Erdoğan Kudüs Sorunu Nedeniyle İslam Alemini Birleştirdi

Dua Nur

Kıdemli Üye
İslam İşbirliği Teşkilatı, Doğu Kudüs’ün Filistin devletinin işgal altındaki başkenti olduğunu ilan etti..

Tabii ki bunda Ankara’nın rolü büyük..
Tabii ki bunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararlılığı önemli..
Tabii ki bunda Türkiye’nin gücü etkili..

Açık söyleyelim.. İİT’nin dönem başkanı Erdoğan olmasaydı, ne bu toplantı yapılırdı, ne Doğu Kudüs Filistin’in başkenti ilan edilirdi..
Erdoğan uğraştı, didindi, başardı..
İslam dünyasını bir araya getirdi.. İstanbul’da topladı.. Tarihi karar aldırdı..
Kutlamalıyız..
*
Trump/Netanyahu ikilisi tüm Kudüs’ü İsrail’e bağlamak amacındaydı.. Oldubitti peşindeydiler..
Yapamadılar..

Artık iki Kudüs var; Doğu Kudüs-Batı Kudüs..

Daha da önemlisi, İsrail Başbakan’ı Avrupa’dan destek aradı; ama bulamadı..
Avrupa Birliği de iki devletli bir çözümden yana..
Avrupa Birliği de Doğu Kudüs’ün Filistin’in başkenti olması görüşünde..
Avrupa bu konuda ağırlığını koyar mı?
Zannetmiyorum.

Peki, ne olur derseniz..
Öncelikle durum pata oldu..
İslam dünyası moral buldu, güç buldu..
Cumhurbaşkanı Erdoğan sayesinde oldu..

MEHMET TEZKAN

Son.Fedai

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.elibolyazilim.com
Cumhurbaşkanımıza gösterdiği gayret ve dirayetten dolayı teşekkür ederim.

İnşallah birliğe vesile olur bu toplantı

ŞAKİROĞLU

Asistan
Web sitesi
www.hikayeler.net
Mehmet Tezkan adlı kişi üç cümle halinde şu lafı etmiş:

''Erdoğan uğraştı, didindi, başardı'';

İslam dünyasını bir araya getirdi; İstanbul'da topladı'';

''Tarihi karar aldırdı''.

Tayyip Erdoğan'ın hergün, her saat uğraştığını, didindiğini tüm ülke görüyor.

Buna, saltanatını koruma uğraşısı ve didinişi denir. (Elbette ki başardı)

İslam dünyasını bir araya getirip İstanbul'da toplayan o değil ki, İngiltere. (Tezkan, ayıp olmasın diye 'O' demiştir)

Tarihi karar alındığı ise, ÇOK DOĞRU!..

Kudüs, 'doğu' ve 'Batı' olarak bölündü.

Kudüs'ün (6,4 KM2'si hariç) İsrail'in olduğu, bu karala resmileşmiş oldu.

Mehmet Tezkan, ''bunu kutlamalıyız'' derken, aslında, İngiliz başarısını kutluyor gibi.

Kaptan

Mecra Yazarı
Arladaslar, 56 Üye ülkeden sadece 16 tanesinin başkanlık düzeyinde, diğerlerinin ise alt temsilciler düzeyinde katıldığı bazılarının ise temsilci dahi göndermediği bir toplantıda alinan kararın bir etkisi olacağını düşünüyorsanız fena halde yanılıyorsunuz.

Hani nerede ekonomik, siyasi, askeri kararlar? 56 ülke samimi olarak bir araya gelip hem askeri, hem siyasi hem de ekonomik olarak bir karar alsaydi işte o zaman görseydiniz siz gürültüyü. Ama bunun yerine dostlar alışverişte görsün kabilinden, suya sabuna dokunmadan ellerini yıkadılar.

Yapmayın ....

Son.Fedai

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.elibolyazilim.com
Bir de birşeyleri beğenin be....

Ne olsa suç, hata, yanlış...

