Erbakan’ı anlamak… Ya da Anlayamamak…

Ercan Tekin

Kıdemli Üye
3350.jpg

Erbakan’ı iyi anlamak için idealist olmak gerekir.

Büyük idealleri olmayanlar, hayatı gündelik işlerden ibaret sayanlar ya da egoistçe sadece kendini düşünen ve ikbal peşinde olanlar, onu anlamakta zorluk çekerler.

Erbakan’ı anlamak, insanlığı düşünmeyi gerektirir.

Kendini değil, ülkesini, hatta dünya insanlığını düşünmeden, yeryüzünde adalet ve hakkaniyet olsun için dertlenmeyenler, onu anlayamazlar.

Ve Erbakan’ı anlamak için heyecan sahibi olmak lazımdır.

Heyecanı olmayan, tekdüze hayata rıza gösteren, coşku taşımayan ve ideal insanlık aşkını yaşamayanlar da onu anlayamazlar.

Neden bu başlıklarla yazımıza girdik?

Bu sorunun cevabını iyi verebilmek için eskilere gitmemiz gerekir.

Örneğin 1969 yılına…

O yıllarda Almanya ve Japonya, 2. Dünya savaşından yenik çıkmalarının ardından kalkınma hamlelerine başlamışlar ve yerle bir olan ülkelerinin külleri arasından yeni bir ülke kurmanın heyecanını yaşıyorlardı. Hem heyecanını yaşıyorlardı, hem ülkelerinin kalkınma ideallerine kilitlenmişlerdi ve hem de insanlarının gelecekteki refahlarına odaklanmışlardı.

Onların ideallerinde dünya ve dünya insanlığı değil, kendi ülkeleri ve ülkelerinin insanları vardı.

Kalkınma olmadan güç, güç olmadan da özgürlük olmayacağını biliyorlardı.

Türkiye ise son savaşını yapalı 50 yıl olmuştu.

Son savaşını kazanmıştı ama özgürlük için gerekli olan kalkınmasını başaramamış ve güç sahibi olamamıştı.

Demek ki savaş kazanmakla iş bitmiyordu.

Hatta savaş kaybetmekle de…

Biz kazanmıştık ama kaybetmiştik.

Onlar kaybetmişlerdi ama kazanmaya azmetmişlerdi.

Biz kazanmıştık ama kazancımızı kalkınma ve güçle birleştirememiştik,

Onlar kaybetmişlerdi, ama kısa zamanda kalkınarak güç sahibi olmuşlar ve kazanmışlardı.

Bir yanda, savaştan harap şekilde çıkmış, kalkınma ideal ve heyecanını yaşayan iki ülke vardır, diğer yanda elli yıldır savaş yapmamış, ideali sadece devrimlerin yerleşmesine odaklanmış bir Türkiye vardır.

Almanya, Türkiye’den 25 yıl sonra savaştan çıkmasına rağmen kalkınma hedef ve ideallerini yaşıyor ve üstüne üstlük Türkiye’den de insan gücü istiyordu.

Almanya ve Japonya yerle bir edilişlerinin 15.yılında kalkınma hamlesini gerçekleştirmişlerdi.

Türkiye, elli yıl geçmesine rağmen o yıllarda hala devrimciliği pazarlıyordu halkına ve bununla beyinleri yıkayarak kalkınmışlık nutukları çektiriyordu.

Aslında ‘lafla peynir gemisi yürümez’di ama zorla yürütülmeye çalışılıyordu.

İşte öylesi bir dönemde Erbakan çıkıyordu ve Türkiye’nin onlardan hiçbir şeyi eksik değil, hatta fazla diyordu.

Tam elli yıldır bu tür hedefleri bilmeyen bir toplumda elbette bir kısım insanlar ve çevreler bu sözleri anlamakta zorluk çekecekti.

Köleleşmiş zihniyetler, ideal ve heyecanı bitirilmiş insanların yaşadığı bir ülkede insanlar elbette çaplarından büyük sözler ve düşünceler karşısında gülme krizine girerlerdi. Öyle de olmuştu.

Çünkü büyük ideal ve hedefler, ancak büyük kafa ve büyük düşünce sahiplerince anlaşılabilirdi.

Çok az insan bu büyük idealleri anlayabiliyordu.

Anlayamayan büyük kitleler, bu idealleri hayal sanıyorlardı.

Onlara göre ‘büyük dost ve müttefikimiz’, ihtiyaçlarımızı karşılayabilirdi. Bu risklere girmeye ne gerek vardı?

O ‘büyük dost ve müttefikimiz’ ’atı alıp Üsküdar’ı geçmiş’ ve iliklerimize kadar işlemişti. Ülkemizi yönetecek olanları çoktan ‘eğitime almış’ ve geri göndermişti, maslahatgüzarlıklarını iyi yapsınlar diye.
Daha çok işte bu maslahatgüzarlardı bu söylemleri ‘hayalcilik’le suçlayanlar…

Halkı yanıltmakla, maslahatgüzarlıklarını pek güzel icra ediyorlardı…

Onlar bunları söylüyor, halkın çoğunluğunu da buna inandırıyorlardı.

Kimileri, ‘tamam, güzel fikirler, ama biz bu işleri başaramayız’ diyorlar,

Kimileri de onun dindarlığına karşı çıkıyorlardı.

Öyle ya, bu ülke laik bir ülke idi ve dindar olanların siyasette ne işleri olabilirdi?

Bir diğer üçüncü kimileri de devrimleri yerleştirmenin öncü fikriyatının dinden soyutlanma ile olacağını savunanlardı.

Bir dördüncü kimileri daha vardı ki,

Onlar da ‘bu din bizden sorulur, ya da muhafazakârlığın tapusu bizdedir’ diyenlerdi.

Bu dört gurup kimilerinin hiç birisi Erbakan’ı ve söylediklerini anlayamadı ve okuyamadılar.

Aradan 41 koca yıl geçti.

Bugün gelinen noktada o kimileri hala varlar ve hala bu idealizmi okumakta zorlanıyorlar.

Bakıyorum son dönemlerde o kimilerinin ya kendileri, ya çocukları ya da yetiştirdikleri yine Erbakan’ı anlayamamanın verdiği eziklik ile kendilerince bir şeyler söylüyor, bir şeyler yazıyor veya bir şeyler yorumluyorlar.

Büyük kafa ile küçük kafa arasındaki fark,

Metre ile ölçülmez,

Terazi ile de tartılmaz…

Birinci guruptaki kimileri, Erbakan’ın söylemlerini kendilerini aştığı için ‘başarılması zor hayaller’ olarak değerlendiriyorlardı.

Bu kesimin söylemleri, Erbakan’ın söylemlerinin yanında çok cılız kaldığı ve kıyas bile edilemez olduğu için bu gözle bakıyorlardı.

Bu gurup, aradan 40 yıl geçmesine rağmen hala aynı yerlerinde duruyorlar.

Bir karış ilerleme kaydetmeden…

Ve hala büyük söylemler için hayal diyebiliyorlar.

Hâlbuki onların 40 yıl önceki bakışları bu yönde olmasa idi, bugün Türkiye çok farklı yerlerde olabilirdi.

İşte bu kesimin bazı kalemşörleri hala piyasadalar ve aynı kafa yapısına sahipler.

Sanki analarından, Erbakan’ı ve ideallerini anlamamak için doğmuşlardır.

Bu kesim, hangi dönemde geniş halk kitlelerinin desteğini alan bir siyasi lider çıkmış ise, hemen onun arkasındaki yerlerini almışlardır. ‘Büyük partiler’in trenlerini hiç kaçırmamışlar, en yakın istasyondan hemen o trene binmişlerdir.

Binmekle kalmamış, bindikleri trenin makinistine methiyeler dizmeyi de ‘iyi yorumcu’luk olarak görmüşlerdir.

Zira kafaları dar ve sığdır. Ufukları yoktur. İleriyi göremez, ayaklarının ucunu dünya olarak algılarlar.

Doğmadırlar.

Siz öyle bakmayın onların gazete köşelerindeki tapulu yerlerine, yine bakmayın ekranlarda bülbül kesilmelerine.

Büyük ufuklar ve hayaller onların çapına fazla gelir.

Büyüklerimiz, ideal sahiplerine hep şunu söylemişlerdir:

‘Sultanların sofralarından uzak durun…’

Neden bunu söylemişlerdir?

Çünkü bu sofralardan nemalanırsanız, doğrularınızdan uzaklaşır, sultanların şakşakçılığını yaparsınız diye…

Bakıyoruz,

Bugünlerde, yine Erbakan’ı anlamakta zorluk çekenlerin çoğunun, sultan sofralarından nasiplenenler olduğunu görüyoruz.

Erbakan’ın Başbakan olduğu dönemlerde yine bu kesimin büyük çoğunluğu, onun etrafında kümelenmemişler miydi?

İdeal sahipleri hiçbir zaman ‘kuvvetliden yana’ olmamışlardır.

Yine ideal sahipleri, her dönemde haklıdan yana tavır sergilemişlerdir.

Nerde bizim eski onurlu, gururlu ve ideal sahibi olan düşünce adamlarımız, nerede bugünkü küçük ideologlar?

Mehmet Akif nerede, Necip Fazıl nerede, Osman Yüksel nerede, Osman Turan nerede, Cevat Rıfat nerede, Eşref Edip nerede, Nurettin Topçu nerede?

Onları çok özlüyoruz.

Doğruya doğru diyen, kuvvetliden yana değil, haktan yana olan, idealleri uğruna çileli hayatı seçen onurlu örneklerimiz nerede?

Nerede çay-simitle öğle yemeklerini yiyip ısmarlama yazılar yazmayan eski düşünürlerimiz?

Nerede ufukları gözleyen, büyük düşünen, nemalanma uğruna doğruları düşünüp yazmaktan çekinmeyenler?

Nerede?

Şimdilerde ‘sultan sofralarından beslenenler’in büyük çoğunluğu, söylenenleri enine boyuna düşünmez, üzerinde fikir yürütemezler.

Hâlbuki en basit bir fikrin bile yorumlanmaya ihtiyacı vardır.

Onlar Erbakan’ı genç döneminde bile anlamışlardır ki, şimdi anlayabilsinler.

Şimdi çıkmış dördüncü kimilerinden bazı sivri zekâlılar, ‘bu yaşta, bu ihtiras… Pes doğrusu…’ diyorlar.

Şöyle de diyorlar:

‘Gençlerin önünü açmıyor, hala meydanlara çıkıyor…’

Bu kimi dördüncü guruptakiler, dini bütün insanlar ayrıca.

Dini de biliyorlar, onu yaşamasını da.

İnsanlara danışmanlık yapıyor, yol da gösteriyorlar.

İyiği emrettiklerini, kötülüklerden alıkoyduklarını da duyuyoruz.

Kendini entellektüel görüyor ve ahkâm kesmeyi bunun bir kanıtı olarak görüyorlar.

Doğma yorumları ile bol keseden atmayı da çok seviyorlar.

Bir şeyler söylemiş olmak için ön ve arkasının ne olduğu belli olmayan tespitlerde bulunuyorlar.

Bu tespitleri yaparken de geriye doğru geriliyor ve sadece dillerinden konuşuyorlar.

Hâlbuki dil, kalp, mantık ve bilgiden emirlerini alır.

Dil sadece kendince hareket ettirilirse, çıkan sesler hayvani özellikler taşır.

Dil sadece aklın, kalbin ve birikimin seslendirme organıdır.

Dil kendince işlev görmez.

Gelen komutları şekillendirir.

Kimi aydın geçinenler için dilin her şey olduğunu görüyoruz.

Yanlış konuşmalarının sebebi budur.

Bu kimi dördüncü guruba, yine kendilerinin anlayacağı dil ile örneklendirme yapmakta yarar var :

Şeyh Ahmed Yasin, felçli idi ve HAMAS’ı bu yaşlı ve felçli vücudu ile yönetiyordu.

Ahkâmcı bu kesim, Ahmed Yasin için destanlar yazarlar ve konuşurlar… Haklıdırlar da…

Ahmed Yasin çağımızın Ömer Muhtarı’dır.

Ama gelin görün ki, Erbakan’ı anlamakta zorluk çekerler.

Hâlbuki iyi bir analiz yapsalar, Ahmed Yasin’in hedefinde olan sömürgeci ve saldırganlar, Erbakan’ın zihnindedir.

Ahmed Yasin onlarla bilekle mücadele eder, Erbakan yürek ve zihinle…

Ahmed Yasin bu mücadelede kanını vermiştir, Erbakan 41 yılını…

Birini katlederek ortadan kaldırmışlardır, diğerini ‘hukukla’ ortadan kaldırmaya çalışmaktadırlar.

Ahmed Yasin ve Erbakan’ın arasındaki fark, sadece coğrafya ve ondan kaynaklı metod farklılığıdır.

Ama hedefleri ve ufukları aynıdır.

Uzun soluklu olmayan Türkiye’li Müslümanlar yorulmuşlardır.

Davet ve hareketin bir maraton olduğunu anlayamamışlardır.

Onu yüz metrelik koşu sanmış ve yorulmuşlardır.

Yorulanlar, ayrılmışlardır.

Ayrılmış ve hedef değiştirmişlerdir.

Ana hedef yerine mevzi hedeflere yönelmişlerdir.

Yorgunluk, bu kesimleri Erbakan’dan uzaklaştırmıştır.

İslam karşıtlarının Erbakan düşmanlıkları, onları yormuştur.

Yorulmalarının müsebbibi olarak Erbakan’ı görmeye başlama, kendilerini farklı yollarla devam etmeye yöneltmiştir.

Tali yollarla ilerlerken, etraflarında topladıkları 3- 5 yüz insan ile ‘hizmet’ verdikleri zehabına yönelmişlerdir.

Ana gövdeden ayrılmakla ‘ huzura’ kavuşmuşlardır.

Kimileri de içi fos kabak gibi büyümüş, ‘sen onların dinine girmedikçe, onlar senden razı olmazlar’ emrini sanki hiç okumamış ve duymamışlardır da her bir yana güller ve çiçekler dağıtmaktadırlar.

Bu gül dağıtmalar bazan,

‘İzindeyiz…’ pankartları ile kendini gösterir, bazen ‘noel kutlamaları’ ile, bazen ‘dialog’ ile, bazen onları da ‘cennete koyma’ile, bazen ‘bize sizi yanlış tanıtmışlar, sizi bize yanlış tanıtanlar aradan çekildiler de, sizin güzel yüzünüzü daha yeni görebildik’ ifadeleri ile kendini gösterir olmuştur.

Şimdilerde ise, ‘ne ihtiras’ diyerek kendi haklılıklarını ispata yönelmişlerdir.

Dünya nimetlerinden yeteri kadar nasiplenen kesim ise, gerçek doğruyu bulduklarının sevinç çığlıklarını atmaktadırlar.

‘Oh be… ne çileler çekiyorduk, ne sıkıntılarla yaşıyorduk, dünya varmış’ diyerek…

Ne iyi oldu da yollarımızı ayırdık demektedirler.

Onlara iyi günleri dileriz.

Her amel, niyetle değerlendirilir.
Rabbim herkese niyetlerinin karşılığını versin.
Hem de fazlası ile…

Ahmet Küçükağa

ajans5

agbi

Yasaklı
Ercan TEKİN

Siz Erbakanı çok iyi anlıyorsanız.

Lütfen bana Erbakan ın bu sözleri ile icratını açıklayın.

Sene 93 Erbakan diyorki

" Bugüne kadar önümüze İktidar a getirmemek için set koyanlar set leri kaldırıyorlar İKTİDAR a gelmemizi istiyorlar sonra tekrar SET koyarak bizi başarısız kılacaklar bakın MÜSLÜMANLAR BAŞARISI diyecekler "

Bu Roportaj Milli Gazetedede yayınlandı.

ve ERBAKAN

bU BEYANINDAN BİR SÜRE SONRA refahyol U KURDU

28 şubat OLDU.

ŞİMDİ BANA BU ROPORTAJ İLE refah yol U ANLAT.

SİZDEN İKİNCİ İSTEĞİMDE.

Kendine GÜVENİYORSAN

Erbakan ın 2010 da yaptığı roportajları paragraf paragraf istişareye.

NE DERSİN ?

Ercan Tekin

Kıdemli Üye
Sana bir soru soracağım agbi doğru cevap verirsen sevinirim?
Bu konuyu gerçekten samimiyetinde yaz okudun mu?

Ercan Tekin

Kıdemli Üye
Önce ben sordum.

Cevap ver

Sonra ben cevap vereyim.

Seninle bu konuları istişare etmek için Milli Görüş hükümetlerindeki icraatlara ''HİKAYE'' çıkışını geri alıp başarıları kabullenmen gerekir. Ondan sonra düşünürüz bu istişarelerini oldumu?
Şimdi cevap ver neden uzunca bir yazıya çok çabuk cevap yazdın ve alakasız bir yorumla konuyu değişik boyuta taşıdın. Konu açılıyorsa ki forumlarda böyledir o konu üzerine yorum yapılır. Ama sen konuda ne yazılmış ne çizilmiş bakmadan alakasız şekilde yaklaşırsan doğru olmaz! Önce okuyacaksın ona göre yorum yapacaksın bu taleplerini ise bir konu açıp talep edersin anlaşılmıştır inşaALLAH.

agbi

Yasaklı
Ercan TEKİN

Siz Erbakanı çok iyi anlıyorsanız.

Lütfen bana Erbakan ın bu sözleri ile icratını açıklayın.

Sene 93 Erbakan diyorki

" Bugüne kadar önümüze İktidar a getirmemek için set koyanlar set leri kaldırıyorlar İKTİDAR a gelmemizi istiyorlar sonra tekrar SET koyarak bizi başarısız kılacaklar bakın MÜSLÜMANLAR BAŞARISI diyecekler "

Bu Roportaj Milli Gazetedede yayınlandı.

ve ERBAKAN

bU BEYANINDAN BİR SÜRE SONRA refahyol U KURDU

28 şubat OLDU.

ŞİMDİ BANA BU ROPORTAJ İLE refah yol U ANLAT.

SİZDEN İKİNCİ İSTEĞİMDE.

Kendine GÜVENİYORSAN

Erbakan ın 2010 da yaptığı roportajları paragraf paragraf istişareye.

NE DERSİN

Seninle bu konuları istişare etmek için Milli Görüş hükümetlerindeki icraatlara ''HİKAYE'' çıkışını geri alıp başarıları kabullenmen gerekir. Ondan sonra düşünürüz bu istişarelerini oldumu?
Şimdi cevap ver neden uzunca bir yazıya çok çabuk cevap yazdın ve alakasız bir yorumla konuyu değişik boyuta taşıdın. Konu açılıyorsa ki forumlarda böyledir o konu üzerine yorum yapılır. Ama sen konuda ne yazılmış ne çizilmiş bakmadan alakasız şekilde yaklaşırsan doğru olmaz! Önce okuyacaksın ona göre yorum yapacaksın bu taleplerini ise bir konu açıp talep edersin anlaşılmıştır inşaALLAH.

Yine kaçıyorsun ERCAN TEKİN

Yeni-OSMANLI

Yasaklı
:yn:
1- İhvan Forum'da hiç bir akıma, hiç bir mezhebe; bunların değerlerine, hiç bir âlim ve fâzıl bilinen kişiye, hiç bir tarîkâte, cemaate veya mensublarına aşağılayıcı, hakâret edici, alaya alıcı, tekfir edici, müşrik ve sapık ilân edici üslûb ve ithâm kullanılamaz.

2-İhvan Forum'da Müslüman olduğunu söyleyen hiç bir üyeye kâfir, müşrik sıfâtı ya da Müslüman'a yakışmayacak başka bir sıfât, îmâ dahi edilemez.

Yeni-OSMANLI

Yasaklı
Yeni Osmanlı nerelerdeydin diye merak ediyordum bende. Hoşgelmişsin diyemiyorum yine hakaret ve çirkin ithamlarla dönmüşsün.
Bu çirkin uslubunu bırakıpta yaz. Edep ile gel edep ile saygı gör.

Milli Görüşçülere yapmış olduğun hakaretlerden seni sakındırırım haddini bil !

Milli Görüşün partisi olan REFAH PARTİSİ amerikaya israile boyun eğmediği için siyonizme boyun eğmediği için 28 şubata maruz kaldı. Ama amerikancı politikalar yapsaydı ve faizle bu milleti ezseydi imf ile ezseydi akp gibi 8 sene güllük gülistanlık iktidarda kalırdı!!!!!!!! Davasından taviz vermemenin adıdır 28ŞUBAT. Bu bir zaferdir.
Allah yardımcın olsun.
fi emanillah

kisaca ugradim,fazla kalmam,merakj etme...uslubumda ne var,nerede hakaret var?
Milli-Dövüscü yakisirmasina kiziyorsan bu yakistirma degil gercegin ta kendisi,ajan5 yamuktir,fitnecidir,dengesizdir,sen istedigin kadar savun,ben bunlarin gercek yüzlerini iyi biliyorum,zamani vakti gelince maskeleri düsecektir,kökleri kazilacaktir Allahin izniyle.

"erbakan taviz vermedigi icin basina bunlar gelmis" diyorsun.
Bu senin yorumun.Bana göre erbakan islamda olmayan bir metodla hem kendine hem partisine,hem diger müminlere ve islam davasina zarar vermistir,niyet iyi olsada neticesi kötü olacagi taa bastan belli olan bir davranisla islama zarar vermek BATILDIR!
Meseleye birde bu pencereden bak.
Yine taviz verme ama tedbirli davran,ayagini yorganina göre uzat,isin ucunu düsünerek hareket et,teskilatlan,güc merkezlerinde söz sahibi ol...
Benim niyetim temiz,almanyada yasiyorum,islam dinini yaymak istiyorum,parti kuruyorum...ama kimse oy vermiyor.
üstelik medyanin oyuncagi oluyorum,güc merkezlerinin islama ve müslümanlara daha cok saldirmasina alet oluyorum...
neden acaba?
Cünkü halk beni istemiyor,cünkü beni destekleyen ve kitleleri yönlendiren medya yok,cünkü güc merkezlerinde söz sahibi degilim...
Böyle durumda siyasi partiyle islama hizmet etmekten önce yapilmasi gereken daha önemli meselelere agirlik vermem gerekmezmi sence?

Ercan Tekin

Kıdemli Üye
kisaca ugradim,fazla kalmam,merakj etme...uslubumda ne var,nerede hakaret var?
Milli-Dövüscü yakisirmasina kiziyorsan bu yakistirma degil gercegin ta kendisi,ajan5 yamuktir,fitnecidir,dengesizdir,sen istedigin kadar savun,ben bunlarin gercek yüzlerini iyi biliyorum,zamani vakti gelince maskeleri düsecektir,kökleri kazilacaktir Allahin izniyle.

"erbakan taviz vermedigi icin basina bunlar gelmis" diyorsun.
Bu senin yorumun.Bana göre erbakan islamda olmayan bir metodla hem kendine hem partisine,hem diger müminlere ve islam davasina zarar vermistir,niyet iyi olsada neticesi kötü olacagi taa bastan belli olan bir davranisla islama zarar vermek BATILDIR!
Meseleye birde bu pencereden bak.
Yine taviz verme ama tedbirli davran,ayagini yorganina göre uzat,isin ucunu düsünerek hareket et,teskilatlan,güc merkezlerinde söz sahibi ol...
Benim niyetim temiz,almanyada yasiyorum,islam dinini yaymak istiyorum,parti kuruyorum...ama kimse oy vermiyor.
üstelik medyanin oyuncagi oluyorum,güc merkezlerinin islama ve müslümanlara daha cok saldirmasina alet oluyorum...
neden acaba?
Cünkü halk beni istemiyor,cünkü beni destekleyen ve kitleleri yönlendiren medya yok,cünkü güc merkezlerinde söz sahibi degilim...
Böyle durumda siyasi partiyle islama hizmet etmekten önce yapilmasi gereken daha önemli meselelere agirlik vermem gerekmezmi sence?

Değersiz yorumlara kızıyorum.
Bir yazı var ama hiçbiriniz yazıyı okumuyorsunuz biriniz ajans5e gıcığım zaten diyerek yorum yapıyorsunuz birinizde Erbakan hocanın röportajlarını gel tartışalım diye konuya yorum yazıyorsunuz. Bunlar ucuz hareketler arkadaşlar biraz ciddi olun lütfen. Konuda bir yazı var önce saygı gösterin yazıyı okuyun onun üzerinden yazın.

yeni osmanlı boyundan büyük yazdın o yüzden şimdi sana meydan okuyorum Erbakan hoca İslamda olmayan bir metodla müslümanlara zarar vermiştir dedin.
Hadi bakalım bunu ispatla..........

İkincisi seni merak ettim. Kimsin?
Hangi mezhebe bağlısın?
ulemada ve umerada liderin kim?
Tarikate bağlımısın?
Kaç yaşındasın?
Hangi siyasi partiyi destekliyorsun?
Bunları açık yüreklilikle cevaplayabilecekmisin?

Bakın benim ismim bile açık. Nick kullanmıyorum ismimi kullanıyorum.

Akaidde İmamım Maturi'dir. Mezhep imamım İmam-ı Azam Ebu Hanifedir.
Liderlerim ulemada Mahmud efendidir, umerada Erbakan hocamdır.
İsmailağa cemaatine bağlıyım.
29 yaşındayım.
Saadet partisini destekliyorum.

Buyrun sizi bekliyorum iki talebimi yapın inşaALLAH.

Yeni-OSMANLI

Yasaklı
Değersiz yorumlara kızıyorum.
Bir yazı var ama hiçbiriniz yazıyı okumuyorsunuz biriniz ajans5e gıcığım zaten diyerek yorum yapıyorsunuz birinizde Erbakan hocanın röportajlarını gel tartışalım diye konuya yorum yazıyorsunuz. Bunlar ucuz hareketler arkadaşlar biraz ciddi olun lütfen. Konuda bir yazı var önce saygı gösterin yazıyı okuyun onun üzerinden yazın.

yeni osmanlı boyundan büyük yazdın o yüzden şimdi sana meydan okuyorum Erbakan hoca İslamda olmayan bir metodla müslümanlara zarar vermiştir dedin.
Hadi bakalım bunu ispatla..........

İkincisi seni merak ettim. Kimsin?
Hangi mezhebe bağlısın?
ulemada ve umerada liderin kim?
Tarikate bağlımısın?
Kaç yaşındasın?
Hangi siyasi partiyi destekliyorsun?
Bunları açık yüreklilikle cevaplayabilecekmisin?

Bakın benim ismim bile açık. Nick kullanmıyorum ismimi kullanıyorum.

Akaidde İmamım Maturi'dir. Mezhep imamım İmam-ı Azam Ebu Hanifedir.
Liderlerim ulemada Mahmud efendidir, umerada Erbakan hocamdır.
İsmailağa cemaatine bağlıyım.
29 yaşındayım.
Saadet partisini destekliyorum.

Buyrun sizi bekliyorum iki talebimi yapın inşaALLAH.

Seni Allah icin severim,davanda samimi olduguna inaniyorum,bazi yazilarini takib ediyorum,ehli-sünnet bekcileri calismani takdir ediyorum...bu sebebden dolayi buyur tartislaim.
Aslinda cahilim,ilmim pek yok,bildiklerimi paylasirim,bilmediklerimi arastirir ögrenirim insaallah.
yalniz vaktim yok,aslinda sirf bugünlük kisaca ugrama niyetiyle girdim siteye,dükkandayim,dükkan soguk,sadece burada internet var,birazdan kapatacagim ve dahada soguk olacak...neyse istegine kisaca cevab vereyim:

Benimde Akaidde İmamım Maturi'dir. Mezhep imamım İmam-ı Azam Ebu Hanifedir.
Tarikata bagliyim,naksi tarikati,Hak tarikatlardan,isim vermek istemiyorum.Yasimda önemli degil.
Liderlerim ulemada akaid-fikih.tasavvuf dengesi ölcüsünde hareket eden ,ehli-sünneti ölcü ve süzgec kabul eden tüm islam alimleri, umerada islama hizmet eden herkes,islama hizmet edenleri severim sayarim hayirda motor,serde fren olmaya calisirim,,ehli-sünnet müslüpmanlarini hangi grubdan cemaatten tarikatten olurlarsa olsunlar "BIZDEN" bilirim,grubculuk yapmam cünkü ben Milli-Birlikciyim.
Bende simdiye kadar saadet partisini desteklerdim.
Almanya genel merkeze üyeyim (milli-görüsün yanlislarini desteklemek icin degil,erbakani cok sevdigim icin degil,,yanlislari elestirmek icin yüzüm olsun,hayirli hizmetlerine katkim olsun diye Allah icin),mg camisine üyeyim (milli-görüscü oldugu icin degil,Allahin evi olan mescidleri yasatmak icin)...ayrica tv 5 de hisselerim var, saadet partisi istanbul eyüp subesine üye olmustum,agd eyüp sbesine üye olmustum...
Bu araclara destegimin sebebi ilerde düzelirler düsüncesiyle ve yamuk ellerin eline gecmesin niyetiyle ilerde BIZIM maddi destegimiz vesilesiyle kurdugumuz bu araclari daha hayirli hizmetlere yönlendirme gayesiyle destekliyorum...

Bu durumum akp nin ve diger müslümanlarin hayirli calismalarini görmemezlikten gelmeme ve hayirli hizmetlerini desteklememe engel olmaz.
saadet partisine destek olmamin sebebi:
Altyapi yetersizligi ve cehalet sebebiyle milli-görüs iktidarinin henüz erken olduguna inansamda Mecliste Milli-görüs ruhunu temsil eden ve acikca milli ve manevi degerlerimizi savunarak siyasileri yönlendiren insanlarin bulunmasini istedigim icin.
Ancak son zamanlarda bu konuda erbakan ve cevresine güvenim ciddi sekilde sarsildi.Bunlar bu isin ehli olmadiklarina inanmaya basladim,tefrikyaya alet olduklarini görüyorum,desteklemekle iyimi yapiyorum kötümü bilmiyorum,kafam biraz karisti,tefekküre ihtiyacim var,bu yüzden forumlara ve tartismalara ugramak istemiyorum,nefis terbiyesine agirlik vermek istiyorum cünkü bu terbiyede ilerledikce suur,feraset,basirette artar,dolayisiyla hak ile batili daha iyi ayird edebilirim.Suanki durumumda erbakan ve cevresi hakka degilde sanki batila hizmet ediyormus düsünbcesi agir basmaya basladi.Allah dogru yoldan sasirtmasin.AMIN.vesselam!

Ercan Tekin

Kıdemli Üye
Bil mukabele, bende sizi Allah için seviyorum. Ehli sünnet hassasiyetinde biri olduğunuza dair tahminlerim haklı çıktı hamd olsun ve hatta tanıdık bir sima olduğunuzu sanarak sizi tanımayı arzu etmiştim. Allah razı olsun gayet samimi yazmışsınız.
Estağfirullah, ilmi siyasette en büyük İslam alimleri bile hata yapabilmiş olduğundan herkesin ilmi siyasette istikametini doğru belirlemesinin mümkün olamayacağını belirtmek isterim. Bediüzzaman Said-i Nursi gibi büyük İslam alimi dahi ve Mehmet Akif Ersoy gibi büyük milli şairimiz dahi ilmi siyasette bir zamanlar Abdulhamid han'a (cennet-i mekan) karşı siyonistlerce yapılmış karalama kampanyalarına aldanarak hata işlemişlerdi. Neyse ki Allah hidayet murad etti ve hatalarından o İslam'ın büyüklerini sakındırarak tövbe etmelerini nasip etmişlerdi.
Sizinde Erbakan hoca hakkında yanıldığınızı görüyorum ve ilmi siyasette istikametinizi belirleme noktasında bazı bilgi eksikliklerinize temas ettim.
Almanya'daki bazı milli görüş teşkilatlarının hatalarını bende duydum. Hatalar yok değil var hatta Erbakan hocamız geçen yıl Almanya'ya geldiğinde hocamıza çok ayıplar yapmışlardı. Bu hataları Almanya'daki Milli Görüşçü İhvanlardan haber alıyoruz. Ama bu konuları paylaşmak için bu ortam müsait değil. Özelimden bu konuya devam edebiliriz.
Muhterem emin ol ki imtihan ağır geçiyor. Kim haklı kim haksız çok müslüman bunu ayırt edebilecek berrak bir görüşe sahip değildir. Kim hakka hizmet ediyor kim batıla hizmet ediyoruz yine en güzel misalle Bediüzzaman Said-i Nursi r.a veriyor.
Bediüzzaman Said-i Nursi birgün talebelerine sohbet verirken dedi ki:
-Evlatlarım, farzedin ki harbin içindesiniz ve ordunuzu kaybettiniz. Ordunuzu nerede ararsınız?
-Talebelerden ses çıkmadı...
-Bediüzzaman Said-i Nursi r.a buyurdular ki; ''evlatlarım, düşman nereye doğru ateş ediyorsa biliriz ki ordumuz o yöndedir.''
Bugün siyonizm, Milli Görüşü amerikancı, imfci, israilci, avrupa birlikçi yaptığı an haktan ayrılmış demektir. Eğer siyonizm bunu başaramıyorsaki elhamdulillah 41 senedir başaramadılar o zaman ordumuz dostumuz burada Milli Görüş hareketindedir. Başaramadıklarını nasıl tescilleyebilirsin derseniz kapatılan partiler ve partilerin içinde bir takım dış güçlerin yönlendirmesiyle içerideki taşeronları aracılığı ile tefrika çıkartıp partilerimizden akp ve has parti ayrılığı gerçekleşti.... Neden diğer partileri bölmeye uğraşanlar yok diye de düşünmek lazım. Ecevit'in sözüne geliyoruz. Bu milli görüşü 1'e değil 3'e-4'e bölmek lazım. dediğini dün gibi hatırlıyorum. Amaçları Milli Görüşün önünü kesmektir. Milli Görüş İslam alemi içinde çok önemlidir. Geleceği vaad edilmiş olan Mehdi a.s'mın en büyük vazifesi olan İslam birliğinin temellerinide yeryüzünde Milli Görüş d-8'ler ile atmış olması davamızın hak yolunda olduğuna işarettir.
Elbette Milli Görüş içinde yanlış yapanlar hatalı kimseler olacaktır. Hele Avrupa'da sıkıntı Türkiye'ye nazaran biraz daha ağırdı. Ama Numan Kurtulmuş'tan sonra düzeleceği tahmin ediliyor. İnşaALLAH da öyle olacak. Milli Görüşün içinde hata yapan insanlar var diye davayı karşımıza almamız doğru olmaz. Dava İslam davasıdır hakkın hakim olma davasıdır. Bizler ideolojisi olmayan partiler gibi kişiler üzerinden siyaset yapmayız, tam tersine cihad üzerine siyaset anlayışına sahibiz. Zafer inananların olacak.
Lafı toparlarsak özelimden dilerseniz Almanya'daki sıkıntıları detaylı görüşebiliriz.
Allah c.c. bizleri doğru yolundan ayırmasın.amin

Allah'a emanet olunuz.

