Elbiss in gözünden SEÇİM Değerlendirmesi..

elbiss

Ordinaryus
Yazılara başlamadan evvel genel bir kaç yazı yazmak sonrasında ise AKP--CHP--MHP VE HDP ile devam etmek sonrasında Diğer olan partilere bir kaç şey yazmak istiyorum izniniz olursa inşallah....

Geçimişte ANAP--DYP--DSP VE FAZİLET PARTİLERİ vardı hepsi zamanının en iyileri ve hatta en vazgeçilmezleriydi fakat bir gün yeni bir çağ ayak basıldığında bu geride kalan ve şimdilerde olması imkansız olan bu partiler yerini YENİ BİR ÇAĞ ın döneminde TÜRKİYE adına kurulacak bir partine adına değişiklik sunacaktı

İşte bu Partinin yeni yükselen adı AKP olacaktı...

Peki gerçekte yeni kurulan bir parti Başarıyı hemen nasıl sağlayabilmişti....

Bu süreci anlayabilmek için yukarıdaki eskiden güçlü iktidarlı başarılı seçim sonuçlar geçirmiş partilerin vizyonlarına çalışmaları sözlerine icraatlarına ve samimiyetlerine bakmak ve sözlerinin doğruluklarına bakmak gerekir...

Zamanında AKP ye kayan seçmen aslında bir ANAP lı Aslında Bir DSP li aslında bir DYP li idi aslında bir Faziletli idi....

Fakat bu partiler dönem içerisinde bazı önemli rutin hatalar yaptılar ve bu hataların en başında halk ile diyaloğ iştirakını kesip tamamen dönemin şımarıklığı içerisinde kendileri üstte görmeye başladılar...işte bu süreçte halk tuttu ve ilk anda sirkeledi...kendine gel dedi....bizi dikkate al dedi...fakat zaman ve süreç onları dahada yukarıda göstermeye başlayınca ve birde ülke bir çok noktada vizyon oluşturulamayınca işte bu geçmişte olan partiler malesef bugünlerde yok.....

AKP....

Bir çok aşamada zorluk ve süreçlerden geçen bir parti kurulduğunda aslında HALK yeni bir yüz ve yeni samimi bir arayış içerisindeydi....işte tam o dönemde ihtiyaç olunacak bir yapı halkın gözü önüne geldiğinde esasta olmayacak gibi şey oluverdi....

Çünkü Adalet eşitlik hak ve hukuk adına ortaya çıkan ve en önemliside Yolsuzluklarla mücadele edeceğini söyleyen samimi bir yapı vardı halende bir çok konuda iyilerdir ben kimseye kötüdür demem çünkü yargıç değilim o yüzden o dönem sürecinde bir zamanlar fanatik olan bir DYP li o gün AKP li idi...bir zamanlar Fanatik olan DSP li AKP li oldu....bir zamanlar fanatik olan ANAP lı AKP li oldu ve diğer nice partilerden gelen oylar....

Belki ilk dönem %34 gibi bir oy oranı sağladı aslında tek başına olması adına değerli bir oy oranı değildi ama 3 parti olması kazanım sağladı....zamanla 8 yıllık geçen süreçte oldukça başarılı ivme ve vizyon sundu ve bu süreçlerde Belediyecilik anlamında bir çok sunulmayanı bu zamana kadar verilmeyeni, başardı...belki uzun yıllardır bu ülkenin sorunu olan Başörtüsü sorununu özgürlükler anlamında oldukça iyi değerlendirdi...

ama zaman ve süreç malesef gerçek olanı yargılamaktan ziyade aklamaya dönünce hakkında iddalar olanların yargılanması istenmeyince saklanınca bir kuşku hali belirdi...eğer insan mahsumsa yargılanmaktan kaçmazdı....eğer mahsumsa kendi gider yargılanırdı...ama ÖYLE olmadı....bunun cevabını açıklamadınız her açıklanmayan cevap insanlara gizlenen gibi gözüktü..

Eğer hak ve adalet adına yoldaysanız bu yolda oy kaybetseniz dahi hakkı sahibine teslim etmeniz gerekiyor...eğer hak gerçekten sahibindeyse o zaman bu duruşu mahsum olanı temize yargılanarak çıkarmaktı...

Zaman ve süreç içerisinde ülke adına çok olumlu şeyler oldu ve özellikle TEK PARTİLİ dönemde ülke oldukça güzel yatırımlar aldı ve çok mesut olundu ...ilkez ülke olarak TEK PARTİLİ TEK SES döneminin çok verimli meyvalarını aldık...

ama gelişen son 4 yıl içerisinde çok vizyon kaybı ve beraberinde gerekli gereksiz çok sayıda yere cevap verme peşinde oldunuz oysaki sadee vizyonda kalıp olması gerekenleri sahiplerine yargıçlara bırakıp siz vizyonunuz yukarı çıkarmaya daim etseydiniz daha verimli olurdu...

