Etnik Müzik Tavsiyesi

Âwdil

Mim Lâmelif Vâv
Muhammed esfehani'yi belki bir çoğumuz ilk defa dinleyebilir.Lakin terennüm ettiği kelimeler pekte yabancısı olduğumuz kelimeler değil.Fakat mana itibari ile farsi bir dil ile,ezgilerini dillendirdiği için bir çoğumuz bunu anlamakta güçlük çekebilir.Esfahani bizzat Mevlana'nın mesnevisinden seçkilerini seslendiriyor.

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Arabeskin babalarından Farid al-Atrash

Âwdil

Mim Lâmelif Vâv
Türk dizileri için de "kült" tabirini sonuna kadar hak etmiş,Süper Baba dizisi için yeni türkü tarafından yapılan,harikulade enstrümantal bir çalışma.

Garip bir şekil de hüznü ve huzuru tattırıyor.Lakin asıl güzel yanı,hüznün içindeki huzura gark ediyor.

Bir de;

Ta çocukluktan kalma düşlere savuruyor insanı.

ELİF

Yeni
ızdırıp,kıttırıp kıttırır, kaytırımın :)) sözlerini anlayamasam da ses ve müzik kulağıma hoş geldi..

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Bir enstrüman çalacak olsam akordiyon çalardım.

Buda benden olsun:

Âwdil

Mim Lâmelif Vâv
İnsanın derdine derman olana,misafir olması acaba nasıl bir duygudur?Doğup büyüdüğü bir şehirden,yolcu olarak geçmesi gibi bir şey olmalı.Benim imgelemim de 'Meyman' bu şekil de betimleniyor.

Bu parçayı dinleyenler 1:00 ile 1:10 arasındaki keman sesine dikkat etsin.Zira ben bu parçayı dinledikten sonra keman denilen çalgıdan böylesine rana bir ses çıkabileceğini öğrendim.

Âwdil

Mim Lâmelif Vâv
Bazı müzikler vardır ki,insanın ruhuna zerkederken çok yavaş olması gerekir.Sanırsam yukardaki,Verda ve Hüzün Seli dostlarımızın paylaştıkları parça bunlardan.

Âwdil

Mim Lâmelif Vâv
Orta okul yıllarım da,kürtçe bilmeyen bir arkadaşımın vasıtası ile tanımış oldum ben bu grubu.Kürtçe bilmemesine karşın sıkı bir,Agire Jiyan dinleyicisiydi.Neredeyse grubun tüm ezgilerini isteği üzerine tercüme etmişimdir.

Bana göre Agire Jiyan'ın en kaliteli albümünde bulunan hoş bir parçadır helin.Daha sonraki albümler de Agire Jiyan Hellin albümün de ulaştıkları başarıyı bir türlü yakalayamamışlardır.Belki merak edenleriniz için,türkçe tercümesini de ekleyeceğim.Bu ara da Helin,bülbül yuvası gibi bir anlama gelmektedir kürtçe de.Tabi farsi kaynaklar da başka anlamlar da yüklemek mümkündür.

Kumral ve güzel kız
Kara gözlü alaca
Nedir bu telaş bu acele
Neden gidiyorsun kimseyi beklemeden

Gündüzler sahtedir
Sensiz gecelerse çok karanlık
Dağı taşı gökyüzüne vursam
Yaşam toprağını darmadağın etsem
Yersiz yurtsuz kalıp yok olsam

Geçmişin rüzgarlarında
Yüzümü kavurucu sıcaklara döndüm
Gel artık gitme deli divane
Yazın sıcağında gel
Senin gibi gitti niceleri de
Gidişin bir başlangıçtır

ELİF

Yeni
zinar videoda ki müzik başka bir parçada da kullanılmış mı acaba sanki daha önce dinledim ama sözler böyle değildi..emin değilim tabi benzetmişte olabilirim:)

Âwdil

Mim Lâmelif Vâv
zinar videoda ki müzik başka bir parçada da kullanılmış mı acaba sanki daha önce dinledim ama sözler böyle değildi..emin değilim tabi benzetmişte olabilirim:)

Evet elif hanım,müziği başka şarkı sözlerine entegre edilmiştir.Lakin orjinali Agire Jiyan'ın seslendirdiği ezgidir.