Erbakan'dan İlginç İddia!

|SEÇKiN|

Profesör
17_erbakan_normal.jpg

SP Genel Başkanlığı ile yeniden aktif politikaya dönen Necmettin Erbakan, ‘’Devrim’’ adlı Türkiye’nin ilk yerli otomobilini bizzat kendisinin yaptığını öne sürdü.

Yönetmen Tolga Örnek’in ‘’Devrim’’ arabasını konu alan filmi için yapılan araştırmada ise, Erbakan’ın bu konuda rolü olmadığı ve otomobili imal eden 23 mühendis arasında da adının geçmediği açıklanmıştı.

Erbakan,Genel Başkan seçilince,, partisinin resmi internet sitesine uzun bir özgeçmişini koydurdu. Özgeçmişte, ‘’Devrim’’ arabasının Erbakan tarafından yapıldığı belirtilerek şu ifadelere yer veriliyor:

‘’ Mayıs 1954 - Ekim 1955 yılları arasında askerlik görevini ifa eden Erbakan, 1956 yılında Türkiye'de ilk yerli motorunu imal edecek olan, Gümüş Motor şirketini kurdu. Seri imalat 1 Mart 1960’da başladı. Ankara'daki Sanayi Kongresinde yapılan imalatları sunan Erbakan, Türkiye'de yerli otomobil yapılması fikrini ortaya attı. O zaman yönetimde olan askerler tarafından revaç bulan bu fikir üzerine, Eskişehir CER atölyesinde ‘Devrim’ adıyla ilk yerli otomobil, Erbakan tarafından imal edildi’’

İLGİSİNİ BULAMADIK
‘’Devrim’’ arabalarının öyküsü Yönetmen Tolga Örnek, tarafından beyaz perdeye aktarılmıştı. Filmin galasına Erbakan’ın davet edilmemesi SP çevrelerinde eleştirilmiş ve filmin yapımcılığını üstlenen Ekip Film, ‘’İki yıllık araştırmada, otomobillerin yapımı konusunda, Erbakan’ın hiç bir rolü saptanamamış, 23 mühendis arasında da adının geçmediği belirlenmiştir’’ açıklamasını yapmıştı.

4,5 ayda yapılan Devrim, dönemin Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel tarafından denendi ancak yeterli benzin konulması unutulunca, sadece 200 metre gidebildi. Otomobilin imalatı, Devlet Demiryolları Fabrikaları Genel Müdür Yardımcısı Emin Bozoğlu başkanlığında, yönetici ve mühendislerinden oluşan bir teknik ekip tarafından, Eskişehir Demiryolları Fabrikalarında yapıladı. Daha sonra seri imalattan vazgeçildi. Arabanın bir kopyası halen Eskişehir’de sergileniyor.

haber365 adlı siteden alıntıdır...

|SEÇKiN|

Profesör
devrim otomobillerini ben de sevgili hocamızın yaptığını bilirdim, kafam karıştı iyice. bu işin aslı nedir, bilen ve yazabilecek olan var mıdır?

SeTTaR

Profesör
Bir taraf arabanın yapılışında payım var diyor,bir tarafta yok diyor.Acaba hanki taraf haklı ...

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
münzaraya var mısın? :)

Bana göre erbakan hoca haklı, kimseye de sebebini izah etmek zorunda değilim. Haklı değil diyorsan sen buyur konuş.

Ercan Tekin

Kıdemli Üye

Bana göre erbakan hoca haklı, kimseye de sebebini izah etmek zorunda değilim. Haklı değil diyorsan sen buyur konuş.

Güzel abim öyle demene gerek yok ki agbi kendisi söyledi ''ben Erbakan hocanın tüm fikirlerinin arkasındayım, o fikirlerine karşı olanada karşıyım'' diye. Yani oda Erbakanı haklı buluyordur merak etme inşaALLAH :) yoksa bu hususlarda belki yeterli bilgisi yoktur diye soruyordur.

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
Güzel abim öyle demene gerek yok ki agbi kendisi söyledi ''ben Erbakan hocanın tüm fikirlerinin arkasındayım, o fikirlerine karşı olanada karşıyım'' diye. Yani oda Erbakanı haklı buluyordur merak etme inşaALLAH :) yoksa bu hususlarda belki yeterli bilgisi yoktur diye soruyordur.

Gizli erbakancı yani öyle mi? :)

agbi

Yasaklı

sİZ NASIL erbakan A GÖNÜL VERENLERDENSİNİZ ?

Ben bugüne kadar ERBAKAN ın hiç bir fikrini tenkit etmedim yalnızca YAŞAMA geçirmelerinindeki zamanlamaları TENKİT ETTİM.

ERBAKAN O zamanların Motor konusunda Dünyanın sayılı Mühendislerinden biri idi ki ALMANYA onda bu yeteği görmüş tank sanayinde buluşundan faydalanmıştır.

DEVRİM arabasına gelince bende ERBAKAN ın DEVRİM arabası hakkında bir çalışmasını göremedim olabilirde ama göremedim.