Biz bişey yapamayız.

Yapanlar ABD, İngiltere VS

Ayıp, ayıp...

Kaptan

Mecra Yazarı

Biz bişey yapamayız.

Ayıp, ayıp...

Gerçekçi olmak zorundayız. Böylesi başkanlık düzeyinde az katılımın olduğu boş bir karar ABD'ye sinek viziltisi gelir emin ol. Eee kararınızı tanımıyoruz, kınıyoruz... Trump bunu açıklarken onayinizi bekliyordu sanki.

Böyle kinamalarla Allah'ın yardımı gelmez. Topyekün elinizi taşın altına koyacaksınız kardeşim.

Dua Nur

Kıdemli Üye
Dünya kan ağlarken, İsrail ve ABD islam alemini sindirmişken, gür sesi ERDOĞAN verdi. Uluslar arası platformlarda neler olacak yaşamadan göremeyiz. İnşallah iyi şeyler olacak.

Dua Nur

Kıdemli Üye
İslam İşbirliği Teşkilatı ; İsrail ve ABD’nin restini gördü, kendi adına reste karşı bir restte bulundu. Kuşkusuz bu siyasi bir karar, milletlerarası hukuk, BM kararları çerçevesinde ve konjonktür olarak da yerinde.

Bu adım İsrail’in Kudüs’ü başkent ilan etmesi ve ABD’nin bu kabul etmesini geçersiz kılmaktadır.

Kararın hayata geçirilmesi için diğer ülkelerin de desteğinin alınması gerektiği düşünülürse “Reel politik” açıdan kabul edilebilir bir sonuç.

Erdoğan bu vesile ile söyleyeceğini söyledi. ABD, batı herkes nasibini aldı.

Bugün gelinen noktada ABD ve İsrail yönetimi en yalnız ve acınacak zavallı dönemlerini yaşıyor.

Trump ve Netenyahu iç politik gündemlerini bastırarak kendi iktidarlarını tahkim etmek isterken, umduklarını bulamamaktan öte, çok geri bir noktaya savruldular. “Hak şerleri hayreyledi” ve bize “şer” gibi gelen bir şeyden Allah “hayır” çıkarttı. Gecenin karanlığından aydınlık bir sabahı yaratan Allah’a hamdolsun.

Ben sivil kişiyim. Siyaset adamı siyasi bir akılla, varolan gerçekler içinde çözüm üretmesi gerekir.

Benim sivil bir akılla söyleyeceklerim bu gerçeklerden öte şeyler de olabilir. Bu anlamda şu notları sizlerle paylaşmak istiyorum.

1. Kimse Kudüs’ün hakimi olmamalı. Kudüs’ün hakimi değil, “Hadim”i olunur.

2. Kimse, yani hiçbir devlet tek başına Kudüs’ün hakimi değilse, olamayacaksa, hiçbir devletin başkenti de olamaz.

3. O topraklardaki millet olarak hakim unsur Filistinlilerdir. Şüphesiz o topraklarda Beni İsrail oğulları ve Nasraniler de yaşamaktadır. O topraklarda yönetici olan halk, hadim, koruyucu ve düzenleyici bir rol üstlenmelidir.

4. İslam, İseviler ve Museviler için birlikte ya da tek başına mukaddes olan mekânların her biri tek tek ele alınarak, ayrı ayrı düzenlenmelidir. Müslümanlar için kutsal olan Mescid-i Aksa, alanı, mescid ve İsra’nın gerçekleştiği mekan, Burak mescidi, her şeyi ile Müslümanlara ait olacaktır.

Diğer toplulukların bu mekânı ziyaretleri Müslümanlarca belirlenecek kurallara tabi olacaktır. Yine aynı şekilde doğuş ve kıyamet kilisesinin bulunduğu mekânın kontrolü tamamen İsevilerde, Ağlama Duvarı Musevilerin kontrolünde olacaktır.

