Erbakan ve avanesi, Şener'in Partisine mi Geçiyor?

hirahos

Kıdemli Üye
ŞENER'DEN YENİ OLUŞUMA YEŞİL IŞIK!

14 Ağustos 2010 15:24

Türkiye Partisi Lideri Abdüllatif Şener, Erbakan’ın aynı partide siyaset yapma konusuyla ilgili olarak, somut adımların kapıda olduğu işaretini vererek, sürecin işlediğini belirtti.

Türkiye Partisi Lideri Abdüllatif Şener, Erbakan’ın aynı partide siyaset yapma temennisine ilişkin, somut adımların kapıda olduğu işaretini verirken “süreç işliyor” dedi. Numan Kurtulmuş da bu görüşmeyi değerlendirdi.

Necmettin Erbakan'ın Türkiye Partisi Lideri Abdüllatif Şener'le aynı partide siyaset yapma temennisi, sağ kanatta hareketliliğe neden oldu. SP Genel Başkanı Numan Kurtulmuş ile köprüleri atan Erbakan’ın yüzünü Şener’e dönmesi, yeni bir birlikteliğin kapısını araladı.

ANKA’ya konuşan Türkiye Partisi Lideri Şener, Erbakan ile eski hukuklarının olduğunu vurgularken, bugün olmasa da siyasi birlikteliğe dair somut adımların geleceği sinyalini verdi.

"ERBAKAN’SIZ MİLLİ GÖRÜŞ OLMAZ"

Saadet Partisi’nde yaşanan kopmalara ilişkin de değerlendirmede bulunan Şener, partinin içişlerine karışmanın çok doğru olmayacağını ancak, Necmettin Erbakan’sız bir milli görüş partisinin düşünülemeyeceğini, düşünülmemesi gerektiğini söyledi. “Bazı süreçler konuşmadan da işler” diyen Şener, “Bugün itibariyle ortada somut bir adım olmasa da bu demek değil ki ortada bir şey yok. Her zaman belli bir adım, belli bir hedef konuşulmaz. Konuşmaya gerek yoktur zaten. Bir şey olacaksa olur” dedi.

SAADET PARTİSİ GENEL BAŞKANI KURTULMUŞ: BİZ YOLUMUZA DEVAM EDERİZ. İHTİRASI OLAN BÖLER, İDDİASI OLAN BÜTÜNLEŞTİRİR

Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, 33 delegenin kendi iradeleriyle olağanüstü kongre toplanması konusundaki imzalarını geri çektiğini belirterek, ''Biz yolumuza devam ederiz. İhtirası olan böler, iddiası olan bütünleştirir'' dedi.

Ankara'dan İstanbul Atatürk Havalimanı'na gelişinde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Kurtulmuş, ''Saadet Partisi Genel İdare Kurulunda, olağanüstü kongre toplanması talebi, 33 delegenin imzasını çekmesi nedeniyle reddedildi. Bu kararı nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusu üzerine, imzaların bir kısmının geri çekildiği için olağanüstü kongrenin hukuki zemininin ortada kalmadığını söyledi.

Geçen hafta Nevşehir'de il başkanları ile yapılan toplantıda da aynı çerçevede bir durumun ortaya çıktığını ifade eden Kurtulmuş, ''Bu çerçevede olağanüstü kongre talebi düşmüş oldu. Bundan sonra Saadet Partisi, kongresini vaktinde yapacaktır'' dedi.

''Bu durum sizi rahatlattı mı?'' sorusu üzerine de Kurtulmuş, şunları söyledi:

''Hayır. Biz başından itibaren yolumuza devam ediyoruz. Gergin bir kongreden sonra yapılacak olağanüstü bir kongrenin partimize yarar sağlamayacağı kanaatindeydik. Şimdi bu karar il başkanları tarafından da Genel İdare Kurulu üyelerinin büyük çoğunluğu tarafından da ortaya konulmuştur. Zaten İç Tüzük ve parti tüzüğünün verdiği yetki de Genel İdare Kurulu kararı çerçevesindedir. Herhangi bir olağanüstü kongre artık gündemimizde değildir.''

-''HİÇBİR ŞEKİLDE AYRIM GÖZETMEYİZ''-

Kurtulmuş, ''Bu durum Necmettin Erbakan yanlılarının tasfiyesi anlamına mı geliyor?'' sorusu üzerine de şunları kaydetti:

''Hayır, hiçbir şekilde değil. Biz 11 Temmuzda da bunu söyledik. Bu bir tasfiye değil, takviye kongresiydi. Onu yapmaya gayret ettik. Kongre sonrasında da söyledim, arkadaşlarımızın yeşil veya beyaz listede olması hiçbir mana ifade etmez diye. Biz hayatının bir gününü dahi bu harekete veren herkesle yolumuza devam ederiz. Nevşehir'de yaptığım konuşmada da bunu söyledim. Yeniden büyük Türkiye hedefi ve partimizin siyasi tercihlerine gönül veren her arkadaşımızla beraberce yolumuza devam ederiz diye. 11 Temmuzdan bu yana olan olayların hepsinin üzerine sünger çektik. Bundan sonra bizim ölçümüz ortak hedefler için gayretle çalışmaktır. Hiçbir şekilde ayrım gözetmeyiz. Tasfiye değil, tam tersine bundan sonra herkesin daha büyük destek vereceği bir sürecin içine giriyoruz.''

-ERBAKAN-ŞENER GÖRÜŞMESİ YORUMU-

''Necmettin Erbakan'ın Abdüllatif Şener ile görüşmesi yeni bir oluşumu mu işaret ediyor? Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusuna karşılık da Kurtulmuş, şunları söyledi:

''Biz bütün siyasetçilerin fikir alışverişi içinde olmasını, diyalog içinde olmasını hep savuna geldik. Ben bu görüşmeden fevkalade memnun olduğumu ifade etmek isterim. Sayın Erbakan ve Şener, birbirlerini uzun yıllardır tanıyan, beraber çalışmış, aynı hükümette görev yapmış olan iki kişi, ortaklıkları ve arkadaşlıkları var. Hayat sadece siyasetten ibaret değil, dostluklar ve ahbaplıklar daha önemli. Ben bu görüşmenin olumlu ve faydalı olduğu görüşünü taşıyorum ama görüşmenin içeriği ile ilgili bilgim olmadığı, ne konuşuldu, ne hedeflendi bilmediğim için yorum yapmam doğru değil. Zamanlamasını bazı çevreler manidar buluyor, bunu da kamuoyunun taktirine bırakıyorum.''

''Bundan sonra ne olur, birlik mi olur yoksa ayrılık mı?'' sorusu üzerine de Kurtulmuş, ''Hayır hiçbir şey olmaz, biz yolumuza devam ederiz. İhtirası olan böler, iddiası olan bütünleştirir. Bizim senelerdir siyasette söylediğimiz söz budur'' dedi.

Numan Kurtulmuş, ''33 delegenin olağanüstü kongre toplanması için verdiği imzaların geri çekilmesi nasıl gerçekleşti, bunu bekliyor muydunuz?'' sorusuna da ''İmzayı veren de kendi iradesiyle verdi, çeken de kendi iradesiyle çekti. Dolayısıyla insanların iradesi ortadadır. Nasıl imzalar alındıysa, o şekilde insanlar imzalarını geri çekmiş oldu. Bu sürpriz değildir. Biz işimize bakıyoruz. Benim için bu tür tartışmalar teknik bir detaydan ibaret. Biz yolumuza devam ediyoruz. Biz milletin bize yüklediği siyasi sorumluluğun gereği neyse bunu yerine getiriyoruz'' yanıtını verdi.

cafesiyaset

arifan yolcusu

Profesör
böyle ciddi konularda fasık yayın haberlerinin buraya aktarılarak kafaların karaıştırılması vebaldir...
Mevla bizleri feraset ve adalet ehli kılsın...

agbi

Yasaklı
böyle ciddi konularda fasık yayın haberlerinin buraya aktarılarak kafaların karaıştırılması vebaldir...

Bu düşüncenize aklen ve ruhen katılıyorum.

Yalnız bunu SP li arkadaşlarınıza söyleyin.

Bu Forum da bile ÇOK örnekleri vardır.

|SEÇKiN|

Profesör

yav iyi de ya gerçekleşirse... ki, o kadar da uzak bir ihtimal gibi durmuyor hani...
bunların hepsini anlarım da, birşeyi anlamam çok zor... o da deniz baykal'ın cumhurbaşkanı adayı, ve ne mal olduğu artık iyice belli olan biriyle birleşme ihtimalinin sahiden belirmiş olması. sevgili erbakan hocamız böyle bir şeye tevessül ederse gerçekten çok şey kaybedeceğini tahmin etmek zor değil.

umarım bütün bunlar sadece dedikodu olarak kalsın.
önder sav denen adamdan aldıkları "yeniden kongre" tüyoları pek işe yaramadı anlaşılan. numan bey atılmak istenen kündeyi yemedi belli ki...

agbi

Yasaklı

Ben bugüne kadar bu Forum da ERBAKAN ın ilk siyaseteatıldığı günden bugüne kadara gelişmeleri karşılıklı istişare edecek bir üye bulamadım.Siz varmısınız ? İlk Erbakan ın İstanbul tic.Odasından ( Demirel ile çekişmesi ) attığı adım a kadar.

Ne dersiniz ?

hirahos

Kıdemli Üye
arifan yolcusu kardaşım,

Konu başlığına bakarsanız, biz de bu haberin mahiyetini soruyoruz.

Habere inansak, doğrudan yargı cümlesi olarak konuyu açardık.

arifan yolcusu

Profesör
Ben bugüne kadar bu Forum da ERBAKAN ın ilk siyaseteatıldığı günden bugüne kadara gelişmeleri karşılıklı istişare edecek bir üye bulamadım.Siz varmısınız ? İlk Erbakan ın İstanbul tic.Odasından ( Demirel ile çekişmesi ) attığı adım a kadar.

