Enerji Kimlik Belgesi (EKB) Nedir ?

AynAlı

Kıdemli Üye
Enerji Kimlik Belgesi ( EKB ) Nedir ?

Binalarda Enerji Kimlik Belgesi (EKB) Nedir ?

Asgari olarak binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, yalıtım özellikleri ve ısıtma ve/veya soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgileri içeren belgedir. 01 Ocak 2011 tarihinden itibaren yapı kullanım izni (iskan) alacak binalarda Enerji Kimlik Belgesi (EKB) hazırlanması zorunlu olacaktır.
Enerji Kimlik Belgesi düzenleme tarihinden itibaren 10 yıl geçerlidir. Bu sürenin sonunda Enerji Kimlik Belgesi hazırlanacak bir rapor doğrultusunda yeniden düzenlenir.
Enerji Kimlik Belgesi, Enerji Kimlik Belgesi vermeye yetkili kuruluş tarafından hazırlanır ve ilgili idarece onaylanır. Bu belge, yeni binalar için yapı kullanma izin belgesinin ayrılmaz bir parçasıdır.
Bina Enerji Kimlik Belgesi,

• Binanın ısıtılması, soğutulması, iklimlendirmesi, havalandırması ve sıhhi sıcak su temini için kullanılan enerjinin miktarı (kWh/yıl),
  • Tüketilen her bir enerji türüne göre yıllık birincil enerji miktarı (kWh/yıl),
  • Binaların kullanım alanı başına düşen yıllık birincil enerji tüketiminin, A ile G arasında değişen bir referans ölçeğine göre sınıflandırılması,
  • Binaların kullanım alanı başına düşen yıllık sera gazı salımının, A ile G arasında değişen bir referans ölçeğine göre sınıflandırılması (kg CO2/m2yıl),
  • Binanın aydınlatma enerjisi tüketim değeri,
  • Birincil enerji tüketimine göre belirlenen enerji sınıfı,
  • Nihai enerji tüketimine göre belirlenen sera gazları emisyonu sınıfı,
  • Binanın yenilenebilir enerji kullanım oranı gösterilir.
EKB1111.jpg

Enerji Kimlik Belgesinin bir nüshası bina sahibi, yöneticisi, yönetim kurulu ve/veya enerji yöneticisince muhafaza edilir, bir nüshası da bina girişinde rahatlıkla görülebilecek bir yerde asılı bulundurulur. Ayrıca bina veya bağımsız bölüm satıldığında veya kiraya verildiğinde, malsahibi tarafından alıcı veya kiracıya binanın Enerji Kimlik Belgesi de verilir.

Enerji Kimlik Belgesi, binanın yıllık enerji ihtiyacının değişmesine yönelik herhangi bir uygulama yapılması halinde bu Yönetmeliğe uygun olacak şekilde yenilenir. Enerji Kimlik Belgesi alacak olan yeni binalar C sınıfı ve daha fazla enerji tüketimine ve CO
2 salımına sahip olamaz.

Enerji Kimlik Belgesi, binanın tamamı için hazırlanabileceği gibi, isteğe bağlı olarak, kat mülkiyetini haiz her bir bağımsız bölüm veya farklı kullanım alanları için ayrı ayrı düzenlenebilir.

akaradag

Üye
İhvanlar 2020'den sonra mecburen çıkarmanız lazım aksi halde tapu devri ve kiralama dahi yapamazsınız

Moderatör tarafında düzenlendi:

omergrmz

İhvan Forum Üye
İhvanlar bu konu hakkında baya bir araştırma yaptım şu an için coronadan dolayı herhangi bir yaptırım yok ama önümüzdeki günlerde muhakkak bir yaptırım olacak siz en iyisi yaptırın aradan çıkarın çünkü daire başı 50 tl gibi fiyatlara tekabül ediyor ve hiçbir bütçeyi sarsacağını düşünmüyorum. Yarın öbür gün yaptırım olunca büyük ihtimalle yığılma olacaktır ve firmalar işini yarım yamalak yapacaktır belge 10 yıl geçerliymiş o yüzden işinizi garantiye alın. Ben Enerji Kimlik Belgesi Almanın Kolay Yolu: Hemen EKB adresinden yaptırdım herhangi bir sorun yaşamadım memnun kaldım sizde gönül rahatlığıyla yaptırabilirsiniz.

Son düzenleme: