Eleştiriler karşısında bediüzzaman'ın tutumu

okur

Doçent
“Hiçbir müfsid ben müfsidim demez. Daima suret-i haktan görü*nür. Yahut bâtılı hak görür.

Evet, kimse demez ‘ayranım ekşidir.’

Fakat siz mihenge vurmadan almayınız.

Zîrâ çok silik söz ticarette geziyor.

Hatta benim sözümü de, ben söylediğim için hüsn-ü zan edip tamamını kabul etmeyiniz. Belki ben de müfsidim veya bilmediğim halde ifsad ediyo*rum.

Öyle ise her söylenen sözün kalbe girmesine yol vermeyiniz.

İşte size söylediğim sözler hayalin elinde kalsın, mihenge vurunuz. Eğer altın çıktı ise kalpte saklayınız. Bakır çıktı ise çok gıybeti üstüne ve bedduayı arkasına takınız, bana reddediniz, gönderiniz.”

Bir kısım toplum önderleri kendilerini adeta kusursuz göstermek için gayret sarfederken, O şöyle der:

“Ben nefsimi herkesten ziyade nasihata muhtaç görüyorum.”

Ayrıca, kendisini hatasız zannetmenin hatalarına şöyle dikkat çeker:

“Aziz kardeşlerim! Üstadınız lâyuhtî (hatasız) değil. Onu hatasız zannetmek hatadır.”

“Biliniz, kardeşlerim ve ders arkadaşlarım!

Benim hatamı gördüğünüz vakit serbestçe bana söyleseniz mesrur olacağım.

Hattâ başıma vursanız, ‘Allah razı olsun’ diyeceğim.

Hakk'ın hatırını muhafaza için başka hatırlara bakılmaz.”

ORHANCAN

Ordinaryus
güzel hakikatler ve ölçüler..

Allah (cc) razı olsun kardeşim..

..

sadık78

Asistan
Web sitesi
www.gulturkiye.com
“Bizler, kusurumuzu görene ve bize bildirene -fakat hakikat olmak şartıyla- minnettar oluruz, Allah razı olsun deriz.” (Emirdağ Lahikası)
Diğerlerini bir tarafa bırakırsak sadece şu cümle bile iyi tahlil edilirse hakikati ortaya koymaya yeter.Sizler için tahlil edeyim.
"Bizler" kelimesi Bediüzzaman'ın şahsını ifade etmez.Tüm Nurcuları ifade eder.Bir insan kendinden bahsederken "biz" diyebilir,ancak "bizler" demez.
"kusurumuzu görene " ifadesi,insanların İslam adına yaptıkları işlerin hakikatini araştırabileceğimizi ifade eder..
"bize bildirene " ifadesinde nurcu olmayacak diye bir şart yok.Üstelik eleştiri kabul etmeyenler için içerden dışardan farketmiyor..
"kusurumuzu görene ve bize bildirene -fakat hakikat olmak şartıyla" Hakikat olmak şartıyla eleştiride bulunulabileceğini ifade eder.
"kusurumuzu görene ve bize bildirene -fakat hakikat olmak şartıyla- minnettar oluruz, Allah razı olsun deriz."İfadesi, haklı eleştirileri bulunan insanlara minnet duymamız gerektiğini ifade eder.