Erbakan: Kurtulmus ibadet askiyla calisiyor

iffet ikbal

Asistan
Hocam fasa fiso mu demiş...

hııımm

O diyorsa doğrudur :)

( hani itaat mutlak ya..Ebubekircesine itaat olsun madem..)

Yeterince açık olmuştur umarım

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
BANA BUNU AÇAR MISINIZ, YANİ FASA FİSO'YU

Ağbi nickli üyeye ithafen:

Mesela "Meğer Ergenekon sadece efsane değilmiş" başlıklı son yazımda "Bu operasyonun da Susurluk olayı gibi üstünün kapatılmaması gerektiğini" ifade ederken Erbakan'ın Susurluk için dediği gibi bu operasyona da "Fasa fiso" muamelesi yapılmasın diye yazmıştım. Değerli okuyucularımdan biri beni uyardı:

"Bu söz Erbakan'a ait değildir, Erbakan böyle dememiştir" dedi. Hatta o sözün öyle söylenmediğine söylendiği ortamdan da şahit gösterdi. Düşündüm de, bu sözü ben de sadece egemen medyadan okumuş, ona göre yazmıştım. Peki işin aslı neydi: Necmettin Erbakan başbakanlığı sırasında başbakanlıkta kurmayları ile Susurluk olayı konusunda ciddi adımlar atmak için toplanmışlar. Bu arada toplantıya katılanlardan birisi diyor ki, "Efendim siz bu konuya bu kadar ciddiyetle eğilelim çözelim diyorsunuz ama muhalefet de şöyle şöyle diyor, buna ne dersiniz?" Erbakan "Sen boşver onları onlar fasa fiso, biz işimize bakalım" diye cevap verir.

Cümle budur ama kamuoyuna yansıyan Erbakan'ın Susurluk olayı konusunda "fasa- fiso" dediği şeklinde oldu. Şimdi herkes de öyle biliyor. Erbakan'a atfedilen şu meşhur "Kanlı mı olacak kansız mı olacak" sözünün nerede nasıl söylendiğine de bizzat şahidim. Bu söz de medya tarafından "İktidarımız kanlı mı olacak kansız mı olacak" biçiminde sunuldu. Oysa gerçek şuydu:

http://www.samanyoluhaber.com/yazar-89034.html

YAZAR:
SAMANYOLU HABERDEN NUH GÖNÜLTAŞ

Kaynak bu taraftan değil dikkat et:)

Yeni-OSMANLI

Yasaklı
madem numan bey milli-görüs cizgisinden cikmistii,madem bukadar kötüydü neden hoca onu kendi listesinde aday gösterdi?
Ben bunu anlayabilmis degilim.Izah edebilen biri varsa buyursun...
Benim gördügüm kadariyla tüm osmanli torunlarin ortak davasi olan bu davayi babasinin maliymis gibi görenlere muhalif hareket ettigi icin partiden dislanmistir.
Bu dava kimsenin sahsi mali degildir,"Ben ne dersem o" anlayisi islama aykiridir,islama hizmet niyetinde olan bir kurumun liderini müslümanlari temsil eden önderlerimiz secmeli,onlarla istisare edilmeli,istisare kuruluna dahil edilmeliler,secilincede liderlik ömür boyu devam etmez,secim araliklarla tazelenmeli icraatleri sorgulayabilen bir üst kuruma ihtiyac var,liderde olsa gerektiginde kendisine hesab sorulmali,gerektiginde Hak karsisinda boyun egmesi saglanmali ve bu sebebden dolayi kimse hain münafik satilmis,döneklikle damgalanmamali cünkü oda yanilabilir,yanlis yapabilir.
Milli-Görüs hak digerleri batil anlayisi fitneye sebeb olmaktadir,böyle bir anlayis Batildir.Tek HAK ehli-sünnettir,atacagimz her adima,ticaretimizden siyasetimize kadar neyi nezaman nasil yapmamiz gerektigini belirleyen islamdir,islamin tek kurtulus yoluda ehli-sünnettir,Milli-Görüs,erbakan,parti,gazete ve icraatleri bu süzgecten gecirilmeli,Haksa desteklenmeli.,serre alet oluyorsa elestirilebilmeli...
Koskoca osmanli bile saltanatla yönetilmesine ragmen ulema onlardan üstün bir makamdaymis,padisahlar ulema ile istisaresiz kendi kafalarina göre hareket etmezmis,padisahda olsa Hak ve hukuk karsisinda boyunlari kildan inceymis,koskoca fatih bile bir olaydan dolayi suclu bulunmus ve neredeyse elinden olacakmis, Osmanlida padisahlik görevi verilecek olanlar önce güzel bir Medrese eğitiminden gecirilip dini vecibeler konusunda ilim ehli olduktan sonra is basina gecirilirlermis...Milli-Görüste durum ne merak ediyorum...

