Ev içinde bir şey arayıpta bulmadığımızda okunacak dua

Hikem

Kıdemli Üye
EV İÇİNDE BİR ŞEY ARAYIPTA BULMADIĞIMIZDA OKUNACAK DUA

Evin içinde veya haricinde bir şey kaybedip ararken bulamadığımız zaman : ''Allahumme râdde-ed-dâlleti ve hâdi-d-dâlleh!Ente tehdi min-ed-dalâleh.Urdud aleyye dâlleti (Ne kaybettiyse ismini söyler) bi Kudretike ve Sultanik.Feinneha min fadlike ve atâik.''

Yani: ''Allahım! Ey kayıpları geriye döndüren ve ey kayıpları ileten! Sen dilediğin kayıpları sahibine döndürürsün=sahibini kaybolan şeye ileticisin.Kaybettiğimi(Ne kaybettiyse ismini söyler) Kudretinle , İzzetinle bana döndür ne olur.Bu gibi işler Senin fazlı bağışlarındandır'' demeliyiz..

Bu hususta dahi bir çok hadisler varid olmuştur.Ayrıca menkibelerde tesbit edildiği üzere İbrahim Edhem Hazretlerine bir Fatiha , üç İhlas bağışlamak üzere okuduktan sonra : ''Meded ya İbrahim Edhem!'' diyen sofilere

İbrahim Edhem himmet eder.Bu İbrahim Edhem'e mahsus bir keramettir.Bu gibi yerlerde dahi, salih zevatlarla tevessül caizdir.Not: bu yazılanları bende tecrübe ettim, ve kaybettiğim bir şeyi(anahtar idi) şeyi Allahım izni izni ile buldum.(Hikem)

Bu yazılanlara, ''Vahhabiyyul meşreb olanların şiddetle kızacaklarını biliyorum..Ne yapalım kızsınlar.. :)

HaZiRuN

Revizyonda
Ezbere alayım annem de kurtulsun,ben de kurtulayım:)
paylaşım için tşk..

cicek demeti

Sükut
Rabbim razi olsun can kardesim cok tesekkurlerimi sunarim...cok iyi oldu bu dua...

Hikem

Kıdemli Üye
Ben teşekkür ederim, efendim...İnşa<Allah kaybettiğinizi bulursunuz, bizede fatiha gönderirisiniz.:)

türkü

Kıdemli Üye
akılları karşılıgında istediklerini verebiliyor anlaşılan :p alış-veriş işi karşılıklı rıza olduktan sonra kime ne, bize ne ? :D
ama samimi bir soru: evveliyatında derinlemesine inanmak mı gerekir bunun mümkünlügünü görebilmek için?

HaZiRuN

Revizyonda
Bulamadığımızda da göndereceğimizden emin olabilirsiniz:D

Hikem

Kıdemli Üye
Türkü'cüm, inanarak yapmak gerekiyor.Ben tecrübe ettim...Başkalarını bilmem...Yani bana iyi geldi...Yalnız yapanlara şartım, bana Fatiha göndermeleri...Tabi öncelikle İbrahim Edhem Hazretleri geliyor..Ona has bir keramet...

cicek demeti

Sükut
ablacım inşaallah yanlış anlamışımdır, tabiki yaşarken göndereceksiniz, yoksa benim ölmemi mi bekliyorsunuz!:D

Yok can kardesim su manada latife yaptim fatiha gonderin demek cogunluk gecmislerimize diye konu oluyorda o yuzden oyle yazdimm ben yasasarkende yolluyayyim diyedir latifem...Rabbim size ve tum mumin kardeslerime hayirli imanli omurler nasip etsin inseAllah...:):):) saygilarimla

K

Kaçak

Guest
Vahhabiyyul vahşet unvanı almazdan önce ...
Şu noktalara temas etmek istedim ...
Duayı tanımlarken dinimin bana öğrettiği şey ...
Şuna şu , buna bu tarzı Yusuf Tavaslı yayınlarına tabi olmak mı ?
Yoksa pek çok geçmiş Peygamber örneği ve yaşayan bir Peygamber ağzındanda güncel hali ile dua örnekleri önümüze serip , usul yön yol edep tarz öğretmek mi ?
Duayı bir rütiel haline sokan bu tarz yaklaşımlar yerine ...
Duayı bir duruş, anlayış , kavrayış , yakarış , yakınlaşma , dertleşme , aciziyeti hissetme , terbiye olma , boyun eğme olarak işlesek kaybeden kim olur merak etmedim değil ..
Mesela konu içinde işlenen" 1 fatiha 3 ihlas " olgusunu ritüelden başka bir anlam ifade edebildiğini izah edecek var mı dır ?
İbrahim Edhem konusuna hiç girmedim dikkat ettiyseniz ....

