En son okuduğunuz Kitap hangisidir?

ALI25

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
9 Nis 2015
Mesajlar
7,509
Puanları
48
Mezhebler Tarihi/Prof. Muhammed Ebu Zehra.
 

nefahtü

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
21 Haz 2013
Mesajlar
5,117
Puanları
0
Yaşadıklarımı okumaya çalışmaktan kitap okuyamaz oldum son zamanlarda.
 

Enes

Paylaşımcı Üye
İhvan Üyesi
Katılım
6 Haz 2006
Mesajlar
13,917
Puanları
113
Kafka - dönüşüm
 

Kaptan

Mecra Yazarı
İhvan Üyesi
Katılım
9 Ocak 2012
Mesajlar
15,424
Puanları
113
İnsanın Kaderi
H.Musa Bağcı

Kader konusu gerçekten çok çetrefilli bir konu arkadaslar. Kuran'da bir kısım ayetler, insan hareket ve davranışlarında hür iradesiyle sahibi olduğunu, onu bu fiilleri yapmaya zorlayacak hiçbir zorlayıcı gücün bulunmadığını ve bundan dolayı da onu yapıp ettiklerinden sorumlu olduğunu gösteren ayetler kadar;

Bu ayetlerin aksine insanın hareket ve davranışlarında ihtiyar sahibi olmadığı, her şeyin belli bir çizgide cereyan ettiğini, insan için yapılacak bir şeyin bulunmadığı gibi anlamlar barındıran ayetlerin de varlığı meseleyi anlamayı zorlaştırıyor.

Her grup Kur'an'ın konuyla ilgili ayetlerini bir bütün olarak ele almak yerine, sadece kendi fikirlerini ispat edecek ayetler üzerine durmuş ve mesele içinden çıkılmaz hal almıştır.

Kitap, çelişki gibi gözüken bu durumun ancak ayetlerin siyak ve sıcak bütünlüğü içinde okunmasıyla aşılabileceğini geniş bir şekilde izah ediyor ve şu hususlara dikkat çekiyor;

Ayetleri anlamada objektif kriterler;

1-Ayet çerçevesi
2-Siyak ve sibak
3-Kuranin bütünlüğü ilkesi
4-Kainattaki fiziki ve sosyal kanunlar çerçevesi
5-Akl'ı selim.
 

Hür Fikir

Paylaşımcı
İhvan Üyesi
Katılım
16 Mar 2012
Mesajlar
180
Puanları
18
Selçuklu'nun Şifreleri okudum. Şuan Kürk Mantolu Madonna okuyurum. Sabahattin Ali muhakkak keşfedilmesi gereken bir yazar.
 

Kızıl Kurt

Yasaklı
İhvan Üyesi
Katılım
13 Kas 2009
Mesajlar
86
Puanları
0


Dünyayı Değiştiren Şirket
Doğu Hindistan Kumpanyası'nın Modern Çokulusluluğu ŞekillendirmesiNick Robins

