Erbakan ile tanışma..N-F-K....

ukubat

Profesör
Web sitesi
www.ismailaga.org.tr
necmettin-erbakan-ve-necip-fazil.jpg

Ben bu zatı 1965'lerde Büyük Doğu'nun 12. Devresinde tanıdım. İstanbul'da, Gedikpaşa'da, Kayseri Hanındaki, etrafımızı saran ayakkabıcıların deri ve çiriş kokulu havasına bürülü, mütevazi yazıhanemize geldi ve bizimle bir iftar yemeği yedi. Profesördü, kürsüsünde müstesna bir teknik ehliyet olduğu söyleniyordu. Bir de "Gümüş motor" diye isimlendirilen, Türkiye'de ilk defa motor imâlini hedef tutucu bir teşebbüsün öncüsü olduğu fakat bu teşebbüsün akâmete uğratıldığı (akâmet sıfatını çok hafif olarak kullanıyor ve asıl sıfatı dosyamızda yazılı olan bu işin şimdilik bahsini açmak istemiyorum) rivayet olunuyordu. Hakkında, satıh üstü, toplu hüküm şuydu:
Müslüman, milliyetçi, namazında, dâvamıza bağlı bizden bir insan...

Güzel yüzlü, vakur edâlı, kelimelerini dikkatle aramak gayretinde, her karşı çıkışa mütehammil ve soğukkanlı görünüşlü, hislerini belli etmeyici ve çehresinde herhangi bir teessür ve tehassüs çizgisi taşımayan bir insan...

Kendisine Büyük Doğu yazı ailesine katılmasını teklif ettim, verdiği cevaptan muhitindeki masonların gözüne fazla çarpmak istemediği ve çekindiği intibâını aldım. Gençlerimizden, talebesi, Fakültesinden iyi derecede mezun Bahri Zengin'i (şimdi Makine - Kimya Umum Müdür Muâvini) yanına asistan olarak almasını istedim; ve yine ilk cevabına benzer bir çekingenlik mukabelesine şahit oldum. Daha ilk temasta belliydi ki, bu zat, kendi öz nefsi içinde gizlenmiş her türlü cesaret, samimiyet ve heyecan seciyesine yabancı, üzerinde dikkatle ve şüphe gözüyle durulması gereken bir kişiydi. Dâvamız yolunda şahsiyle vâdettiği fayda çapında zarar ve tehlike de belirtebilirdi.
Ara yerde Odalar Birliği mâceraları (o da ayrıca hazin bir mevzû) ve nihayet balıklama şeklinde politikaya atılış...

Konya'dan bağımsız olarak seçilmek üzere adaylığını koymuştur. Konya'nın büyük meydanlarından birinde bir toplantı tertiplemiş, benim de bu toplantıda kendisini desteklemem istenmişti, Henüz bu kapalı kutunun muhtevası sıhhatle malûmumuz bulunmadığı halde bu destekleme teklifini hiçbir parti hasisliği belirtmeyen ve Meclise Büyük Doğu'dan yana bir görüntü vâdeden zâtı desteklemek borçtu. Borcumuzu edâ ettik. Konya'ya gittik; bizi karşılayanlar arasında onu bulamadık ve binlerce Konyalı'ya, şahıslar üzerinde hiçbir taahhüt ve kefaletimiz olmaksızın, Meclise ne ruh kıvâmında adamlar sürmek gerektiği üzerinde bir hitabe verdik. Meydan alkıştan inledi; bizi tâkiben Hoca kürsüye çıktı ve saydığımız kurtarıcılık vasıflarının tam da sahibi edasiyle, raftan bir top kumaş indirilip tezgâh üzerinde açılırcasına desenlerini müşterilere arzetti. Konuşmasında ne bir aşk, ne bir his, ne bir düşünce ve derinliğine görüş... Tam bir simsar ve tezgâhtar ağzı... Toplantı sonunda ona eller uzandı. O da ellere uzandı; ve kafaların üzerinde önceden peylenmiş bir katıra binercesine, gayet rahat ve pişkin, yerleşti. Bana da aynı muameleyi göstermek isteyen elleri nefretle ittim ve adeta hakaret edercesine bana el uzatmamalarını ihtar ettim. Hoca Kisrâ'ların tahtaravanına benzeyen, kafalardan kurulu sedir üzerinde mes'ut, uçup gitti. Yanımdaki Mustafa Yazgan'a "gördün mü manzarayı?" demekten kendimi alamadım. Daha evvel Mustafa Yazgan'a Hoca'nın bazı kibirli ve kendisini tepeden görücü hallerine bakıp toplantıda bulunmak istemediğimi, hemen dönmek arzusunda olduğumu söylemiş ve şu cevabı almıştım:
- Siz dönerseniz ben de sizi tâkip ederim.
- Sen kal!
- Ben sizin bir parçanızım, nasıl kalırım!
- Madem ki, parçamsın, ben rica ediyorum, kal!
Tam o sırada tören başlamış ve gençler bizi kürsü seti üzerine çekip çıkarmışlardı. Böylece ben ve Mustafa Yazgan bir "oldu-bitti" karşısında kalmış ve konuşmaya mecbur olmuştuk.

