Ermeni Soykırımı iddiasına Acem desteği

korakademik

Ordinaryus
Ermeni Soykırımı iddiasına Acem desteği

İran ilk kez Ermeni Soykırımı iddialarına resmi düzeyde destek vererek şaşırttı. İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hamid Baghaei, yüz yıl önce Osmanlı döneminde Ermenilere karşı soykırım uygulandığını öne sürdü.

İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hamid Baghaei, yüz yıl önce Osmanlı döneminde Ermenilere karşı soykırım uygulandığını öne sürdü.
News.am ajansının haberine göre Hamid Baghaei, bu sözleri İkinci Dünya Savaşı sırasında İran'ın işgal edilmesinin 70. yıldönümü nedeniyle Tahran'da düzenlenen bir konferansta sarfetti.

Baghei, İran'da yaşananları Ermenilerin durumuyla karşılaştırdı.
İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hamid Baghaei, yüz yıl önce Osmanlı döneminde Ermenilere karşı soykırım uygulandığını öne sürdü.
News.am ajansının haberine göre Hamid Baghaei, bu sözleri İkinci Dünya Savaşı sırasında İran'ın işgal edilmesinin 70. yıldönümü nedeniyle Tahran'da düzenlenen bir konferansta sarfetti.

Baghei, İran'da yaşananları Ermenilerin durumuyla karşılaştırdı.
Baghaei “Bundan yüz yıl önce Osmanlı Devleti döneminde Ermenilere karşı soykırım uygulandı. Bugün Osmanlı Devleti yok. Ama Ermeniler yine de Türkiye'den özür ve tazminat bekliyor" dedi.

Hamid Baghaei, 2009 Türkiye-İran Kültür Yılı etkinlikleri kapsamında "Onbin Yıllık İran Medeniyeti ve İkibin Yıllık Ortak Miras" konulu serginin açılışı için geçen Aralık ayında Türkiye'ye gelmişti.
(ntvmsnbc)

korakademik

Ordinaryus
eee bu konuda kimse yorumda bulunmucak mı

dışişlerimiz onlara fenalık dokunmasın diye yırtınırken
resmen arkamızdan vuruyorlar.

acem severler nerdesiniz.

arifan yolcusu

Profesör
düşenin dostu olmaz derler...
Osmanlı son döneminde dost bulmakta sıkıntı çekiyor malum
ancak denize düştüpünde yılanlar olmakta...

K

Kaçak

Guest
Selamlar ...
Özlemişsindir beni dostum selam vereyim dedim :)
Nasılsın görüşmeyeli ...
Ben çok iyiyim ...
İlgili haberi vakit "vay sazan vay" diye vermiş :)
Bende "Otorite sevenler nerede" diye vermek istedim ...
Nede olsa sen İran sevenler nerede demişsin :)
Buyur ilgili haber ...

FAZIL ARCA / HABERVAKTİM

Bugün bazı gazeteler, dün ilk Hürriyet'in internet sitesinden yayına koyduğu ancak Büyükelçilik tarafından yalanlanan “İran Türkiye'yi canevinden vurdu” haberini aynen kullandılar. Hele biri var ki, sazan gibi atlayıp asparagas haberi manşetine çekti.

Dün Hürriyet'in yanı sıra Milliyet gibi gazetelerin de internet sitelerinde yayına koyduğu sözkonusu haberde, İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hamid Baghaey'in, “Bundan yüz yıl önce Osmanlı Devleti döneminde Ermenilere karşı soykırım uygulandı. Bugün Osmanlı Devleti yok. Ama Ermeniler yine de Türkiye'den özür ve tazminat bekliyor” dediğini ileri sürülüyordu. Haber, Ermeni kaynaklarına dayandırılıyordu.

