi. Bu tarz bir örnek, erkek egemen bir toplumun içerisindeki erkeklerin mutlulukla kabul edeceği, kadınlarınsa kabul etmekten başka çaresi yokmuş gibi gösterilen bir örnek. Lütfen, Güzel Peygamberimizin hanımlarıyla olan ilişkilerine bir göz gezdirelim... Bu bizim için daha güzel olur...

Wesselam
Azize