İşte daha işin başındaki müşahede ve intibalarım!
Hoca Konya'dan mebus seçildi. Mecliste Adalet Partisi uyuşmazlıklarından bir iki kafadar buldu ve bu partinin asla rayını döşeyemediği o devrede Demokratik Parti kopuşu sırasında kendisi de partisini kurdu: Millî Nizam Partisi...

N-F-K Forumdan iktibastır....

ukubat

Profesör
Web sitesi
www.ismailaga.org.tr
Resme dikkatle baktığınızda yazıda belirtildiği üzere,büyük dava adamı Necip Fazıl Kısakürek Erbakan ile tokalaşmaktan kaçıyor...

Ayrıca üstadın Erbakan ile ilgili yaptığı tesbitler çok ilginç ve düşündürücüdür...

Kendisine Büyük Doğu yazı ailesine katılmasını teklif ettim, verdiği cevaptan muhitindeki masonların gözüne fazla çarpmak istemediği ve çekindiği intibâını aldım.

Erbakan ile ilgili tesbitleri...

Daha ilk temasta belliydi ki, bu zat, kendi öz nefsi içinde gizlenmiş her türlü cesaret, samimiyet ve heyecan seciyesine yabancı, üzerinde dikkatle ve şüphe gözüyle durulması gereken bir kişiydi. Dâvamız yolunda şahsiyle vâdettiği fayda çapında zarar ve tehlike de belirtebilirdi.

Bir konuşması sonrası Erbakan hakkındaki görüşleri...

Konuşmasında ne bir aşk, ne bir his, ne bir düşünce ve derinliğine görüş... Tam bir simsar ve tezgâhtar ağzı... Toplantı sonunda ona eller uzandı. O da ellere uzandı; ve kafaların üzerinde önceden peylenmiş bir katıra binercesine, gayet rahat ve pişkin, yerleşti. Bana da aynı muameleyi göstermek isteyen elleri nefretle ittim ve adeta hakaret edercesine bana el uzatmamalarını ihtar ettim. Hoca Kisrâ'ların tahtaravanına benzeyen, kafalardan kurulu sedir üzerinde mes'ut, uçup gitti

hirahos

Kıdemli Üye
Erbakan bahsinin tamamını yazınız ukubat kardeşim.

agbi

Yasaklı
Konuşmasında ne bir aşk, ne bir his, ne bir düşünce ve derinliğine görüş... Tam bir simsar ve tezgâhtar ağzı..

Erbakan için gerçekten ilginç İlginç bir tespit.

Kendisine Büyük Doğu yazı ailesine katılmasını teklif ettim, verdiği cevaptan muhitindeki masonların gözüne fazla çarpmak istemediği ve çekindiği intibâını aldım.

Erbakan beden kabul etmemiştir ki ?

bu zat, kendi öz nefsi içinde gizlenmiş her türlü cesaret, samimiyet ve heyecan seciyesine yabancı, üzerinde dikkatle ve şüphe gözüyle durulması gereken bir kişiydi. Dâvamız yolunda şahsiyle vâdettiği fayda çapında zarar ve tehlike de belirtebilirdi.

N.F.K in Erbakan hakkındaki görüşlerini açıp geçmişle bi,r analiz etmek gerek.

kendi öz nefsi içinde gizlenmiş

N.F.K in ERBAKAN hakkındaki bu düşüncesini aktaran bu cümle yi iyi düşünmek gerek ve sormak gerek ERBAKAN bunca sene NEDEN bir kişiy KENDİ YERİNE YETİŞTİRMEMİŞTİR ?