Yeni-OSMANLI

Yasaklı
ercan,biri beni erbakan icin "ehli-sünnet disi" sözümden doilayi banlamis.Halbuki ben erbakanin icraatlerini kastetmistim.Ehli-sünnet disi seyyid görüsleri olan kutub,mevdudi,kardavi gibi kisilerin eserlerini agderneklerinde okutmak,"ben merkezclik yaparak ve islamiyeti kendi tekelinde sanarak kendi disindakileri batillikla damgalayarak tefrikaya alet olmak,iyilik yapacagim derken fitneye alet olmak,ismama ve müslümanlara zarar vermek ehli-sünnete aykiri davranislardir.ben bunu kastettim.Yoksa itikadini bilmem

Yeni-OSMANLI

Yasaklı
Bil mukabele, bende sizi Allah için seviyorum. Ehli sünnet hassasiyetinde biri olduğunuza dair tahminlerim haklı çıktı hamd olsun ve hatta tanıdık bir sima olduğunuzu sanarak sizi tanımayı arzu etmiştim. Allah razı olsun gayet samimi yazmışsınız.
Estağfirullah, ilmi siyasette en büyük İslam alimleri bile hata yapabilmiş olduğundan herkesin ilmi siyasette istikametini doğru belirlemesinin mümkün olamayacağını belirtmek isterim. Bediüzzaman Said-i Nursi gibi büyük İslam alimi dahi ve Mehmet Akif Ersoy gibi büyük milli şairimiz dahi ilmi siyasette bir zamanlar Abdulhamid han'a (cennet-i mekan) karşı siyonistlerce yapılmış karalama kampanyalarına aldanarak hata işlemişlerdi. Neyse ki Allah hidayet murad etti ve hatalarından o İslam'ın büyüklerini sakındırarak tövbe etmelerini nasip etmişlerdi.
Sizinde Erbakan hoca hakkında yanıldığınızı görüyorum ve ilmi siyasette istikametinizi belirleme noktasında bazı bilgi eksikliklerinize temas ettim.
Almanya'daki bazı milli görüş teşkilatlarının hatalarını bende duydum. Hatalar yok değil var hatta Erbakan hocamız geçen yıl Almanya'ya geldiğinde hocamıza çok ayıplar yapmışlardı. Bu hataları Almanya'daki Milli Görüşçü İhvanlardan haber alıyoruz. Ama bu konuları paylaşmak için bu ortam müsait değil. Özelimden bu konuya devam edebiliriz.
Muhterem emin ol ki imtihan ağır geçiyor. Kim haklı kim haksız çok müslüman bunu ayırt edebilecek berrak bir görüşe sahip değildir. Kim hakka hizmet ediyor kim batıla hizmet ediyoruz yine en güzel misalle Bediüzzaman Said-i Nursi r.a veriyor.
Bediüzzaman Said-i Nursi birgün talebelerine sohbet verirken dedi ki:
-Evlatlarım, farzedin ki harbin içindesiniz ve ordunuzu kaybettiniz. Ordunuzu nerede ararsınız?
-Talebelerden ses çıkmadı...
-Bediüzzaman Said-i Nursi r.a buyurdular ki; ''evlatlarım, düşman nereye doğru ateş ediyorsa biliriz ki ordumuz o yöndedir.''
Bugün siyonizm, Milli Görüşü amerikancı, imfci, israilci, avrupa birlikçi yaptığı an haktan ayrılmış demektir. Eğer siyonizm bunu başaramıyorsaki elhamdulillah 41 senedir başaramadılar o zaman ordumuz dostumuz burada Milli Görüş hareketindedir. Başaramadıklarını nasıl tescilleyebilirsin derseniz kapatılan partiler ve partilerin içinde bir takım dış güçlerin yönlendirmesiyle içerideki taşeronları aracılığı ile tefrika çıkartıp partilerimizden akp ve has parti ayrılığı gerçekleşti.... Neden diğer partileri bölmeye uğraşanlar yok diye de düşünmek lazım. Ecevit'in sözüne geliyoruz. Bu milli görüşü 1'e değil 3'e-4'e bölmek lazım. dediğini dün gibi hatırlıyorum. Amaçları Milli Görüşün önünü kesmektir. Milli Görüş İslam alemi içinde çok önemlidir. Geleceği vaad edilmiş olan Mehdi a.s'mın en büyük vazifesi olan İslam birliğinin temellerinide yeryüzünde Milli Görüş d-8'ler ile atmış olması davamızın hak yolunda olduğuna işarettir.
Elbette Milli Görüş içinde yanlış yapanlar hatalı kimseler olacaktır. Hele Avrupa'da sıkıntı Türkiye'ye nazaran biraz daha ağırdı. Ama Numan Kurtulmuş'tan sonra düzeleceği tahmin ediliyor. İnşaALLAH da öyle olacak. Milli Görüşün içinde hata yapan insanlar var diye davayı karşımıza almamız doğru olmaz. Dava İslam davasıdır hakkın hakim olma davasıdır. Bizler ideolojisi olmayan partiler gibi kişiler üzerinden siyaset yapmayız, tam tersine cihad üzerine siyaset anlayışına sahibiz. Zafer inananların olacak.
Lafı toparlarsak özelimden dilerseniz Almanya'daki sıkıntıları detaylı görüşebiliriz.
Allah c.c. bizleri doğru yolundan ayırmasın.amin

Allah'a emanet olunuz.

sana cevab hakkimi baska bir zamana sakliyorum.
biri kafaya takdi beni,illa banlayacak.

agbi

Yasaklı
sana cevab hakkimi baska bir zamana sakliyorum.
biri kafaya takdi beni,illa banlayacak.