Ülkenin eğitim sisteminde değişimler gelişimler oldu fakat halen oturamayan sistem var ve ben halen eğitim sistemini yeterli bulamıyorum ama şunu başından beri bende çok destekledim....Ülkenin eğitim sistemi modeli KOLEJ EĞİTİM sistemi modelinden geçmelidir diye hatta üstüne ekledim....okulların resmi görüntülerden uzak durup daha modern daha çağdaş kolej görünümlü sosyal aktivitesi bol keyifli eğlenceli bir eğitim çadaş modern sisteminin olabilmesi ve bununla birlikte Milli eğitim sistem ve yapılaşmanın daha modern seviyede çağdaşlaştırılabilmesiydi....bu süreçte zamanında yol arkadaşlığınızı yaptıklarınız sizlerden sizlerse onlardan ayrı kaldınız gördüm ki insanlar arasında çıkarlar ters düşünce insanın gözü dostu görmüyor aynı şekilde dostun gözüde dostu görmüyor...

yani şunu gördüm dost kazansada kaybetsede dost olmalıdır önemli olan iki tarafın atışıp atışmaması değil ki....önemli olan bir çizgide ayrı düşüncelerde dahi olsa yürüyebilmenizdi....demek ki iki tarafta birbirlerine karşı samimi değillerdii....yani sizler iki taraf olarak birbirinize karşı çok hatalıydınız.....kimse ben haklıyım demesin...

Eğer bir yola çıkılıp baş koyulduysa o yolda TÜRKİYE adına yeni bir EĞİTİM KOLEJ MODELİ menffaat sağlayacaksa burada TÜRKİYE önemlidir...

Gelişen süreçlerde ortaya ısrarla atılan bir BAŞKANLIK MODELİ SİSTEMİ vardı.....model aldığın ülke AMERİKA...borçlarıyla batmamak için ayakta zor duran finanse edilmezse batabilecek bir ülke...devamında bu modeli kullanan ülkelerde ÖYLE çok ahım şahım değil yani....

Burada ki ısrarın nedenini anlatamadınız..ve anlayamadık....

Eğer bir model isteyeceksen biz üretelim diyenleri destekleriz....

Hatta ben Moderal Bir parlamenter sistemini fikirleyip anlatırken aslında daha çağdaş daha moder bir sistem sunabilirdik oluşturabilirdik...bu konuda herkesin çorbada tuzunun olması istenebilirdi hatta bu moderal parlementer sistemine özellik eklenirdi....seçimlerde %35 ve üstü oy alan parti tek başına iktidar olabilir diye...yani böylelikle tek parti için başkanlığa gerek kalmazdı....yani ingiliz modeli olan Parlamenter sistemi yerine kendi özümüze ait kopya olmayan türk usulü moderal bir parlamenter sistemi oluşturabilirdik...insanların istediği bu birşey olacaksa bize bizlere ait olsun....

gidip ÖZERKLİK verilmesi....bu topraklar zamanında KANLA alındı bu unutulması...alıanacaksa biz insanlardan cevabı bellidir...bunun adı ÖZERKLİK asla değil....çünkü yakın zamanda ÖZERKLİK olan KIRIM da durum kendini gösterdi buda ülke adına kaygı verici. durum oldu...ama sizler Başkanlık sistemini dahi kendiniz anlatamıyorsunuz halk nasıl anlayabilsin...danışmanlarınızın bilhaber başkanlığı anlatacak takaaati dahi yok....saygımız sonsuzdur ama burası TÜRKİYE basit bir ülke yada sıradan konumda bir ülke değil....bu hassas dengeleri unutmamanızı riayet etmenizi bekledik ama işin göründüğü gibi yanısmadı...

hani sürekli milletin sözü halkın sözü dinleniyordu.....neden Başkanlıkta bu kadar ısrar edip halkın milletin sözüne kulak asmadınız çünkü siz doğru bildiğinizi sandığınız aşk için gittiniz o zamanda ALLAH ta dedi ki DUR orada o AŞK bu kadar kolaysa buyur dedi...

Size kayan size değer veren bir Milliyetçi taban vardı her kazandığınız oy size ait değildi...bunu nasıl farkedemezsiniz....bu özelliği nasıl göremezsiniz...size kayan CHP oylarıda vardı bunuda göremediniz..

İnsanların hassas değerleri ve özel yapıları vardır halkı iyi tanıyamazsanız oy kaybedebiliyorsunuz....halk size bir yol için imkan sunuyorsa ve her 2 kişinden biri AKP ye oy attı deniliyorsa buradan size heryerden gelen oylar var demektir...

Gelişen süreçlerde ve zamanlarda yeni bir enerjik ivme koyamadınız yeni atılımlar yeni enerjik versiyonlar idrak edemediniz...

Bakanınız çıkıp güler şekilde askari ücret yeterli değip milleti neredeyse kendine düşman etti...

hatta kıdem tazminatına dahi göz dikti..eğer bir bakan seçilecekse halka iyi davranan ve anlayabilen olmalıdır..

o insanın diploması olmuş ünvanı olmuş hiç farketmez eğer bir insan bir insana değer vermeyi samimi şekilde bilebiliyorsa o insandan iyi bir insan olamaz...

ama çıkıpta asgari ücret yeterli .....sen çıkıp milletvekili maaşını alma git biryerde işçi çalış al asgari maaşı bakayım yeterli mi....

azıcık insan ülke ekonomisini düşünebilir dogrudur fakat basın karşısında insan uslubuna dikkat etmeli bunlar geriye döner bulur adrese teslim olur...

evet iyi insan belkide seçtiğiniz başarılı insandır ama ben siyasetçi olsam o sözden sonra onu kenara çeker ya uslubunu halka karşı değiştir yada istifanı ver derdim...

Çünkü benim için önemli olan MİLLETİMDİR...sizlerde de buydu ama son zamanlarda anlam verilmedik değişmeler ve ısrarlı istemeler oldu....

