Erdoğan: "Biz anayasayla uğraşırken o başka yerlerdeydi"

Meryem

Komplike
İhvan Üyesi
Katılım
6 Tem 2006
Mesajlar
15,309
Puanları
113
Yaş
32
CHP liderliğinden istifa eden Baykal'ı hedef alan Başbakan, "Zaten Genel Başkan'ın parlamentoya gelip gittiği yok, biz anayasayla uğraşırken Genel Başkan başka yerlerdeydi" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, video kaset skandalının kahramanı Deniz Baykal'ı eleştirerek "Biz Meclis'te anayasayla uğraşırken, Genel Başkan başka yerlerdeydi" dedi. Başbakan Erdoğan daha önce de 'Biz eşine ihanet edenleri mağdur olarak göremeyiz' demişti.
İzmir'in Bayındır ilçesinde hayata geçen projelerin ortak açılışı dolayısıyla ilçe meydanında düzenlenen törende konuşan Başbakan Erdoğan, yapımı tamamlanan çok sayıda projeyi hizmete açmak ve yapılacak olanların müjdesini de ilçe sakinlerine vermek üzere Bayındır'a geldiğini söyledi.

Bayındır'a bu hizmetleri kazandıran kamu kuruluşlarına, belediyeye, emeği geçen herkese teşekkür eden Erdoğan, 'Bayındır'ı adına yaraşır şekilde bayındır bir hale getirmek için çalışanlara şükranlarımı sunuyorum' diye konuştu.

Çarşamba günü Ankara'da Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev'i ağırladıklarını, Rusya ile enerjiden ulaştırmaya, ihracattan turizme kadar 17 farklı anlaşma imzaladıklarını belirten Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

'Vizeleri kaldırdığımız ülkelere bir yenisini daha ekledik. Artık Rusya ile aramızdaki vizeleri de böylece büyük ölçüde kaldırdık. Ardından cuma günü Yunanistan'a geçtim. Orada da yüksek düzeyli işbirliği konseyi toplantısını gerçekleştirdik. 22 anlaşmayı da Yunanistan ile yaptık. Orada da yine gerek yeşil gerek gri pasaportlarda vizeyi kaldırdık ve mavi pasaportta da günübirlik vize kalkmış durumda, daha sonra bu vizenin süresini uzatacağız.'

Dün Manisa'da açılış ve temel atma törenlerine katıldığını, bugün İzmir'de açılışa katılacağını ve gençlerle bir araya geleceğini anlatan Erdoğan, Ankara'ya dönmeyeceğini, İzmir'den Azerbaycan'a, oradan Gürcistan'a, oradan İspanya'ya gideceğini kaydetti.

Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

'Gittiğimiz her yerde açılışlar yapıyoruz. Türkiye'nin dünyaya yönelik ufkunu daha da zenginleştirmek suretiyle ülkemizi dünyayla bütünleştirmenin gururunu yaşıyoruz. Türkiye'nin çıkarları için, milletimizin çıkarları için görüşmeler yapıyor, imzalar atıyor, dostluğumuzu, işbirliğimizi güçlendirecek temaslarda bulunuyoruz. Sadece Türkiye değil, biz bölgesel barışı, küresel barışı kendisine dert edinmiş bir hükümetiz.

Bildiğiniz gibi Türkiye Medeniyetler İttifakı girişiminin de eş başkanı. Mevlana Celaleddini Rumi'nin anlamlı bir ifadesi var. Mevlana ne diyor? 'Pergel gibi bir ayağını merkeze koyacak, diğer ayağınla alemlere seyahat edeceksin' diyor. Yine diyor ki Mevlana, 'Dert adamı yollara düşürür.' İşte biz dertliyiz. Biz milletin derdiyle dertliyiz. Bize durmak yaraşmaz. Bize yan gelip yatmak yaraşmaz. Biz bu ülkenin dertleriyle dertliyiz ve onları çözmek için de durmadan, duraklamadan, yorulmadan çalışıyor, çabalıyoruz.

Bir ayağımız burada Türkiye'de, milletimizin içinde, milletimizden güç alıyor, tarihimizden, kültürümüzden güç alıyoruz. Diğer ayağımızla da bölgemizin sorunlarını, küresel sorunları çözmek için mağdurların, mazlumların sesi olmak için yüreğimizi ortaya koyuyoruz.

Türkiye çok hızlı şekilde büyüyor. Bakınız Türkiye ekonomisiyle büyüyor. Türkiye dış politikasıyla büyüyor. Türkiye uluslararası etkinliğiyle büyüyor. Bugün her yerde Türkiye konuşuluyor; Türkiye'nin ekonomideki başarısı, Türkiye'nin dış politikadaki başarısı, Türkiye'nin barış çağrılarındaki samimiyeti konuşuluyor. Bize yakışan işte budur. Şanlı bir tarihin, köklü bir medeniyetin, zengin bir kültürün çocuklarına yakışan budur.'

Büyük düşünmek zorunda olduklarını dile getiren Başbakan Erdoğan, binlerce yıllık bir tarihin varisleri olduklarını, bu nedenle görevlerinin ve sorumluluklarının ağır olduğunu söyledi. 'Onun için büyük düşünüyor, büyük adımlar atıyoruz' diyen Erdoğan, 'Bizim ne yapmak istediğimizi hala anlamayanlar varsa Ankara'dan çıksınlar, çıksınlar İstanbul'dan, şöyle Anadolu'yu, Türkiye'yi bir dolaşsınlar. Bizim niyetimizinden hala şüpheleri olan varsa illerimizin, ilçelerimizin, hatta köylerimizin nasıl değiştiğini gitsinler yerlerinde görsünler' diye konuştu.


Kaynak
 
Üst