Erbakan ve avanesi, Şener'in Partisine mi Geçiyor?

manifesto

Yasaklı
Erbakan çaresizlik ve siyasi bir hırs içinde
Ne yapacağını kime saracağını şaşırmış vaziyette
Kurtulmuş doğru olanı yaptı bir Genel Başkan nasıl davranmalı ise o şekilde davrandı
Erbakancılar da bence artık akıllarını başlarına almalılar.

KURTULMUŞ DÖNEMİNDE SP MİLLİ GÖRÜŞ EKSENİNDEN KAYDIRILMAK İSTENDİ

Liste krizinin yaşandığı Saadet Partisi (SP) kongresinin ardından sessizliğini bozan Milli Görüş Lideri ve eski Başbakanlardan Prof.Dr.Necmettin Erbakan, SP kongresi ile ilgili "Partimizi gaye ve temel esaslarından uzaklaştırmaya yönelik bir takım arzular yürürlüğe konulmak istenmiştir" açıklamasında bulundu. Acaba Kurtulmuş döneminde SP Milli Görüş ekseninden kaydırıldı mı?

Kurtulmuş döneminde SP Milli Görüş ekseninden kaydırılmadı ama kaydırılmak istendi. Erbakan Hoca'nın açıklaması da buna işaret ediyor. Kurtulmuş, Saadet Partisi'ni Milli Görüş'ten kaydırmak istedi, (sözde) bu şekilde Saadet Partisi'ni daha da popülerleştireceğini düşündü. Akademi ve medya çevrelerinin sizi beğenmesi, halkın sizi beğendiği anlamına gelmez. Akademi ve medya çevreleri sizin kullandığınız jargonu anlayabilir ancak halk bunları anlamaz. Kaldı ki, Milli Görüş temellerinden ayrıldığınızda sizin varlık sebebiniz ortadan kalkar. Çünkü Milli Görüş, bir medeniyet projesi sunuyor 70 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına, 1,5 milyarlık İslam alemine ve 6 milyarlık dünyaya. Milli Görüş dışındakiler bir şekilde mevcut Batı medeniyetiyle entegre olmuş durumdalar. Batı medeniyetinin hali ortada. Dünyanın her yerinde açlık ve sefalet, savaşlar mevcut ve bunun sorumlusu da bugünkü ekonomik ve siyasi gücü elinde bulunduran Batı medeniyeti. Milli Görüş ise, güçlü bir Türkiye'yle adil bir dünya düzeni ideali taşıyor. Dolayısıyla Milli Görüş'ten ayrıldığınızda siz ne kadar 'Ben Batı Medeniyeti'nin karşısındayım' deseniz de entegre oluyorsunuz. Numan Kurtulmuş da, 'Milli Görüş'e karşı duran kesimlerle, ki bu kesimler Batı medeniyetinin üstünlüğünü seve seve kabul etmiş, iyi geçinirse, 'Adil Düzen' söylemini terk ederse, Saadet Partisi'ni iktidar yapacağını düşünüyor. Ama o zaman da adil bir dünya düşüncesinden çıkmış, mevcut adil olmayan düzeni kabul etmiş oluyorsunuz ve bu düzen üzerine politika yapmak zorundasınız. Eğer bu şekilde iktidar olunacaksa, o zaman Saadet Partisi'ne ihtiyaç yok. Hali hazırda sağda ve solda zaten partiler mevcut.

NUMAN BEY, ÇEVRESİNDEKİLERİN BASKISI ALTINDA KALDI

11 Temmuz kongresinde Sayın Numan Kurtulmuş yeşil listeden istifa etmiş ve bizim listemiz beyaz liste demişti. Sonraki günlerde Prof. Dr. Necmettin Erbakan açıklamasında yeşil listenin Numan Beyle birlikte mutabakata vardıkları liste olduğunu beyaz listenin sonradan hazırlandığını belirtmişti. Numan Bey'in bu tavrı siyaseten etik midir?
Numan Bey'in neden böyle birşey yaptığını bilmiyoruz. Zaten yeşil listede genel başkan olarak onun ismi geçiyor. Kaldı ki Erbakan Hoca ile birlikte istişare ile hazırlanmış bir liste var ve kendisi sonradan bu listeden ayrılarak beyaz liste oluşturuyor. Numan Bey'in burada çevresindekilerin baskısı altında kaldığını düşünüyoruz. Çünkü Numan Bey'e 'Erbakan'ı terk et' diye akıl verenler bulunduğunu biliyoruz. Bu tip kişilerin Milli Görüş, Adil Dünya Düzeni idealleri yok zaten. “Eğer Numan Bey Milli Görüş'ten ayrılırsa, belki iktidar olur ve bizler de bir yerlere geliriz” düşüncesi taşıyorlar. Keşke Numan Bey, bu kadar nifaka sebebiyet veren beyaz listeye girişmeseydi. Çünkü bu girişim fiili olarak Milli Görüş'ün doğal lideri Erbakan Hoca'ya itaatsizlik anlamı taşıyor. Milli Görüşçülerin Numan Bey'e en büyük kızgınlıkları da buradan geliyor. Eğer Numan Bey Erbakan Hoca'dan özür diler ve helallik isterse, bu sorun da ortadan kalkar. Milli Görüşçüler yine Numan ağabeylerini gereken saygıyı gösterirler.

NUMAN BEY'E BAZILARI 'ERBAKAN'DAN KURTUL' AKLI VERİYOR

Son Saadet Partisi (SP) kongresinde Genel Başkanlığa Getirilen Numan Kurtulmuş, Parti tabanının ve Erbakan Hoca taraflarının yeni kongre talebine karşılık Milli Görüş karşıtı medya organlarında " Kendilerine guveniyorlarsa buyursunlar pazar gunu kongre yapalım " diğerek meydan okudu. Ama öte yandan idaalara göre geçtiğimiz günlerde Nevşehir'de yapılan il başkanları toplantısında Kurtulmuş, il başkanlarına yeni bir kongre partiye zarar verir gerek yok vs.. gibi baskı yaptığı öne sürülüyor. Burda bir çelişki var mı ?

Eğer kongre yapılmasaydı, bugün bu krizi konuşmamış olurduk ve Saadet teşkilatları da görev bilinciyle tabanda çalışmalarını sürdürecekti. Ama kongre yapılmasında Numan Bey'in ısrarı ve isteği etkili oldu. Kongre yapıldı ve kriz ortaya çıktı. Daha önce de dediğim gibi Numan Bey'e bazıları 'Erbakan'dan kurtul' aklı veriyor ama tabanın Erbakan Hoca'ya ne kadar bağlı olduğunu hesaba katmıyorlar. Numan Bey de yanındakilerin baskısıyla bu tür sözleri söyledi ama tabandan ve teşkilatlardan gelen tepkiyi görünce “Yeni bir kongre partiye zarar verir” dedi. Aslında şu anki mevcut durum partiye de Milli Görüş'e de zarar veriyor. Çünkü bir bölünmüşlük havası hakim. Ve bu bölünmüş havası etrafta dedikodu ve nifakların artmasına sebebiyet veriyor. Ne kadar baskı yapılırsa yapılsın, Milli Görüş'e bağlı olan Saadet Partisi teşkilatlarının Erbakan Hoca'nın sözünden çıkıp, medyanın sözüne ve etkisine gireceği düşünülemez. Medyanın etkisine girerlerse o zaman Milli Görüşçü değil "medya görüşçü" olmuş olurlar.

Süleyman KAYA (Habervaktim.com)

agbi

Yasaklı
Süleyman KAYA nın alıntı yaptığınız yazısını bence anlamak için okuyun lütfen.

Milli Görüş'e bağlı olan Saadet Partisi teşkilatlarının Erbakan Hoca'nın sözünden çıkıp, medyanın sözüne ve etkisine gireceği düşünülemez

Bu cümle nin kaynağı düşünce bana göre DİKTATÖRLÜK tür BİREYSEL SAHİPLENMEDİR.

ERBAKAN Kaç senedir SİYASETTE Bunca sene BİR TEK KİŞİ YETİŞTİREMEDİMİ ? Yoksa baktı bazı kişilerin siyasi geleceği parlak YOLLARINIMI kesti.Yoksa tüm Planları oğlu Fatih içinmi ?

Malesef LİDERLİK ENE si Tüm Partiliderlerinde var bakın geçişe hangi Lider kendisinden sonra gelecek Lider i yetirmiş.

ERBAKAN dada bu ene var ALLAH a inan bir kişi bu dünyanın BAKİ OLMADIĞINI bilir ve gelecek için yatırım yapar AHİRET yatırımı için de İnsan a yatırım yapar BANA GÖSTERİN KENDİSİNDEN SONRA BİRİ İÇİN YATIRIM YAPMIŞMI Oğlundan başka.

Kader deyin veya başka bir şey ERBAKAN ın yanından ayrılanlar TEK BAŞINA İKTİDAR OLDULAR BAŞBAKAN OLDULAR CUMHURBAŞKANI OLDULAR.

arifan yolcusu

Profesör
Allah hocamıza bereketli ve istikametli bir mümür versin inşaAllah...
bugun dahi yüzbinler onun vesile olması ike Kuran-ı Mübini öğreniyor ve hocamıza dua ediyor...

bakış

Kıdemli Üye
ERBAKAN dada bu ene var ALLAH a inan bir kişi bu dünyanın BAKİ OLMADIĞINI bilir ve gelecek için yatırım yapar AHİRET yatırımı için de İnsan a yatırım yapar BANA GÖSTERİN KENDİSİNDEN SONRA BİRİ İÇİN YATIRIM YAPMIŞMI Oğlundan başka.
Sn agbi hiç düşündünmü.Forumda 3,5 akpartilinin yorumlarına karşı 3,5 saadetli hemen cevap veriyor.git başka forumlara ordada aynı şekildedir.yani biz bir insanız robot değil.demekki bu cevapları verdiğimiz için çogunluğuz.yani tornadan çıkıpta burda yorum yapmıyoruz.elbetteki bizlerinde günlük haftalık eğitimlerimiz vardır.yani bizi kim yetiştiriyor,tarladaki çiftçi değil heralde.

Sen erbakana nasıl adam yetiştirmemiş dersin.Mesajların AKIL dolu olmalı.Şu nimeti kullanmayı bi öğren artık

agbi

Yasaklı
Sn agbi hiç düşündünmü.Forumda 3,5 akpartilinin yorumlarına karşı 3,5 saadetli hemen cevap veriyor.git başka forumlara ordada aynı şekildedir.yani biz bir insanız robot değil.demekki bu cevapları verdiğimiz için çogunluğuz.yani tornadan çıkıpta burda yorum yapmıyoruz.elbetteki bizlerinde günlük haftalık eğitimlerimiz vardır.yani bizi kim yetiştiriyor,tarladaki çiftçi değil heralde.

Sen erbakana nasıl adam yetiştirmemiş dersin.Mesajların AKIL dolu olmalı.Şu nimeti kullanmayı bi öğren artık

Verdiğiniz cevaplar SİYASİ TARAFGİRLİK haricinde hiç bir bilgi vermiyor.

yani tornadan çıkıpta burda yorum yapmıyoruz.elbetteki bizlerinde günlük haftalık eğitimlerimiz vardır.yani bizi kim yetiştiriyor,tarladaki çiftçi değil heralde.

Demişsiniz o zaman buyrun

ERBAKAN ı çok iyi tanıyorsanız o zaman HADİ ERBAKAN ın ilk siyasi yaşamından BUGÜNLERE gelelim ama yoksunuz.

ERBAKAN ı çok iyi tanıyorsanız KOTKU Hz lerinin neden ERBAKAN ı desteklediğini istişare edelim ama burda da yoksunuz ?

ERBAKAN ı sizler tanımıyuorsunuz EZBERİNİZDEKİLER haricinde çizginizden bir adım bile çıkamıyorsunuz.

Sizleri böylemi yetiştirdiler ?

Evet bende MİLLİ GÖRÜŞ ün RUH OLDUĞU ZAMANLARDA SİYASİ OLMADIĞI ZAMANLARDA YETİŞTİRİLDİM.

Sizin ezberinizdekiler

ERBAKAN ın kurduğu partiden ayrılanlar , Erbakan ın sosyal düşünce gelişimine karşı düşüncesi olanlar MİLLİ GÖRÜŞÇÜ değildir HATTA İSLAM a karşıdırlar. Azmı AK parti yi ve üyelerini İSLAM a ihanetle suçladınız.NE ÇABUK UNUTUYORSUNUZ ? Şimdi de Numan bey in arafında olanlar MİLLİGÖRÜŞ E İHANET ETTİLER Recai bey de vardı ilk zaman sonra saygısından ayrılduı Guruptan.

YAPMAYIN YA

UNUTMAYIN

MİLLİ GÖRÜŞ RUHTUR SİYASİ GÖRÜŞ DEĞİLDİR.

arifan yolcusu

Profesör
agbi sen de biliyorsun ki hayra kapı açanın hayrı o kapıdakilere yazılandan verilmektedir...
hoca bu ülke de yola çıktığında ehli kıble okumuş adam,siyasetçi vb yok denecek kadar azdı...
partiler hususunda görelim Mevla neyler neylerse güzel eyler...
unutmamak lazım ki herşey 'ONUN' emriyle olmaktadır...
biz derviş itikatine sahip insanlarız...
hoca yüzbinleri yetiştirmiştir hamd olsun...
bu forumda daha önce neler oldu bilmiyorum ama şahsım olarak kimseyi tekfir etmiyorum,
hatta akp,baş,kaplan gibilere kızmıyoruz kendi tercihleridir..
fakat insana yaraşan sadakattir diyoruz...

arifan yolcusu

Profesör
Milli Görüş ruhtur siyasi görş değildir
:good::good::good:
bu görüşün temsildeki partisi sen de biliyorsun ki saadettir...
biz diğer partidekileri silmiş değiliz(hiçbir zaman da silmeyeceğiz)
o kardeşlerimiz için dua edeceğiz...
Bugün birçok farklı partili kardeşimizle görüştüğümüzde evet siz daha islamı duruş sergiliyorsunuz diyorlar ama baraj diyorlar....
Unutmayın ki;
Allah bizlere barajdan sual etmeyecek....

ukubat

Profesör
Web sitesi
www.ismailaga.org.tr
böyle ciddi konularda fasık yayın haberlerinin buraya aktarılarak kafaların karaıştırılması vebaldir...
Mevla bizleri feraset ve adalet ehli kılsın...

Fasıkların ayağına gidip kongre taklitleri istemek acaba vebal olmaz mı???
Madem bu konuda hassassınız önder sav meselesinde tepki verdiniz mi??
Yoksa çifte standart yapıp susmayı mı tercih erttiniz?

arifan yolcusu

Profesör
Fasıkların ayağına gidip kongre taklitleri istemek acaba vebal olmaz mı???
Madem bu konuda hassassınız önder sav meselesinde tepki verdiniz mi??
Yoksa çifte standart yapıp susmayı mı tercih erttiniz?

mübarek önder savla bir konuda istişare yapılmıştır...
hepsi bu...
eğer bir konuya vakıf olan ehli küfür dahi olsa onla irtibata geçilebilir...
yoksa savdan haber alınıp ortalık velveleye verilmiş değildir...

bakış

Kıdemli Üye
Evet bende MİLLİ GÖRÜŞ ün RUH OLDUĞU ZAMANLARDA SİYASİ OLMADIĞI ZAMANLARDA YETİŞTİRİLDİM.
Agbi kimsin sen.nerde yetiştirildin.Söyle bana araştıracam seni.
Adını söyleme bana ,hangi ilçe hangi belde veya mahallede görev yaptın.senesinide söyle bana.
yetiştirildim diyorsun,biraz önce erbakan kimseyi yetiştirmedi diyordun.Aynı konuda bile dik durmuyorsun.

yetiştirilmiş

agbi

Yasaklı
Agbi kimsin sen.nerde yetiştirildin.Söyle bana araştıracam seni.
Adını söyleme bana ,hangi ilçe hangi belde veya mahallede görev yaptın.senesinide söyle bana.
yetiştirildim diyorsun,biraz önce erbakan kimseyi yetiştirmedi diyordun.Aynı konuda bile dik durmuyorsun.

yetiştirilmiş

Önce okumak için değil ANLAMAK için oku.

ikimesajımdan bunları anladı isen size cevap vermek bile zaman kaybı.

LİDER YETİŞTİRMEDİ DİYORUM LİDER O VASIFLARA SAHİP OLANLARDA PASİFİZE EDİLDİ.