Halkın herkesimini görmek ve gözetmek durumundasınız...valilikletden TC kalması istenmesi antidepresyondu....devamında sadece oy AKP tabanından değildi...MHP CHP tabanından da size oy geliyordu ama masada oturanlara veriilen sözlere dikkat edip geride duranları görmediniz...

ama emin olun HALK sizi dış penceren çok daha iyi görüp yargılayabiliyor....tıpkı zamanında geçmişte lider olanlara yaptıkları gibi...

Bu yazılar benim hiçbir tarafım yok....

Dost ülkesi adına ACI söylemesi gerekirse söyler...dost ülkesi için tatlı sözleride söyler ama kaybı ve kazanımı sizlere bırakır....

Sayın davutoğlu başarısız değil fakat perdelendi kendini yansıtamadı....sen inanmalıydın güvenmeliydin...çünkü sen seçtin kaybedilecekse kaybedilir...kimse ebedi olamaz kimse daimi olamaz...herşeyde hayatta bir hayır vardır...bu işler emek işleri çaba işleri samimiyet işlerii...belki sayın davutoğlu yalnız kalsaydı kendini daha iyi ifade edip daha iyi başarılı olabilirdi....belkide yalnız kalıp başarısı azda olabilirdi bilinmez ama bilinen tek bir gerçek var....

İlk defa halkın milletin sözünü dikkate almadın ve ilk defa düştün netice bu malesef....deseydin ki kendi TÜRK USLÜ Parlamenter modelini sunacağım diye ve bu modelde ÖZERKLİK olmasın inan oyların %50 den aşağıda olmazdı...

Söyleyeceklerimi sakın kimse yanlış anlamasın benim hiç bir parti fanatikliğim yok sadece gördüğüm şeyleri yazdım doğru yanlış ise varsa yazar sizler düzenlersiniz...

saygılarımla.
Elbiss.

Böyle...

Diğer partileride yazıcam..

Dua Nur

Kıdemli Üye
İyi ya işte , Ak Parti yetersizse muhalefet koalisyonunu görsün millet bakalım birde. İşte meydan.

elbiss

Ordinaryus
İyi ya işte , Ak Parti yetersizse muhalefet koalisyonunu görsün millet bakalım birde. İşte meydan.

Tembellik yapmayıp kopya sistem almak yerine kendi usulümüze kendi benliğimize uygun ULUSAL SİSTEMİMİZİ oluşturabilseydiiz Bunun adı Başkanlık Değilde MODERN PARLAMENTER sistemi olsaydı içinde ÖZERKLİK olmasaydı ve %35 ve üstü oy alan parti tek parti olacak diye kural eklenseydi o zaman yine TEK olabilir devamında şuan aldığınız %40 oyunuz anlamlı olabilirdi..ve sonraki partiler için yeni sistem sayesinde kapı açmış olabilirdiniz...ve böylelikle saçma olan TÜRKİYE için Koalisyonu kaldırmış olabilirdiniz...

Eldeki imkanları olumlu kullanmak sizin elinizdeydi...seçimi yada belkide tercihi yanlış yaptınız o bilinmez..ALLAH bilir.

Seçimi siz yaptınız ...Millette saygısını sundu

Böyle.

Dua Nur

Kıdemli Üye
Tembellik yapmayıp kopya sistem almak yerine kendi usulümüze kendi benliğimize uygun ULUSAL SİSTEMİMİZİ oluşturabilseydiiz Bunun adı Başkanlık Değilde MODERN PARLAMENTER sistemi olsaydı içinde ÖZERKLİK olmasaydı ve %35 ve üstü oy alan parti tek parti olacak diye kural eklenseydi o zaman yine TEK olabilir devamında şuan aldığınız %40 oyunuz anlamlı olabilirdi..ve sonraki partiler için yeni sistem sayesinde kapı açmış olabilirdiniz...ve böylelikle saçma olan TÜRKİYE için Koalisyonu kaldırmış olabilirdiniz...

Eldeki imkanları olumlu kullanmak sizin elinizdeydi...seçimi yada belkide tercihi yanlış yaptınız o bilinmez..

Seçimi siz yaptınız ...Millette saygısını sundu

Böyle.

Bize üzülmeyin, sizleri görelim, örnek olun, bakalım Türkiye'yi ne hale getirecek koalisyonunuz. Eğer 2-3 ayda dağılmaz ise.

elbiss

Ordinaryus
Bize üzülmeyin, sizleri görelim, örnek olun, bakalım Türkiye'yi ne hale getirecek koalisyonunuz. Eğer 2-3 ayda dağılmaz ise.

Göremediğiniz şeyleri gördüğünüzü sanıp anlattığınızda hep hata ediyorsunuz gözünüzde ki perde önceden yoktu sonra sonra oluşunca artık herşey size mükemmel geldi hak olan ALLAH tır dogruyu ben bilemem TÜRKİYE için hayırlısı buymuş demek ki......Ben kimse için fanatik değilim nasipte ne varsa o oluyor hayrı ve şerri yalnızca ALLAH bilir....Vardır bunda da bir Hayır...

Ya nasip ya hayır işte....HAK yalnızca ALLAH tadır....insan dağıtmada görevlidir...ötesini berisini ben bilemem...nasip..

