Ermenilere Soykırım Yapıldı Diyen Papa'ya Türkiye'den Sert Tepki

Dua Nur

Kıdemli Üye
Katoliklerin ruhani lideri Papa Francesco'nun, 1915 olaylarında ölenleri anmak için Vatikan'da düzenlediği ayinde, 20'nci Yüzyılın ilk soykırım kurbanlarının Ermeni toplumu olduğunu söyledi. Papa büyük ayinde “soykırım” kelimesini kullandı.

Genel duaya
Ermenistan CumhurbaşkanıSerj Sarkisyan, Dünya Ermenileri ruhani lideri ve Ermeni Apostolik Kilisesi Katolikosu II. Karekin ve Kilikya Katolikosu I. Aram da katıldı.

Vatikan’ın Ankara Büyükelçisi Antonino Lucibello Dışişleri Bakanlığı’na çağrılarak "Hayal kırıklığı ve üzüntü duyduk. Güven kaybına yol açtı" mesajı verildi. Sonrasında da Moğolistan'da bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Papa'ya sert bir tepki gösterdi.

İşte Çavuşoğlu'nun o açıklaması:

"Dini makamlar mesnetsiz ithamlarla kin ve nefrteti körükleme yeri değildir. Papa'nın tarihi ve hukuki gerçeklerden uzak beyanı kabul edilemez." dedi.

Haber7- Haber10

Papa önce İtalyanların Libya'da , Fransızların Cezayir'de , İngilizlerin Mısır'da , ABD'de nin Irak'ta , Esed'in Suriye'de yaptığına soykırım desin.

alitufan2003

Profesör
Komik olma Duanur,
Bu adamın (küfürbaşının) ermeni iddialarına desteği bugünkü mevzu değil ki..
Papa olmadan önce de aynı beyanları var...
Önemli olan onun bu iddiaları dile getirmesini engellemek!!!

Bir de,
Küfürbaşı ülkemizde toplasan 3 kez ağırlandıysa,
2'si bu dönemde oldu...

Methiyeler, methiyeler üstüne mektuplarla...

Tabii siyaseti dininin önüne geçenler tek kelime edemedi..
Bu yanlıştır, islam bunu reddeder bile diyemedi...

Takiyüddin

Yasaklı
"Ermeniler soykırıma uğramamıştır, ermeniler savaş yapmıştır ve ne yazık ki çok kayıplarla kaybetmiştir" dense acaba ikna edilebilirler miydi, en azından diyecek bir şeyleri kalır mıydı batılıların, o maharet bizde olup, inayeti allahtan gelir miydi? en baştan ben de en çok bunu merak ediyorum. Çünkü durum bu.

Serasker

Yasaklı
Erdoğanın "papa hazretleri" de mi soykırım demiş. vah vah

Dua Nur

Kıdemli Üye
Davutoğlu'ndan Papa'ya sert tepki

Başbakan Ahmet Davutoğlu, İstanbul'da gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Davutoğlu, Katolik aleminin ruhani lideri
Papa Franciscus'un 1915 olaylarıkonusunda Vatikan'daki Aziz Petrus Bazilikası'nda düzenlenen ayinde yaptığı konuşmanın hatırlatılması üzerine şunları kaydetti:

"Papa'nın açıklamaları Avrupa'da yükselen ırkçılığa pirim veriyor. Yapılan açıklama tek taraflı ve tutarsızdır. Gönülleri kapalı olanlara arşivleri açmak faydasız. Eğer dış faktörler olmamış olsaydı muhtemelen 1915 yılında yaşanan acı olaylar yaşanmayacaktı. Bu acıları tek taraflı olarak okumak, sadece insanoğlunun bir kısmının acılarına sahip çıkıp diğerinin acılarını örtmek, sayın Papa'ya ve bulunduğu makama yakışmamıştır. Acılar ve özellikle savaş dönemlerinde yaşanan acılar paylaşıldığı zaman, karşılıklı olarak bu acılar anlaşıldığı ve adil bir hafızayla bu acılara sahip çıkıldığı zaman, barış ortamı doğar."

haber7

kilicarslan

Kıdemli Üye
dün ccntürkte Taha Akyol ´un sundugu 1914-1915 belgeseline denk geldim.
Papa demiski, yüzyilin ilk soykirimi ermenilere yapildi.

Dün programda anlatiliyor 1913 de balkan savasi sonucu Türkler tehcire zorlanmis, bunlarin 800.000 `ü anadoluya ulasabilmis, 600.000 Türk/müslüman ise katledilmis veya yollarda vefat etmis. Ne hikmetse bunlari konusan yok, anlatanda pek yok. Papa bunlara ne diyecek acaba?