Mukaddes olan alanların tayin ve tesbiti, 3 dinin mukaddes metinleri olan Kur’an-ı Kerim ve Hadisler, Tevrat ve İncil’deki açıkça adı anılıp, orada yapılması gereken dini bir ibadetin şeklinin ve zamanının belirtilmesi gerekir.

5. Mescid-i Aksa’nın mik’adı, (Arz-ı Mev’ud) Nil ve Fırat arasını kapsar ve bu vadi peygamberler vadisidir. Bu vadide bugün Mısır, Filistin, İsrail, Ürdün, Lübnan, Suudi Arabistan, Suriye, Irak ve Türkiye’nin toprakları bulunmaktadır. Bu bölgedeki peygamber miraslarının korunması ve ziyareti, 3’lü konsey ve ilgili devletler ile bu devletlerin üyesi oldukları uluslararası örgütlerin gözetiminde yapılmalıdır. Bu düzenlemeler, 3 inanç sisteminin kendi anlayışlarına göre muhkem nas ve buna dayalı nebevi disipline göre şekillenmelidir.

6. Dini topluluklar kendi alt grupları, mezhep ve tarikatlarla ilişkilerini kendileri düzenlemelidirler. 3’lü konsey, laik kişiliklerden değil, dini temsil kabiliyeti olan uzmanlardan oluşmalı ve konseyin sekreteryası 3 tekil kişiden oluşurken, ihtiyaca göre kendi işlerinde 7, 10 kişiden oluşabilir.

7. Bu sistemin uluslararası örgütler ve ülkeler nezdinde garanti altına alınması ve Filistin topraklarını yönetecek ülke veya ülkelerin bu sistemi koruma ve tek başlarına herhangi bir düzenleme ve sınırlama yapmamaları garanti altına alınmalıdır. Dini ziyaret için gelen dindarların vizesi de bu çerçevede düzenlenmelidir.

Filistin yönetimi bugün bu gelir, yarın şu. Bakarsınız İttihat Terakki ya da bugünkü gibi Suud kafalı biri gelir. Darbe olur. Ne bileyim ben. Mukaddes beldelerin ayrı bir statüsü ve garantisi olmalı. Buraların hakimi değil, hadimi olmalı. Filistin halkının bu konuda koruyucu hizmetlerini, çilesini, mücadelesini unutmayacağız. Bundan sonra o halk orada elbette varolmaya devam edecek. Ama Filistin’in bir ulus devlet olarak varolmasını bile bizim gelecekte konuşmamız gerek. Tabi Ürdün, Lübnan, Suriye diye devletler varsa Filistin devleti niye olmasın.. İsrail Kudüs’ü başkent ilan ediyorsa, Filistin niye aynı şeyi talep etmesin! Bu politik bir soru ve elbette bu politik soruya da politik cevap bulmak gerek. Ben teolojik ve evrensel anlamda adalet temeline dayalı ahlaki bir çözümden söz ediyorum. Selam ve dua ile.

ABDURRAHMAN DİLİPAK

ihvanistanbul

AkhenAton

Biz bişey yapamayız.

Ayıp, ayıp...

Ne içiriyorlar hocam size?

Doğu kudüs filisitinin başkentiymiş. Sevinelim mi? Yahu kudüs başkent desene doğu batı ayırdın oldu sana kudüsun bir kısmı israilin. Zaten adamlarda bunu söylüyor.

DOĞUSU FİLİSTİNİNSE BATISI KİMİN BANA BUNU SÖYLER MİSİNİZ?

ŞAKİROĞLU

Asistan
Web sitesi
www.hikayeler.net
Abdurrahman Dilipak, Kudüs'ü ve Müslüman ülke temsilcilerini önyargısız biçimde yazmış.

Yani güzel yazmış...

''Erdoğan bu vesileyle söyleyeceğini söyledi. ABD ve Batı... herkes nasibini aldı'' demiş.

Valla, gerçekten de öyle olmuş galiba!

Dilipak'ın dediğine göre, İsrail'in ve ABD'in Kudüs'ü başkent ilan etmesi geçersiz olacakmış.

