En son okuduğunuz Kitap hangisidir?

kebîkec

İhvan Forum Üye
3988

Batı hegemonyasindaki dünyayı beğenmeyen ve teori üreterek somurgecileri adalete çağıran bir liderin ortadan kaldırılması, itibarsızlaştırmaya çalışılması normal görünüyor. Arı kovanına çomak sokmak tabiri geldi aklıma. .. Dünyanın kulağına kar suyu kaçırması umuduyla okuyorum...

hotaru

Profesör
Yalnızız-Peyami Safa
Gönül dağı dizisinde görüp merak edip, aldım ve okudum. Ama okumasam da olurmuş ?

uzAyli

İhvan Forum Üye
Iffeti kalp - nuriye celegen

Muhtesem bir kitap ?

Cenan

Ordinaryus
Uzun zamandır okumak istediğim bir kitaptı. Seyyah-ı Avare şiirini severek okur, dinlerdim.
En son kitabını almaya karar verdim ve yarın elime ulaşır insallah.

Okumuşumda haberim yokmus.
Okunulan kitap ismi de unutulabiyormus.

Onunla birlikte aldığım diğer bir kitap;

Son yüzyılın en önemli Müslüman düşünür ve devlet adamlarından birisi olan Aliya İzetbegoviç’in başyapıtı sayılan Doğu Batı Arasında İslam, büyük bir bilgi birikimini derin bir tefekkür ile harmanlayarak geniş bir bakış açısı sunuyor. Felsefe, sanat ve sosyoloji gibi disiplinlerin kültürel öğelerle etkileşimlerini temel alan bir düşünce sistematiği inşa eden İzetbegoviç, İslam’ın kuşatıcı ve dönüştürücü özüne doğru bir yol izliyor. Doğu’da ve Batı’da, İslam’ın bütün güzelliklerini tıpkı güneşin hareketlerini takip eder gibi modern dünyanın karanlık yanlarına ulaştırmak isteyen bu eser aynı zamanda örnek bir yaşamın da ürünü. “İslam, adını kanunlarından, emir ve yasaklarından, talep ettiği bedensel ve ruhsal çabadan değil, tüm bunları kapsayan ve aynı zamanda aşan, bir marifet anından, ruhun zaman ile yarışma kuvvetinden, bir mevcudiyetin sunabileceği her şeye tahammül etme dirayetinden, tek kelime ile teslimiyet hakikatinden almıştır. Ey teslimiyet, senin adın İslam’dır!”

kebîkec

İhvan Forum Üye
Bir Afrika Romanı. Afrikayi bir miktar tanımak için okunabilir. Batıyı da bir miktar anlatıyor. Ve biz de bir miktar kiyas yapabiliyoruz. 4027

kebîkec

İhvan Forum Üye
4042

İş hayatındaki başarıları eğitim yönetimine uyarlamaya çalışan kitapları pek sevememiş olsam da kitaptan sevdiğim bir kaç cümleyi aktarmak isterim.

- Haftasonu seminerlerine katılarak lider olunmaz...
- Geriye bakarak ileriye gitmeye çalışanlar sadece kano sürücüleridir.
- Başkanlar büyük işler yaparken kısıtlılıklara değil imkanlara odaklanırlar.
- İyi liderler dünyayı sahiplenir, kötü liderler onu tuzağa düşürür veya düşürmeye çalışırlar....

kebîkec

İhvan Forum Üye
4043

Koca reis karl marksın yolunda yürüyen stalin ve troçki arası mücadeleyi çocuklar için romanlaştıran orwel de aslında bir sosyalist imiş. Kitabı çocuklar için peri masalı diye yazmış. Sanırım sevimli bulduğu için de bolşevik devrimi öncülerini domuza benzetmiş. Devrimin askeri kademesini köpekler, işçi sınıfını ise atlardan oluşturmuş. Atlar çalışkan köpekler ısırgan kediler arazi domuzlar lider. Bazıları süsüne düşkün bazıları bulmacasını çözüyor.

Son kısımda domuzlarla insanların ortak yönü vurgulanarak insanlardaki tahakküm şehvetinin domuzluk olduğu vurgulanmış... İ

kebîkec

İhvan Forum Üye
4046

Kafka - Dönüşüm

Yorumları kitaptan daha ilginç. Okuyunca normal güzel yurdumun güzel insan manzarasi gibi gelmişti ama yorumları izleyip okuyunca kafam karıştı. 😊

kebîkec

İhvan Forum Üye
İslamsız Dünya Graham E. Fuller

Kitabın ismine bakınca İslamsız bir dünya için neler yapılabilir tarzında teoriler içereceğini düşünüyor insan. Okuyunca İslam hiç gelmese de dünya aşağı yukarı aynı böyle olurdu teorisinin isbatına çalışıldığı görülüyor.

Kitabın dili oldukça akıcı ama tarihi çok geriden alması ve İslamdan çok Hıristiyanlığa değinmesi başlıkta oluşan beklentiyi azaltıyor.

- İslama sonradan girenler neden dinden dönmüyor sorusunu soruyor ?
- Haçlı seferlerinde İslama karşı toplananların diğer yandan Hıristiyan mezhep savaşlarına sebebiyet verdiklerini dile getiriyor.
- İslam, Ortodoks Hıristiyanlığından daha yumuşak bir dindir diyor.
- Kırım tatarı olan İsmail GASPIRALI nın Rusya; Türkiye ve İranla nitelikli birliktelik kurarsa tüm İslam coğrafyasına akraba olacağı tezini irdeliyor. Otomatik olarak İslam ve Ortaodoks Hıristiyanlığının birbiriyle kültürel kaynaşma sağlayacağını savunuyor. Rusya içindeki müslüman etnik unsurların devlet lehine tüm kanlı savaşlara katılım sağladığını hatırlatıyor.
- Basmacı İsyanı örneğiyle Rusyanın müslümanlarla ilişkilerinde dikkatli hareket ettiğini ( baskıladığını ) da söylüyor..
- Balkan, Hint, Çin medeniyetleri ve buralarda İslamla ilişkileri irdeliyor.

4047

kebîkec

İhvan Forum Üye
4058

Kitap - Bu Ülke / Cemil Meriç
1
Her kitap, tılsımlı bir saray. Kapıları ilk gelene açılmaz. Büyükler de kıskanç, Tanrılar gibi. yalnız Numa'ya görünmüş Egeria. Beatrice, Dante için Beatrice. Kitaplar, kadınlara; kadınlar şehirlere benzer. Paris, Londra veya Madrid... herhangi bir dişi kadar muhteşem, herhangi bir dişi kadar alelade. İnsan şehriyle biner trene; şehri, yani zaafları, alışkanlıkları, zilletleriyle. Her kitapta kendimizi okuruz. Kendimizle yatarız her kadında. Kitaplar, kadınlar, şehirler, metruk kervansaraylar gibi boş. Onları dolduran senin kafan, senin gönlün.
2
Ruh yazının icadından beri ölümsüz. Kaya homurdanır, mermer gülümser, konuşan yalnız kitap.
Logos Spermaticos, diyor bir yazar: gebe bırakan söz. Kimi?
3
Kartacalı Augustinus, buhranlar içinde kıvranıyormuş. Bir yandan bütün sıcaklığı, bütün diriliği, bütün şuhluğu ile hayat: şarap, kadın, tiyatro... Ötede çile.
Kafesteki bir aslan gibi isyanla, öfke ile, endişe ile dolaşırken bir ses gelir kulağına hafiften: Al ve oku. Ve önünde bir kitap açılır: Aziz Petrus'un "Mektuplar"ı. "Ömrünüzü şölenle geçirmeyin. Kaçın tenin hazlarından." Ve çapkın Augustinus, Aziz Augustinus olur.
4
Şuursuz bir büyücü Gütenberg! Işığı paçavraya hapsetmiş. Yüzyılları kutularla doldurmuş Gütenberg'in çocukları, peygamberleri işportaya dökmüş; tuğla kadar değeri kalmamış dehanın. Eflatun, bir sokak kadını gibi her isteyenin yatağına koşuyor. Don Kişot futbol maçı biletinden ucuz.
5
San Cassino'da çile dolduran Machiavelli, aksamları kütüphanesine girerken kirli libaslarından sıyrılır, bir tacidarın huzuruna çıkar gibi itina ile giyinirmiş. Sonunda kendi de kitap olmuş. Kitap, yani ışık.
6
Denize atılan bir şişe her kitap. Asırlar kumsalda oynayan birer çocuk. İçine gönlünü boşalttığın şişeyi belki açarlar, belki açmazlar.