Kimse kendi kendini lider ilan edemez,Partiden ayrildi diye ona dönek ve hain muamalesi yapanlara sorarlar neden disladiniz diye...kongredeki kürsü baskini,iftar baskini,"sütü bozuk" gibi agir sözler ve hain muamelesi sebebilyle fitne derinlesmesin diye ayrildigini düsünüyorum.

Erbakan Hocayi sever sayarim fakat son zamanlarda enaniyet hastaligina yakalandigi süphesi icindeyim...

Allahualem.

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
sayın yeni osmanlı:

Bu konular epey tartışıldı, tekrar tekrar tartışmanın bir anlamı da yok faydası da yok. Niye listede aday gösterdi vs. gibi konuları tartışmanın zamanı geçti artık.

Eğer gerçekten erbakan hocayı sevip sayıyorsanız uzatmayınız. Hele hele ENANİYET HASTALIĞI gibi çirkin ifadeler hiç kullanmayınız.

Yeni-OSMANLI

Yasaklı
Madem Milli-Görüs=islam diyorlar,erbakan hocayida halife,emirül müminin gibi görüyorlar bu konulari tartismanin zamani gecmez,asla.
islam adina hareket edenler müslümanlar tarafindan kurulan bu hizmet araclarini babalarinin maliymis gibi istismar edip diktatörlükle yönetiyorlarsa gerektiginde elestirilebilmeli.

Kime biat edilir,lider nasil seciliritaat nasil olur,istisare nasil yapilir ve kimlerle edilir...kendi hocasina,partisine,cemaatine,grubuna futbol takimi tutar gibi baglananlar önce bunlari ögrenmesi gerekiyor düsüncesindeyim...

Osmanliyi örnek aldigini ve osmanlinin devami oldugunu iddia eden arkadaslara bazi hatirlatmalar:

Osmanlı’da hiç kimsenin kudret ve kuvveti “mutlak” değildi. Özellikle padişahlar denetim altındaydılar. İsrafa ve sefahate meyleden padişahlar, ulema fetvasıyla hal’edilir, yani tahttan indirilirdi.
Osmanlı devlet sistemi, insanı merkez alan ve insana değer veren bir yapıya sahipti,
Osmanlı Devleti; insan, hayvan ve bitkiye yönelik hizmetler üreten büyük bir hayır kurumuna dönüşmüştü.
Padişahlar bu büyük hayır kurumunun bir nevi garsonuydular.
Padişahlar zaman zaman kıyafet değiştirip halkın içine karışmakta, talep ve değerlendirmeleri birinci elden almaya özen göstermekteydiler.
Halk, padişahı, devlet ve hükümet adamlarını açıktan açığa tenkit etmek hakkına sahipti. Vaizler vaazlarında, halk hatipleri meydanlarda tenkit hakkını kullanırken zabıta müdahale etmezdi. Özgürce konuşurlardı.
Padişahlar din, dil, ırk, mezhep ayırımı gözetmeksizin halkın hakkını hukukunu muhafazaya mecburdu.
Bu yüzden görevler verilrken veya birileri is basina gecirilirken takva ve ehil olma ölcüsü aranirmis,dislayici degil kucaklayici,itici degil sevdirici,zorlastirici degil kolaylastirici bir metod kullanirlarmis...

