Ekmeleddin : Başörtüsü Gelenektir

Dua Nur

Kıdemli Üye
Fethullah Gülen’in başörtüsü için yaptığı ‘füruat’ yorumunun ardından ikinci tuhaf çıkış CHP ve MHP’nin çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’ndan geldi. Bir soru üzerine İhsanoğlu ‘Başörtüsü, kadınlarımızın, kızlarımızın istediği şekilde olması lazım gelir. Bu kendi yorumlarıdır, gelenekten gelen bir şeydir’ dedi.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri için CHP ve MHP’nin çatı adayı olarak lanse ettiği Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, başörtüsünün ‘gelenekten gelen bir şey’ olduğunu iddia etti. İhsanoğlu’nun bu tuhaf çıkışı, Fethullah Gülen’in 28 Şubat sürecinde yaptığı ve başörtüsü nedeniyle okulda ve işyerlerinde baskıya maruz kalan milyonlarca dindar kadını inciten ‘füruat’ yorumunu hatırlattı.

Prof. Dr. İhsanoğlu dün 7 siyasi partinin genel merkezlerini ziyaret ederek, seçimler konusunda destek istedi. İlk olarak BDP Genel Merkezi’nde Genel Başkan Mustafa Destici ile bir araya gelen İhsanoğlu daha sonra daha sonra DSP, CHP, DP, HDP, SP ve MHP’yi ziyaret ederek, genel başkanlarla görüştü. İhsanoğlu ve MHP Genel Başkanı Bahçeli ile görüşmesinin ardından ortak basın açıklaması yaptı.

ÇATI ADAY İFADESİNE İTİRAZ

İhsanoğlu, Bahçeli ile çok verimli bir görüşme yaptıklarını belirterek, ‘Kendilerine bu inisiyatifi başlattıkları için hayırlı teşebbüste bulundukları için teşekkürlerimi sundum’ dedi. Bu arada İhsanoğlu’nun ‘çatı aday’ kavramını ortaya atan Bahçeli’nin yanında ‘mesele çatı, pencere, kapı değil’ ifadeleri kullanması dikkat çekti. İhsanoğlu, ‘Biz, milli mutabakat anlayışıyla gidiyoruz. Mesele artık, çatı, pencere, kapı şeklinde değil, milli mutabakat şeklinde büyüyor, devam ediyor’ diye konuştu.

Bahçeli de 28 Ağustos’ta 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün görev süresinin tamamlanacağına işaret ederek cumhurbaşkanlığı seçim sürecinin Türkiye’nin gündemini oluşturduğunu söyledi. Bahçeli, şöyle devam etti: ‘Türkiye’de milletimizin aziz bir evladı, değerli bir bilim insanı, uluslararası alanda Türkiye’yi fevkalade temsil etmiş bir şahsiyet olarak Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu Beyefendi, cumhurbaşkanı adayı olarak milletimize takdim edilmiştir. Değerli bilim insanımız, milletimizin aziz evladı, milletimizin adayı olarak genel kabul görmüştür. Sivil toplum kuruluşları, siyasi partiler böyle bir işaret göstermektedir.’

BAŞÖRTÜLÜLERİ İNCİTECEK YORUM

İhsanoğlu, bir gazetecinin ‘Başörtüsü ile ilgili düşüncelerinizi alabilir miyiz?’ sorusu üzerine de şunları kaydetti: ‘Ben üniversitede bölüm başkanıyken İstanbul Üniversitesi’nde başörtülü kızlarımızın haklarını müdafaa eden çok az sayıdaki öğretim üyelerinden birisiyim.

Benim 28 Şubat döneminde yaptığım bu savunma benim kürsümün kapatılmasına ve benim o günkü baskı karşısında üniversiteden 10 sene erken ayrılmama sebep olmuştur. Bunun aksini söyleyenler ya gerçekleri bilmiyorlar ya gerçekleri kendi hayallerindeki gibi görmek istiyorlar. Başörtüsü haktır. Başörtüsü, kadınlarımızın, kızlarımızın istediği şekilde olması lazım gelir. Bu bir kendi yorumlarıdır, gelenekten gelen bir şeydir.’

(YENİ ŞAFAK)

Dua Nur

Kıdemli Üye
orknytkn27 @orkunys27 · 17 sa.

F.Gülen: başörtüsü furüat'tır.

E.ihsanoğlu: başörtüsü gelenektir.

