Erdoğan : İsrail 1967 Öncesi Sınırlarına Çekilmeli

Dua Nur

Kıdemli Üye
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kolombiya'nın Başkenti Bogota'da konuştu. Erdoğan "Biz İsrail'in 1967 öncesi sınırlarına çekilmesini istiyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kolombiya'da 1915: Osmanlı'nın En Uzun Yılı Sempozyumu'nda konuştu...
Erdoğan'ın açıklamalarından bazı satırbaşları:

- Bugünü anlamak doğru yorujmlamak istiyorsak mutlaka 1. Dünya Savaşı'nı iyi anlamak ve analiz etmek zorundayız.
- Günümüzde dünyayı ilgilendiren birçok uluslararası meselenin kökeninde 1. Dünya Savşaı vardır.

- Osmanlı Devleti 1. Dünya Savaşşı'nın merkezindeki ve hedefindeki devlettir.
- 1. Dünya Savaşı sonunda Osmanlı'nın elinde bugün başkentimiz olan Ankara ve çevresinden başka toprak parçası kalmamıştı.
- Ortadoğu bundan 100 yıl önce savaşı kazananlar tarafından bir kriz bölgesi olarak tasarlanmıştır.

- Ortadoğu'da oluşturulan yapay sınırlar kardeşleri birbirine hasım haline getirmiştir.
- Sultan Abdülhamid'e Filistin bölgesinin Yahudilere verilmesi için baskı yapıldı ama o kabul etmedi. Ardından da tahttan indirildi.

- Türkiye olarak İsrail'in zulmüne itiraz ettiğimizde bunu çok farklı noktalara çekiyorlar. Oysa biz İsrail'in 1967 sınırları öncesine çekilmesini istiyoruz.
- Mısır'da biz rahatsız olduk. Niye? Çünkü halkınoylarıyla gelmiş bir iktidar darbe yoluyla iktidardan uzaklaştırıldı.

- İnsani ve vicdani olarak karar vereceksek, darbe ile değil, sandıkla gelene itibar etmeliyiz.
- Biz bölgemizde barış dostluk ve kardeşlik istiyoruz.
- Bizim insani çağrılarımızdan rahatsız olanlar bizi medya yolu ile karalamak istiyorlar.

- Irak ve Suriye'den ülkemize gelen 2 milyon sığınmacı bulunmaktadır.
- Avrupa sadece 130 bin mülteci kabul ederken, dünyanın diğer ülkelerinde ise adeta hiç yok.
- Öncelikle devlet terörü estiren bu diktörleri alıp, sandığı halkın önüne koymamız gerekiyor. yoksa bu ülkelere barış gelmez.

- Dünya 5'ten büyüktür. Bu 5 ülke 3 kıtadan oluşuyor. Sadece 2 inanç grubu var. Müslümanlardan hiç yok.
- Tüm insanlığı 5 ülkeye mahkum etmeye kimsenin hakkı yok. Böyle bir dünya özgür ve demokratik olamaz.

- Avrupa insan hakları konusunda geriye gitme sinyalleri verirken Türkiye umut vermektedir.
- Biz Türkiye olarak propaganda ve algı operasyonu peşinde değiliz.
- Ermeni diasporası nedeni ile elimiz sürekli havada kaldı.
- Çanakkale Savaşı'nın 100. yılı nedeni ile yapacağımız etkinliğe Ermenistan'ı da çağırdık ama herhangi bir cevap alamadık.

- Tarihi olayları kendi dönemi ve kendi şartları içerisinde değerlendirmek gerekir.
- Tarihten husumet çıkarmak yerine barış ve dostluklar oluşturmalıyız.

http://www.haber10.com/haber/587248/#.VNsMzbccRPM

can feda

Profesör
Atma kazım din kardeşiyiz...kameralar önünde asarız keseriz...eyyy israil...öldürmeyi iyi bilirsiniz...sesin yüksek çıkıyor...salondan çıkınca 'Tabi benim burada tepkim moderatöre olmuştur' dedi :) son dönemde ortaya çıkan vergi kıyaklarını vs demiyorum bile...

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Ölen Filistinli binlerce çocuğu görmeyip, ölen bir iki İsrailli çocuk için ağlamaktansa...

Tayyip ERDOĞAN'ın gürlemesi daha iyidir...

[video]www.youtube.com/watch?v=UcWGgtR1sOI[/video]

Allah işini kolaylaştırsın, Allah ayaklarını İslam yolunda sabit kılsın, Allah münafıkların kandırılmışların şerrinden korusun.

can feda

Profesör
Ölen Filistinli binlerce çocuğu görmeyip, ölen bir iki İsrailli çocuk için ağlamaktansa...

Tayyip ERDOĞAN'ın gürlemesi daha iyidir...

[video]www.youtube.com/watch?v=UcWGgtR1sOI[/video]

Allah işini kolaylaştırsın, Allah ayaklarını İslam yolunda sabit kılsın, Allah münafıkların kandırılmışların şerrinden korusun.

Gürlemesi daha iyidir diyorsun ama bak AKP'nin yaptığı bunlar;
1) Yıllardır OECD'ye üye olmaya çalışan israil 2010'da AKP hükümetinin veto etmemesinden onay vermesinden dolayı üye oldu.
2)Enerji Bakanı İSRAİL'den izin alırsak elektrik üreten gemi göndereceğiz dedi Gazze'ye(cemaati otorite dedikleri için yerden yere vurmuşlardı)
3)Yahudi madalyasına sahip tek müslüman var oda CB...tepkilerde sonra geri iade etti mi...bilmiyorum...umarım etmiştir...
4)Mavi marmara'dan sonra bile israil ile ticaret durması bir yana sürekli arttı...Türkiye İhracatçılar Meclisi(TİM) verilerine bakılabilir bunun için.
5)Dün Destici bir iddiada bulundu...İsrail'e anadolu da maden arama izni verildiği konusunda...bakalım buda yakında çıkar ortaya...

