Evini taşımaya hazırlananlar dikkat!

Dergaz

Profesör
Ev değiştirme, yorucu olduğu kadar dikkat edilmez ise sağlık açısından da risk taşıyabiliyor.

Dr. Barış Mutluer'e göre özellikle zorlu hava şartları taşınma işlerini beden sağlığı açısından tehlikeye sokuyor. Evinizi değiştirirken terleyerek cereyanda kalmamaya, ağır kaldırmamaya ve ters harekette bulunmamaya dikkat ederek, üşütmenin ve bel ağrısının önüne geçebilirsiniz. Mutluer, ev taşırken bel ağrısı probleminin, üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra en sık rastlanan sağlık sorunu olduğunu söyledi. Özellikle mesleki etkenler ve kişinin genetik yatkınlığı, bel ağrısı yaşamada en önemli sebepler. Ağır fiziki zorlanma gerektiren işlerde çalışma süresi de arttıkça bel ağrısına maruz kalma durumu daha sık gözleniyor.

Mutluer, "Terledikten sonra eşya taşınan evde sürekli açık olan kapı ve pencereler yüzünden cereyana maruz kalmak, soğuk algınlığına davetiye çıkarır." dedi. Terli terli cereyanda kaldıktan sonra boğazınızda yanmayla birlikte ağrı da başladıysa, kulaklarınızda doluluk hissediyorsanız, öksürük ve sesinizde değişiklik varsa, üst solunum yolu enfeksiyonu gelişmiş demektir.

Dr. Barış Mutluer, taşınma ve ev yerleştirme sırasında denge kaybı, çarpma, düşme, burkulma ve benzeri kazalara bağlı yaralanmalara karşı önlem olması açısından muhakkak bir "ilkyardım çantası" bulundurmanın gerekli olduğu konusunda uyardı.

Kaynak: Zaman

ne saçma ne gereksiz bir haber yapmış zaman. Neymiş ayağınız burkulursa diye ilk yardım çantası bulunduracakmışız. Çok sağol ya iyiki söylemişler ben de burkulmuş bacağın üstünde soğan kırılınca iyileşir diye biliyordum :D .Bide cereyanda kalmayın üşütürsünüz demişler :eek:leyo: