Eski Fenerbahçe yöneticisi 'şike' kararına itiraz etti

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
1300183.jpg

Eski Fenerbahçe yöneticisi 'şike' kararına itiraz etti

Fenerbahçe eski yöneticisi Recep Özcan, şike davası kararına temyiz için dilekçe ile başvuru yaptı.

Kamuoyunda "şike" davası olarak bilinen ve aralarında Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da bulunduğu 36 sanık, "şike", "teşvik primi", "haksız çıkar sağlamak amacıyla örgüt kurup yönetmek" ve "üye olmak" suçlarından geçtiğimiz 9 Ekim Cuma günü ayrı ayrı beraat etmişti. Fenerbahçe Spor Kulübü Eski Asbaşkanı ve Yüksek Divan Kurulu Eski Üyesi Recep Özcan, şike davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği beraat kararının ardından harekete geçti. Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım ve yönetim kurulu üyesi 6 sanık hakkındaki beraat kararına itiraz etmek amacıyla avukatı Günkut Kaya ile birlikte Marmaris Adliyesi’ne giderek temyiz dilekçesini sundu.

"BERAAT KARARI YOK HÜKMÜNDEDİR"

Adliye çıkışı gazetecilere açıklamalarda bulunan Özcan, kararı, Türk Ceza Kanunu'na, Anayasaya ve evrensel hukuk genel prensiplerine aykırı bulduğunu belirterek, verilen beraat kararı yok hükmünde olduğunu iddia etti. Türk ve dünya spor kamuoyunun 2010-2011 Türk futbol tarihinde neler olduğunu bildiğini vurgulayan Özcan, "Verilen beraat kararını ben de Türk Ceza Kanunu'na, Anayasa'ya ve evrensel hukuk genel prensiplerine aykırı buluyorum bu nedenle de verilen beraat kararı yok hükmündedir. Sayın 13. Ceza Mahkemesi savcısının iddianamesi, 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin infazın durdurulmasının ve durduran kararın son beraat kararı da anayasa ve hukukun temel prensiplerine aykırı olduğu için temyiz ettim, sonuçlarını bekleyip göreceğiz" şeklinde konuştu.

"AZİZ YILDIRIM İŞGALCİ KONUMUNDADIR"

Recep Özcan açıklamasında Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın kulübün başında hala işgalci başkan konumunda olduğunu ileri sürerek sözlerine şöyle devam etti:

"Bildiğiniz üzere ben 2013 yılının haziran ayında İstanbul’da bir Asliye Hukuk Mahkemesi'ne başvurarak Aziz Yıldırım ve arkadaşlarının İstanbul 16. ağır ceza mahkemesinin kararı nedeniyle üyeliklerinin ve başkanlıklarının düştüğü yönünde bir talepte bulunmuştum. Yerel mahkeme talebimize makul bularak karar verdi. Aziz Yıldırım, bence hala işgalci başkan durumundadır. İşgal ettiği makamın gereğini yerine getirmeden veya işgal ettiği pozisyona uygun olarak benim kulüpten ihracımı sağladılar. O ihraçla ilgili açmış olduğum davada hukuk değimiyle 'Derdest'tir hala devam ediyor.”

"MAKSADIM TEMİZ FUTBOL TALEBİNİ DESTEKLEMEK"

Kulüpten herhangi bir beklentisi olmadığını dile getiren eski yönetici Özcan, "Ben yeniden kulübün kongre üyesi olmak istiyorum. Sadece iyi bir taraftar olarak tribünlerde bulunmak istiyorum. Benim Fenerbahçe yönetimi ile ilgili herhangi bir talebim yoktur. Bugünkü başvurumda Türkiye'de temiz futbol arzu edenlerin isteklerini veya düşüncelerini desteklemek maksadıyladır. Yoksa başka bir beklentim yoktur" dedi.

"ŞİKE YAPILDI"

Özcan, ligde şike yapıldığına inandığını söyleyerek, "Olaya iki yönlü bakmak lazım. Fenerbahçe bir tüzel kişilik. Tüzel kişiler hak ve menfaatlerini hukuki taleplerini yönetim kurulu ve yönetim kurulu başkanı ile yürütürler. Fenerbahçe Kulübü'nün 2010-2011 ve daha önceki sezonlarında kulübün başkanlığını yapmış ve halada işgalci pozisyonunda olan Aziz Yıldırım, dosyada kanıtları açık ve net UEFA Disiplin Kurulu'nun, CAS ve İsviçre Federal Mahkemesi'nin ve Uluslararası spor yargılarının kararı açık ve net olarak ortada iken ben "Şike" yapılmış diyorum" ifadesini kullandı.

KAYNAK