evdeki düzensizlik çocuğun gelişimini olumsuz etkiliyor | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

evdeki düzensizlik çocuğun gelişimini olumsuz etkiliyor

HaZiRuN

Revizyonda
İhvan Üyesi
Katılım
15 Ara 2010
Mesajlar
2,591
Puanları
0
EVDEKİ DÜZENSİZLİK ÇOCUĞUN GELİŞİMİNİ OLUMSUZ ETKİLİYOR
İngiliz ve Amerikalı bilim adamlarından oluşan bir araştırma ekibi, evdeki dağınıklığın çocuğun zihinsel gelişimi üzerinde etkili olabileceğini buldu. Araştırma, yaşları üç ila dört arasında değişen 8000 çocuğun yaşadığı ortamdaki düzensizlik ve zeka durumu arasında ilişkinin incelenmesine dayanıyor.
New Scientist dergisindeki araştırma yazısına göre evdeki dağınıklığın diğer sosyal koşullardan bağımsız olarak çocuğun zekası üzerinde az da olsa etkili olmakta. Küçük, dağınık gürültülü yaşam alanların çocukların zekası üzerinde etkili olabileceği kuşkusu aslında daha önceki araştırmalarla da ortaya çıkmıştı. Fakat o zamanlar, bundan ekonomik veya sosyal statü, genetik faktörlerin ya da çevrenin mi sorumlu olduğu pek anlaşılmamıştı.
Bu faktörleri birbirinden mümkün olduğunca bağımsız olarak inceleyebilmek için Penn-Devlet Üniversitesinden Stephen Petrill, bir ve iki yaşındaki ikizlerin verilerini incelemiş. İkizler bazı özdeş genlere sahip oldukları için genetik etkilerin kesin bir şekilde saptanmasına yardımcı olacaktı. Çocukların zekası bilgi, gramer ve sözcük testleriyle değerlendirildikten sonra evdeki durumları araştırılmış.
Sonuçlar evdeki düzenin gerçekten de çocukların zekası üzerinde etkili olduğunu göstermiş ve bu etki ailenin sosyoekonomik durumuyla hiçbir ilgisi yok. Araştırma yazısını kaleme alan Robert Plomin, çocukların düzensiz bir ortamda sağlıklı öğrenemediklerine şaşmamak gerekir diyor. Dağınıklık, diğer zamanlarda çocuklara dünyanın gidişatını gösteren ayrıntıları örtmekte.
Kaynak: Hürriyet Bilim Dergisi, Ekim 2004
 
Üst