Böyle.

elbiss

Ordinaryus
Ömer TURAN @omerturantv 4 sa.4 saat önce

6 ay içinde Türkiye'de erken seçim var. Kısa süreli kaotik ortama hazır olun. Muhalefetin koalisyon kurma ihtimali sıfır, kursada yaşamaz.

yaa hükümet zaten güven oylamasında kurulmayacak gözüküyor yeniden seçim olacak gibi bu bilinen bir durum olsa gerek....önemli olan sizin geçen süreçte ısrardan vazgeçip geçmeyeceğiniz yoksa neticede çok değişiklik olmaz belkide oyları düşürebilirde bilinmez yani dikkat edilmesi gerekir..

Fazla hırs ve ihtiras iyi değildir...zarar yada fayda sağlanması bilinmeyen önü görülmeyen durumlardır..dikkat edilmesi gerekir..

Böyle..

Dua Nur

Kıdemli Üye
DOLAR ŞİMDİDEN 2800 olmuş. ülke batmadan koalisyon kurmayı başarabilirse muhalefet YUNANİSTANIn durumuna düşmekten kurtulabiliriz. Ha tabi birde 2-3 ayda dağılmaz ise.

elbiss

Ordinaryus
Sen şuan seçimin atmosferinden kurtulamamışsın AKP %40 oyla oy kaybetsede LİDER önde olan bir parti ama bazı yapılan hatalardan dolayı oylar düşmüş olabilir görebilmeniz gerekir....işin özüne ben birşey diyemem...

.ALLAH böyle istemiş olsa gerek nasip yani...insan önce dönüp geriye bakıp iyi düşünebilmeli sonrasında ileriye dönük adım atmalı diye güzel bir pozitif düşünce söyleyebilirim...

Böyle.

elbiss

Ordinaryus
CHP

Herşey Türkiye adına KURTULUŞ SAVAŞIN dan sonra değişmeye ve yeniden şekillenmeye başlamıştı Mustafa Kemal Paşanın Ülkesi adına attığı adımların ve liberal çadaşlaşma modeliyle yaptığı Tarım ve Ziraat anlamında adımları bununla birlikte sanayileşme ve fabrikalaşma atılımları beraberinde atılan adımlar ülkenin yeni bir kaderini ve zamanını şekillendiriyor bu süreçte kararlı adımlar sergileyen Mustafa Kemal Paşa kurtuluş savaşından sonra Zeki insan ismiyle hitaflandırılıyor ve devamında o dönem içerisinde İngiliz Model sistemi olan Parlamenter sistemi modelini alıyor olması ve devamında kazanılan bir zaferi masada ülkenin konum ve şartlarından ötürü Lozan ile aslında yapmak istemesede kaybetmesi kendisini dönem içerisinde oldukça zorda bırakmıştı....

Mustafa kemal Paşanın yaptığı doğrular ve yanlış danışman yönlendirmeleri ile yer yer hatalarıda olsa Türkiye dönemin zorluklarından sıyrılıp epey bir ilerleme ivmesi kaydetmişti....dönem içerisinde unutulan bir inanç değerleride zamanın hatalarından oluşan neticelerdi...

Yinede çadaşlaşma ve atılım hamleleri Paşanın gücünü ve iradesini oldukça değerli kılıyordu ve hatta ülkeye bir paşa daha gelmedi deniliyor sözleri halen işitiliyor....

Şuan geçmişten bugüne gelen CHP vizyonunda oldukça değişmeler oldu...

Zamanında üreten ve ürettiğini ülkesi için sunan Paşa nın icraatları oldukça varken dönem içerisinde çok şans alıp bu şansı olumluya paşadan sonra çevirmekte zorlanan bir zeminde eksikliklerin en önemli başında samimi icraatlarla dolu ülke menfaatleri söz konusunda olduğunda bütünleştirici bir yapıdan uzaklaşmış olması aslında söylemlerde kendini ileriye götüremiyor..

Bugünlerin zamanında ASGARİ ücret kavramının ortaya atılması ülke ekonomisi ve konjektürel yapısı düşünülmeden icra edilmesi aslında olumsuz neticeydi...belkide düşünüldüğünde icraat ve aktivite planlaması çok olumlu ama bu olumlu yapıyı tabana sizin düşündüğünüz şekilde halka yayıp anlatabilmeniz çok zor...

Çünkü kitlesel etkileşim iletişimlerinde teziniz çok sağlam ve etkili olabilmesi gerekiyor...

Yani bugün siyasi bir politika yada rol belirlemek istiyorsanız tezinizin çürütülebilmesi zor olabilmesi gerekiyor...

Bugün CHP radikal politikalar belirlerken aslında Kolay bir politika izliyor ve kolay projeler üretiyor...

Misal vermem gerekirse...

Bugün chp ASGARİ ücret 1.500 TL Olacak demesi yerine Cumartesi-pazar işçiye tatil olacak demesi daha mantıklı ve radikal ivmeler kazandırabilirdi..

Evet
1.500 tl asgari ücret verebilirsiniz kendi açınızdan düşündüğünüzde fabrikalardan alınan 200 tl vergiyi almayarak sağlayabilirsiniz fakat şu durum söz konusu bu durumu uzun soluklu sağlayabilmeniz ülke ekonomisi adına zor ve inandırıcı olmuyor...

Belki
1.500 tl için ülke darphanesinde fazla tl basabilirsiniz fakat buda uluslararası real ekonomi dinamiklerinde sorun teşkil edebiliyor burada da dışa karşı zorda kalabilirsiniz yani bu durumda uzun soluklu olamıyor ve halk nezdinde iletişimde anlatmakta zorluk çekebiliyor olmanızda doğal olacaktır...

ama

Deseydiniz ki...

