Erkek Beyni

spesifik

آزادی قید و بند
Louann-Brizendine-Erkek-Beyni-285x330-259x300.jpg

“ Erkek beynini sadece “ bel altı” beyne indirgemek iyi bir espri malzemesi olabilir ama bir erkeğin beyninin tamamını temsil etmez. Bu bel altı beyin dışında ayrıca ara- ve – takip et diyen erkek beyni, hareket etmeliyim yoksa öleceğim diyen erkek çocuk beyni; uykuya muhtaç, çok sıkılan,risk alan ergen erkek beyni; eşini bulmuş ve tutkuyla bağlamış beyin; aşık baba beyni, hiyararşiyle kafayı bozmuş saldıran beyin ve derhal sorunu gider diyen duygusal beyin de vardır. Gerçekte erkek beyni tam bir sorun çözme makinesidir . “Dünyanın neresinde olursak olalım sorunlarımızın ortak olduğunu söylersek yanlış olmaz sanırım. Bizi farklılaştıran ve özgün kılanın sorunu çözme biçimimiz olduğunu düşünüyorum. Sorunu çözebilmek içinse belli bir seviyede tanışıklığa ve bilgiye ihtiyacımız var. Kadınların erkeklerin dünyasına, erkeklerin de kadınların dünyasına uzaklığı bilgiye ulaşmak kolay olsa da bir türlü sorun çözücü yakınlığa gelmiyor. Bilmiyorum belki de bu konuya çok da kafa yormuyor oluşumuz etken olabilir.Son dönemde kadınların kendilerini ve değerlerini ifade biçiminin erkeği ve özelliklerini eleştiren bir yaklaşıma büründüğünü görüyorum. Bizim gibi duygusal ve hassas olmadıkları için yargılanıyorlar üstelik. Oysa kadının da erkeğinde birbirlerinden farklı yanları bu ilişkinin özelliğini ve güzelliğini yansıtıyor. İki elmadan bahsediyor değiliz ki, birinin çürük olduğunu iddia edelim. İki farklı cinsin içsel ve dışsal kaynaklarla fiziğine ve duygularına yansıyan hallerinden bahsediyoruz. Birini diğerinden üstün kılan değil, tamamlayan yanlarından…Amerikalı Profesör Louann Brizendine ‘nin hem kendi hastaları hem de bilimsel verilerle erkek beynini anlattığı kitabı kendi gerçeğini bilmek, erkek dünyasını daha iyi anlamak isteyen herkese tavsiye ederim. Yukarda parantez içine aldığım cümledeki tüm erkek beyni dönemlerinin analizini yapıyor yazar.Zira erkek çocukları büyüten bir annenin, bütün algıları kadın beyni bakış açısına dönüşmeden bir erkeği yetiştirmesinde, bir erkeğin kendi davranışlarını analizinde bunun etkili olduğunu düşünüyorum.“ Erkek beynini öğrenmenin, erkeklere ve kadınlara, birbirlerine karşı daha fazla samimiyet, şefkat ve takdir hissi duymak konusunda yardımcı olabileceğine inanıyorum. Böylesi bir anlayış cinsiyetler arası hakiki bir denge oluşturmak için gerekli ve en önemli faktördür. “ cümlesiyle bunu çok güzel ifade ediyor yazar.Yoksa kavgacı, zor, hareketli, yaramaz tanımlarından kurtulamıyor daha çocukluklarından itibaren erkekler. Doğuştan gelen farklılıklarımızı keşfettikçe daha mutlu olabileceğimiz aşikar.Son dönemde yaşanan şiddet artışının ve iletişimsizliğin kaynağını da yazarın şu sözlerinde buldum ben;“ Bir erkeğin saldırganlığa olan eğilimi sosyal koşullara göre azalabilir ya da tetiklenebilir. Bilim insanları sabit bir sosyal hiyerarşinin ve istikrarlı bir evliliğin bu eğilimi azaltan iki faktör olduğunu belirtir.”İş dünyasının acımasızlığı ve evliliklerin geldiği hal düşünüldüğünde belki toplumsal kararlar alacaklar için bu tespitler işe yarar. ( Say yayınları)Tuğba Akbey İnan

Takiyüddin

Yasaklı
hiyararşiyle kafayı bozmuş saldıran beyin
Yoksa kavgacı, zor, hareketli, yaramaz tanımlarından kurtulamıyor daha çocukluklarından itibaren erkekler.
Erkeklerde tonlarca "cinsiyetsiz akl"a sahip erkek var. Kadınlarda cinsiyetsiz akıllı görmedim.Çok boş sözler.

