En Çok sevdiğiniz Osmanlı Padişahı?

Kızıl Kurt

Yasaklı
Herkes Fatih,Yavuz,Kanuni ,Abdulhamidi seviyor.
Yıldırım Beyazıtı sevene rastlamadım.Neden Yıldırım sevilmek şurda dursun nefret ediliyor?O kadar ki Timur ile savaşında ordusundaki Türk askerleri Yıldırımı arkadan vurup Timur'un yanına geçtiler.Yıldırımın yanında yeniçeriler ve sırp askerleri kaldı.
Neden Yıldırımdan nefret ediliyor?
Cidden merak ediyorum.

spesifik

آزادی قید و بند
Herkes Fatih,Yavuz,Kanuni ,Abdulhamidi seviyor.
Yıldırım Beyazıtı sevene rastlamadım.Neden Yıldırım sevilmek şurda dursun nefret ediliyor?O kadar ki Timur ile savaşında ordusundaki Türk askerleri Yıldırımı arkadan vurup Timur'un yanına geçtiler.Yıldırımın yanında yeniçeriler ve sırp askerleri kaldı.
Neden Yıldırımdan nefret ediliyor?
Cidden merak ediyorum.
Konunun ikinci yorumunda var bayezıd=)
araştırmak lazım eğer öyleyse
bir hükümdarın sevilmeme nedeni ülkesine ihanet etmesidir
başka bir sebep olmamalı ...

Kızıl Kurt

Yasaklı
Konunun ikinci yorumunda var bayezıd=)
araştırmak lazım eğer öyleyse
bir hükümdarın sevilmeme nedeni ülkesine ihanet etmesidir
başka bir sebep olmamalı ...

Padişah zaten ülkenin sahibi ,nasıl ihanet edecek?

Yıldırım-Timur savaşında o zamandaki Türk askerleri Timurun safına geçmeleri yetmiyormuş gibi bugün Türkleri de Ankara havaalana Yıldırımı yenen Timurun komutanın ismini vermişler.

Ankara Esenboğa Havalimanı

Ankara Esenboğa Havalimanı
Ankara Esenboğa Havalimanının ￾ adının hikayesi oldukça enteresan. Esenboğa kelimesi; Yıldırım Bayezid￾ı Ankara Savaşında yenen Timurun komutanından geliyor. Timurun fillerini komuta eden komutanın asıl adı İsen Buga ve karargahını şu anda havalimanının bulunduğu yere kurmuş....

Yıldırım Beyazıd'dan bu nefret neden ?

ihvanistanbul

AkhenAton
Birinin daha fazla sevilmesi digerinin sevilmedigi anlamina gelmiyor.
Sahsen yavuz sultan selim han, 4. Murad han, cennetmekan Abdulhamid han elbette fatih sultan muhammed han en sevdigim padisahlar. Donem donem degismekle birlikte en cetrefilli donemde basa gelmesi, tek basina kalmasina ragmen yaptiklari goz onunde bulundurunca Cennet mekan Abdulhamid hana karsi sevgim bi kademe onde oluyor. Ama Yavuz Sultan selim handa bambaska ya. Bilemedim simdi

Kızıl Kurt

Yasaklı
Birinin daha fazla sevilmesi digerinin sevilmedigi anlamina gelmiyor.
Sahsen yavuz sultan selim han, 4. Murad han, cennetmekan Abdulhamid han elbette fatih sultan muhammed han en sevdigim padisahlar. Donem donem degismekle birlikte en cetrefilli donemde basa gelmesi, tek basina kalmasina ragmen yaptiklari goz onunde bulundurunca Cennet mekan Abdulhamid hana karsi sevgim bi kademe onde oluyor. Ama Yavuz Sultan selim handa bambaska ya. Bilemedim simdi

Anlamadığım bir konu da Yavuzun bu kadar sevilmesi.

Yavuz kafire karşı bir ok atmış değil,ömrü boyunca müslümanlarla,ümmeti-Muhammedle savaştı.

ihvanistanbul

AkhenAton
Anlamadığım bir konu da Yavuzun bu kadar sevilmesi.

Yavuz kafire karşı bir ok atmış değil,ömrü boyunca müslümanlarla,ümmeti-Muhammedle savaştı.

ummeti tek cati altinda birlestirmis olmasi kafire attacagi oktan daha buyuk darbeydi.
Yavuz Sultan Selim hanin mirasi adami kanuni sultan suleyman han eder biiznillah, kanunilerde viyana kapilarina dayanir biiznillah...

Kızıl Kurt

Yasaklı
ummeti tek cati altinda birlestirmis olmasi kafire attacagi oktan daha buyuk darbeydi.
Yavuz Sultan Selim hanin mirasi adami kanuni sultan suleyman han eder biiznillah, kanunilerde viyana kapilarina dayanir biiznillah...

Yani müslümanın müslümanı öldürmesini onaylıyorsun.

Mü'minler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını bulup düzeltin ve Allah'tan korkup sakının; umulur ki esirgenirsiniz.

Kim bir mü'mini kasıtlı olarak (taammüden) öldürürse cezası, içinde ebedi kalmak üzere cehennemdir. Allah ona gazaplanmış, onu lanetlemiş ve ona büyük bir azab hazırlamıştır.

Bu ayetlerin bir anlamı yok mu?

ihvanistanbul

AkhenAton
Sahabe efendilerimiz gun olmus birbiriyle savasmis. Romantik olmanin manasi yok.

spesifik

آزادی قید و بند
Padişah zaten ülkenin sahibi ,nasıl ihanet edecek?

Yıldırım-Timur savaşında o zamandaki Türk askerleri Timurun safına geçmeleri yetmiyormuş gibi bugün Türkleri de Ankara havaalana Yıldırımı yenen Timurun komutanın ismini vermişler.

Yıldırım Beyazıd'dan bu nefret neden ?
yanlış anlaşılmasın ben nefret etmiyorum
sadece bir olasılıkta bulundum
tarihim zayıftır zaten =)