Usta gazeteci Dilipak'ın bildiği şey çok kuvvetli olmalı. Mesela, Birleşmiş Milletler'in, ''Kudüs'te konsolosluk açılamaz'' kararının olduğundan bahsediliyor. O zaman, Dilipak'ın ''İsrail ve ABD acınacak duruma düştüler'' tanımlaması yanlış değil.

Dilipak'ın şu sözü ne anlama gelir? ''Hiç bir devlet tek başına Kudüs'ün hakimi değilse, olamayacaksa, hiç bir devletin başkenti de olamaz''.

Müslüman ülkeler işbirlikçilerinin deklerasyonunda ne karar vardı peki?

''Doğu Kudüs Filistin'in başkentidir'' kararı vardı.

Kudüs, hiç bir devletin başkenti değilse... olamayacaksa... müslüman ülkelerin temsilcileri İstanbul'da toplantıya uyur gezer olarak mı katılmışlardı?

Yoksa Tayyip Erdoğan'ın hitabetinin cezbesine mi kapılmışlardı?

Müslüman ülkeler, imzaladıkları deklerasyonla, Kudüs'ün (6,4 km2'si hariç) İsrail'in olduğunu kabullenmiş oldular.

Abdurrahman Dilipak, Kudüs'ün barış şehri olması hakkında nelerin olması gerektiğini maddeler halinde sıralamış. Yani, Allah için Kudüs'e barış gelsin istiyor Dilipak.

Hadi Müslümanlar!.. Tayyip Erdoğan'ın konuşmasına dikkat edin biraz.

Tayyip Erdoğan, ''Kudüs Müslümanlarındır'' sert lafıyla, barışın dışında bir şey arzuluyor gibi. Hem de, kendi hükümetinin, Kudüs'ün 'doğu' ve 'batı' şeklinde parçalanışına imza attığını bilerek.

Kaptan

Mecra Yazarı
Bu konu içinde de görülüyor ki Erdoğan düşmanlığı, Erdoğan'a duyulan kin ve husumet Kudüs konusundaki bu önemli kararı israil ağzıyla yorumlamaya kadar götürmüş.
İİT'nın aldığı bu kararlarla ilgili siyonist işgalci rejimin başbakanın açıklamalarının aynısı burada yer alan yorumlarda görebilirsiniz.

Trollük yapma. Kimse Yahudi ağzıyla konuşmuyor.

İhvan'ın dediği gibi, bu kararla İsrail'in batı Kudüs'ün işgali görmezden gelindi, sen ne maval okuyorsun burada.1947 Filistin haritasını bir incele bakalım.

Daha da ötesi, doğu-batı ayrımıyla Kudüs'ün uluslarası satatüsünü de bitirdin. (1947 BM Genel Kurulu kararı).

Hazir toplanmişken Filistin'in tamamına sahiplenen bir irade ortaya konmalıydı. Bunu söylemenin neresi Yahudi ağzı? Bu toplantıda siyasi, ekonomik, askeri yaptırım kararı çıkmalıydı demenin neresi Yahudi ağzı?

Anlaşılan trollük gözünüzü kör etmiş sizin.

bi husben

Kıdemli Üye
müslümanlar birbirini çldürmekten fırsat bulup filistin davasına mı sahıp çıkacaklar?

yahudılermi daha cok müslüman öldürdü yoksa müslümanlar daha çok mu bir birini öldürdü

olması gereken neydı acaba.

fırsat bulup acaba ben ne yapıyorum. düşmanın büyüğü orda duruken ben niye dindaşlarımla aynı ümmetin mensubu olanlarla savaşıyorum ölüyorum öldürüyorum diye düşünüp bir sonuca varılsaydı alınacak karar şu olurdu

Zaten sıra lübnana geliyor.Müslüman ülkeler lübnana askeri yığınak yaparlardı lübnandan ısraıle cephe açılırdı istiyen de gidip cephede saasırdı emin olunuz ki işte o zaman filistinin tümü kurtulabılırdı.

Son.Fedai

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.elibolyazilim.com
Asıl size ne içiriyorlar??

Sen ben öye deriz de devletler böyle birşey diyemez

Bakkal yönetmiyorsun devlet başkanısın

Elbet siyasi bir üslupla söyeleycekler

Asıl siz Erdoğandan önce kim ne yapmış, ne demiş sesini ne kadar duyurmuş ona bakın

Bırakın "Kudus Filistinin başkentidir" demeyi "doğu kudüs filistin başkentidir" bile diyemiyordunuz

Yapıcı olun, yıkıcı olmayın

Son.Fedai

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.elibolyazilim.com
ABD'ye sinek viziltisi gelir emin ol. Eee kararınızı tanımıyoruz, kınıyoruz...
Sanki Trump ın kararı bizi çok ta bağladı

Korkumuzdan hemen Kudusü israile verdik
...

Trump bunu açıklarken onayinizi bekliyordu sanki.

Valla biz de Trumpın onayını beklemiyoruz yani

Trumpın dediği Trumpı bağlar

Siz işi bitirmiş devir teslimi gerçekleştirmişsiniz

Size gerçekliğinizle beraber mutluluklar dilerim

Böyle kinamalarla Allah'ın yardımı gelmez. Topyekün elinizi taşın altına koyacaksınız kardeşim.

Bir haksızlık karşısında gücünüz yetiyorsa elinizle, yetmiyorsa dilinizle o da yetmiyorsa kalbinizle buğzedin

Bugüne kadar kalpten buğzediliyordu, şimdi dil ile söyleniyor. Allah CC bize elle müdahale edeceğimiz günleri nasip eylesin

nefahtü

Kıdemli Üye
Bir haksızlık karşısında gücünüz yetiyorsa elinizle, yetmiyorsa dilinizle o da yetmiyorsa kalbinizle buğzedin

Bugüne kadar kalpten buğzediliyordu, şimdi dil ile söyleniyor. Allah CC bize elle müdahale edeceğimiz günleri nasip eylesin

İnşeallah dille söyleneni anlasınlar da elle müdahaleye gerek kalmasın.

ihvanistanbul

AkhenAton
asıl size ne içiriyorlar??

Sen ben öye deriz de devletler böyle birşey diyemez

bakkal yönetmiyorsun devlet başkanısın

elbet siyasi bir üslupla söyeleycekler

asıl siz erdoğandan önce kim ne yapmış, ne demiş sesini ne kadar duyurmuş ona bakın

bırakın "kudus filistinin başkentidir" demeyi "doğu kudüs filistin başkentidir" bile diyemiyordunuz

yapıcı olun, yıkıcı olmayın

[ındent]doğusu filistininse batısı kimin bana bunu söyler misiniz?[/ındent]

[rıght][/rıght]

Kaptan

Mecra Yazarı

Doğu kudüs filisitinin başkentiymiş. Sevinelim mi? Yahu kudüs başkent desene doğu batı ayırdın oldu sana kudüsun bir kısmı israilin. Zaten adamlarda bunu söylüyor.

DOĞUSU FİLİSTİNİNSE BATISI KİMİN BANA BUNU SÖYLER MİSİNİZ?
Çok daha çarpıcı bir bilgi paylaşayım istersen,

Kudüs'ün

% 16'sına Doğu Kudüs
% 84'üne de Batı Kudüs dendigini biliyormuydun? Ben yeni öğrendim.

İİT bu yüzde 16'yı Filistin'in başkenti ilan etmiş. Şunun şurasında %16'ya ne kaldı.

Kaptan

Mecra Yazarı

Ümmet 1300 yıldır kalple buğzdan elle buğz aşamasına bir türlü geçemedi. Bu gidişle geçecek gibi de gözükmüyor.

Bu işler temennilerle olmuyor. 56 ülke gücünün farkına varmayıp hala kalbiyle buğz ediyorsa sorun büyüktür Son.Fedai.