Yeni-OSMANLI

Yasaklı
tartisma niyetinde degilim,düsüncelerimi paylastim sadece.

Bizim maddi ve manevi destegimizle kurulan ve gelisen bu hareket bugün bitmisse bunun hesabini sormasinida biliriz vesselam.

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
ENANİYET HASTALIĞI diyerek mi hesap soracaksınız?

"Maddi manevi desteğimizle" diyorsun, peki ENANİYET HASTALIĞI dediğin kişinin bu dava için, bu hareket için neler yaptığnı, ömrünü nasıl harcadığını da biliyor musun? biliyorsan ENANİYAT HASTALIĞI diye nasıl yazabiliyorsun?

belki senin benim bilmediğimiz şeyler olamaz mı?

niye ilaki enaniyat hastalığı olsun?

su-i zan mı?

hüsnü zan mı?

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
ben strateji mitrateji bilmem, sen sordun ben de sana kaynak getirdim, hemde kaynak sizin o taraftan:) söyleyeceklerini git nuh gönültaşa ve samanyoluhaber.com'a söyle:)

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
yazının tümünü de getiririm ne var ki?

sen fasa fisoyu açıklayın dedin ben de o kısmı getirdim, eğer yazının geri kısmını saklayacak olsaydım o linki oraya kormuydum, azcık düşün istersen:)

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
Oysa gerçek şuydu:

Erbakan başbakanken, Refah Partisi Meclis Grubu'nda konuşuyor. Ben de gazeteci olarak dinleyiciler arasındaydım. Konuşmasının bir yerinde şöyle dedi: "Refah Partisi'ni iktidardan uzaklaştırma konusunda anlaştılar, ama bu iş kanlı mı olacak kansız mı olacak onu tartışıyorlar." Cümle bu. Ama kamuoyuna yansıtılan sadece "Kanlı mı olacak kansız mı" bölümü ve bu bölüme yüklenen mana...

Peki çarpıtılan, yanlış aksettirilen sözleri neden çıkıp düzeltmiyor siyasiler. Hangi birini düzeltsinler o kadar çok konuşuyorlar ki! Bir de bu adamlar haklarında ileri sürülen her şeyi kendilerine oya dönüştürecek bir malzeme olarak ele alıyorlar. O yüzden medyanın bu tür çarpıtmalarının götürdükleri kadar getirdikleri de oluyor diye düşünüyorlar ve pek seslerini çıkarmıyorlar. Tıpkı magazin basınının konu mankenleri hakkında yazdıklarına mankenler tarafından itiraz edilmemesi gibi bir şey...

Kim bilir belki "İmam Hatipler bizim arka bahçemizdir" ve "Rektörler başörtülü kızlara selam duracaklar" sözleri de böyle çarpıtılmış sözlerdendir. Belki Hoca bu aşamada bu konulara açıklık getirmek ister... Kim bilir...

al yazının gerisi:

1- Kanlı mı kansız mı olacak lafını izah etmiş, burdan sana ekmek çıkmaz:)

2- arka bahçe lafı ve selam durma lafı ile ilgili laf sokuşturmuş ama burdan da sana ekmek çıkmaz, arka bahçe lafı için TBMM'de yapılmış bir konuşma vardır ve çok ağırdır...

Yeni-OSMANLI

Yasaklı
ENANİYET HASTALIĞI diyerek mi hesap soracaksınız?

"Maddi manevi desteğimizle" diyorsun, peki ENANİYET HASTALIĞI dediğin kişinin bu dava için, bu hareket için neler yaptığnı, ömrünü nasıl harcadığını da biliyor musun? biliyorsan ENANİYAT HASTALIĞI diye nasıl yazabiliyorsun?

belki senin benim bilmediğimiz şeyler olamaz mı?

niye ilaki enaniyat hastalığı olsun?

su-i zan mı?

hüsnü zan mı?

görünen köy kilavuz istemez,hüsü zan kesin delile dayanmayan konularda olur...oysa gercekler apacik ortada,misal:

Partide hesab sorma mekanizmasi yok,Hocayi elestirenler saf disi birakiliyor,bu durum fitneye sebeb oluyor,birilerine görev verirken takva ve ehil olma ölcüsünden cok "bizdencilik" ve "grubculuk" yapilarak itaat ölcüsü araniyor,oysa körü körüne itaat batildir,hoca ulema tarafindan secilmis degil,bügün türkiyeli müslümanlari temsil eden cemaat ve tarikat liderlerinin cogu hocanin yönetim metodunu elestiriyor,onlarla istisare edilmiyor oysa müslümanlar adina hareket eden biri buna mecbur,istisare heyetinde müslümanlari tesil eden cemaat ve tarikat mensublari yok,yillarca hep ayni kisiler...ayrica Milli-Görüs=dini görüs diyor sonra Milli-Görüsten sadece ben ve benim partim anlar ve sadece biz temsil ederiz manasinda sözler söylüyor,oysa dini görüsten yani islamdan sadece o degil islam alimleri anlar,ulema anlar,bu görüs kimsenin babasinin mali degilki ve kimseye "bu dini sadece ben temsil ederim" hakki verilmemistir,bu din müslümanlarin ortak degeridir,bu dava sahislarin tekelinde olamaz,olursa iste böyle fitne cikip durur,bölünmelerin önüne gecilemez.

Rahmetli Esad cosan hocaefendi sanki bugünlere isaret edercesine ne güzel söylemis zamaninda:

"parti genel kurumu, tüm inananları ısındıracak, hepsini kardeşçe kucaklayacak vasfını yitirmiş görünüyor. İçte ve dışta pek çok kızgın ve küskün peyda etmiş. Dostça ve haklı ikaz ve tenkitte bulunanları dışlamış, karşısında olan iyi niyetli insanları suçlama ve karalama yoluna gitmiş, baştan beri daima adam harcamış; yani tüm müslümanlarla uyum içinde, dostça, halka halka çalışan, birleştirici, kavuşturucu, geliştirici çalışma yapamadığını fiilen göstermiş; senelerce onun salahını ve ıslahını, ümitlerini boşa çıkarmış, şimdi tam bir şahıs, saltanat partisi olmuş, kayd-ı hayât şartıyla başkanlık sistemini benimsemiştir. Bunu hiç doğru bulmuyorum. Bu dava kimsenin şahsî malı değildir, hizmetliler gereğinde değiştirilebilmelidir; çünkü beşer kusurdan hâlî olamaz, rakipsiz, murakabesiz, meşveretsiz, alternatifsiz, hürriyetsiz bir çalışma tarzıyla başarıya ulaşılamaz."

Yeni-OSMANLI

Yasaklı
Futbol takimi tutar gibi parti tutmam,bbp yide severim,akp ninde yanlislari yaninda hayirli hizmetleri olduguna inaniyorum,bir bardaga bakarken sadece dolu veya sadece bos kismina bakmam,bardagi oldugu gibi ele alirim...kim olursa olsun hayirda motor serde fren olmaya calisiyorum,grubculuk hastaligi yok elhamdulillah.
Milli-Görüs esittir erbakan anlayisinada sahib degilim,bu dava bizi biz milli ve manevi degerlerimizin tekrar yasanip yasatilmasi davasi tüm türkiyeli müslümanlarin ortak derdidir,bu dava ecdadimizin davasidir,yüce islam davasidir ve "bu davayi sadece BEN temsil ediyorum" anlayisinada karsiyim cünkü sen sadece bir insansin,hata ve kusurlarin olur,yanlislarin olur bu dava bizim ortak degerimizdir,bu degerimize hizmet edilir,parti,gazete,tv,teskilat...vs amac degil aractir,amac vatanimiza ve milletimize hizmettir,bu bir hizmet yarisidir...

