Eşinizi İle Sevgi Diliniz Farklı İse

mdumlupınar

Profesör
Katılım
13 Ağu 2007
Mesajlar
1,630
Tepkime puanı
154
Puanları
0
Yaş
34
Konum
istanbul-sultan
Eşinizin sizi sevmediğini düşünüyorsanız veya ilgisinin azaldığını hissediyorsanız, bunu anlamanın en etkili yolu eşinizin sevgi dilini öğrenmektir.


Bizim geleneksel yapımızda, erkekler eşlerine "seni seviyorum" dedikleri zaman, onun kontrolünü kaybedeceğini, kendilerinin de otoritelerinin zayıflayacağını düşünürler. Kadınlar ise, genellikle sevgiyi ifade etmenin ayıplanacağı anlayışıyla yetiştirilirler.

Halbuki nasıl yüz sene öncesine göre kıyafetler, günlük ihtiyaçlar değiştiyse, bazı davranış kalıplarının da değişmesi kaçınılmazdır. Zaman içinde kaçınılmaz olarak değişen davranış kalıpları sevgi dilleri için de geçerlidir. İşte bu değişimlere uyum sağlamak için, eşlerin farklı sevgi dillerini ve birbirinden farklı sevgi dillerine sahip olsalar bile bunu paylaşmayı öğrenmesi gerekir.
Sevgi, para yönetimi gibidir. Nasıl ki başarılı işadamları riske girerek yatırım yaparlar ve bu risk kar olarak geri dönerse, sevgiye yapılan yatırım da mutlaka kişiye geri döner. Verilen sevginin boşa gitme, değerlendirilmeme, anlaşılamama ihtimali vardır.

Bu ihtimal, farklı sevgi dillerine sahip eşler arasında daha da yüksektir. Eşlerden biri "Ben seni seviyorum" diyerek bir sonuç alamadıysa, B planına geçmeli, yani eşinin anladığı sevgi dilini konuşmaya çalışmalıdır. Bu ise ancak onun davranışlarını inceleyerek yapılabilir. "Ben şunu istiyorum" deyip beklemek yerine, çok iyi gözlemci olup hangi durumların onu mutlu ettiğini öğrenmek gerekir.

Karşı tarafın sevgi dili, fiziksel temas, hediyeleşmek, beraber zaman geçirmek, açık iletişim kurmak vs'den hangisiyse o dili fark ederek, o yoldan ilerlemek gerekir. Yüz kapılı bir saray sarayın doksan kapısı kapalıysa, bu kapılardan zorla girmek yerine biraz uğraşıp açık olan on kapıyı bulmak ve buradan içeri girmeye çalışmak daha doğrudur. Eşinizin sevgi dilini fark etmek, tıpkı sarayın kapılarını bulmak için harcanan çaba gibi, onunla olan iletişiminiz üzerine düşünmeyi, çaba sarf etmeyi gerektirir.

Bunun için yıllarca çaba gösterilmesi gerekebilir. Nitekim bizler sık sık, "Bunca yıldır evliyim, eşimin bazı huylarını yeni keşfettim" diyenlere ya da eşine sürekli sevgi gösterip karşılığını ancak yıllar sonra alan kişilere rastlarız.
Bazı insanlar, sevgilerini direkt olarak belli etmezler. Bu kişiler arasında evliliğini çok güzel yürütenler de vardır. Bu demektir ki, bu çiftlerin sevgi dilleri birbirine yakındır ve iki taraf da birbirine duyduğu sevgiyi sözden ziyade davranışla ifade etmektedir.
 

Ebu'l-Feth

Doçent
Katılım
6 Ocak 2008
Mesajlar
648
Tepkime puanı
114
Puanları
0
Konum
dünya
Allah (C.C.) razı olsun, anlaşılabilmek duasıyla inşaAllah...
 

ıtri

Üye
Katılım
30 Ağu 2009
Mesajlar
1,235
Tepkime puanı
153
Puanları
0
Yaş
36
Konum
Ankara
Güzel yazmışsınızda Mehmed efendi. Yazınıza birkaç örnek koyabilseydiniz iyi olurdu. Mesela değişen sevgi dilleri nelerdir? "Seni seviyorum" sözü yerine ne keşfedilmiştir?

Artık "senin sevgin kaç gram eder" mi diyorlar?

Bir diğer sorun: Eşimizin yeni sevgi dili bizim ulaşamıyacağımız imkanlardaysa..

Ne yapacağız??
 

mdumlupınar

Profesör
Katılım
13 Ağu 2007
Mesajlar
1,630
Tepkime puanı
154
Puanları
0
Yaş
34
Konum
istanbul-sultan
yazı alıntı güzel kardeşim teşekkürler yorumun ve soruların için.
eşinizn sevgi dili sizin ulaşamayacağınz yerde değildir aslında dünya ve ahiret görüşünz aynı ise.
seni seviyorum kelimesi söylemesini bilmeli.her dakika söylenmesi açıkca saçma.sevigiyi bitirir kanatimce.sevildiğini öğrenmek istiyorsanda bir takım istekler karşısında karşı tarafın davranışlarını gözlmlemek yeterli.mesela çalşmann hakkını vermek gibi.
sevgin kaç gram diye sorulmaz abes olur bildiğin gibi.

vesselam
 

_Berceste_

bir tutam delilik...
Katılım
21 Eyl 2010
Mesajlar
6,798
Tepkime puanı
1,525
Puanları
0
Efendimiz (s.a.v) buyurmuslar ki: "Kisi haniminin yüzüne baktigi zaman,hanimida onun yüzüne sevgiyle bakarsa
ALLAH her ikisinede rahmet nazariyla bakar.Erkek haniminin ellerini avucuna alinca o da kocasinin ellerini tutarsa günahlari
parmaklarinin aralarindan dökülür gider."

empati kurmakta cok önemli bence...
kisi kendine nasil davranilmasini istiyorsa karsisindakine de öyle davranmali...
 
Üst