Tamamlanan şey birbirleri değil, verilen mesajın resmidir. Değişen şey kendi şahsiyetleri değildir.

adam gibi adam sözünde erkeksilik yok.
adam gibi kadın'da da yok.
ama kadın gibi kadın full kadınsıdır ve temsil insanı olmaktan uzaktır. gerçi bunda da erkek cinsini kabahatli bulan densizler de var, aslında yaptıkları varlıklıklarıyla mücadele etmektir!

Erkek kadından üstündür, kadına bu konuda verilen tek ve yeterli telafi, kendi jenerasyonu erkeklerinden "erken olgunlaşmaktan" ibarettir.

Bilim insanları sabit bir sosyal hiyerarşinin ve istikrarlı bir evliliğin bu eğilimi azaltan iki faktör olduğunu belirtir.
Boş boş laflar yine. Niye? Bir şeyin ne olduğunu söylemeye bayılırlar, erkek veya daha çok kadınlar. Nasıl olacağıyla ilgili bir tek bir gerçek, kanıtlanmış fikirleri olmadığı çok yaygındır.

Erkek Dışarı çıkar ve mücadele eder, küfür alır, hakaret alır, bunun binde birini alan kadın hemen yaygarayı koparır! Dayanıklı değildir, peki küçükluk mü? Hayır haddini bilmemek küçüklüktür, yabancı veya yabancı olmayan bir erkekle mücadeleye kalkmasın, kalkarsa da haddini bilsin.

Herşey aynen gider yazan çizen böyle erkek ve kadınlar da "ne olduğunu söyleyerek" ceplerini doldurur dururlar.

Yazarlığın ne erkek, ne kadın için geçim kaynağı, daha önemlisi, meslek olması doğru değil.

spesifik

آزادی قید و بند
Yazarlığın ne erkek, ne kadın için geçim kaynağı, daha önemlisi, meslek olması doğru değil.

popülerite olmadıkça yazarlıktan para kazanılmıyor zaten
bunun kanlı canlı örneğiyim misal
kadının evinden uzak bir meslek icrası
çocukların kaybına neden olabiliyor
çocuk kaybı topluma mal olur
bu tür cümleler hiç etik değil
neye göre doğru değil ?

Takiyüddin

Yasaklı
çocuk kaybı topluma mal olur
bu tür cümleler hiç etik değil
neye göre doğru değil ?

Yazarlık aydınlanma ve belki aydınlatma ise, gerçeğin yayılması ücrete tabi değlidir! Olamaz!

Bu arada ETIKLE NE ALAKA! Bu kelimeyi seçip yazarken düşündün mu bir saniye!

spesifik

آزادی قید و بند
Yazarlık aydınlanma ve belki aydınlatma ise, gerçeğin yayılması ücrete tabi değlidir! Olamaz!

Bu arada ETIKLE NE ALAKA! Bu kelimeyi seçip yazarken düşündün mu bir saniye!
Neden ücrete tabi olamaz ?
Kadılar ,şeyhülislam makamı maaş almıyor muydu
Emek varsa karşılığı olmalı
ahirette de vardır muhakkak
neden bu kadar öfkelisiniz anlamış değilim doğrusu

Takiyüddin

Yasaklı
Neden ücrete tabi olamaz ?
Kadılar ,şeyhülislam makamı maaş almıyor muydu
Emek varsa karşılığı olmalı
ahirette de vardır muhakkak
neden bu kadar öfkelisiniz anlamış değilim doğrusu

Yazıp para alınca faydalı bir şeyler ortaya çıkamyacağı anlamına gelmez, Söz faydalıdır, ama iş değildir. Mesleki niteliği yoktur. Mesleksiz yazmamak gerekir.

Yazı yazıyorsunuz bu konuda hiç mi sorgu ve şüphe dolu bir gençliğiniz olmadı ne kadar rahatsınız!

Öfkeli möfkeli değlim. Ama keşke siz olsaydınız. Keşke öfkeli möfkeli bir dönem geçriseydiniz de fikrimce kesin olan bu "(çok ya da az yazmak değil) meslek olarak yazarlık ve para kazanma" konusunda şüpheli olsaydınız.

spesifik

آزادی قید و بند
Öfkeli möfkeli değlim. Ama keşke siz olsaydınız. Keşke öfkeli möfkeli bir dönem geçriseydiniz de fikrimce kesin olan bu "(çok ya da az yazmak değil) meslek olarak yazarlık ve para kazanma" konusunda şüpheli olsaydınız.