Iktidara yön veren tavizsiz ciddi muhalefet acisindan milli-görüs ruhunun mecliste temsil edilmesi gerektigine inaniyorum,bunu erbakan hocayla yapamayacagimizi düsünüyorum fakat buna ragmen secim olsa herhalde saadete oyumu veririm,cünkü daha iyisi yok(tu simdiye kadar)...fakat son olaylar sebebiyle emin degilim artik.
Her nekadar istedigim gibi yönetilmesede,elestirdigim cok yönleri varsada daha iyisi gelene kadar bu partinin arkasindayim ve türkiyenin en büyük milli-hareketlerinden biri oldugu icin istanbul eyüp saadet partisine üyeyim,agd ye ve igmg yede üyeyim,milli-gazeteyede üyeyim,tv5 de hisselerim var...elestirilerim coktur fakat elestirmeye hakkim olsun elimden gelen destegi veriyorum ,yapici öz elestiri böyle olur düsüncesindeyim...destek olmadan elestirmek yikiciliktir bana göre ,ben hayirli bir niyetle yola cikan bu hareketin yikilmasini degil ayaga kalkmasini ve layik oldugu sekilde yönetilmesini istiyorum ...ayrica yanlis ellere gecmemesi icin kendi payima düseni yapmaya calisiyrum,birileri islama hizmet niyetiyle bu teskilatlari bizim maddi ve manevi destegimizle kurduysa bende bu isin icinde olmaliyim.

Fakat son zamanlarda kafam karisti,böyle devam etmemeli düsüncesiyle bazi yanlislara bir sekilde tepki gösterilmesi gerektigine inandigim icin üyeliklerimi geri ceksemmi acaba diye düsünmeye basladim...gerci ben bir hicim,benim destegim olsa ne olur olmasa ne olur,kendimi pislik,cöplük gibi görsemde bu davayi kendi tekellerinde sananlarin iyilikten cok kötülüge sebeb oldugunu görmekteyim,bunlara destek olarak suca ortak oluyormus hissi agir basmaya basladi bende.
Simdilik sabir ediyorum.

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
gerçekten çok ilginç..... saadet partisine üyesiniz, agdeye ve igmgye üyesiniz, milli gazete abonesisiniz, tv5 de hisseleriniz var ve siz erbakan hocaya ENANİYET HASTASI diyebiliyorsunuz!

Böyle birisisinin eleştiri yaparken bunu yazması hakkaten ilginç, tabiki eleştireceksiniz, görüşlerinizi yazacaksınız ama bu tabiri kullanan birisi hala saadet partisinde üye ise söyleyecek söz bulamıyorum.

ben saadet partisine üye değilim, mili gazete abonesi değilim, agdye üye değilim, igmgye üye değilim, tv5 de hissem yok, bu haldeyken erbakan hocanın yanlış yaptığını düşündüğüm konularda yazarken ENANİYET HASTASI demedim, demeyi de düşünmüyorum.

dedim ya ilginç bir durum.

iyi geceler.

Yeni-OSMANLI

Yasaklı
Böyle birisisinin eleştiri yaparken bunu yazması hakkaten ilginç, tabiki eleştireceksiniz, görüşlerinizi yazacaksınız ama bu tabiri kullanan birisi hala saadet partisinde üye ise söyleyecek söz bulamıyorum.

.

Buna öz elestiri denir...

Hz ömer halife secildikten sonra cemaate sormus "yanlis yaparsam ne yaparsiniz" diye,onlar sirtimizi dönüp ayriliriz dememisler,"SENI KILICIMIZLA DÜZELTIRIZ" demisler.
Buradaki mana cok önemli.KILIC`tan maksad kesip atmak,fitne cikarmak,ortaligi dagitmak degil,yanlis karsisinda boyun egmemektir,itaatsizlikle suclansakta,hainlikle damgalansakta,hakarete ugrasakta sirtimizi cevirmeyecegiz fakat körü körüne itaatte etmeyecegiz,yanlisi yapici olma niyetiyle usulüne göre düzeltmeye calisacagiz.

Ben erbakan yalakaciligi yapanlardan degilim,onu gözümde büyütmem.
saadet partisini,agde yi,milli-gazeteyi,tv5 i onun maliymis gibi görmem.Bu araclari biz kurduk,bizim destegimizle kuruldu,birilerin tekelinde olsun diye degil islama ,vatana ve millete hayirli hizmet niyetiyle kuruldu.
Eger araclarlarla amaca ulasilmiyorsa,aksine fitneye alet olunuyorsa bunu sorgulamak ve hesab sormak neden bukadar tuhafiniza gidiyor?

