Ehli Sünnet nasıl inanır?

çelebiler

Kıdemli Üye
İyi olur aslında.

Senin ilk dersin her hanefi mezhebinde olanı maturidi sanma.

Böyle bir kural yok.

Bu ders bugünlük sana yeter...
ALI25 kardeşim zaman zaman ben de sana yukarıdaki şekilde birşey öğretiyormuş gibi hitap ettim.Benim hitaplarım şaka mahiyetli çok ciddiyeti olmayan,senin dikkatini çekmeye yönelik hitaplardı.

Ancak lafons'un da benzer kelimelerle sana hitap etmesi ben de ona benzetilme korkusu ve endişesi oluşturdu ve sana bu şekilde hitap ettiğim için çok üzüldüm çok pişman oldum.

Lütfen beni af et sevgiler saygılar.

Ahter

Kıdemli Üye
Ehl-i Sünnet Akidesinin iki imamı ve iki kolu vardır. «Selefiyye» diye ayrı bir mezhep bulunmayıp, selef yolu gelişerek Eş'ari ve Maturidi kollarıyla sürmüştür.

Matûridîlerin Temel görüşleri:

Fıkh-ı Ekber'e dayanır. (İmamı Azamın eseri)
İman, kalben tasdik, dil ile ikrardır.
Tevhid: Allah'ı sıfatlarıyla birlemektir.
Ru'yetullah (cennette iken Allah'ı görmek), Keyfiyetsiz ve cihetsiz olacaktır.
İnsan Fiilleri: Allah’ın yaratması, kulun tercih ve kesbiyle olur.
Büyük Günahlar : İşleyen Dinden çıkmaz ama azaba müstehaktır. Tevbesi kabuldür.
Fıkıhta Hanefi olanlar çoğunlukla, İtikadda Matûridî öbürleri ise Eş'aridir. Ancak, taassub ve ayırım yoktur.

Başlıca Maturidi İmamları: Ebu Cafer Et-Tahâvi, Ebu'l Muin en-Nesefi Ebu'l Berakat en-Nesefi, Kemal İbn Humam, Sadeddin Taftazani, Necmüddin Ömer en-Nesefi...

Başlıca Eş'ariler : İmam Gazali, Fahruddin er-Razi, S. Şerif Cür-cani, Kâdi Beyzavî...

Sadeddin Taftazani Eşari bir alimdir..galiba Nesefinin akaidini şerh etmiş olmasından Maturidi diye söz edilmiş olabilir..

@
ALI25 ' e
çok fazla yüklendin ama bak seninde yanlışın çıktı..

ALI25

Kıdemli Üye
Sen okumayı bırak,okuduklarınla amel etmeye bak.Fazla cesur olma böyle rezil olursun sonra.
1.Cahilce yaziyorsun yazilarin daha cok bir kere akli ve mantikinden ibaret vede ilmi de degildir.

2.Suanda cok kere yaptigin gibi bir laf ebeligi yapmissin yani yazin laf karabaligindan ibarettir.

3.Ben okumayi birakiyim da sen mi okuyacaksin böyle bir söz de makul,makbul vede muteber de degildir.

4.Benim okudugum la amel etmedigimi nerden cikardin veya bir baska ifade ile nerden biliyorsun ve bak sen de gördün yazmis oldugun yazin da senin nefsinden kaynaklaniyor.

5.Sen de kendine cok güvenme vede yaptigin birseyi de marifet de sanma sonra rezil olursun.

6.Senin bana yazmis olup dedigin seyleri de sana hepsini iade ediyorum.

ALI25

Kıdemli Üye
ALI25 kardeşim zaman zaman ben de sana yukarıdaki şekilde birşey öğretiyormuş gibi hitap ettim.Benim hitaplarım şaka mahiyetli çok ciddiyeti olmayan,senin dikkatini çekmeye yönelik hitaplardı.Ancak lafons'un da benzer kelimelerle sana hitap etmesi ben de ona benzetilme korkusu ve endişesi oluşturdu ve sana bu şekilde hitap ettiğim için çok üzüldüm çok pişman oldum.Lütfen beni af et sevgiler saygılar.
Bu lafons burda yazar ve istediginide der bende o kendi de vede sizlerde biliyorsunuz bu yazilar ister istemez de kendini bir ortaya koyar ilmi mi degil mi ve de o nefsden mi degil mi?.

Burda kaptan beni bilir o da sahidlik yapar benim nasil birisi olduguma dair cok sukur yüce rabbime o bilene daha bana böyle bir söz kollanmamis böyle yaramaz lafons gibi yazida yazmamis ve lafons un yazilarina bakarsak kendisini taniriz vede anlariz nasil bir sahsiyet oldugu biiznillah.

ALI25

Kıdemli Üye
ALI25 kardeşim zaman zaman ben de sana yukarıdaki şekilde birşey öğretiyormuş gibi hitap ettim.Benim hitaplarım şaka mahiyetli çok ciddiyeti olmayan,senin dikkatini çekmeye yönelik hitaplardı.Ancak lafons'un da benzer kelimelerle sana hitap etmesi ben de ona benzetilme korkusu ve endişesi oluşturdu ve sana bu şekilde hitap ettiğim için çok üzüldüm çok pişman oldum.Lütfen beni af et sevgiler saygılar.
Eline saglik sen sag ol bu yazin icin benim kimsede bir hakkim yok sayet var ise helal olsun ve sizlerde bir helal edin suanda siteye girdim ruh halim duygusal oldu en iyisi cikayim da daha sonra geleyim.