Cumartesi günleri de işçiler için Resmi Tatil diye...işte burada atılım sağlanabilirdi :) çünkü en inandırıcı ve en uzun soluklu bir Real Politik Proje olabilirdi :)..

Normalde Pazarları resmi tatildir fakat genelde mesaii olur...

işte bu durumlarda Cumartesi resmi tatil olursa

Fabrika patronları pazar kesin resmi tatil yapar cumartesileride mesaii olarak karşılar ve durumu KAZAN KAZAN adına kolaylıkla kabule der çözebilirdi...

Diyelim ki ...

Bu radikal Politikada yapılan istişarelerde olumlu netice Cumartesi tatili mümkün değil...ki bence mümkün ola ki değil...

o zaman 8 saat çalışma saatini 7 saat ile yapacağınızı vaat ederekte yine sağlıklı ve her kesim tarafından kabul edilebilir bir durum olabilirdi...

Danışmanlarınızın bu radikal kararlı ve geçerli bir politik prje söylemleri görememesi gerçektente üzücü bir durum.... :(

Seçim sürecinde sizler 1.500 tl yi söylerken ben aslında ilk etapta tatlı bir tebessüm yaptım çünkü imkansıza ulaşmak gibi bir durum....dünyada hiçbirşey imkansız değil katılırım fakat dünyada denge üzerine kurulmuş bir kapitalist yapı var bu yapı kolay kolay kazanımlardan vazgeçmez....

ama insiyatif vererek cumartesi tatiline yada 7 saat çalışmaya SOSYAL YAŞAM adına olumlu bakabilme olasılığı daha fazla...

Bununla birlikte tabanınızda türbanlı insan sayısı var mı bilemiyorum....miletvekili anlamında....bu konuda ki dini bakışlardaki nasıl desem ülke geneli anlamında çeşitliliğiniz oldukça çok az durumda...

bir parti çeşitliliği benimsediğinde daha değerli olabiliyor...

Devamında ülke adına üretken genç dinamik projeleri benimsemiş olumlu gerçekleşebilmesi olumlu neticeler verebilecek radikal projeleriniz çok az....var olanlarınızda ya gerçekten çok uzak yada etkinliğin derecesi oldukça az.....

Parti ve taban olarak masada oturup düşünmeniz gerkiyor..

Neden Türkiye genelinde genel halkın tabanına tamamına sesiniz ulaşmıyor...

Türban konusunda tabanınızın verdiği olumsuz davranışlar ve söylemler de malesef bu konuda size olan güveni azaltıyor bu konuda ki real politikalarınızı gözden geçirip sadece ülke menfaati düşünülerek türbanlı türbansız her kesimi eşit seviyede tutmalı ayrımcılık yapmadan her kesime eşit davrandığını söyleyebilmeli ve bunuda tabanı ve davranışlarıyla gerçekçi samimi şekilde yapabilmelidir..

İşin özüne gelecek olursak...

CHP projelerinde daha eşit şekilde tabana yayarak oluşturabilmeli milletvekillerine başörtülü insanları alabilmeli ve en önemliside sadece almak için değil gerçektende tüm halkın dini değerlerine değer vererek ilerlemelidir...

CHP gösteriş değil icraat partisi olabilmelidir...

Kemal bey ilerlettiği vizyonlarda ve prensiplerde bazı radikal kararlar alsada aslında partinin vizyonu anlamında bence oldukça zorluk çekmekte....parti kendine yeni vizyonunda Mustafa Kemal Paşa gibi ileriye atılım anlamında icraatlar sunabildiği gibi eline fırsat geçtiğinde bunu ülkeye üretimde katarak gösterebilmeldiri kanaatindeyim...

Proje üretemeyen bir parti değer göremez....CHP de söz çok laf çok ama icraat çok az.....

İcraatlarda heryere girip söz almak yerine var olan kendi parti vizyonunu yolunu izlemeniz daha mantıklı....

Böyle.

elbiss

Ordinaryus
MHP

Gelenekçi ulusal ve milliyetçi bir parti vizyonuna sahip MHP ve değerli tabanı kurulduğu zamandan bu yana Ülkesinde ki AY YILDIZ bayrağını onurla taşırken bu taşıdığı vizyonunda savunduğu TURANCILIK ülküsü ile Alparslan Türkeş ten bu yana çizgisinde ilerlemiş ve sürdürmeye özen göstermiştir...

MHP nin bunca yıldır her dönemde çeşitli hükümetlerde yer alması ülkenin milli tabanından ayrılmamış olması oldukça önemli faktör...

Milliyetçi tabanın şekillenmesinin yanı sıra milli taban ÇEŞİTLİLİĞİ ve FARKINDALIĞI benimseyebilmesi ve en önemlisi de sözleri dinleyebilen ve çözümleri üretebilende olabilmesi gerekir..

Evet Milliyetçi taban Türkiye de hep olmalı fakat Türkiye tam anlamıyla Türkiye nüfusuna sahip değil...yani geniş kitleye hitap edebilmenin en iyi yolu GENİŞ açılımlardır...

GENİŞ açılımlar için geniş kitlelere de hitap edilebilir olabilmek ve özellikle Doğu illerde daha etkin olabilmesi adınada üretebilen çeşitliliği TÜRKİYE olduğu için değer alabilen olması gerekir...

MHP de benim son zamanlardır gözlemlediğim yanlış anlamayın sakın...

Konuşuyorsunuz birşeyler söylüyorsunuz ama çoğu zaman çok fanatik olduğunuz gibi üretim konusunda gelen fikirlere düşüp kafa yormuyorsunuz...

Farklılıklara açık olup üretebilmeniz yenilikçi çözümler radikallikler sunabilmeniz gerekiyor...

Gelecek tabanlarınızda Miliyetçilik adına güzel şeyler var...

Ama enerjik olma ve proje üretimi konusunda oldukça fazla sıkıntılar var....

Projeler üretip genç akıllı insanları kazanmanız yeni şeyler üretip bunları sunup pazarlayabilmeniz gerekiyor....yani halk sizi ülkesi için üreten bir parti konumunda görebilmesi gerekiyor....

Sayın bahçeli dinamik atik fakat proje insanlarını dinamik insanları seçmekte zorluk çeken biri...

Yeni yapısallıklar için proje üretiminde sadece birşey üretmek değildir...

Bir soruna proje ve fikir beyan etmekte olabilir..

Yada

Yeni bir sistem üretebilir bunu sunabilir paylaşımlaşabilirsiniz...

Gelecek siyasetin adımlarını önceden görebilmeniz ve o yönde çeşitlilik adına adımları atabilmeniz gerekiyor...

Tüm Türkiye yi kucaklayan bir yapınız var fakat dogu illerde bunu anlatmakta zorluk çekiyorsunuz....bu sorunları çözemeden ilerlemenin daha yüksek olması adına çok zor...

Ülkede sergilenen zor anlardaki birlik beraberlik kardeş çağrıları oldukça anlamlı ve güzel aslında bu bir görünen kazanım fakat bu kazanım dinlemem çözümleme ve irdeleme genç atik üretken bir yapısallık anlamında kucaklayıcı olabilme adına kendini çok az gösteriyor...

aslında kucaklayıcı bir parti fakat kendinizi ifade etmekte milliyetçi görüşün çok önde olmasından ötürü diğer kesimlere ulaşmada zorluk çekiyorsunuz...

Bu seçimde artan bir oy gözle görülür bir durum fakat daha fazlası için Üretken bir parti olabilmeniz çok önemli...Üretkenlik sadece sözlerde kalmamalı kadrolaşma yapılarında anlatılmalı benimsenmeli ve devamında proje üretebilen bir taban kazanılmalı....

Fikirlerini sunan yenilikleri benimseyen üretken liberal bir yapının etkileşimiyle çeşitlendirilecek bir taban ileriye dönük daha olumlu ışıklar verebilir kaaatindeyim..

Böyle.

elbiss

Ordinaryus
HDP

Selahattin bey ile yükselişe geçip yeni bir döneme ve yapısallaşmaya bünyesine kattığı emanetçi oylar ile girdiğini gösterir durumda oldukça aşikar....

Çizgilerini halen tam anlamıyla ülkeye yansıtmış değiller....Barıştan yana oldukları söylensede aslında aldıkları oylar verilen bir tepkinin emanetçi olarak verilmesiydi....

Söylemlerden daha çok idela bir yapılaşma ve gerçeklik kendilerinden bekleniyor olması ve en önemlisi de bunu gösterebilmeleri barış adına din adına saygıları sunabilmeleri çok önemli...

Özellikle Diyanet anlamında ki sözleri ve söylemleri hiç olumlu karşılanmasada süreçte gelen tepki oyların karşılığında aldıkları ve parti olarak girip %10 barajı aşmaları oldukça olumlu adım kendileri adına oldu....

HDP için bir slogan atılması gerekirse...

RÜYA GERÇEK OLDU....

denilebinir...

Fakat önemli olan rüyanın gerçek olması değil esasta sürdürülebilirlikte Barış ve din konusunda ki hassasiyetleri göz önünde bulundurarak İNSANLIK için Bir ve BÜTÜN TÜRKİYE ve onun çizgisinden ayrılmamasıdır....

Üretken farklılıkları benimseyen daha radikal politikalar izleyen devamında halkı bütün anlamda birleştirebilen olan biz çizgi ve yoldan ayrılmaması ve bunun sürdürülebilir olması çok önemli...

Ülke Parlamentosunda söz alacakları zaman ülke milli birlik ve benliklerine saygılı ve değer veren yapılarını arttırılmalı....devamında kadrolaşma yapılarına sadece bölge insanından değil diğer yapısal bölge kültür ve insanlarından da eklemesi gerekiyor....

Yeni projeler sunabilen ve barıştan yana bir yol ve çizgi ilerleten bir yapının BÜTÜNCÜL TÜRKİYE anlamında benimsenmeside çok önemli..

Kazandıkları başarının sarhoş u olmadan gerçek manada ülke için emeklerini sergileyen bir yapının gerçekliğinide sergileyebilmeleri çok önemli...

ALLAH ı neredeyse bu partide bahsettiğinizi hiç görmedim...dini inançlar nedir bilemiyorum fakar ALLAH ın bu partide İNANÇ olarak anlatılması ve bahsedilmesi umutlarını ve dileklerini iletiyorum...

Bölgeye ve cografyaya insanlığı barışı güzelliği ve ALLAH ı çok kez anlatmanız dilegiyle....

Böyle.

elbiss

Ordinaryus
DİĞER PARTİLER

Walla çok kez kendinizi anlatamadığınız oldukça aşikar...bağımsız adaylar çoğu zaman sizlerden daha fazla kazanım sağlıyor.... :)

her seçimlerde çoğu zaman %5 lere bile gelemiyorsunuz...