kebîkec

İhvan Forum Üye
4061

ÇARMIH / Halil CİBRAN

Insanlara, '' çarmıha gerilmek istiyorum'' diye haykırdım.

Ve onlar ''neden ölümünün sorumluluğunu biz alalım'' diye sordular.

''Delileri çarmıha germek dışında ne ile coşacaksınız ? diye cevapladım.

Ve beni dinlediler ve çarmıha gerildim. Ve çarmıha gerilmek bana huzur verdi.

Ve ben toprakla gök arasında asılıyken, başlarını yukarı kaldırıp bana baktılar. Ve heyecanlandılar, Çünkü başları yukarıya kalkmamıştı hiç.

Fakat Bana bakmak için dikilirken İçlerinden biri ''neyin kefaretini ödüyorsun'' diye seslendi.
Ve bir başkası haykırdı. ''Niçin kendini kurban ediyorsun?

Ve bir üçüncüsü ''bununla dünya şanını satın alacağını mı zannediyorsun?

Sonra dördüncüsü ''bakın nasıl gülümsüyor ! böyle bir acı bağışlanabilir mi ?

Ve hepsine birden cevap verip dedim ki : ''sadece gülümsediğimi hatırlayın. Ne kefaret ödüyorum ne de kurban oluyorum, ne de Şan arıyorum; ve bağlanmasını istediğim hiçbir şeyim de yok. Susadım ve bana kendi kanımı içirmeniz için size yalvardım. Çünkü Bir Delinin susuzluğunu kendi kanından Başka ne giderebilir ki ? Dilsizdim ve sizden ağız yerine yaralar istedim. Sizin günlerinizde ve gecelerinizde tutsaktım ve daha büyük günlere ve gecelere açılan bir kapı aradım. ''

'' ve şimdi gidiyorum, çarmıha gerilen diğerlerini gittiği gibi. Ve bizim çarmıhtan bezdiğimizi düşünmeyin. Çünkü biz daha büyük ve daha büyük insanlar tarafından daha büyük topraklarla daha büyük Gökler arasında çarmıha gerilmeyi isteyenlerdeniz...

kebîkec

İhvan Forum Üye
Bosna Savaşının ve Ali İZZETBEGOVİÇ'in tarihi. Bilge bir yönetici gözünden İslami yönetim perspektifi ve avrupanın medeni görünümlü barbarlığı... Eşitsizlik üzerine kurulmuş bir savaşta küfür tek millettir sözünün yaşanan tarihi... Umarız bir gün müminler de tek millet olur....

Savaş bittiğinde hatırlayacağımız şey
düşmanın sözleri değil dostların sessizliği olacaktır.
Ali İZZETBEGOVİC

4075

Aynı konu üzerine Almanya'da yayınlanan Stern'le (5 Kasım 1994) yapılan konuşma da şöyleydi:

Stern: Sayın Başkan, siz Avrupa geleneğine ve hoşgörüsüne bağlı, bütün dünyaya açık bir Müslüman olarak tanınıyorsunuz ancak bugünlerde Batı basınında Bosna-Hersek'in sözde İslamileşmesine ilişkin haberler çıkmaya başladı. Bunlar yalnızca şayialardan mı ibaret?