H2O

Modern anonim şirketlerin anası bir devin, 1600'de kurulan İngiliz Doğu Hindistan Kumpanyası'nın "muhteşem" tarihi.
250 yıldan fazla süren varlığı döneminde elde ettiği büyüklük günümüz bilişim ve petrol şirketlerinden onlarca kat fazlaydı.
Bu servet, Hindistan'ın içinin boşaltılıp bir imparatorluk başkentine dönüşecek Londra'ya taşınması ve insanlık tarihinin en büyük ticari sır ve kültür hırsızlığına cüret edilip Çin'in çayının çalınmasıyla elde edilmişti. Açlıktan, sefaletten, sömürüden ölen milyonlarca Hintli ile afyona alıştırdığı bir o kadar Çinli ise sadece teferruattı.
Kumpanya kendi çıkarlarıyla devletin çıkarlarının aynı olduğu konusunda devleti daima ikna etti. Rakipleri için yeterince caydırıcı olan 154.500 kişilik askeri gücü, sömürge savaşlarında Britanya İmparatorluğu'nun hizmetindeydi. Bir devletten farkı sadece bir anonim şirket olmasıydı.
İş yolsuzluğa gelince Enron, piyasa gücüne bakıldığında Wal-Mart, bugün, Kumpanya'nın eline su dökemez.
İngiliz ve Fransız devrimlerini yaşadı, Bengal Devrimi'ni yarattı. Ayaklanmalar gördü, katliamlar yaptı. İmtiyaz beratı karşılığında nice krallara rüşvet verdi, Cromwell'e diz çöktürdü.
Adam Smith, James Mill, John Stuart Mill, David Hume, Edmund Burke, Johnattan Swift, Thomas Malthus ya kapısından girdi ya da gölgesinden yararlandı. Kimileri doğuşunu gördü kimileri çöküşünü. Karl Marx ise tabutunun çivilerini çakacaktı.
Modern çokuluslu şirketlerin öncüsü olan bir canavarın entrikalarla dolu, ibretlik öyküsü: Centilmence soygunlardan borsa balonlarına, belge sahteciliğinden şirket yöneticileri arasındaki düellolara kadar bir şirketin şaşırtıcı tarihi; bugünün küresel şirketlerinin sorumluluğu hakkında çarpıcı dersler.
Bu tarihi öğrendiğimizde bugünün şirketlerinin yapabileceklerinden kuşkumuz kalmayacak.
 

Büşra

'ana hura!!
İhvan Üyesi
Katılım
18 Ağu 2007
Mesajlar
22,925
Puanları
113
İzzeti yanlış yerde aramak
Mehmet Pamak
Hâlâ elimde lakin henüz bitmedi
 

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
7 Şub 2012
Mesajlar
11,741
Puanları
83
Fıkıh, Kelam, Hadis, Dinler Tarihi, İslam Tarihi, Tefsir ve Kıraat özetleri... ---))))
 

Büşra

'ana hura!!
İhvan Üyesi
Katılım
18 Ağu 2007
Mesajlar
22,925
Puanları
113
İslamofobi sonunda bitti..
İbrahim Kalın / John L.Esposito
insan yayınları
 

Aleviyyun

Aktif Üye
İhvan Üyesi
Katılım
17 Tem 2018
Mesajlar
276
Puanları
28
Hidayet'ul Kübra'yı, bu kitabın devamı olan Ebvab'ül Eimme ve el maide kitabını okudum.

FB_IMG_1536307263339.jpgFB_IMG_1536307281455.jpg
 

iftayfun

Üye
İhvan Üyesi
Katılım
1 Eki 2018
Mesajlar
54
Puanları
8
Uçurtma Avcısı. Okumaya değer bir kitap. Okumadıysanız mutlaka bir bakın...
 

Kaptan

Mecra Yazarı
İhvan Üyesi
Katılım
9 Ocak 2012
Mesajlar
15,424
Puanları
113
Notlarımdan;

Vahiy dışında hiçbir bilgi yolu bize aslımızın ne olduğunu, ne yapmamız , neyi yapmamaniz gerektiğini hangi sınırlarda insan kalabileceğimizi söyleyemez.

Hayvanlaşmanın (şeytanlaşmanın) da büyük avantajları vardır. Böylece insan daha sorumsuz, dünyadaki tatmin vasıtalarından daha çok lezzet alan, izzetsiz olmayı bir kayıp saymadığı için benzerleri arasında en çok rahat edebilen duruma gelir. Öyle ki mahvoluşunun bile tadına vararak yaşar.

Özgür olmayan insanın hakikatle teması mümkün değildir. O ancak dünya hayatında avunmayı ve dünya hayatı tarafından yüceltilmiş bir tatmin bölgesinde uyuşmayı seçmiştir. Özgür olmak bize insanlığımızı temin eden iç özelliklerinizi, halis, katışıksız, arı vasıflarımızı baskılardan kurtarmak demektir . Ancak onların hangi baskılar altında olduğunu anlamak için önce neler olduklarını tanımamız gerekir. İşte Kuran ve sünnet bize ne olduğumuzun bilgisini vermesi bakımından özgürlüğümüze engel değil, tam tersine özgürlüğümüzün mümkün olduğunu anlatan kaynaklardır.

images (1).jpeg
 
Üst