BÜYÜKELÇİLİK YALANLADI AMA…

Dün gün içinde İran Büyükelçiliği yazılı bir açıklama yaparak, bu haberi yalanladı. Büyükelçilik açıklamasında “tutumumuzda herhangi bir değişiklik yoktur” denilerek, İran'ın sözde Ermeni Soykırımı iddialarını reddettiği hatırlatıldı. Açıklamada “Sayın Hamid Baghaey İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkan Yardımcısı'nın Ermeni soykırımı ile ilgili bazı internet sayfalarında bir takım haberler yayınlanmıştır. Bu konu ile ilgili olarak şu hususa değinmemiz gerekiyor, Sayın Baghaey'in konuşmaları yanlış şekilde yorumlanmış olup İran İslam Cumhuriyeti'nin tutumunda herhangi bir değişiklik meydana gelmemiştir" denildi.

İRAN HEDEF GÖSTERİLDİ
Buna rağmen bugün bazı gazeteler “Vay Molla Vay” gibi başlıklarla çıktı okuyucularının karşısına ve sarf edilmeyen sözler üzerinden İran adeta hedef gösterildi.

Akşam, Cumhuriyet gibi gazeteler ilk sayfalarından, Doğan Grubu gazeteleri de iç sayfalarından “Türkiye'ye soykırım suçlaması” haberlerine yer verdi.

AÇIKLAMA GÖRMEZDEN GELİNDİ YADA
Güneş adlı gazete de “Vay Molla Vay” manşetini attı ve şöyle yazdı: “Uğruna Batı ile ilişkileri kopartmaya göze aldığımız İran “Türkler Ermenilere soykırım uyguladı” iftirasını atanlar güruhuna katıldı.”

Güneş, İran Büyükelçiliği'nin sözkonusu haberi yalanladığından ise hiç söz etmedi. Bu durum akıllara şu iki ihtimali getirdi:

-Büyükelçilikten yapılan açıklamaya yani yalanlamaya ya bilinçli olarak yer verilmedi
-Ya da bu gazetenin gazeteciliği bu kadar, gördüğü bir haberi en ufak bir araştırma yapmadan manşetine taşıyabiliyor.

AynAlı

Kıdemli Üye
bu acemlerden korkuyorum ben..

K

Kaçak

Guest
açıklaması neymiş
ne demiş:)

Hürriyetin yorumu daha hoşuna gitti sanırım ...
Dogruyu o yorumlar degilmi :)
Otorite sevgisinin yansımaları nedir diye sorarlarsa bana ...
Seni örnek gösterecegim ...
Dini ne oldugu belli olmayan insanları , müslümanım diye dünyaya kafa tutan insanlara tercih ederler diyecegim ...
Neden böyle yaparlar diye soran olursa ...
Otorite sevgisi zehirledi onları diyecegim ...
Kaldıki biri bir gazete , digeri bir büyükelçilik ...
bu ikisini kıyasa gidebiliyorsan , ne diyim ben sana ...
Allah kabul etsin oruçlusun belli derim ...
Hadi yeter bu kadar benlik ...
Ben uzun ve güzel tatilime kaldıgım yerden devam ediyorum ...

hııı Cahid Hocam hürmetlerimi sunarım ...
Seni özledim yahu ...

korakademik

Ordinaryus
kaçak güreşme

soruma açık net biçimde soruyorum.
beyefendi ermenilere yaranmak için ne demiş de bizim dışişleri ifadesini istiyor.
tutturmuşsun. şu gazete bu gazete.
bizim o gazetelerle işimiz yok.
alıntının yapıldığı site belli.

kaçma cevap ver.

korakademik

Ordinaryus
Ermeni sitesi 'news.am'de yer alan ve İran resmi ajansı IRNA'ya dayandırılan habere göre, İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hamid Baghai, bir konferansta verdiği beyanatta, "Osmanlı İmparatorluğu, yaklaşık 100 yıl önce 1915'te belli sayıda Ermeni'ye karşı soykırım gerçekleştirdi." ifadelerini kullandı.