Yapılaşma sunum ve etkenlikte bence oldukça eksikleriniz olsa gerek...

üretkenlik kavramı derken bu kavramda üretken bir kadrolaşma da çok önemli.....

fakat önemli olan tanınırlık ve özdeşlik değerleriniz...

Siyasette yarınların neler olabileceği belli olmaz elbett bazen hiç beklenmedik bir anda beklenmedik bir parti aranızdan sıyrılıp lider yada barajın üstünde bir parti olabilir fakat önemli olan Ülke değerlerini iyi benimseyip kazanım sunumlarınızı önce tabana sonrasında halka karşı daha başarılı etken sunabilmeniz gerekmekte...

aranızda bir çok görüşte partiler mevcut bir çoğunuz yarın hangi konumda olursunuz onu kimse bilemez ama birşey söylenmesi gerekirse TÜRKİYE için muhalefet yolunda bir ve beraberlik yolunda olmanız dileğiyidir..öylesinizdir de birşey diyemem fakat bunu sunumlarınızda da gösterebilmeniz dileğiyle diyelim..

Size yazıları kısa tuttum çünkü çoğunuzu ve ideal politikalarınızı pek bilemiyorum...demek ki ideolejilerinizi ve vizyonlarınızı tam anlamıyla anlatabilmekte zorluk çekiyor olsanız gerek bilemem ...ALLAH bilir..

Böyle...

elbiss

Ordinaryus
İşin ÖZÜ son sözler olarak konuya birşeyler eklemem gerekirse.....

elbiss

Ordinaryus
Dini değerler olarak ilerleyerek başlamak istiyorum....

Bugünlerin siyasi liderleri dünün çocukları ve sokaklarda oynayan insanlarıydı belki geçmişi zengin bir hayat yaşamı altında olan siyasi liderlerde aranızda vardır...belkide bir çoğu kolejlerde yetişmiş süt ve etle hergün kaliteli beslenmiiş insanlarda siyasi liderler olarak aranızda vardır bilemem...

Geçen zaman ve süreç ve hayat şartları sizleri birşekilde yetiştirdi ve yeni yaşlarınız adına karakterleriniz ve zekanız adına size hayatınıza yön verdi....aile yaşamınız hayat istekleriniz arzularınız hırslarınız ve hevesleriniz ve belkide tutkularınız bugünlerin insanlarından sizi ayrı tutup hayatınızda zorluklarla beraber belkide ileride daha iyi konuma geldiniz sonrasında günün zamanın siyasetçi liderleri oldunuz...

Bir çoğunuz siyasetçi olacağınızı bilmiyordunuz belkide hayal ediyordunuz işin aslını bilemem ama gördüğünüz şu ki artık siyasi lider olup ülkeye yön verebilecek koca koca adamlarlar :) insanlar olmuşsunuz...

Bir insanı eğiten nedir biliyormusunuz?...

geçmişinizde öğrendiğiniz güzel öğretilerdir...

Dini öğretileri öğrenipte fakatik olup ertrafına zarar verenlerde olabiliyor misal İŞİD...gibi...bazen görülüyor ki dini öğretiler de samimiyet önemli aslında ALLAH a karşı hep önemli...bu durum her insan için geçerli bende dahil....burada sözüm kimseye değil beni yanlış anlamayın...

zaman ve süreçlerde sağlıklı çözümler ve öneriler için doğru sorular sorunup gerçekten de çözüm aranabilmesi için üretebilmek çok önemli....

Türkiye de gördüğüm siyaset kavramı genelde rekabet ve hırslar üzerine yani tam anlamıyla bütün bir yapı sağlanamıyor.....yani ülke menfaatleri ve kazanımlarında ortak değerleri sağlayamıyorsunuz fakat bu durum AVRUPA da BÖYLE değil....Avrupa da ortak milli kararlar alınması gerektiğinde hiç düşünülmeden hangi parti olunmasının önemi olunmadan bu kararlar az bir kayıpla ortak olarak alınabiliniyor..

Ama Türkiye de her manada hem sporda hemde Sİyasette çoğu zaman fanatiklik oldukça kendini gösterebiliyor...

İnsanın kendi düşündüğünde FANİ dünya diyorsun ne için yarışıyorsunuz diyorsun

Sonra dönüp sana diyorlar ki ÜLKE için...

Bende diyorum yaa dogru birde söylediğiniz kadar sözlerinizde icraatlarınızda bir ve bütün olmanız gerektiğinde gerçekçi muhalefetler yapabilseniz sadece mefaat ve çıkar için değilde sadece TÜRKİYE İÇİN bir arada olup kazanım sağlayabilseniz ne güzel olabilirdi

Ama TÜRKİYE de FİKİR söylemek yada ÖNERİ beyan etmek çogu zaman yanlış anlaşılıyor çünkü halen aşamadığımız FANATİKLİK kavramı bir çok değerlere engel oluyor bu her seçmen için geçerli....

Birleşmeyi unuttuğumuz husus TÜRKİYE nin kazanımı için olduğunda bir araya gelip ORTAK KARARLARA imza atamadığımız...

Geleceğin yarınları nasıl şekillenir bilinmez elbet ama bilinen birşey var ise...

Geleceği şekillendirecek olan siz siyasi liderler şanslarınız olduğunda ülke için kullanacağınız her olumlu adım gelecek nesillere olumlu yatırım olacaktır....