Takiyüddin

Yasaklı
Erdoğanın "papa hazretleri" de mi soykırım demiş. vah vah

Kinaye yapıyor olabilirsin ama bunu neden söylediğini ifade et, "demek ki demek ki" cümleleri kur, adalet aşkına bişeyler de, ki söylediğinin anlamını, maksadını zamanla unutma derim.

Eğer unutursan kendini kaybedebilirsin, bakmışsın vardığın yer önceden amaçlamadığınız bir yer oluverir.

alitufan2003

Profesör
Ben bu sert çıkış zırvalarına zerre kadar inanmıyorum...
Bunlar hep halka dönük iç siyaset manevraları...
Eğer gerçekten Devletimizi yönetenler bu konuda iradeli ve samimi olsalar,
Diaspora görüşlerini savunan, Türkiye'yi Soykırım'la itham eden ve inkarcılıkla suçlayan bu adamı tutup,
seçilebilecek yerden aday yapmazlar!!!

Gidin araştırın bu adam kim?
Hangi partiden aday yapılmış?

Dua Nur

Kıdemli Üye
Erdoğan'dan Papa'ya sert tepki

Papa'nın, Ermenilerin coğrafyamızda yaşadıkları acıları soykırım olarak nitelemesinden üzüntü duyduğumu belirtmek isterim. Türkiye'ye geldiğinde farklı bir siyasetçi görmüştüm. Bu açıklamalardan sonra gerek siyasi kimliğindeki, gerek din adamlığındaki farklılığı, yüzbinlerce insanın kıyımına neden olan olayların yeni bir tezahürü olarak görüyorum.

Tarihi olayların kendi mecrasından, kendi gerçek zemininden çıkartılıp ülkemiz ve milletimiz aleyhine bir kampanya aracı haline getirilmesine izin vermeyeceğimizi belirtmek istiyorum. Bir İtalyan siyasetçi Ermeni meselesiyle ilgilenmeyiz dedi. Biz Türkiye'nin her alandakli çıkışını izliyoruz, buna bakarız dedi.

Ermeni meselesini tartışmak istiyorsak hadiseyi gerçek bir şekilde ortaya koymamız lazım. Bu tarihçilerin işi, biz bütün arşivlerimizi açmaya hazırız.
Tarihçilerin işini siyasiler, din adamları aldığında ortaya hezeyan çıkar. Ortak komisyon çağrımızı yineliyorum. Sayın Papa'yı da bu tür yanlışlara bir daha düşmez diye kınıyorum."

http://www.ensonhaber.com/erdogan-silahlar-gomulmedikce-sozunuzu-tutmamis-sayariz-2015-04-14.html

Kaçak

Yeni
CCkACnjWAAAA9cQ.jpg

Hayatı kendi gözünden görmek ....

hirahos

Kıdemli Üye
Ermeni lobisinden yüklü miktarda para almış katolik kafirlerin başı...

kilicarslan

Kıdemli Üye
bugün bir caps gördüm, bence mutlaka uygulanmalı

Papa ya cevaben Ayasofyanın ibadete açılmasını öneriyorlar.
Vakti çoktan geldi geçiyor zaten.

kilicarslan

Kıdemli Üye
sıkar, biraz.... sultanahmeti dolduramadık daha,,,,sayın, cumhurbaşkanımız, öyle demişlerdi ya....
bizde Sultan Ahmedi müze yapalım, zaten namaz kılınmıyor, cart curt giren turistlerden, cemaati ayasofyaya taşıyalım.
Maksat avrupaya gıcıklık olsun !!

38gayseri

Paylaşımcı
bizim,cumhurbaşkanı, yine yanılmış anlaşılan..:).. dostunu düşmanını bilemiyor... Mehmet M........., eğer bir ülkede milletveklliği yapıyorsa, anlayın, memleketin düştüğü durumu....

Abim,hep yanilmis yanilmis diye diye bugünlere geldik.Hadi yaniliyorsam demek zor olmasa gerek.
Sana sadece geldigimiz noktayi belirtmek icin,assagidaki linke bakmani istiyorum:

http://www.google.de/imgres?imgurl=...r=4068&page=1&start=0&ndsp=19&ved=0CDwQrQMwBg

Bunlar hayal ettigimiz seyler degilmiydi senelerdir abim?Buna benzer nice güzellikler yasiyoruz Elhamdulillah ama hep acik arama derdine girersek,iyilikleri göremeyiz...

hirahos

Kıdemli Üye
Azerbaycan Milletvekili Adil Aliyev, 1915 olaylarıyla ilgili sözleri nedeniyle Papa'ya sert çıkarak, "Artık Ermeni Papa'sıdır" dedi.