Milli-Görüs hareketi erbakan hocanin hareketi olduguna inanmiyorum.
O kurmadi...
Bu davayi yakin tarihimizde süleyman hilmi tunahan,bediuzzaman said nursi,necip fazil kisakürek,mehmet zahid kotku gibi mübarekler canlandirmaya calismis,milletimizin özüne dönmesi icin mücadele eden milli ve manevi degerlerimizi yasayip yasatan herkes bu davaya hizmet etmektedir...bu davaya siyasi yoldan hizmet edilmesi Mehmet zahid kotku hazretleri vesilesiyle baslamistir...erbakan baslatmamis,ona bu görev verilmis fakat sonra bircok sorunlar olmus,Mehmet zahid kotku hazretlerinin yerine gecen esad cosana itaatsizlik yapilmis,hoca davaya milli-görüs demeye baslamis ve kendi patentiymis gibi davranmaya baslamis...buda ayri bir konu.

Sana tavsiyem asagdaki linkleri bir gözden gecir:

"Söyleyin Necmi'ye partinin başkanlığından ayrılsın!" M.Zahid kotku...

DOST ACI KONUSUR!

http://www.iskenderpasa.com/A25FF411-8956-4C62-B528-8824B72EB7DE.aspx

http://esadcosan.awardspace.com/arsiv/fetih/g900526.htm

http://www.gazeteboyut.com/Sayfa.php?Git=izle&vid=22

Bazi isteklerimiz var,bunlardan bazilari sunlar:
1. Parti istisare kurulunda yer alan isimler degisecek,bunlarin yerine ulemayi temsil eden,cemaat ve tarikatlarimizi temsil eden kisiler gelecek...
2.Lider secimi tazelenecek,islama uygun sekilde yapilacak...
3. Lideri ve icraatleri gerektiginde sorgulayan,HAK karsisinda boyun egmesini saglayan ve hesab sorabilen bir üst kurul kurulacak ve bu üst kurulun ölcüsü ve süzgeci Ehli-Sünnet=Islam olacak...
4.dislayici degil kucaklayici,bölücü degil birlestirici,kinci degil yumusak uslub kullanarak sevdirici,zorlastirici degil kolaylastirici bir metod kullanacak...
5.Alt yapi calismalarina agirlik verilecek (medya,polis,ordu,savcilik...gibi güc merkezlerinde teskilatlanma,halki irsad ve islami kesimin destegi) ve güc nisbetinde hizmet edilmeye calisilacak,gecmiste oldugu gibi ayagimizi yorganimiza göre uzatmadan boyumuzu asan meselelere girerek iyilik edeyim derken daha büyük kötülüklere sebebiyet verilmeyecek...

Erbakan Hoca bunlara yanasmiyorsa "KILICIMIZLA" düzeltielecek...

Bu "KILIC" kelimesini mecazi anlamda anlayin,amac fitne degil,aksine fitneyi engellemek,yikici olmak degil yapici olmak,kinci degil yumusak bir mümin uslubu kullanmak...

agbi

Yasaklı
gerçekten çok ilginç..... saadet partisine üyesiniz, agdeye ve igmgye üyesiniz, milli gazete abonesisiniz, tv5 de hisseleriniz var ve siz erbakan hocaya ENANİYET HASTASI diyebiliyorsunuz!

ben saadet partisine üye değilim, mili gazete abonesi değilim, agdye üye değilim, igmgye üye değilim, tv5 de hissem yok, bu haldeyken erbakan hocanın yanlış yaptığını düşündüğüm konularda yazarken ENANİYET HASTASI demedim, demeyi de düşünmüyorum.

dedim ya ilginç bir durum.

iyi geceler.

Yalnızca yazıyorsunuz

Karşı bir mesaj akıl bazındada yazıldımı KAÇIYORSUNUZ.