Baghai'nin sözlerinin medyada yankı uyandırmasının ardından İran'ın Ankara Büyükelçiliği'nden acil bir açıklama yapıldı. Baghai'nin konuşmasının yanlış yorumlandığı ve İran'ın 1915 olaylarıyla ilgili tutumunda değişiklik meydana gelmediği belirtildi.

Ancak bu açıklama Ankara'yı tatmin etmedi. İranlı muhatabı Manuçehr Muttaki'yi arayan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Tahran'dan izahat istedi. Davutoğlu, görüşmeye ilişkin yaptığı açıklamada, "Ben izahat istediğimi söyledim kendisine, kendisi de 'Bu sözler bu anlam ifade edecek şekilde belirtilmemiştir, gerekli izahatı yapacağız' dedi." ifadelerini kullandı.

Daha üst düzey açıklama beklediğini belirten Davutoğlu, Baghai'nin konuyla ilgili açıklama yapacağını kaydetti.

haberiiyi oku.
bak özeti

İran resmi ajansı IRNA

"Osmanlı İmparatorluğu, yaklaşık 100 yıl önce 1915'te belli sayıda Ermeni'ye karşı soykırım gerçekleştirdi."

Ancak bu açıklama Ankara'yı tatmin etmedi.

biri elçilik yanlış yoruladınız diyor:D
diğeri bizim Türk Dışişleri bakanımız( senin bakanın kim açıkla):)
ne diyormuş:D

K

Kaçak

Guest
Ne olacak sizin bu otorite sevginiz ...
Hadi otoriteyi korur gözetir oldunuz da ..
Uşakları medyayı neden korursunuz bu denli anlamıyorum ...
Tamam deyiver, Hürriyetin ipiyle kuyuya inene bu mustahaktı , bundan gayri Hürriyete el atanın eli kırılsın deyiver herşey tatlıya baglanır ...
Ama yok , otorite sevdası metabolizmada evrime yol açıyor anlaşılan ...
Dedigin İrna ya baktık efendim ..
Pekde Hürriyet tarzında haber yok ...
Bilakis Müslüman medya tarzı haberler geciyor ..
Sanki müslüman medya ile ortak özellikleri var gibi ..
Da merak ettigim sizin Hürriyet ile ortak özelliginiz neresi ?
Otorite olmasın ...

Buyrun İRNA da geçen haber ...

Bakayi’nin Osmanlı ve Ermeni devletleri arasındaki ilişkiler konusunda sözleri doğru yansıtılmadı
IRNA.Tahran.27.08.2010 javascript:history.back();
Politika. Bakayi. Osmanlı. Ermeni.
Cumhurbaşkanı yardımcısı Hamid Bakayi’nin Osmanlı ve Ermeni devletleri arasındaki ilişkiler konusunda sözleri doğru yansıtılmadığı bildirildi.
İran İslam Cumhuriyeti Turizm, El Sanatları ve Kültür Mirasları Kurumu’nun Sosyal, Kültür ve Halkla İlişkiler Dairesi tarafından cumhurbaşkanı yardımcısı ve Kültür Mirasları Kurumu Başkanı Hamid Bakayi’nin “İran, Zafer Köprüsü” adlı toplantıdaki sözlerine tepki gelmesinin ardından bir açıklama geldi.
Açıklamada Bakayi’nin Osmanlı ve Ermeni devletleri arasındaki ilişkiler ile ilgili sözlerinin doğru yansıtılmadığı vurgulandı.
Turizm, El Sanatları ve Kültür Mirasları Kurumunun açıklamasında “Bakayi’nin sözleri bazı basın organında doğru yansıtılmadı ve yahut da bazı gazeteler, Bakayi’nin, Dünya Savaşı sırasında Osmanlı ve Ermeni devletleri arasındaki meseleler konusundaki sözlerini kendince yansıttılar. Bakayi, iki ülke arasında gündemde olan bu konuyu, her hangi bir yorum yapmadan veya görüş bildirmeden değindi” denildi.