6)Resmi gazetede yayınlanan ve Milli Gazetenin haber yaptığı israil'in %25 vergi den muaf olduğu ortaya çıktı...

Yani söylenen sözler ile yapılan icraatler farklı...böyle olunca alenen iç politikaya yönelik olduğu anlaşılıyor...Siz yukarıdakiler yok diyebiliyor musunuz???

Dut_agaci

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.Menzil.Net
Gürlemesi daha iyidir diyorsun ama bak AKP'nin yaptığı bunlar;
1) Yıllardır OECD'ye üye olmaya çalışan israil 2010'da AKP hükümetinin veto etmemesinden onay vermesinden dolayı üye oldu.
2)Enerji Bakanı İSRAİL'den izin alırsak elektrik üreten gemi göndereceğiz dedi Gazze'ye(cemaati otorite dedikleri için yerden yere vurmuşlardı)
3)Yahudi madalyasına sahip tek müslüman var oda CB...tepkilerde sonra geri iade etti mi...bilmiyorum...umarım etmiştir...
4)Mavi marmara'dan sonra bile israil ile ticaret durması bir yana sürekli arttı...Türkiye İhracatçılar Meclisi(TİM) verilerine bakılabilir bunun için.
5)Dün Destici bir iddiada bulundu...İsrail'e anadolu da maden arama izni verildiği konusunda...bakalım buda yakında çıkar ortaya...

6)Resmi gazetede yayınlanan ve Milli Gazetenin haber yaptığı israil'in %25 vergi den muaf olduğu ortaya çıktı...

Yani söylenen sözler ile yapılan icraatler farklı...böyle olunca alenen iç politikaya yönelik olduğu anlaşılıyor...Siz yukarıdakiler yok diyebiliyor musunuz???

Şunları 2010'dan önce söyleseydin ne güzel olurdu.

Menfaatler çatışmadan önce.

Yalan mı ?

DESIFRE

Yasaklı
Bir taraftan israel ile Ekonomik ve Diplomatik iliskiler devam ederken

Gecmiste israelin Eocd ye alînması saglanmısken

Bu çıkıs iki yūzlūlūk degilmi

can feda

Profesör
Şunları 2010'dan önce söyleseydin ne güzel olurdu.

Menfaatler çatışmadan önce.

Yalan mı ?

Bunu sadece tek bir iddia için diyebilirsin...oda oecd üyeliği.(onu ben bu süreçte öğrendim,bilmiyordum)...diğerleri yakın tarihte oldu...madalya olayı 2005 gibi oldu...o zamanda yanlış olduğu söylendi-şahsende söyledi...ELHAMDÜLLİLLAH...ne bir cemaatten...ne bir partiden...ne bir dernekten...menfaatim...zerre kadar beklentim yok...olmadı bu hayatta...

PEKİ BUNLARA CEVABINIZ NEDİR???GÜRLEMESİ HALA İYİ Mİ??? resmen iki yüzlülük bu yapılanlar...saman altından su yürütmek...

Dut_agaci

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.Menzil.Net
Bunu sadece tek bir iddia için diyebilirsin...oda oecd üyeliği.(onu ben bu süreçte öğrendim,bilmiyordum)...diğerleri yakın tarihte oldu...madalya olayı 2005 gibi oldu...o zamanda yanlış olduğu söylendi-şahsende söyledi...ELHAMDÜLLİLLAH...ne bir cemaatten...ne bir partiden...ne bir dernekten...menfaatim...zerre kadar beklentim yok...olmadı bu hayatta...

PEKİ BUNLARA CEVABINIZ NEDİR???GÜRLEMESİ HALA İYİ Mİ??? resmen iki yüzlülük bu yapılanlar...saman altından su yürütmek...

Siyasetten ve siyasetçilerden haz etmiyorum.

Kendileri çalıyor, kendileri oynuyor, yalan konuşuyor, iftira atıyorlar.

Bunun hükümeti, sağı, solu, partisi, purtisi olmuyor.

Dün padişah yalakası, makam düşkünü insanlar varısa, bugünde parti düşkünü, hükemet, başbakan, c.başkanı yalakası insanlar mevcuttur.

Gayrisi -şahsım- temsili demokrasi sistemine karşıdır. Meclisteki 550 millet vekilinden hiç birisinin şahsımı temsil ettiğine, başbakanın beni temsil ettiğine, c.başkanının beni temsil ettiğine inanmıyorum.

Temsilci ise istenilen Hz.Ömer gibi, Hz.Ali gibi olacak, ziyadesiyle Efendimiz (sav) gibi olacak.

Temsil olunan olarak ben ashab gibi hayat yaşamadığım için, bugün, beni yönetenler de benim gibi.

Benim yönetim şeklim her ne olursa olsun, dün yönetici yalakaları, yöneticilerin her dediğini onaylarken -şahsım- karşı çıkıyordu.

Bugün yöneticiler ile yalakaların arası açıldı, şahsım her ikisinin de yanlış yaptığından yana.

Doğru birdir.

Allahü Teala doğruluğa erdirsin, erdirdiğini de doğru yolundan ayırmasın. (amin)

alı

Yeni
Pek inandırıcı bi açıklama değil. " one minute" dan sonra İsrail ile gelişen ilişkileri gözlemleyince, tribünlere oynandığını düşünüyorum...