ALI25

Kıdemli Üye
Sadeddin Taftazani Eşari bir alimdir.galiba Nesefinin akaidini şerh etmiş olmasından Maturidi diye söz edilmiş olabilir.
Ahter abim bunu kisi hakkinda ihtilaf var desek olmaz mi bazi kisiler bunu es´ar den kabul etmis kimi kimselerde onu eserlerinden dolayi maturidi kabul etmisler diye biliyorum.

Ahter

Kıdemli Üye
Ahter kardesim bizi de durduk yerde yaraliyorsunuz ben alisik degilim böyle seylere de.

Ali kardeş galiba yanlış anladın..Seni değil , lafons7275 i sana fazla takıldığı için o sözü söyledim.Adres sen değlsin.

Ahter

Kıdemli Üye
Ahter abim bunu kisi hakkinda ihtilaf var desek olmaz mi bazi kisiler bunu es´ar den kabul etmis kimi kimselerde onu eserlerinden dolayi maturidi kabul etmisler diye biliyorum.

Ali kardeş taftazani nini şerhul akaidi maturidi bir eserdir.bundan dolayı taftazani maturidi diyenler olmuş olabilir.

ALI25

Kıdemli Üye
Ali kardeş galiba yanlış anladın.Seni değil,lafons7275 i sana fazla takıldığı için o sözü söyledim.Adres sen değlsin.
Abim diyorum senin daha önce ki yazini anladim ve sorun degil saglik olsun eline saglik sag ol var ol vede burda daim olasin insallah.

ALI25

Kıdemli Üye
Istersen bunu kaynaklari ile ortaya koyayim kendimi bildigim gibi bu meseleyi de biliyorum bilmesem Allahu teala ya siginirdim.

ALI25

Kıdemli Üye
Teftazani, fikhan hanefi mezhebinde idi. Hanefi fikhina ve fukahasina dair yazdigi eserleri buna sehadet etmektedir. (Büyük Tefsir Tarihi Ct.2.Sf.575/Ömer Nasuhi Bilmen)

(Saduddin Taftazani) : Taftazani, fikhen Hanef mezhebinde idi. Hanefi fikhina ve fukahasina dair yazdigi eserleri buna sehadet etmektedir. Bahri raik sahibi ibni Nuceym, Ahmedu´t-tahavi, Aliyyul´kari bu kanaattedirler. (Hukuku Islamiyye ve Istilahati Fikhiyye KAMUSU Ct.1.Sf.448/Ömer Nasuhi Bilmen)

TEFTAZANI
Hanefi ve Safii mezheplerinde eser vermis olmasi sebebiyle bazi alimlerce Hanefi, bazilari tarafindan da Safii sayilan Teftazani. (Hanefi Fikih Alimleri Sf.92/Doc.Dr.Ahmet Özel)

Ahter

Kıdemli Üye
AliKardeş b,r kısım alimler Onun hanefi bir kısmıda şafii olduğunu söyler .Şafii olduğunu söyleyenler:Taşköprülüzade, Katip Çelebi, Kefevi, ve suyuti.Senin aktardığın giibi hanefi diyenlerde var.Zaten Onun maturidi olduğu iddiası hanefilikten dolayıdır.Şerhul akaid tercemesinde (yasin yay. Talha hakan alp) bu konuda biraz malumat var..

ALI25

Kıdemli Üye
Ali kardeş taftazani nini şerhul akaidi maturidi bir eserdir.bundan dolayı taftazani maturidi diyenler olmuş olabilir.
Bu yazindan aladigim o serhu ömer nesefi degil mi teftazanin o serh etmis oldugu ve süleyman uludag da tercümesini yapmis.

ALI25

Kıdemli Üye
AliKardeş b,r kısım alimler Onun hanefi bir kısmıda şafii olduğunu söyler.Şafii olduğunu söyleyenler:Taşköprülüzade,Katip Çelebi,Kefevi, ve suyuti.Senin aktardığın giibi hanefi diyenlerde var.Zaten Onun maturidi olduğu iddiası hanefilikten dolayıdır.Şerhul akaid tercemesinde (yasin yay.Talha hakan alp) bu konuda biraz malumat var.
Sonuc olarak dedigim gibi degil mi bu alim hakkinda ihtilaf vakia olmus kisacasi.

Ahter

Kıdemli Üye
Evet aynen öyle , ihtilaf olunmuş...Ama ortak görüş zamanının allamesi olduğu ve asırlar sonra bile hala kitabları güncelliğini koruyor olmasıdır.Rahmetullahi aleyh....

ALI25

Kıdemli Üye
Evet aynen öyle,ihtilaf olunmuş.Ama ortak görüş zamanının allamesi olduğu ve asırlar sonra bile hala kitabları güncelliğini koruyor olmasıdır.Rahmetullahi aleyh.
Yazmis oldugun dogru ve de ayni zamanda güzel bizde sana katilmis olduk hani söz var türkiyede de meshur olarak Dogru bir söz ancak tasdik olunur diye.