.::zeynep::.

{MİLLİ GÖRÜŞ}
konuya maksut ibrahimide çağırın kendiniz çalın kendiniz oynayın...hadi bakalım kolay gelsin...:)

Bana da aynı muameleyi göstermek isteyen elleri nefretle ittim ve adeta hakaret edercesine bana el uzatmamalarını ihtar ettim.
Necip Fazıl Rahmetlinin eleştirisini yapmak maksadıyla değil fakat şu sözlere taaccup ettğimden yazıyorum.Ya elini sıkmak istemediğin adamla karşılaşmayaçaksın (Yani elini sıkmayaçaksın)Yok sıkmak durumunda kalıncada böyle yapmayacaksın.

serhen

Asistan
Allah(c.c) rahmet eylesin,üstad Necip fazıl da bir insandır hata yapabilir,örneğin mhpye destek verip 74deki msp-chp hükümetine karşı çıkmıştı,ama o hükümet önemli işler başarmıştı,
KIBRIS zaferi
350 İmam-Hatip Okulu
10 Yüksek İslam Enstitüsü
Üç bin Kur`an Kursu açıldı
Tüm bunlara rağmen üstad necip Fazılı bugün mhp unutmuşken ,milligörüş teşkilatlarında halen Necip Fazıl okutulmaktadır,ben bu durumu zamanında devrin alimlerinin ,önemli isimleirinin 2. Abdulhamit'e karşı çıkıp sonra pişman olmalarına benzetiyorum.

agbi

Yasaklı
Allah(c.c) rahmet eylesin,üstad Necip fazıl da bir insandır hata yapabilir,örneğin mhpye destek verip 74deki msp-chp hükümetine karşı çıkmıştı,ama o hükümet önemli işler başarmıştı,
KIBRIS zaferi
350 İmam-Hatip Okulu
10 Yüksek İslam Enstitüsü
Üç bin Kur`an Kursu açıldı
Tüm bunlara rağmen üstad necip Fazılı bugün mhp unutmuşken ,milligörüş teşkilatlarında halen Necip Fazıl okutulmaktadır,ben bu durumu zamanında devrin alimlerinin ,önemli isimleirinin 2. Abdulhamit'e karşı çıkıp sonra pişman olmalarına benzetiyorum.

Herkes hata yapabilir & Herkes yanılabilir haşa yanılmayan hata yapmayan ERBAKAN mıdır sizce ?
Bir başka mesajınızda binlerce İmam hatip okulu açtı demiştiniz şimdi ise farklı.

KIBRIS Zafer miydi yapmayın KOSKOCA TÜRK ORDU su karşısında genelinde çeteleşmiş KIBRIS RUM ORDUSU ve Kendi gemimizi kendi uçağımızla batırdığımız bir çıkartma. harekatın yapılması gerekirmiydi EVET GEREKİRDİ o başka konu.

FAKAT ASLINDA EN BÜYÜK HATA CHP İle ORTAKLIK KURMAKTI

Birde MİLLİ GÖRÜŞ ile SİYASİ ZİHNİYETİ ayırın MİLLİ GÖRÜŞ demek RUH demektir.

agbi

Yasaklı
Herkes hata yapabilir & Herkes yanılabilir haşa yanılmayan hata yapmayan ERBAKAN mıdır sizce ?
Bir başka mesajınızda binlerce İmam hatip okulu açtı demiştiniz şimdi ise farklı.

KIBRIS Zafer miydi yapmayın KOSKOCA TÜRK ORDU su karşısında genelinde çeteleşmiş KIBRIS RUM ORDUSU ve Kendi gemimizi kendi uçağımızla batırdığımız bir çıkartma. harekatın yapılması gerekirmiydi EVET GEREKİRDİ o başka konu.