İzzetbegoviç: Gayet açık sözlü olmalıyım: Bunlar yalnızca şayialardan ibaret değil. Komünizmin 50 ila 70 yıl boyunca, dini gaddarca ezdiği her yerde, dine dönüş neredeyse evrensel bir olgu halini almıştır. Bosna' da sizin deyiminizle İslamileşme söz konusudur ancak' Hristiyanlaşma ile aynı derecede; Bosnalı Katolikler ve Ortodoks Hristiyanlar arasında görülen dine yönelik ilginin yenilenmesi biçiminde söz konusudur. Ancak Hristiyanlaşma, Hristiyan Avrupa için hassasiyet konusu olmuyor; bu, benim anladığım ve karşısında durmadığım bir şey. Ancak bir noktada sizi düzeltmem gerek: Benim hoşgörüm, Avrupa değil İslam kökenlidir. Eğer hoşgörülüysem, öncelikle ve en çok Müslüman olduğum için, ancak ondan sonra Avrupalı olduğum içindir. Avrupa, parıldayan gerçeklere rağmen kendisini kurtarmaya kesinlikle muktedir olamadığı kuruntulara sahiptir. Örneğin Bosna'daki bu savaş sırasında, yüzlerce kilise ve cami yıkıldı. Bunlardan bir teki bile Boşnaklar tarafından yıkılmadı, hepsi "Avrupalılar" tarafından yıkıldı. Türk idaresi dünyanın en yumuşak yöneticileri değillerdi, ama tüm Hristiyan halklar ve onların Ortaçağdan kalma en önemli anıtlarının hepsi 500 yıllık Türk idaresi boyunca ayakta kalabildi. Bu bir gerçek. Belgrad'dan fazla uzak olmayan Fruska Gora Tepelerinin meşhur manastırları Türk yönetiminin 300 yılı boyunca ayakta kaldı ama, üç yıllık "Avrupalı" yönetimine dayanamadı. İkinci Dünya Savaşı sırasında yakılıp yıkıldılar. Faşizm ve komünizm Asya'nın değil, Avrupa'nın ürünleridir. Ve şimdi bile Avrupa, Balkanlar'da faşizmin ortaya çıkışına karşı fazla bir hassasiyet göstermemiştir. Avrupa'ya değer veriyor ve takdir ediyorum ama kanımca, kendisini olduğundan çok daha büyük görüyor. ( sf 195 )

kebîkec

İhvan Forum Üye
Sebeplilik Problemi ve Allahın Varlığı - Kainat Allah ve Nedensellik - Muharrem ÇAKAR

4105

Materyalizm mümkün mü ? Madde ezeli olabilir mi ?
Diyalektik nedir ?
Tez - Anti tez - Sentez ?
Ruh -beden uyumu ?
Politzer'in anlam kaydırmaları ...

Önceden Kainat Allah ve Nedensellik ismiyle basılmıştı sonradan Sebeplilik problemi adıylatekrar basılmış. Lise seviyesinden yukarı herkes okumalı...

4106

kebîkec

İhvan Forum Üye
4116

''Elephant is the only animal in the world with a trunk'' cümlesini tercüme eden öğrencinin çeviri cümlesi kitaba konu olmuş. Ahmet Şerif İZGÖREN kendine has tarzı ile hayatımızdaki tezatlar açmazlar ve vusulsüzsüzlükler üzerine yazmış okuma grubuna tavsiye ettim insallah önümüzdeki ay kritiğini de yapacağız. (151. baskı yapılmış :) )

kebîkec

İhvan Forum Üye
1666892351414.png

İslamın Vaad Ettikleri... Yaşanmış tertemiz bir dinin (ideolojinin) tarihi seyri... Ütopya değil.

kebîkec

İhvan Forum Üye
1679911041862.png

Mit Efsanesi / Ferhat ÜNLÜ

Kuruluşundan beri Milli İstihbarat Teşkilatının kısa tarihçesi. Diğer İstihbarat teşkilatlarıyla ilişkiler ve Gölgeleri.... Taşeron bir teşkilattan kendi kimliğini oluşturmaya çalışan bir teşkilata...

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Emekli olunca bol bol kitap okuyup burada paylaşırız inşallah.

Niyetimiz bu ama şartlar ne gösterecek bilmiyorum.

Selam ve dua ile.

Ebu Computer

Kıdemli Üye
10 Haziran 2023 de resmen emeklilik doluyor.

EYT den emeklilik dolmuş oldu.

Niyetim temmuz ayında emekli olmak.

Hayat bitti ömür bitti emekli olalım derken.

supernatural-cry.gif