El bombasının Şoke Eden Fiyatı

spesifik

آزادی قید و بند
Katılım
18 Ağu 2007
Mesajlar
24,838
Tepkime puanı
4,095
Puanları
113
Konum
Hayâlistan/bul
Yıllardır iç savaşın yaşandığı Orta Afrika Cumhuriyeti'nde silah almak marketten bir içecek lamakla eş değer. El bombalarının 50 cent ile 1 dolara satıldığının ortaya çıkması şok etkisi yarattı.
Orta Afrika Cumhuriyeti'nde Aralık 2012'den bu yana yaşanan krizinin önüne bir türlü geçilemiyor. Anti-Balaka isimli Hıristiyan milislerle, Seleka isimli Müslüman gruplar arasındaki çatışmalardan dolayı şimdiye kadar binlerce kişi hayatını kaybetti. İngiltere merkezli Çatışma Bölgelerindeki Silahlandırmayı Araştırma Grubu ise 4 buçuk milyon nüfuslu ülke hakkında ilginç bir rapor hazırladı.
Sabah'ta yer alan habere göre Avrupa Birliği için derlenen bilgilerin Nisan 2014 ile Eylül 2014 arasında ülke genelindeki çalışmalardan elde edildiği açıklandı. Raporda Orta Afrika Cumhuriyeti'nin nasıl küresel alanda büyük bir silah pazarına dönüştüğü gözler önüne serildi.
Buna göre el bombaları ülkeye Çin ve Bulgaristan'dan sokuluyor. Havan topları komşu ülke olan Sudan'dan getiriliyor. Roketatarlar İran yapımıyken, kurşunlar ise İngiltere, Belçika ve Çek Cumhuriyeti gibi Avrupa ülkelerinden gönderiliyor.
Çifte namlulu silah ve mermilerin de İspanya ve Kamerun üzerinden ülkeye sokulduğu belirtildi. Tüm bu silah ve teçhizatın Anti-Balaka ve Selaka milisleri arasında yaygın şekilde kullanıldığı vurgulandı.
EL BOMBASI KOLADAN DAHA UCUZ
Raporda özellikle el bombalarıyla ilgili bölüm dikkat çekti. 82-2 model el bombaların 50 cent (1.175 TL) ile 1 dolar (2,35 TL) karşılığında satıldığı bildirildi. Bu fiyatların da kolalardan daha ucuz olduğunun altı çizildi.
Kolay saklanabilen ve taşınabilen el bombalarının geçen yıl ülke genelinde çok sayıda sivili öldürdüğü vurgulandı. Rapora göre ülkeye teçhizatın bir kısmı 2013 yılında Sudan'dan getirildi. O dönem Selekalar, başkent Bangui'yi ele geçirerek sivil darbe yapmıştı. Ancak daha sonra Selekalar'ın büyük kısmı lağvedildi. İktidar yeniden hükümetin eline geçti.
Silah ve mühimmatların bazılarının da eski lider François Bozize döneminde Avrupa'dan ülkeye sokulduğu kaydedildi. Uzmanlara göre Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki güvenlik zafiyeti ve istikrar sorunu uzun yıllar çözülemeyecek. Yaklaşık 10 bin Birleşmiş Milletler Barış Gücü askerinin görev yaptığı ülkede son olarak pazar günü Gençlik ve spor Bakanı Armel Ningatoloum Sayo silahlı kişilerce kaçırılmıştı.

Tevhid Haber
 

kebîkec

İhvan Forum Üye
Katılım
21 Eyl 2007
Mesajlar
8,042
Tepkime puanı
1,906
Puanları
113
Fiyatı artmadan bir kaç koli alsak iyi olur. Pkk lılar market yağmalamaya başlarsa lazım olabilir. Bizim alt mahallede kimlik kontrolü yapmaya yeltenmişler. Cepten çıkarıp fünyenin pimini çekip eline verirdik delikanlının. :D
 
Üst