Ne dersiniz ?
yokum:D
bizim önceliğimiz iman davasıdır...
derin siyasi bilgi birikimim yok...
dediğim gibi siyaset araç,hoca üstad...

arifan yolcusu

Profesör
arifan yolcusu kardaşım,

Konu başlığına bakarsanız, biz de bu haberin mahiyetini soruyoruz.

Habere inansak, doğrudan yargı cümlesi olarak konuyu açardık.

ihvan hoca ve avanesi diye başlayan bir başlığı ciddiye almak dahi zuldür.
müslüman uyanık olmak zorunda...
yok haberde yada başlıkta iyi bir niyet/amaç var da biz göremiyorsak yaşllılığımızdandır demek...

agbi

Yasaklı
yokum:D
bizim önceliğimiz iman davasıdır...
derin siyasi bilgi birikimim yok...
dediğim gibi siyaset araç,hoca üstad...

BEKLEDİĞİM CEVAP TI

Yaşınız doğrumu bilemiyeceğim

Ben erbakan ın ilk siyasete atıldığı günden beri BENİM UMUT IŞIĞIMDI.

ECEVİTLE kualisyonunun algılayamamıştım.

Fakat

O meşhur 93 Roportajından sonra ( Roportajda yaptığı tüm tespitler doğru idi ) REFAH YOL u kurunca yavaş yavaş ışığım olmaktan çıktı.

Neden mi ?

ERBAKAN ın siyasete atılmasına vesile olanların onu destekleyenlerin düşüncelerinden uzaklaşmıştı.

Herkes bilir ERBAKAN ı ve Mekanı Cennet olsun ÖZAL ı siyasete hazırlayanı . Ondan da Allah cc ebeden razı olsun.

İman davası SİYASETLE yalnızca olmuyor SİYASET araçtır AMAÇ değildir.

HOCA eskiden Üstad dı ama malesef Hırsı Üstad ın ruhu önüne geçti.

hirahos

Kıdemli Üye
ihvan hoca ve avanesi diye başlayan bir başlığı ciddiye almak dahi zuldür.
müslüman uyanık olmak zorunda...
yok haberde yada başlıkta iyi bir niyet/amaç var da biz göremiyorsak yaşllılığımızdandır demek...

Avane ne demek? :)

arifan yolcusu

Profesör
hoca kotku hazretlerinin talimatıyla yola çıktığında
zaman evveldi işler kolaydı...
itaat çok birlik vardı...
ama şimdi çıraklar yetişti, çoğaldılar ve daha iyisini yapacağız diyerek bölündüler...
burda hocamızın yaptığı hırs değil...
kaleyi muhafaza eylemektir...
bu işi eba eyyub gibi son nefesine kadar yapmayı kendine görev bilmiştir...
82 doğumluyum dediğim gibi parti bilgim eksik olabilir

hirahos

Kıdemli Üye
1-)"yardımcı" anlamına gelen arapça kökenli sözcük...
genelde kötü bir iş yapana yardım edenlere söylenilir...

2-) argo deyimle yardakçı anlamını vermektedir.

http://www.uludagsozluk.com/k/avane/

Biz argo anlamında kullanmadık. Kullanmayız da... Yanlış anlamışsınız. Biz "yardımcıları" "ekibi" anlamında kullandık.

Allah Tealayı şahid olarak gösteriyorum.

Esasen "yardak" da "yari" "deh'den" yani "yardım eden (yardan) dosttan" gelir. Farsçadır.

arifan yolcusu

Profesör
Biz argo anlamında kullanmadık. Kullanmayız da... Yanlış anlamışsınız. Biz "yardımcıları" "ekibi" anlamında kullandık.

Allah Tealayı şahid olarak gösteriyorum.

dikkat edersen haber senin değil aracısın sen...
haber hürriyetin olması lazım...
biz onları tanırız..
umarım siz de onları tanıyorsunuzdur..

bakış

Kıdemli Üye

Ne dersiniz ?
Sn arifan yolcusu sakın inanmayın.Size tuzak kuruyor.

bakış

Kıdemli Üye
Sn hirahos erbakan hocanın bu zamana kadar adam harcamadığını herkes biliyor.Gidenler kendi hırs ve makam sevdaları yüzünden gitmiştir.Gelenlerede her zaman kapıyı açık tutmuştur.
Muhabirin sorduğu soruya karşılkta temennimizdir demiştir.ne var bunda.Akp'nin ağır toplarıda hocayı gördüğü zaman hemen ellerine kapanır,hocada onlara nasihat eder.Gelin yuvaya dönün der,kafayı gözü yarmadın gelin der.Soranlarada onlar benim kardeşlerim,evlatlarım der.

Akpartililere böyle diyen hoca,şenere neden demesin.şener akpartiden ayrıldı diye tu kaka mı oldu?