Kemalistler: başörtüsü diye birşey yoktur.

Sonra Tayyip neden gitmiyor

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
Bazı sivri zekalı akpliler ekmeleddinci oldun vs. diyecek ama olsun:

GELENEKTİR lafının yanında başka şeyler de söylüyor: BAŞÖRTÜSÜ HAKTIR diyor mesela.

Bir cumhurbaşkanı adayı, hem de CHPNİN DESTEKLEDİĞİ bir aday bunu söylüyorsa bu bir gelişmedir. Bardağın dolu tarafına da bakmak lazım diye düşünüyorum.

amca

Profesör
Yo başörtüsü GELENEKTİR... Cumhuriyeti kuranların çarşafı kaldırmak için çıkardıkları bir şeydir manto ve başörtüsü... İslamda başörtüsü diye bir şey yoktur... Kadının ziynetini saklaması vardır... Adını baş örtüsü yaptılar tüm vücut hatları meydanda ama saçlar kapalı... HADİ ORADAN... Ve bunu yapanlara en büyük destek de giyim tarzları ön plana çıkma gayretleri ile bizi yöneten insanların EŞLERİ DEĞİL Mİ... İslamı bilmeyen bozmaya çalışan insanlar sürüsü... Sanki islamda Feto tipi baş kapama varmış gibi...

BEN DAHA AĞIRINI SÖYLEYEYİM BAŞÖRTÜSÜNÜN BUGÜN KULLANIM ŞEKLİ İSLAM İLE DALGA GEÇMEKTİR EN HAFİF TABİRİ İLE...

CENGİZHAN

Yasaklı
Yo başörtüsü GELENEKTİR... Cumhuriyeti kuranların çarşafı kaldırmak için çıkardıkları bir şeydir manto ve başörtüsü... İslamda başörtüsü diye bir şey yoktur... Kadının ziynetini saklaması vardır... Adını baş örtüsü yaptılar tüm vücut hatları meydanda ama saçlar kapalı... HADİ ORADAN... Ve bunu yapanlara en büyük destek de giyim tarzları ön plana çıkma gayretleri ile bizi yöneten insanların EŞLERİ DEĞİL Mİ... İslamı bilmeyen bozmaya çalışan insanlar sürüsü... Sanki islamda Feto tipi baş kapama varmış gibi...

BEN DAHA AĞIRINI SÖYLEYEYİM BAŞÖRTÜSÜNÜN BUGÜN KULLANIM ŞEKLİ İSLAM İLE DALGA GEÇMEKTİR EN HAFİF TABİRİ İLE...

Evet haklısınız....

Yüzünü gösteren BURKA kullanmayan her kadın müslüman değildir....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Dua Nur

Kıdemli Üye
mlv780.jpg

Dua Nur

Kıdemli Üye
Böyle giderse rezil olacak!

Tüm İlahiyat Fakülteleri ve Yüksek İslam Enstitüleri Mezunları Derneği (TİYEMDER) Onursal Başkanı Selahattin Yazıcı, Ekmeleddin İhsanoğlu'nun "Başörtüsü gelenekten gelen bir şeydir" şeklindeki şok sözlerine sert tepki gösterdi. haber10’a konuşanYazıcı, İhsanoğlu'nu ayrıca haddini bilmeye davet etti.

BÖYLE GİDERSE REZİL OLACAK!

İhsanoğlu'na bilgi sahibi olmadığı konularda yorum yapmama tavsiyesinde bulunan Yazıcı, İhsanoğlu'nun bir ilahiyatçı değil tarihçi olduğunu hatırlatarak sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Dindar camianın temsilcisi olarak biz de dindar bir aday gösterdik diye ön plana çıkan MHP ve CHP'nin bir kesime yalnızca yağ çekmek adına bu tür açıklamalar yapmaları hem Gayretullah'a dokunur hem de dindarları rencide eder. Kendisine tavsiyem en iyisi bu konulara hiç girmesin. Çünkü o bu konularda dinlenen bir alim de değil zaten. Böyle bir hüviyeti de yok. Sadece dindar kimliği ile tanınmış bir isim. Esasen bir müfessir de değildir. Yalnızca bir tarihçidir. Kendi alanında kalsın. Kendi alanında değerlendirmeler yapsın. Bu şekilde giderse kendi alanının dışına çıkarsa bence rezil olur."

haber10