Erbakan Hoca yerden göğe kadar haklı!

Ercan Tekin

Kıdemli Üye
Erbakan Hoca yerden göğe kadar haklı!

'Ben Saadet Partisi'nde olup bitenleri kesinlikle bir Erbakan, Numan Kurtulmuş veya eski ile yeni mücadelesi olarak görmedim. Erbakan'ın Numan Kurtulmuş'a partiyi bırakmamaktaki ısrarını Hoca'nın 'Parti illa benim olsun' bencilliğine asla bağlamadım.'

http://www.addthis.com/bookmark.php...0540439074NXC&pre=http://www.ajans5.com/&tt=0

126218_tr.jpg

Erbakan’a hak vermek

Saadet Partisi'nde cereyan eden olaylara hep Erbakan'la Numan Kurtulmuş arasındaki bir mücadele olarak bakıldı. Numan Kurtulmuş'un partiye bir güç kazandırdığı ve Erbakan Hoca'nın onunla mücadele etmemesinin doğru olacağı ifade edildi. Hoca bir kere daha Saadet Partisinin iç işlerine müdahale etmemeliydi. Çocuklarını ve torunlarını (söz gelişi), Saadet Partisi'ni istedikleri gibi kurup geliştirmekte serbest bırakmalıydı. Aksi bir tavır Hoca adına bencillik olurdu. Bu da ona yakışmazdı.

Saadet Partisinde olanlar böyle yorumlandı.

İDEOLOJİK KAYGI

Ben Saadet Partisi'nde olup bitenleri kesinlikle bir Erbakan, Numan Kurtulmuş veya eski ile yeni mücadelesi olarak görmedim. Erbakan'ın Numan Kurtulmuş'a partiyi bırakmamaktaki ısrarını Hoca'nın 'Parti illa benim olsun' bencilliğine asla bağlamadım. Bana göre Erbakan Hoca'nın hassasiyeti tamamen ideolojikti. AK Partililer ayrıldıktan sonra kalan Saadet Partisi'nin ideolojik ekseninin kaymasını istemiyordu. 1969'daki Milli Görüş ne ise 2010'da da aynısı muhafaza edilmeliydi. Bir başka ifadeyle Milli Görüş hiç eğilip bükülmeden Saadet Partisi'nde teşahhus etmeliydi.

AK Partililer Fazilet'ten ayrıldılar. 'Milli Görüş gömleğini çıkarttık' dediler. Bugüne kadar Milli Görüş'le bağdaşmayan pek çok icraatta bulundular. Eğer Erbakan cephesinden bu olanlara karşı kesin bir itiraz gelmeyecek olursa zaman içinde herkes AK Parti'yi Milli Görüşün doğal bir evrimi olarak görebilir. Halbuki Erbakan Hoca tamamen aksi görüştedir. Bunu kamuoyunun ve tarihin önünde ispat edebilmesi için elindeki tek araç kırk bir yıllık Milli Görüş çizgisini hiç kırmadan devam ettiren bir partinin mevcudiyetidir. Erbakan Hoca Numan Kurtulmuş'ta bu niyet ve ışığı görmedi.

ARZUSUNDA HAKLIDIR

Böyle davranmakta Erbakan Hoca'nın yerden göğe kadar hakkı vardır. Hocanın böyle bir girişiminin oy olarak Saadet Partisi için neye tekabül edeceğinin fazla bir önemi yoktur. Hoca 1969'dan beri kendine göre oluşturduğu tebliğ görevine, ister uyulsun ister uyulmasın, böylece devam etmiş olacaktır. Onun bu şekilde davranması Türk siyaseti için önemli bir yenilik getirmeyebilir.
Buna mukabil Türk düşünce ve siyaset tarihi açısından çok büyük bir önem taşıyacağı gelecek nesiller için bir kutup yıldızı görevi yapacağı kesindir.