ÇOK HAKLISINIZ.

Yönetimde birileri KURT

F.Gülen Cemeati ve Ak Parti yi lehine yazanlar KUZU

Yani KURT & KUZU Hikayesi

Bana bu Forum da kimse gösteremez.

Bir oluşumu veya Bir üyey yi İMAN olarak İslam yaşam olarak İMA lı veya DİREK Yargıladığımı Mesajımı veya konumu.

Fakat USLUP konusunda CEZA alan UYARI alan benim.

Yönetim e açık DUYURU Yukarıdaki iddialarımı ÇÜRÜTECEK Mesajımı veya Konumu bulun.

Kurt bir üye diğer kuzu üye ye HAFİF MEŞREP diyebilir

Kurt bir üye Bir oluşuma Sizler ALLAH dan yardım yerine ABD den AB den yardım bekliyorsunuz ana fikirli CÜMLE kurabilir BU NORMAL dir ama ben HADDİNİ BİL & SEVİYENİ bil dediğimde USLUP uyarısı alıyorum.

agbi

Yasaklı
sen cevap yazamıyordun değil mi?

Cevap yazamayan halin buysa ya bi de yazabilseydin halimiz nice olurdu acaba?

Siz hep böyle mi mesaj yazarsınız.

Düşüncelerinizi göremiyorum.

Gerçi yine cevap vermeyeceksiniz ama sorayım.

BU MİLLET mi anlamadı Erbakanı.

Yoksa ERBAKAN mı Millete kendini anlatamadı ?

Şimdi düşüncelerinizi öğrenmek için 2 nci soru

ERBAKAN Refahyol döneminde ayrıcılıklı sınıf gibi TSJ çok kuvvetli zam yaptı ve Genereller bizim yanımızda dedi.

TSK mi anlamadı ERBAKAN ı ERBAKAN mı kendini, anlatamadı TSK ye.

Lütfen DÜŞÜNCELERİNİZLE AYDINLATIRMISINIZ bizleri konun ana fikrine istinaden.

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
1- hani sen mesaj yazamıyordun?
2- Evet millet Erbakanı anlamadı.
3- Evet tsk da anlamadı.
4- Sen de anlamadın Erbakanı.
5- sen beni de anlamadın.
6- Seni kim anladı?

Ercan Tekin

Kıdemli Üye
ercan,biri beni erbakan icin "ehli-sünnet disi" sözümden doilayi banlamis.Halbuki ben erbakanin icraatlerini kastetmistim.Ehli-sünnet disi seyyid görüsleri olan kutub,mevdudi,kardavi gibi kisilerin eserlerini agderneklerinde okutmak,"ben merkezclik yaparak ve islamiyeti kendi tekelinde sanarak kendi disindakileri batillikla damgalayarak tefrikaya alet olmak,iyilik yapacagim derken fitneye alet olmak,ismama ve müslümanlara zarar vermek ehli-sünnete aykiri davranislardir.ben bunu kastettim.Yoksa itikadini bilmem

Şunu unutma Yeni Osmanlı kardeşim, o isimlerin genel itibariyle cihad mücadelelerine yönelik kitaplardır. O isimlerin tamamı yanlış itikatte değildir cihad konularında fevkalade örnek alınacak mücadeleleri vardır. Bu niyetlerle teşkilatlarda bu kitaplar okunmuştur. Elbette teşkilatlarımızda biri çıkıpda ehli sünnet dışına çıkmamıştır bu kitaplardan dolayı. Gösterebilirmisin hayır çünkü o kitaplar küffarla mücadeleyi anlatan kitaplardır. Muhakkak şunuda göz arda etmemek lazım ki milli görüşün içine çok çeşitli akımların mensuplarıda karışmıştır. Bunu engelleme yönünde ciddi ayrımcalıklar yapmamız mümkün değildi çünkü milli görüş milli birliği esas alıyordu toplumun tüm bireylerinin kazanılmasını amaçlıyordu. Bunu sizde iyi bilirsiniz. Bu etkileşimlerden dolayıda bazı kitapların teşkilatlara aktarılmasınıda göz arda etmemeniz lazım. Elbette ehli sünnet alimlerimiz son yıllarda ehli sünnet dışı akımlarla olan mücadelelerinde ciddi çalışmalar yaptıkları için ehli sünnet dışında kalmış alimler hakkında bizleri yeni yeni şuurlandırmaktadırlar. Oysa ki siz çok önceki yıllara işaret ediyorsunuz şimdilerde o kitaplar çok azaldı. Bu konuda abartılacak durum söz konusu değil.
Hem sana daha öncede söyledim Erbakan hocanın ehi sünnet dışı icraatlerini 4 islami belge metoduyla ispatla bende sana katılayım. Eğer burada yazamıyorsan milli görüşçü ihvanlar forumuna kayıt ol orada yaz.

redyellow abime,
agbi uzun zamandır cevap yazmıyor abi sen yanlış görüyorsun, agbinin nefsi cevap yazıyor ... Allah c.c. ihvanforum yöneticilerine sabırlar versin.amin

agbi

Yasaklı
1- hani sen mesaj yazamıyordun?
2- Evet millet Erbakanı anlamadı.
3- Evet tsk da anlamadı.
4- Sen de anlamadın Erbakanı.
5- sen beni de anlamadın.
6- Seni kim anladı?

Kelime oyunu uapma SORULARIMA cevap ver yoksa EZBERİN de yokmu ?