Ben sizi anlayamıyorum kusura bakmayın
seneler evvel bu düşünce ile bir yayın evine yedeği olmayan bir çalışmamı
vermiştim , ha bastık ha basacağız derken kaybettiler çalışmayı
vardır bir hayr dedik kin gütmedik
derken nasip oldu dergide ki denemeleri topladık bastık kitap olarak
dergiden hiç ücret almadık zaten şimdi köşe yazarlığı yapıyorum
yazı başına cüzi bir ücret alıyorum
aksine bu ücreti hak etme namına daha duyarlı oluyorsunuz
karşılığı olmasa belki önem arzetmezsiniz
kan davası haline getirdiniz ya
ben anlayamıyorum ya hakkaten yazarlık büyütülecek bir meslek
değil şahsım adına fikrinize saygı duyuyorum , insanların hislerini
yaşamlarını bilmeden bedava yorum yapıyorsunuz
hiç düşünüyor musunuz muhatabınızın hakkına girebileceğinizi
eyvallah demindeyim...

Takiyüddin

Yasaklı
Bedavacı sensin, istersen herşeyi sen yaz, kime ne.

Bana ne.

Niye kişsel alıyorsun ben yazıyı yazana söyledim, sana bir şey de demedim ilk başta.

Niye hakkınıza girecek mişim? Nasıl bir tür savunma bu yaptığınız? Ya da niye savunma?

Sosyal bilimler, yazarlık... Bir "meslek" veya pratik anlamlı bir "hobi" sahibi olmayanda* er geç.. ÇİRKİN DURUR. Görüşüm veya gördüklerimin özeti bu!

---

*hele ücret almak odak noktasıne yerleşiyorsa (Halis bir şey İÇİN olunca hakikatini aslını kaybeder, ve hatta kaybedeli öyle zaman olur ki, yıllar sonra zararı görülebilir) -ki bu alış durumu öznenin uzun vadeli tam kontrol sahasında olmadığı için, bu hali peşinen uygun görmeyiz. (Yani meslek olarak yazı yazılmasını uygun görmem).

spesifik

آزادی قید و بند
Bedavacı sensin, istersen herşeyi sen yaz, kime ne.

Bana ne.

Niye kişsel alıyorsun ben yazıyı yazana söyledim, sana bir şey de demedim ilk başta.

Niye hakkınıza girecek mişim? Nasıl bir tür savunma bu yaptığınız? Ya da niye savunma?

Sosyal bilimler, yazarlık... Bir "meslek" veya pratik anlamlı bir "hobi" sahibi olmayanda er geç.. ÇİRKIN DURUR. Görüşüm veya gördüklerimin özeti bu!

ilk yorumunuzun son kısmına dahil olduğum için
neyse sorun değil
eywallah görüşünüzdür saygı duyarım...

Takiyüddin

Yasaklı
yedeği olmayan bir çalışmamı
vermiştim
, ha bastık ha basacağız derken kaybettiler
Vay saf vay! Yazık!

İnsan şurda iki satır yazdığı kaybolunca da bazen üzülüyor, sayfalarcasını kaybetmek! Yazık! üzücü!

Belki böylesi daha iyiyimiştir kim bilir!

Takiyüddin

Yasaklı
Bu nasıl bir üslup ya hu
Bilmiyorsun etmiyorsun başka konularla da ilgili olan şeye karışıyorsun, yani "orta yerinden bilmediğin şeye" dalıyorsun, karışmasana.

Nasılsa nasıl!

Böyle işte!

Nasılmış tadı hoş mu? Yorumlarını bekliyorum.

(tabi, erkek beyni yazısına diyorsan hayretine can ı gönülden katılıyorum!)

Mugalata

Kıdemli Üye
Vay saf vay! Yazık!

İnsan şurda iki satır yazdığı kaybolunca da bazen üzülüyor, sayfalarcasını kaybetmek! Yazık! üzücü!

Belki böylesi daha iyiyimiştir kim bilir!

bizim okulda osman diye biri vardı. onun üslubuna benzettim. o sıralar "yavrum ossssmann" diye bir repliği oynuyordu tv.de, bir oyuncunun. moda olmuştu bu laf. biz de ona böyle diyorduk.

aklıma geldi. patavatsızlığınla, kaba sabalığınla, anlayışsızlığınla, bilgisizliğinin farkında olmadan esip gürlemenle... aklıma getirdin o kişiyi.

sakın o olmayasın! öyleysen söyle. :D