Muhterem Erbakan Hocamıza da Numan Bey kardeşimize de başarılar dilerim.

ajan5

maksut ibrahim

Kıdemli Üye
Erbakan Hoca yerden göğe kadar hakli oldugu icinmi RP den istifa edipte DYP gecmis.

Menderes RP den ayrilipta DYP ye gitmedimi?

ibrahimi

Has Uşak
Bir genel başkan benim oğlumu almadın diye partiden yollanmamalıydı.Kimse kusura bakmasın ve bunu savunmaya kalkmasın.Bir genel başkan seçiliyorsa seçim ona bırakılmalı ve dışarıdan müdehale edilmemeli.Ki bu insan partinin oylarını yükseltmişse ve pozitif politika yapabiliyorsa.Bu işleyen sisteme çomak sokmaktır.

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
aydın menderes bu konuda konuşmamalı.

PAZARA KADAR DEĞİL MEZARA KADAR REFAH PARTİLİYİM deyip sonra da ufak bir şey de pırrrr diye giden birisinin konuşmaya hakkı yoktur.

Ercan Tekin

Kıdemli Üye
Anlayamadığınız şey bu Erbakanın oğlu meselesi değil. Bu mesele partinin içindeki Yüksek İstişare Kurulumuzun, Genel Başkan ve GİK üyelerini seçmesine binaeyn bu kurumun devre dışı bırakılmak istenilmesi durumudur!
11 temmuzda GENEL BAŞKANLIK VE GİK istişare edildi ve yeşil liste olarak mutabakat sağlanıp kongreye gidildi. Kongre yapıldığı anda Numan bey kürsüde önceden mutabakat sağlanan listeyi bir anda tanımadığını iddia ederek kendi kendisini önce yalan kefesine koymuş daha kötüsü kendisi önceden yaptığı listeyi (beyaz liste) bir anda kongrede ortaya atıp ''işte bu bizim listemiz'' demiştir.
Bizim partimizin tüzüğünde daima YÜKSEK İSTİŞARE KURULU kararları geçerlidir. Numan bey bunu es geçmeye çalıştı ve kongre günü biranda listeyi değiştirdi. Buna tepki gelmesi kadar doğal birşey olamaz. Kendisi de dahil YİK heyeti bu yeşil liste üzerinde kongre gününe kadar çalışmışlardı ancak Numan bey bu çalışan listeyi kongre günü ''tanımıyorum bu listeyi'' demesi kendisi adına talihsizlik meydana getirmiş ve tabanın tepkisine yol açmıştır.

Bu olan bitenlerden sonra siz işbirlikçi olan milli görüş düşmanı olan medyayamı itibar edeceksiniz yoksa bu partinin YİK ekibi ve tabanınamı? Biz yaşanılanları açıkça topluma naklettik bu konuda itiraz edemedi Numan bey taraftarları tek itiraz ettikleri Şevket Kazan'ın Önder Sav görüşmesi ve Fatih Erbakan'ın çıkışlarıdır. Kongredeki usulsüzlükleri cevaplayamadılar bizi 300 küsür delege seçti demekten öteye geçemediler. 1500e yakın delegeden 300*-350 delegenin oyu ile başkan olmak spekilasyonlar getirir ki altında yatan gerçekler vahimdir.
Bu durum böyleyken kasıtlı olarak Erbakan oğlunu seçtiremedi diye Numanı yollattı denmesi kasti bir saldırıdır. Çünkü Fatih Erbakan'ın ismi o listede olanlardan sadece biri tüm listenin değiştiğini bilmiyormusunuz? Fatih Erbakanı babası değil YİK istedi bunlarıda zan ederseniz bu insanların hakkına girersiniz. Şimdi Menderes böyle söyledi diye Menderes'i tenkit etmek adil bir davranış değildir. İnsanlardan bazıları çıkar hakkı hak sahibine böylece teslim eder. Yeterki kalplerde bozukluk olmasın yeter ki samimiyet olsun ki hak sahibine daima hakkını teslim edelim kimsenin hakkına girmeyelim.
Ves'selam

ibrahimi

Has Uşak
Evet haklısın.Numan Kurtulmuş onu oraya çıkartanların,onların istediklerini yapmadıklarında indirebileceklerini daha önceden biliyordu.Bu sistemle gelmişti ki bu sisteme itirazı olamazdı(!) zaten.Sonuçta bir hegemonya var ve bu bariz ortadadır.Başka söze gerek yok.