Hikem

Kıdemli Üye
''Vahhabiyyul meşreb '' vurgusu , tevessül meselesiyle ilgili olarak zikredildi...Zira Onlar bilindiği gibi ''tevessül'' meselesinde şedid bir anlayış içindedirler...Söylemiş olduğunuz ''Duayı bir rütiel haline sokan bu tarz yaklaşımlar yerine ...
Duayı bir duruş, anlayış , kavrayış , yakarış , yakınlaşma , dertleşme , aciziyeti hissetme , terbiye olma , boyun eğme olarak işlesek '' temenniniz, acaba verdiğimiz duanın mealinde var mı, yok mu? Duanın mealini bir daha yazalım, ve düşünelim:

''Allahım! Ey kayıpları geriye döndüren ve ey kayıpları ileten! Sen dilediğin kayıpları sahibine döndürürsün=sahibini kaybolan şeye ileticisin.Kaybettiğimi(Ne kaybettiyse ismini söyler) Kudretinle , İzzetinle bana döndür ne olur.Bu gibi işler Senin fazlı bağışlarındandır''

Fatiha'ya gelince, geçmişlerimize fatiha okumanın , ihlas okumanın caizliği veya fazileti bahsi diğerdir...

İbrahim Edhem Hazretleri meselesine değinmemişsenizde, şu kadar söyleyebilirimki, Allah Tealanın bazı zatlara özel ikramlarının olması akla uzak olmadığı gibi, naklende sabit olduğunu hatırlatırım..Vesselam...

uykusuz

Kıdemli Üye
bu duayı cidden ezberlemek lazım:)

Cenan

Ordinaryus
Bu duayı değil lakin başka duayı tecrübe etmiştik. Günlerce aradığımız birşeyi okuduğumuz o dua vesilesiyle anında bulmuştuk.

Bu duayı da bir yerlere kaydedelim çünkü en iyi bildiğimiz yere kaldırdıklarımızı unutuyor, bulamıyoruz.

Allah razı olsun efendim.

UBEYDUN

Ordinaryus
mahmud efendinin sellemehullah bir müridine belkide sen ondan daha değerlisindir demiştimde oda bana kızmıştı :). yok tevazudan değil.
dedimki ben senide bilmem mahmud efendiyide.onun hakkında söylenenler ve gördüğümüz kadarı ile değerli bir insan allah razı olsun lakin ben onun 24 saatine muttalli değilim. keza seninde öyle. olabilir demek aynı zamanda olur demekte değildir.
ben kişinin EL VACİD ,EL MUİN.... azze ve cell ismi şerifleri ile yakarışların cevab bulacağını düşünüyorum.hem bu şüpheli davranışlardanda korumuş olur.
her halukarda bir tevessül yapacağız kardeş diyenlerede bedir ehlini ,efendimiz aleyhisselamı,hudeybiyeye kadar müslüman olup ölenleri önerebilirim.çünkü bunlar hakkında razı olunduklarına dair ayet var.

talib

Kıdemli Üye
Prof. Dr. Ethem Cebecioğlu'nun kitabında var idi. Dişçi Mehmed Efendi hz.leri bir gün "Yetiş Ya Geylani" demiş. O ara Sami Efendi hz.leri zuhur etmişler ve "Mehmed Efendi, neden bizi büyüklerin arasında mahçup duruma düşürüyorsunuz, ne zaman çağırdınız da gelmedik?" demişler. 20. yy.'da bir Allah dostuna ait bir menkıbe olması bakımından kayda değerdir. Allahu Teala hiç bir asrın insanına karşı daha az merhametli değildir. Her zamanda dostları ve insanları irşad için seçtiği velileri vardır. Gaflet şemsiyesini rahmet yağmuruna karşı açan bizleriz.

ALI25

Kıdemli Üye
Eline saglik yapmis oldugun bu paylasim icin sen sag ol Hikem kardesim.

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Ya kendini kaybedenler?