Elektronik Müzik Haram mı?

Nothingg

Üye
Esselamu aleyküm kardeşler.Ben elektronik müzik prodüktörlüğü yapıyorum.Bu konuyu çok araştırdım genel de haram kanaatine varılmış.Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sahih hadisler var mı? Bu arada kısa bir bilgilendirme yapayım elektronik müzik yaparken hiçbir enstrüman canlı çalınmaz sadece özel sesler ile müzik yaparsınız.Ama bu seslerin bazıları tabiki enstrümanlardan kesilen biçilen sesler içeriyor.

Dua Nur

Kıdemli Üye
Din adamaları ne der bilemem, müzik bana iyi geliyor.Kitap okurken, arabada, iş yaparken, yazarken. Tabi müziğin satanist boyutu da var. Bir de illüminaticilerin çok ünlü parçaların içine yerleştirdikleri bazı frekanslar falan varmış, müziğin satanist boyutu.

Sanırım bestecilerin şeytani ve rahmani boyuttan aldıkları ilhama göre bestenin insana hissettirdikleri şeyler mevcut.

Nothingg

Üye
Din adamaları ne der bilemem, müzik bana iyi geliyor.Kitap okurken, arabada, iş yaparken, yazarken. Tabi müziğin satanist boyutu da var. Bir de illüminaticilerin çok ünlü parçaların içine yerleştirdikleri bazı frekanslar falan varmış, müziğin satanist boyutu.

Sanırım bestecilerin şeytani ve rahmani boyuttan aldıkları ilhama göre bestenin insana hissettirdikleri şeyler mevcut.

Konuyu detaylıca araştırdım.Sonuç açık ve net.
“Şeriatça bazı savtlar (dinî bakımdan bazı sesler) helâl, bazıları haram kılınmıştır. Evet, ulvî hüzünleri, Rabbanî aşkları iras eden (hatırlatan) sesler helâldir. Yetimane hüzünleri, nefsanî şehevâtı tahrik eden sesler haramdır. Şeriatın tayin etmediği kısım ise senin ruhuna, vicdanına yaptığı tesire göre hüküm alır.” (İşaratü’l-İ’câz, s. 78; Sözler, s. 382, 687-688)
Yani dinlenen çoğu saçma sapan aşk şarkıları tamamen haram oluyor.İlahi ve neşid türü şeyler helal oluyor.Diğer türler de sana bırakılıyor senin hissine göre hüküm alıyor.