ıtri

Üye
Mubarek ramazan da bu tip şeylerle zihninizi bulamayın derim.
Bu ay Kur'an ayı.
Siyaset ayı değil.
Biz Ramazanı değerlendireduralım, olaylar tam şekillensin, Ramazandan sonra yorumumuzu yaparız.

Şahsen, şu mubarek ayda siyasete hiç ama hiç giresim yok.
Siz sağlıcakla kalın arkadaşlar.

arifan yolcusu

Profesör
Erbakan'la Kurtulmuş'u ÇEKİŞTİRMEDİK

20433.jpg

Erbakan Hoca'yla Numan Bey'i çekiştirmedik ama

16 Ağustos 2010 07:31
icon_textsize.gif
icon_textsize_minus.gif
icon_textsize_plus.gif

Erbakan ile sürpriz bir şekilde bir araya gelince, “Acaba Hoca, Numan Kurtulmuş’un yerine yola Abdüllatif Şener’le mi devam edecek?” sorusu takıldı gündeme... Bir cevap için kapısını çaldım Türkiye Partisi Genel Başkanı Şener’in, bambaşka bir sürpriz cevaplar:

* Peki Erbakan’la buluşmanıza gelirsek... Kaç yıl sonra gördünüz Erbakan’ı?
Vallahi, uzunca bir süredir ziyaretine gitmemiştim ama değişik vesilelerle karşılaşıp konuşuyorduk. Çoktan beridir bir ziyaret düşünüyordum. 5-6 ay öncesinden bir randevu talebim vardı. Kendisi Ankara’da olmuyor her zaman, bazen Altınoluk’a gidiyor. Denk düşmemişti...

* Yani talep sizden gitti?
Evet. Zaten görüşmek istiyordum. Ramazan’ın da başına rastladı, iyi oldu.

* Bu görüşmenin Saadet Partisi’nde yaşananlarla ilgisi yok diyorsunuz...
Hayır, hiç ilgisi yok. Yani ben orayla bağlantılı bir planlama yapmış değilim.

* Siz yapmamış olabilirsiniz ama size verilen randevu tarihi, tam da Saadet Partisi’nde olağanüstü kongrenin görüşüleceği güne denk getirilmiş olabilir mi?
Yok. Tarih önceden belliydi. Dolayısıyla oradaki gelişmelerle bağlantılı değildi. Erbakan, bu ülkede yıllardır siyaset yapan ve ekol oluşturmuş önemli bir devlet adamıdır. Başbakanlık yapmıştır. Onun Başbakanlık yaptığı kabinede ben de Maliye Bakanlığı yaptım. Aynı partide iktidar ve muhalefet dönemlerinde beraber çalıştık. Yardımcısı konumunda bulundum. Dolayısıyla gerekli buldum ve ziyaret ettim. Hoş bir sohbet oldu. Görüşmemizin başlangıcı basına açıktı. Bir saat kadar süren ikinci kısımda ise kısa konuşmalar geçti.

* Nasıl?
Hatıraları konuştuk.

* Birini paylaşabilir misiniz bizimle?
Erbakan, yoğun çalışmaktan söz ederken, insanın kendine de vakit ayırması gerektiğini söyledi. Ben birden, “1992’den 1997’nin sonuna kadar beni o kadar çok çalıştırdınız ki, ne cumartesim vardı, ne pazarım... Gece gündüz koşuşturmaktan evi ve çocukları ihmal ettim. 1997’de bakanlık görevim bittikten sonra şöyle kafamı doğrulttuğumda bir baktım ki, çocuklar büyümüş, her şey elimden gitmiş. Neden o zaman da biraz kendinize zaman ayırın demediniz?” dedim. “O zaman öyle söyleseydim sizi nasıl çalıştırabilirdim” dedi. (Gülüyor)

* O da sizin gibi güldü mü böyle?
Evet. Şunu düşünebilir misiniz? Sabah kahvaltı yapmadan alelacele evden çıkıp, gece ikide döndüğümde o gün hiç yemek yemediğimi hatırladığım olurdu. Defalarca olmuştur bu... Ama başarı nedir biliyor musunuz, sonuç almak demek değildir. Yani o sandıktan şu kadar oy aldı başarılı oldu, öbürü başarısız oldu diyenlere hiç katılmıyorum ben. Bulunduğunuz konumda, sorumluluk alanınız çerçevesinde ne kadar faydalı olabiliyorsanız o kadar başarılısınız demektir. Bana göre bugün Türkiye’nin en başarısız insanı Erdoğan’dır.

* Neden?
2007’de almış olduğu yüzde 47 oya, tek başına hükümet kurmasına rağmen, bu ülkeyi perişan etti. Ekonomi savruluyor, terör zirve yaptı, sadece toplumu ayrıştırarak, kavga ederek seçmenlerinin zihninde kalmayı ve yerleşmeyi biliyor. Bu tavrıyla da ülkeyi felakete götüren bir adamdır bence.

* Yaptığı hiç iyi bir iş yok mu peki?
Biliyorsanız söyleyin ben onu meydanlarda konuşurum. Son üç yılı söylüyorum... Bakıyorum, ortada hiçbir şey yok.

* Erbakan’la Erdoğan’ı karşılaştırdığınızda ikisi arasında en temel fark nedir sizce?
Bana göre Erbakan bir ekoldür ama Erdoğan bir şey değildir.

* Bu görüşmenizden sonra Erbakan’ın, Saadet Partisi’nde kongre savaşının kaybedilmesi halinde sizin partinizi ekibi için Saadet Partisi’nin bir yedeği olarak düşündüğü konuşuldu kulislerde...
Türkiye Partisi hiçbir partinin yedeği değildir. Bunların hepsi lüzumsuz, gerçekle ilgisi olmayan değerlendirmelerdir.

* İyi ama bu toplantının bir amacı olmalı diye düşünülüyor. Erbakan, “Türkiye Partisi’ni lağvet. Buyur gel Saadet’e, birlikte Kurtulmuş’a karşı ittifak yapalım” demiş olabilir gibi... Bu şekliyle olmasa da bunları hiç konuşmadınız mı?
Hayır.

* Peki Numan Kurtulmuş’u hiç çekiştirmediniz mi?
Numan Bey’in ima yollu dahi adı geçmedi. Saadet Partisi’nden de hiç söz etmedik. Bu konulardan o kadar uzak durduk ki... Görüşme atmosferimiz bambaşkaydı.

* Peki Erdoğan’ı çekiştirmediniz mi?
(Sadece gülüyor)

* Önümüzdeki seçimlerde Saadet’le bir işbirliği olabilir mi? Yoksa yolunuza tek başına mı devam edeceksiniz?
“Ne konuştunuz?” diye sordunuz. Türkiye’yi ve dünya meselelerini konuştuk. Türkiye ve dünya meseleleri deyince bir saat yetmez. “Erdoğan’ı mı çekiştirdiniz?” diyorsunuz, hiç ilgisi yok. Bizim ele aldığımız, tartıştığımız, paylaştığımız konuların cesameti, büyüklüğü karşısında Erdoğan olayı küçük kalır. Ama iktidar ne yapıyor, Türkiye nereye gidiyor derken ister istemez Erdoğan’ı da konuştuk.

* Referandumda sizin vereceğiniz evet oyunun Erdoğan’ın elini siyaseten güçlendireceğini düşünmüyor musunuz?
Biz ülkemiz açısından neyin doğru olduğunu düşünerek bakıyoruz sadece bu olaya. “Evet” ve “Hayır”ın arkasından kimlerin nasıl siyasi istismar çıkaracağıyla hiç ilgilenmiyoruz. Evet, Başbakan da bu sonuçlar üzerinden siyasi istismar yapacaktır. Muhalefet partileri de... Ama biz ülke meselesi söz konusuyken parti çıkarlarını bir tarafa bırakıp halkın oylayacağı metne göre konuşuruz. Tamam çok önemli bir metin değil ama küçük de olsa bir adım var. O yüzden eğilimimiz “evet”ten yana. Ama kampanyasını sürdürmeye, bir kavganın içine dalmaya değer görmüyoruz.

* Yani “İmkan olsa mezardakileri bile kaldırıp evet oyu kullandırmak lazım” diyen Fethullah Gülen gibi de düşünmüyorsunuz...
Hayır, düşünmüyoruz.

VATAN

http://www.vakithaber.com/haber.php?haber_id=30047