http://www2.irna.ir/tr/news/view/line-6/1008277174212120.htm

Güvenmezseniz diye linkinide verdim ...
Arşivlerinide arattım ama bahsettiginiz sözleri bulamadım , bulursanız linklersiniz seve seve :)

Hııı kaçak güreşci filan degilim ...
Ama kalıcı da degilim ..
Kalınca çakıcı oluyorum ...
Otorite çakar ...
Kaçaklıgım size hoşgelsin ...

korakademik

Ordinaryus
Bakayi, iki ülke arasında gündemde olan bu konuyu, her hangi bir yorum yapmadan veya görüş bildirmeden değindi”

bak bu senin alıntın.
değindi diyor
ne demiş tam olarak.
üstteki metin itiraf niteliği taşıyor.

ben ne dediğini açık ve net şekilde alıntıladım
buyur tam olarak ne demiş:D:D:D
açıkla
senin yorumları taşıman yeterli değilD:D:D:D:
iran aşkın nereden geliyor:D:D:D

korakademik

Ordinaryus
İran liderliği Ermeni Soykırımı, PAP üye farkında olduğunu söylüyor
29008.jpg
August 27, 2010 | 15:47​
27 Ağustos 2010 | 15:47
Iran's Vice President Hamid Baghaei's statement again testifies to the fact Iranian current political establishment headed by the President Mahmoud Ahmadinejad recognizes the Armenian Genocide committed under Ottoman Empire in 1915, the MP from the Prosperous Party of Armenia (PAP) Aram Safaryan told NEWS.am .​
İran Başkan Yardımcısı Hamid Baghaei ifadesi tekrar Ahmedinecad ifade veriyor aslında İran mevcut siyasi Mahmud Cumhurbaşkanı kurulması başlı tarafından 1915 tanımaktadır Ermeni altında soykırım İmparatorluğu Osmanlı, MP Safaryan gelen bereket Aram Parti Ermenistan (PAP) verdiği demeçte NEWS.am .
Safaryan stressed according to the orientalist Emma Bekijanyan's research, Iran's society has been repeatedly raising the issue on the Armenian Genocide within the recent 18 years.​
Safaryan oryantalist Emma Bekijanyan araştırma göre, İran toplumunda sürekli Ermeni soykırımı üzerine son 18 yıl içinde soru sorarak olmuştur vurguladı.
“This means the Iranian nation accepts the historic truth and the Iranian Vice-President's recent statement is based on public opinion and numerous studies of the Iranian scientists,” Safaryan said.​
"Bu İran milleti demektir kamuoyu ve İranlı bilim adamları sayısız çalışmalar dayanan tarihi gerçeği ve İran Başkan Yardımcısı yakın beyanı kabul eder," Safaryan dedi.
Iranian official stated at the conference “Iran: victory bridge” that a hundred years ago the Ottoman Government committed genocide against a certain number of Armenians.​
İran resmi toplantısında "İran: zafer köprü" olarak belirtilen bir yüz yıl önce Ermenilerin belirli sayıda karşı Osmanlı Hükümeti'nin soykırım.
Although the Ottoman Government does not exist now, Armenians demand official apologies and restitution from Turkey, Baghaei emphasized.​
Osmanlı Devleti artık yoktur rağmen, Ermeniler resmi özürler ve Türkiye'den iadesi talep Baghaei vurguladı.

çeviri programı kullanılmıştır.

korakademik

Ordinaryus
İlgili Haberler

İran'ın Begai'nin Ermeni çıkışına savunması İran da Ermeni soykırımını kabul etti!

İran Kültür Mirası, Turizm ve El Sanatları Kurumu'nun resmi haber ajansı IRNA'ya gönderdiği açıklamada, ''Begai'nin sözleri farklı basın yayın organlarınca doğru aktarılmamıştır veya bir grup yayın organı kendi algılamalarına yer vermiştir'' ifadeleri kullanıldı.
Açıklamada, ''Begai, hiçbir tahlilde bulunmadan ve özel bir görüş beyan etmeden, Türkiye ve Ermenistan arasında böyle bir konu olduğuna işaret etmiştir'' denildi.
Begai, İran'ın İkinci Dünya Savaşı'nda ABD, Rusya ve İngiltere tarafından işgalinin 70. yıldönümü münasebetiyle düzenlenen bir konferansta yaptığı konuşmada ülkesinin zarara uğradığını belirtmiş ve konunun uluslararası arenada takipçisi olacaklarını söylemişti.
Begai, konuya ilişkin olarak da Japonya'nın ABD'den, Polonya'nın Rusya'dan ve Ermenistan'ın da Türkiye'den tazminat talebinde bulunduklarını örnek göstermişti.
Begai, konuşmasının bir bölümünde ''Deniliyor ki Osmanlı Devleti, yaklaşık 105 yıl önce, 1917'de, bir grup Ermeni'yi katletti. Şimdi Osmanlı Devleti ortadan kalkmış, ama hala Ermenistan, Türkiye'den bu konuyla ilgili resmen özür dilemesini ve tazminat ödemesini istiyor'' ifadelerini kullanmıştı.
AA

Hikem

Kıdemli Üye
İranın resmi sitesi haberi böyle tekzib ettiğine göre, meseleyi kapatmak gerekir.

korakademik

Ordinaryus
İranın resmi sitesi haberi böyle tekzib ettiğine göre, meseleyi kapatmak gerekir.
arkadaşım zaten iran resmi sitesinden alıntılandı.
ne tekzibi
iyi okuyun tekzib edilen bile ortada yok.

YANLIŞ YORUMLADINIZ diyorlar.
ortada söylem var. ama inkar hiç yok.

meseleyi Türk dışişleri kapatmadıktan sonra bu konuyu kim kapatabilir.
niyetinizi anlayamıyorum.
hocaefendi hakkında onca lafı kapatmazken konu iran olunca kapatalım:D
birşey söylücekseniz hata yapmış dili sürçmüş deyin.

Hikem

Kıdemli Üye
Galiba algılama probleminiz var.Linki verelim bir daha bakın:http://www2.irna.ir/tr/news/view/lin...7174212120.htm
Diğer meseleye gelince , ilgli zatın internete düşen sözlerinden ve kendi kitablarındaki beyanlarından ötürü eleştiri geliyor.Şimdiye kadar bir tekzibini görmedik.Mesela

TV den Türkiye Katolik cemaatı temsilcisi Marowitch'in ''Hocamız dediki sadece müslümanlar mı cennete gidecek'' sözünü hala tekzib etmediler ve hakeza diğer hezeyanlarda öyle....

korakademik

Ordinaryus
''Deniliyor ki Osmanlı Devleti, yaklaşık 105 yıl önce, 1917'de, bir grup Ermeni'yi katletti. Şimdi Osmanlı Devleti ortadan kalkmış, ama hala Ermenistan, Türkiye'den bu konuyla ilgili resmen özür dilemesini ve tazminat ödemesini istiyor'' ifadelerini kullanmıştı.
AA

galiba sizin algılama probeleminiz var.
verdiğiniz linkte üstteki sözleri söyledi diyor aynen
ama siz yanlış anladınız:D:D:D
diyorlar....
ayrıca bunca basit bir olaysa dışişlerimiz ilk izahatı yeterli görmeyip tekrar tatmin edici izahat istemedi mi.
demek ki ortada ciddi sorun var.
ve ermenistan bunu aleyhimize iyi kullanıcak ona göre:D
konu kapanmıcak bilesiniz.
Türk dışişleri bu iş kapandı diyene kadar.

Hikem

Kıdemli Üye
El cevabu....s-sükut!

korakademik

Ordinaryus
eee nedense iran olunca suskunluğunuz ortaya çıkıyor...:D:D:D

eğer doğruysa kınıyoruz bile diyemiyorsunuz.
içimizde vatan haini çoktur. vesselam.

ülkesini seven hocam ı da vatan hainleri sevmez zaten:D:D:D