maksut ibrahim

Kıdemli Üye
Bir genel başkan benim oğlumu almadın diye partiden yollanmamalıydı.Kimse kusura bakmasın ve bunu savunmaya kalkmasın.Bir genel başkan seçiliyorsa seçim ona bırakılmalı ve dışarıdan müdehale edilmemeli.Ki bu insan partinin oylarını yükseltmişse ve pozitif politika yapabiliyorsa.Bu işleyen sisteme çomak sokmaktır.

Aynen katiliyorum

Numan kurtulmus yesil listeden istifa ediyorum demeseydi

Numan askla basla islam icin calisiyor denecekti.

Secim meydanlarinda biz iktidara gelince Demokrasiyi getirecegiz

diyorlar . SP ye gelince Numanin yesil listeden istifa etme hakki yok

diyorlar. Resmen ikili oynuyorlar.

Bu Millet bunlari cok iyi bildikleri icin SP ye oy vermiyorlar.

Ama SP liler yinede 2011 de iktidar olacagiz diyorlar.

Sanki iktidar olmak piyangodan cikacakmis gibi saniyorlar.

ibrahimi

Has Uşak
Üstelik bu insan itiraz ettiği listeyle değil elindeki listeyle seçilmiş! Önder Sav desteğiyle kayyuma devrediliyor.Numan Kurtulmuşa saldırılıyor.Fatih Erbakan çıkıyor partinin başkanıymış gibi açıklamalar yapıyor.Yani bu mesele öyle Numan beyin kürsüdeki hatası olarak addedilemez.

korakademik

Ordinaryus
röportajı iyice okudunuz mu
hoca haklıdır derken yerden yere vuruyor erbakan ı:)

Ercan Tekin

Kıdemli Üye
En orta görüşü sn.Menderes dile getirmiştir, ne aşırı ne de zayıf! Bu yaşanan hakikatler ortadayken sizler bu işi kişisel bir mücadele ile dava yürüyüşü arasında bocalamaya devam edersiniz. Meselenin kişisel olmadığı aslen bir davanın yürüyüşünün devamının söz konusu olduğunu Sn.Menderes orta ve makul bir uslup ile dile getirmiştir buna itibar edenler hakikatı kabul etmiş olurlar, inkar edenler ise dava yürüyüşünün kişilere dayanmadığını anlayana dek yanılmaya devam ederler.

ALLAH'ım, ahir zamanın fitnesinden SANA sığınırız.

Bizleri ifrat ve tefritten sakındır, bizleri doğru yolundan ayırma.amin

ibrahimi

Has Uşak
Bunun adı tekelleştirmekten başka birşey değildir.Korakademik yazıyı okuyunca bunu anlıyorum.

korakademik

Ordinaryus
hiçkimse milli igörüşü konuşmuyor ki
milli görüş ile parti arasında fark olmalı
milli görüş belli düşüncedeki insanlar barınmalı
ama parti milli görüş sayesinde ulaşamadığınız kişilere ulaşabilmeniz mümkündü
ulaşamadığınız kimselere kendinizi nasıl anlatıcaksınız ki

Ercan Tekin

Kıdemli Üye
İster tekelleştirme adını verin isterseniz vesayet ismini verin önemi yok. Önemi olan nedir biliyormusunuz. Bu Milli Görüş davasının başıyla sonudur, sn.Menderes'de buna dikkat çekiyor. Asla günün oyunlarına, şartlarına, tuzaklarına vs... alet olunmayacak, kapılmayacak, kaymayacak bir yürüyüşün hassasiyeti ve disiplinidir bu.
Allah'a hamd olsun Milli Görüş özüyle yaşıyor eğer yaşamasaydı bu ülkede vallahi o zaman yahudiye köle olmanın adı iman olacaktı. Şimdi müslümanların imanı HAKKI HAKİM KILMAKTIR bu mücadeleyide Milli Görüş İslam ulemasının 1969 yılındaki emri ile girmiştir. Bugüne kadar kayanlar, sapıtanlar, şaşıranlar ve aldananlar olmuştur. Bugün olduysa yarında olacaktır. Herkesin nasibi değildir HAKKI HAKİM KILMA mücadelesinde yer almaya! ALLAH nasip etsin.amin

Önce Milli Görüşü iyi tanımak lazım, tanımayanlar bunu nefsine göre yorumlamaya devam edeceklerdir. Biz işbirlikçilerin ağzıyla hareket etseydik bugün ne İslam bu memlekette konuşulurdu ne de İslam birliği konuşulurdu. Tek konuşulan yahudiye en az hasarla nasıl köle kalırız olurdu ama bugün siyonizme bel büktürmüş BOP projesini 1997 yılında 30 yıl geriye atabilmiş bir görüş var.
Önce ricam teşhis koymadan önce teşhis koyacağınız değerin ne olduğunu öğrenmeniz olacaktır.
Böylece teşhisiniz doğruluk kazanır aksi halde nefsi olur.
Ves'selam

ibrahimi

Has Uşak
Evet erbakan hocanın istemediklerini almaması sebebiyle Numan Beyin ekseni kaymıştır (!) Ne yazıktır ki alt tabaka da ekseni kaymayan kimse kalmamıştır.Yine iş yaşlılara düşmüştür.Ki Erbakan'ın genel başkanlıkta adı geçiyor.Şu tarafınızı bir çıkartın ve olayları empati kurarak bir değerlendirin bakalım.Ne düşüneceksiniz.

Erbakan'ın hizmetlerini sanki görmezden geliyoruz.Şimdi niye onları huzura çıkartıyorsunuz anlamadım.Biz şimdiki hatasından bahsediyoruz.Hizmet konularına gelince tebrik de etmesini biliriz efendim.Konuyu değiştirmenin manası yok.

Ercan Tekin

Kıdemli Üye
Evet erbakan hocanın istemediklerini almaması sebebiyle Numan Beyin ekseni kaymıştır (!) Ne yazıktır ki alt tabaka da ekseni kaymayan kimse kalmamıştır.Yine iş yaşlılara düşmüştür.Ki Erbakan'ın genel başkanlıkta adı geçiyor.Şu tarafınızı bir çıkartın ve olayları empati kurarak bir değerlendirin bakalım.Ne düşüneceksiniz.

Erbakan'ın hizmetlerini sanki görmezden geliyoruz.Şimdi niye onları huzura çıkartıyorsunuz anlamadım.Biz şimdiki hatasından bahsediyoruz.Hizmet konularına gelince tebrik de etmesini biliriz efendim.Konuyu değiştirmenin manası yok.
Erbakan hoca Milli Görüşün lideridir, kendisi bugünlere yedi düvelle mücadele ederek davasını ALLAH'ın yardımıyla korudu. Bu insan yaşlandı diye ona hürmetten ve biattan vazmı geçelim?

Eyüp a.s hastanalandığında yanına önceden kendisine iman edenler gelip sen artık hastalandın, yaşlandın ne bozuk adamsın ki ALLAH seni böyle cezalandırdı, senin lafın geçmez vs... ifadelerle Eyüp peygamberi üzüp ağlattılar halbuki ALLAH c.c. onu imtihan ediyorsu, aynı şekilde Nuh peygamberde yaşlandığında kavmi ona ''sen yaşlandın yıllardır bıktık senden, senin lafın geçmez'' gibi ifadelerle Nuh Peygamberi ayıplıyorlardı ve üzülüyorlardı, aynı şekilde Samuel Peygamberde İsrailoğullarının kralıyken yahudi büyükleri karşısına geldi; ''artık sen yaşlandın genç kumandan atamak istiyoruz bırak bu mücadeleyi'' dediler. Samuel Peygamber ALLAH'a sığındı, Rabbiside O'na'' Ey Samuel, aslında o insanlar sana itaat etmemekle bana itaat etmemeyi tercih ettiler...'' dedi.

Erbakan hocayı İslam alimlerimiz 1969 yılında görevlendirdiler akabinde 1972 yılında tüm İslam devletlerinin temsilcileri ve büyükleri Erbakan hocayı emirel müminin seçtiler. İslam tarihine baktığımızda ise seçilen emirel müminin şeriata muhalif olmadığı takdirde ölene kadar biat edilmekle muhattaptır. Bu açıklamalarımız işin başka boyutudur.

Diğer boyutuda şudur:
Şimdi SP teşkilatının çalışma şeklini, parti tüzüğünü bilmeyenler bu konuda çok yanılırlar, hangi konuda peki elbette 11 temmuzdaki olaylı kongredeki meselelerden dolayı.. Diyorum ki YÜKSEK İSTİŞARE KURULUNUN HAZIRLATTIĞI YEŞİL LİSTE NUMAN BEY İLE DE DEFALARCA GÖRÜŞÜLÜP ONAYLANDI. Ancak 11 temmuz günü Numan bey bu listeyi tanımadığını tam tersine kendisinin YÜKSEK İSTİŞARE KURULUNDAN HABERSİZ HAZIRLATTIĞI LİSTEYİ kongrede yamamaya çalışması hem parti tüzüğüne aykırılık teşkil etti hemde etik değerlere zarar verdi, zaten davalarda buradan kazanılıp mahkeme tarafından 11 temmuz kongresi iptal geçersiz kılındı. Şimdi bu yapılanlar nasıl etik olabilir soruyorum burada Erbakan hocanın ne suçu var açıklayın lütfen!

korakademik

Ordinaryus
1972 yılında tüm İslam devletlerinin temsilcileri ve büyükleri Erbakan hocayı emirel müminin seçtiler. İslam tarihine baktığımızda ise seçilen emirel müminin şeriata muhalif olmadığı takdirde ölene kadar biat edilmekle muhattaptır.
büyük laf
kim hangi yetkiyle kendisini mü'minlerin emiri olarak kabul eder
kendisini halife ilan eden onlarca isim sayabilirim

emirlik konusunda bir konu açın da bizi bilgilendirin

Ercan Tekin

Kıdemli Üye
büyük laf
kim hangi yetkiyle kendisini mü'minlerin emiri olarak kabul eder
kendisini halife ilan eden onlarca isim sayabilirim

emirlik konusunda bir konu açın da bizi bilgilendirin
Önce sen Menderes'in yazısını iyice anlamalısın daha sonra bu konuyu başka konuda görüşürüz.
Birde bu dediğimiz 1972 yılındaki seçime şahit ulemadan insanlar var onlar yalanmı söylüyorlar?
Mehmed Emin Er hocaefendi, Lütfü Doğan hocaefendi, Mahmud efendi, Nusretullah hocaefendi, Resül hocaefendi, Şeyh Nazımı Kıbrısi sadece aklıma hayatta olanlarından gelenleridir. Bunlarda yalanmı söylüyorlar?
Birşeyi bilemeyebilirsin bu ayıp değildir ama bilmediğin birşey hakkında bilmişlik göstermek ayıp olur. Senden ricam bilipde yorum yapman olacaktır.

İstihya

Doçent
Haksız olan savunucular mı o halde?