Biz kocamanlardan iş hayat geçti bari gelecek nesillere dogrulukları güzellikleri adaleti ahlakı anlatalım çünkü yarınların gelecek güzel dünyaları için iyi yetişmiş ,güzel ahlak ile filizlenmiş gelecek nesil insanlarına ihtiyaç olacaktır.....

Başarıların teminatının daimliği için yükselen bir neslin filiz bulup ahlaklanarak yetişmesi Dünyanın gelecek güzel kaderi anlamında da oldukça önemi olabiliyor...

Yazılarımızda sürçi lisan yada hatamız var ise affınıza sığınarak eğer özür dilemem gerekirse özürlerimi sizlere ileterek amacımın hiçbirşey olduğunu söylerek sadece fikir ve önerilerimi Demokrasinin ilkelerinden bir maddesini kullanarak sunmak istedim....yoksa bende mükemmel değilim...mükemmeli nerede bulmuşum ki mükemmel olayım demi....

hayat her insan için bir şekilde geçer belki bugün yazılar yazmaz hayatıma her insan gibi devam ederdim.....aslında bugün bu yazıları yazarken günün özeti şu olsun istediğim için yazdım...

Şu ülke için LÜTFEN diyorum hepiniz koca koca insanlarsınız Sadece TÜRKİYE için değerler sunun bırakın DÜNYALIK MAL İTİBAR YADA MAKAM MEVKİ KAZANIMLARINI .....Sadece ŞU TÜRKİYE İÇİN çalışn kimse akkaşık süt değil ki hepimiz hatalıyız...

Hepimiz hatalarımız konusunda ALLAH a karşı sorumluyuz....Eğer inanırsak bir gün GELECEK GÜNLER DAHA GÜZEL olabilir...

Siz siyasi liderler söylemlere sözlere bakmayın....

Kaybettiyseniz hayır vardır kazandıysanızda bir hayır vardır önemli olan dersler çıkarıp tüm siyasi partiler olarak FANATİKLİK yapmadan

sadece TÜRKİYE için BİR VE BÜTÜN HALDE ÜLKE MENFAATLERİ adına ÜLKE insanı adına adımlar atabilmenizdir..

Hatalarımız olduysa yada Sürçi lisan ettiysek affınıza sığınarak doğruları yazmanız konusunda bu sayfada yazılarınızı beyan ederek hepinize DEMOKRATİK YARIŞ adına gösterdiğiniz ÇABA adına teşekkür eder gelecek zaman ve yıllarınızda Başarılar Dilerim...

Seçimlerde emeği ve katkısı geçenlerede özellikle Teşekkürlerimi iletirim....(Yarışta olan Tüm partiler için söylüyorum...)

Saygılarımla
Elbiss.

Böyle...

elbiss

Ordinaryus
SON SÖZ OLARAK...

TÜRKİYE DE KOALİSYON HÜKÜMETLERİ ARTIK İSTEMİYORUZ....işte size ÜLKE MENFAATİ ni ilgilendiren ORTAK bir karar alacağınız ORTAK ÇÖZÜM üretebileceğiniz bir konu Eğer söz konusu herşey TÜRKİYE ise 4 parti bir araya gelin ÜLKEYE YENİ MODEL BİR SEÇİM SİSTEMİ modeli üretin....

Zor zamanlarda ve anlarda BİR VE BÜTÜN ...Devamında ÜLKE MEFAATLERİ adına kararlar alabilmeyi başarabilmelisiniz...Bunun için SİYASİ LİDERLER oluyorsunuz....

Ülkede ÖZERKLİK olmadan YENİ BİR SEÇİM SİSTEMİ MODELİ oluşturmak KOALİSYON olmadan TEK PARTİ kazanımlarının olduğu KAOS ortamından uzak ÜLKEDE SEÇİM SİSTEMLERİ istiyoruz....

Artık Halkın Milletin sözüne kulak asmalısınız asmazsanız aranızdan sıyrılacak DİĞER PARTİLER den biri gelir ve bunu başarabilir....Bugün elinizde ŞANS var ise OLUMLU BİR VE BÜTÜN halde değerlendirmelisiniz diye düşünüyorum...

Doğru yanlış bir düşünce bilemem

BİZ DÜŞÜNDÜK SÖYLEDİK BİRAZDA SİZ SİYASİ LİDERLER DÜŞÜNÜP ÜRETİN ARTIK BİZDE GÖRELİM BAKALIM NE KADAR BAŞARILISINIZ BİR VE BÜTÜN OLMA YOLUNDA ÜLKE MEFAATLERİ ADINA(Önümüzde bir istek sunulmadı demeyin diye yazıldı)(Tüm partiler için geçerli).....

demi ama...

Böyle..

elbiss

Ordinaryus
Benden size tavsiye ileriyi görebilecek akışı ve süreci okuyabilecek danışmanlarınızı iyi seçin derim :)..

Böyle..

elbiss

Ordinaryus
Başarı bazen en ufak çakıl tanesinin içinde de olabilir önemli olan o ufak çakıl tanesinin içindekileri görüp farkedip kazanım sağlayabilmektir...Neyi nasıl gördüğünün pek bir önemi yok önemli olan gördüğünden ne kazanabildiğindir demi ama...

Böyle..

elbiss

Ordinaryus
Yoruldum Benden bu kadar hayırlısı olsun diyelim.

Böyle.