Bu konu bitsin ESAD ÇOŞAN Hocanın dediklerini getireceğim ama onada hatalı veya yanılıyor diyeceksiniz.

girdap

Ordinaryus
Bunları yazan Üstad Necip Fazıl değil de, siyasetin içine girmemiş mütefekkirlerimizden birisi olsaydı, bu görüşlerin değeri, inandırıcılığı ve kabullenebilirliği daha fazla olurdu. Fakat Necip Fazıl öyle değil, siyasetin içinde aktif olarak bulunmuş bir büyüğümüz. Dolayısıyla bence onun kişiler hakkında yazdıklarını kaynak olarak kabul edip değerlendirme yapmamız hata olur. Tarafsızlığını koruyamadan, gerçekte düşünmediklerini yazmış olabilir.

serhen

Asistan

74 hükümeti için daha önce de 350 imamhatip açtı demiştim,daha önceki mesajlarımda bir çelişki varsa buyurun getirin lütfen(!)
Erbakan hata yapmaz gibi laf hiç bir zaman söylemedim ,lütfen bunuda getirin nerde demişim,iddialarınızı ispatlamanız gerekir aksi halde üzerinize yapışmış malum sıfatı pekiştirmiş olacak ve bizi şaşırtmayacaksınız:)

Harekatta hata yapılmış olabilir ama sizin bu harekatı küçümsemeniz bu şanlı zaferi lekeleyemez ve bu şanlı zaferi tarihten hiç kimse silemez,Chp ile hükümet kurulmasaydı belkide bugün Kıbrısta bir soykırım yaşanmış olacak KKTC diye bir yer olmayacaktı "Amerikadan banane deyip bu askere harekatın emrini verecek siyasi cesaret lazımdı,elhamdülillah 1974de bu cesaret tecelli buldu ve cumhuriyetten sonra ilk defa bir toprak kazandık,bu siyasi cesaretin adı milligörüştü,zorunuza gitmesin :)

agbi

Yasaklı
74 hükümeti için daha önce de 350 imamhatip açtı demiştim,daha önceki mesajlarımda bir çelişki varsa buyurun getirin lütfen(!)
Erbakan hata yapmaz gibi laf hiç bir zaman söylemedim ,lütfen bunuda getirin nerde demişim,iddialarınızı ispatlamanız gerekir aksi halde üzerinize yapışmış malum sıfatı pekiştirmiş olacak ve bizi şaşırtmayacaksınız:)

Harekatta hata yapılmış olabilir ama sizin bu harekatı küçümsemeniz bu şanlı zaferi lekeleyemez ve bu şanlı zaferi tarihten hiç kimse silemez,Chp ile hükümet kurulmasaydı belkide bugün Kıbrısta bir soykırım yaşanmış olacak KKTC diye bir yer olmayacaktı "Amerikadan banane deyip bu askere harekatın emrini verecek siyasi cesaret lazımdı,elhamdülillah 1974de bu cesaret tecelli buldu ve cumhuriyetten sonra ilk defa bir toprak kazandık,bu siyasi cesaretin adı milligörüştü,zorunuza gitmesin :)

Bir araştırsanıza

ERBAKAN Hükümet ortağı olmadan KIBRIS ta olaylar kaç Ay önce başladı ?

serhen

Asistan
Olayların ne zaman başladığını,harekatında nezaman başladığını herkes biliyor;) İlk başta belirttiğim iddialrını yine ıspatlayamadın ve müfteri olduğunu bir kez daha tescilledin,yönetimin de sana artık torpil geçtiğini yada "zararsızdır dokunmayın" düşüncesiyle hareket ettiklerini tahmin ediyorum.

ukubat

Profesör
Web sitesi
www.ismailaga.org.tr
Olayların ne zaman başladığını,harekatında nezaman başladığını herkes biliyor;) İlk başta belirttiğim iddialrını yine ıspatlayamadın ve müfteri olduğunu bir kez daha tescilledin,yönetimin de sana artık torpil geçtiğini yada "zararsızdır dokunmayın" düşüncesiyle hareket ettiklerini tahmin ediyorum.

Bu uslup biraz tanıdık geldi bana...
Senide bir mercek altına alalım bence...
:)

agbi

Yasaklı

Hangi iddiamı İSPATLAYAMADIM ?

Hadi ozaman karşılıklı ididalarımızı akıl bazında tartışalım.

Öyle havaya konuşmayı bırakında CİDDİ olun.

agbi

Yasaklı

Benim için ZARARSIZ dır DOKUNMAYIN sözü düşüncesi sizlerde varmı Yönetim kurulu bakın bir üye İDDİA ediyor.

Yoksa sizden bir de başka nic lemi giriyor.

Bu kişin daha önce niç ki ?