Evde güven duygusu alamayan çocuk... | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!
Altın Burada

Evde güven duygusu alamayan çocuk...

ismail

Yeni
İhvan Üyesi
Katılım
3 Mar 2007
Mesajlar
20,475
Puanları
0
Yaş
43
Kocaeli Çocuk Hakları Masası Sorumlusu Zeynep Akı, aile içinde güven duygusu alamayan çocukların sokağa yöneldiğini söyledi. Akı, ailelerin bu konuda çok dikkatli olması gerektiğine dikkat çekti.


Zeynep Akı, açıklamasında, aile içerisindeki her bireyin ailenin diğer üyelerine güvenmek ve onlar tarafından güvenilmek istediğini ifade etti. Anne-baba arasındaki güven ilişkisinin çocuklara direkt olarak yansıyacağını önemle vurgulayan Akı, "Anne-baba arasındaki güven kendine olan güveni de etkiler. Güven ortamının olmadığı bir ailede ilişkilerin sağlıklı olması mümkün değildir. Anne baba arasındaki ilişkinin boyutu ve birbirlerine olan güvenin seviyesi çocuklara da yansımaktadır." dedi.

Anne ve babasından güven alamayan çocuğun bir süre sonra bu duyguyu dışarıda aramaya başladığını aktaran Akı, "Eğer anne baba çocuğuna güven duymuyor ve ona güven vermiyorsa, çocuk, bu güven ihtiyacını dışarıda aramaya yönelecektir. Anne baba olarak öncelikle kendimize ve birbirimize güvenmeli, çocuğumuzun güvenini sarsacak tavır ve davranışlardan uzak durmalıyız. Sonra da her fırsatta çocuğumuza olan güvenimizi ona açıkça ifade etmeli, bunu davranışlarımızla göstermeliyiz. Herhangi bir tehlikeyle veya problemle karşılaştığında ise yanında olduğumuzu hissettirmeliyiz. Bu, onun problemlerini bizim çözmemiz anlamına gelmemeli. Çünkü böyle yaparsak, çocuğumuzun problemlerini çözme kabiliyetlerini ve özgüveninin gelişmesini engellemiş oluruz." şeklinde konuştu

'ÇOCUKLARA HAKLARI ANLATILMALI'

Akı, dünyada ve Türkiye'de milyonlarca çocuğun istismara uğratıldığına işaret etti. Çocuk haklarını bilmeyen birçok insan bu duruma göz yumarken, çocuklar da çaresizlik içinde bu duruma boyun eğiyor. Şiddete maruz kalan birçok çocuk olduğunu ifade eden Akı, çocukların doğuştan birçok hakka sahip olduğunu ve istismar edilen çocukların haklarını bilmediğini söyledi. Birçok vatandaşın da çocuk haklarını bilmediğinden yakınan Akı, çocuk haklarını şöyle tanımladı:

"Çocuk hakları, kanunen veya ahlaki olarak dünya üzerindeki tüm çocukların doğuştan sahip olduğu eğitim, sağlık, barınma, fiziksel, psikolojik veya cinsel sömürüye karşı korunma gibi haklarının hepsini birden tanımlamakta kullanılan evrensel kavramdır." Akı, çocuk hakları konusunun insan hakları kavramının içinde ele alınması gerektiğine değindi.

CİHAN
 
Üst