Endonezya'da Doğal afetler devam ediyor | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Endonezya'da Doğal afetler devam ediyor

ismail

Yeni
İhvan Üyesi
Katılım
3 Mar 2007
Mesajlar
20,475
Puanları
0
Yaş
42
Endonezya'daki Tsunamide Ölü Sayısı 311Endonezyalı yetkililer Mentawai takım adalarını vuran tsunami ardından en az 311 kişinin öldüğünü bildiriyorlar.Tsunamiyi, Sumatra'nın batısında iki gün önce meydana gelen 7.7 büyüklüğündeki deprem tetiklemişti.
Mentawai takım adalarını etkileyen tsunaminin yarattığı tahribatın boyutları havadan çekilen görüntülerle daha iyi anlaşılmaya başlandı.
Adalardan ulaştırılan cep telefonuyla çekilmiş ilk görüntülerde evlerin ve okulların yerle bir olduğu boş alanlardan cesetlerin toplanmaya başladığı görülüyor.
Kurtarma ekipleri, 3 metre büyüklüğünde bir dalganın silip götürdüğü 13 köye nihayet ulaştılar; ancak 11 yerleşim merkezine henüz gidilemedi.
Mentawai adalarında 412 kişinin halen kayıp olduğu belirtiliyor. Kıyı şeridindeki 16 bin kişi daha yüksek bölgelere sevkedildi.
Deprem ardından tsunami alarmı veren Endonezyalı yetkililer, daha sonra tehlikenin geçtiğini duyurmuştu.
Vietnam'a yaptığı geziyi yarıda kesen Endonezya Cumhurbaşkanı Susilo Bambang Yudhoyono, kurtarma çalışmalarını yerinde incelemek üzere afet bölgesine gitti.
BBC'nin Cakarta muhabiri Karishma Vaswani, deprem ve tsunamiden en çok etkilenen yerleşim alanlarına kurtarma ekiplerinin ulaşamadığını ve bu bölgelerdeki felaket boyutlarının henüz bilinmediğini bildiriyor.
Felaket bölgesine gönderilen kurtarma ekiplerinin iletişim yetersizlikleri yüzünden durum hakkında dışarıya bilgi aktaramadıkları kaydediliyor.
Tsunami, karadan 600 metre içeriye kadar girmişti.
Tsunami alarmında meydana gelen hata, 2004 yılında Hint Okyanusu'na kıyısı olan ülkelerde büyük çapta can kaybına yol açan büyük tsunamiden ne kadar ders çıkarıldığı sorularını gündeme taşıyor.
Yanardağ patlaması
Endonezya, bir yandan tsunami kurbanlarına yardım götürmeye çalışırken, diğer yandan yeniden faaliyete geçen Merapi yanardağı ile mücadele ediyor.
Java'nın orta kesimlerindeki Merapi yanardağının patlaması sonucu ölenlerin sayısı 25'e yükseldi.
Uzmanlar, bölgedeki kül seviyesinin biraz azaldığını, ancak yanardağın tekrar faaliyete geçebileceğini söylüyor.
Bölgedeki binlerce kişi evlerini terk etti.
Ancak, pekçok kişinin bölgeden ayrılmayı reddetmesi, kurtarma görevlilerinin ölü sayısının tırmanabileceği endişesini artırıyor.
Kurtarma görevlisi Christian Awuy, BBC'ye yaptığı açıklamada, ölü sayısının 50'yi bulabileceğini söyledi.
Merapi, dünyanın en faal yanardağlarından biri. En son 2006 yılında meydana gelen patlamada iki kişi ölmüştü.
Merapi yanardağında 1930 yılında meydana gelen patlama ise, 13 köyü lavlar altında bırakmış ve 1000'i aşkın kişi can vermişti.
BBC
 

AynAlı

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
16 May 2007
Mesajlar
8,728
Puanları
0
Allah müslüman kardeşlerimizin yardımcısı olsun.
 

ibrahimi

Has Uşak
İhvan Üyesi
Katılım
19 Haz 2006
Mesajlar
23,463
Puanları
0
Yaş
34
yeniden mi?
Allah yardımcıları olsun bir öncekini daha tam atlatamamışlardı.
 

_Berceste_

bir tutam delilik...
İhvan Üyesi
Katılım
21 Eyl 2010
Mesajlar
6,798
Puanları
0
amin
olacak böyle seyler...
 

ismail

Yeni
İhvan Üyesi
Katılım
3 Mar 2007
Mesajlar
20,475
Puanları
0
Yaş
42
Merapi 2. kez infilak etti: Ölü sayısı 92
Endonezya'da geçen hafta harekete geçen Merapi yanardağının dün yeniden infilak etmesi sonucu ölenlerin sayısı 92'ye çıktı. Volkanbilimciler kızgın bulutların ulaştığı yerlerde yaşamı yok ettiğini açıkladı. İşte felaketin kareleri:Merapi'nin faaliyete başladığı 26 Ekimden bu yana 92 kişinin ölümüne neden olduğunu belirten yetkililer, ayrıca hastaneye kaldırılan 60'tan fazla kişinin ağır düzeyde yanık teşhisiyle tedavi altına alındıklarını belirttiler.
Volkanbilimciler, püskürtmenin neden olduğu hızla hareket eden aşırı derecede sıcak gaz ve ince taneli küllerden meydan gelen kızgın bulutların volkanın eteğinde yer alan evlere ulaşıp ölü sayısının artmasına neden olduğunu ifade ettiler. Bu durum karşısında, yardım ekipleri, volkanın etrafındaki tahliye alanını 15 kilometreden 20 kilometreye çıkardıklarını ilan ettiler.
Konik şekli ve Endonezya'nın Cava adasının merkezi ile Yogyakarta kentinin arasında bulunan, 2 bin 900 metre yüksekliğindeki Merapi yanardağı, Endonezya'nın en aktif ve en tehlikeli volkanı olarak tanınıyor.
Yogyakarta şehrine çok yakın olan ve ismi ''ateş dağı'' anlamına gelen Merapi'nin eteklerinde binlerce insan yaşıyor.
AA
 

ismail

Yeni
İhvan Üyesi
Katılım
3 Mar 2007
Mesajlar
20,475
Puanları
0
Yaş
42
Endonezya'da yanardağ bölgesinde deprem


Endonezya'da Merapi yanardağının 26 Ekimde patlamasından bu yana faciada ölenlerin sayısı 153'e çıktı. Öte yandan, Merapi yanardağının bulunduğu bölgede 5,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi.


Hindustan Times'ın haberinde, 12 kişinin cesedinin daha bulunduğu, iki haftada ölenlerin sayısının 153'e çıktığı belirtilirken, yanardağın yeniden patlamasından korkan vatandaşların evlerini terk etmeye devam ettiği kaydedildi.
Yetkililer, en son cuma günü büyük bir patlamanın olduğu yanardağın hala kül püskürttüğünü söyledi.
Merapi, geçen yüz yılda da defalarca patlamış, 1400'den fazla kişi yaşamını yitirmişti.
Öte yandan, Merapi yanardağının bulunduğu bölgede 5,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi.
Merkez üssü Cava'daki yanardağın 30 kilometre uzağında bulunan Yuogyakarta'nın 94 kilometre güneybatısı olan deprem, can ve mal kaybına yol açmazken, paniğe yol açtı.
AA
 
Üst