Ehli Sünnet: İmam Ebu Hanife Hz.lerinin 12 Vasiyeti

cahid

Kıdemli Üye
Bakın güzel kardeşim Allah'ı (c.c.) bulmak isteyen her şekilde bulur.. Koskoca kâinat Allah (c.c.) var diyor kimilerin duymadığı gür sadayla.. Sorun Allah'ın (c.c.) varlığının bilinmesinden ziyâde şirk koşulmasıdır.. Ateist de biliyor bu koskoca kâinatın kendi başına var olamayacağını.. Ya da cahiliyedeki putperestler Allah'ın (c.c.) varlığını inkâr etmiyorlardı.. Putları ortak koşuyorlardı.. Şefaatçi olarak görüyorlardı.. Şirk noktasında akıl ile nasıl yol alınır derseniz o da akıl sahipleri için açıktır.. Yeryüzünden (hâşâ) 1'den fazla ilah olsaydı hepsinin birbiriyle kavga etmesi icab eder , kâinatın düzeni bozulurdu ki en ufak bir kusur yoktur.. Bunu görmek için akıl sahibi olmak yeter.. İnkâr eden ya da ortak koşan siz bilmediği ve mazlum olduğu için mi öyle yapıyor sanıyorsunuz? Uzaktan yakından alakası yok.. Kulluk etmek ağır geliyor onlara.. Paraya kulluk etmek daha hoş geliyor.. Ya da farklı şeylere.. Hiçbiri değilse hevâlarına tapınmak (keyifleri istediği gibi yaşamak) hoşlarına gidiyor yoksa hiçbiri bilmiyor felan değil.. Âlim olan Allah (c.c.) herşeyi biliyor ve hükmünde âdildir.. Sizden de bizden de iyi biliyor kalplerinde ne olduğunu.. Hem bu kadar âlim , veli ve bu kadar müslüman tebliğ ederken yüz çeviren bilmediğinden mi nefsine kulluk etmesinden mi inkâr eder?

Doubp

Üye
Ömrünün sonlarına doğru kafir olan bir müftü tanıyor musunuz siz... Bu mümkün müdür..? Ya da bir hafız.. Ya da mealen Kuranı baştan sona ezbere bilen bir hafız... Hiç tanıdınız mı..?

fakiri

Kıdemli Üye
Ömrünün sonlarına doğru kafir olan bir müftü tanıyor musunuz siz... Bu mümkün müdür..? Ya da bir hafız.. Ya da mealen Kuranı baştan sona ezbere bilen bir hafız... Hiç tanıdınız mı..?

Bunda şaşılacak ne var ? Bu dünyada hiç kimse cenneti ve imanla gitmeyi garantilemiş değil ki ! İtibar sonadır ve Şeyhülisl3am, Kadı, Hacı, Hoca, Müftü, hafız her kimse maazallah onların da son nefes badfiresi varıdr elbette... Siz ne anlatmak istiyorsunuz ?

Doubp

Üye
Bir müftü bile zihninde ki suallere cevap bulamadığı için kafir olabiliyormuş yani onu anlatmaya çalışıyorum.. Şimdi bu adamın suçu ne.. Neden cehennemde ebediyyen yanacak soru bu.. Hiç araştırmasa idi yurdum müslümanı gibi yaşasa idi sorun yoktu.. Fakat araştırdığı için sonu cehennem.. Ben bu noktada adaletin nerede olduğunu bulmaya çalışıyorum.. Anlatabildim mi...

fakiri

Kıdemli Üye
Bir müftü bile zihninde ki suallere cevap bulamadığı için kafir olabiliyormuş yani onu anlatmaya çalışıyorum.. Şimdi bu adamın suçu ne.. Neden cehennemde ebediyyen yanacak soru bu.. Hiç araştırmasa idi yurdum müslümanı gibi yaşasa idi sorun yoktu.. Fakat araştırdığı için sonu cehennem.. Ben bu noktada adaletin nerede olduğunu bulmaya çalışıyorum.. Anlatabildim mi...

Kusura bakma ama, siiz çıkmaz bir sokağa girmişsiniz, yol arıyorsunuz ! İnsanların hangi hâl üzere --imanlı veya imansız-- bu dünyadan terhis olacağını Rabbimiz bilmektedir. Ama, insanlar bilemez. Yani, bizler şaki olarak mı can vereceğiz, yoksa said olarak mı bunu bilmiyoruz. Onun için salih ameller işlemeye sürekli devam etmeliyiz. Çünkü sonumuzun nasıl olacağı belli değil ! Hiç kimsenin de takdir edilmiş sonunu değiştirmeye gücü yeteceğini sanmıyoruz. Sen neye tasalanıyorsun ki ?

cahid

Kıdemli Üye

Mâdem bu soruları soruyorsun hangi mezhep ya da meşrebdensin.. Ya da şöyle deyim kendini dini açıdan ne olarak tanımlıyorsun söyler misin? Sen bunu anlat etraflıca.. Biz de sana ona göre cevap verelim.. Ya da şimdiye kadar kimin eserlerini okudun? Dini bilginin kaynağı nedir varsa?

hirahos

Kıdemli Üye

Ayet-i Kerime mealidir: Rabbimiz, hidayetten sonra bizi delalete düşürme!

Amin Ya Rabbi...

O yüzden korku ile ümid arasında olmak lazım hep. İtibar akibetedir demişler. İstikametten ayrılmamak için muttaki olmak lazım.

O nedenle, inkara düşmüş müfti, hafız, alim vs. misalleri sizi bizi şaşırtmamalı. Sonumuzdan korkmalıyız.

Öte yandan, hiç kimse kendi ameliyle Cenneti kazanamaz da giremez de... Ancak Allah'ın Fazl u keremiyle Cennete girilebilecektir. Yani ebedi Cennet ve dahası nimetler de kulun kazancıyla değil, Allah'ın ihsanıyladır. Bakınız o da ebedi... Demek ki mükafatı ya da cezayı koyanın ölçüsü bizim kısır ölçülerimizle bir değil! Bizim aklımız ve mantığımız bir yere kadar. O nedenle, İslam'da akıldan önce teslimiyet gelir.

Allah ve Resulü öyle buyurmuşlarsa öyledir, amenna. İşittik ve itaat ettik diyenlerden olmalıyız. İnanıyorsak; Allah'a ve Resulüne de güvenmeliyiz. İnanırım ama soruştururum işi İblisindir. Müslüman olan oyuna gelmemeli...

Doubp

Üye
ben mevcut imanın korunmasından bahsetmiyorum ki...
Sorum açık ve net ama beni anlamıyorsunuz...

Doubp

Üye
evet , sanırım siz balıkların kavaklara çıkmasından bahsediyorsunuz da bunu biz hakkaten anlamıyoruz ! :))
evet yanlış kişilere soruyorum.. bana kavaktan düşmüş adam lazım.. sorun bu sanırım...

fakiri

Kıdemli Üye
evet yanlış kişilere soruyorum.. bana kavaktan düşmüş adam lazım.. sorun bu sanırım...

Bir zamanlar Nasreddn Hoca da böyle bir düşmüş adam arıyordu ama, onun aradığı damdan düşmüş bir adamdı ! Neyse, bizim bu toplumda düşmüşler pek aranmaz ama, hadi hayırlısı !

Doubp

Üye
hayatı yeni yeni sorgulamya başlıyormm.neye inanacağmı bnde bilmiorm.müslümanm ama kafamda bir sürü soru işaretii var..bu hayatt tesadüf olamz mtlaka bi yartıcı olmalıı.cevapsızz bir çok soru varr ve ben dinime tam bağlanamyrmm.aslınndaa bu düşüncye öyle körü körüne inanyrzkii sorgulamya bile korkuyorzz.ben sorgulmak istyrmm ama nerden başlycağmı bilemyrmm.çevremdee kime bu soryu sorsamm sus saçmalama çarpılırsn demekten başka bişeyy demiyorlarr.araştrmyolar sorgulamdan herşeye inanyrlarr neden çnkü annen babn müslümann pekii dinn özgür bir düşünce değlmii neden kendi dinimi kendm seçmyrmm yardmm ediinn kafa karışıklğdan krtlmak istymm

mesel bu işte.. anlayana...

ve birde şu var:

İmam-ı Azam
Ahmed İ. Hanbel
İmam-ı Şafi ve diğer tüm alimlere görfe bri nsanın imanı delilsiz de olsa sahihtir fakat delil aramayı terk ettiği için günahkardır ve asidir..
bu alimlere göre iman hakikatlerini delillerini bilmek vaciptir terki haramdır..

öyle esrarlı cümlelrle kafa karıştırmakla kopyala yapıştırla olmuyor yani... her kes imanının kıymetini bilecek bilmediği meselelrde kimsenin işine karışmayacak!!!

eylül

Veled-i kalbî

Araştırdığı için sonu cehennem olanlar kimler ki? Bence yorumu yanlış yapıyorsunuz? Mesele onca bilgisine rağmen imansız giden insanlara dayanıyor o yüzden.

"hiç araştırmasa idi yurdum müslümanı gibi yaşa idi sorun yoktu" diyorsunuz ama yorumlamada hata yapıyor olabilir misiniz? Zira Allah-u Teala, ayetlerinde defaatle düşünmemizi, kainatı hissetmemizi istemiyor mu? Akletmiyor musunuz?Şüphesiz düşünen bir toplum için bunda ibretler vardır demiyor mu? Kurulu bir düzenin içinde "akl"melekelerine sahip olan bizleri yaratmasındaki murad neydi ki?

Soru güzel ama yorumunuzun üzerinde biraz daha düşünebilirsiniz. Bilen insanla bilmeyen insan aynı kefeye konabilir mi? Sorgulamayan insan için şek şüphe denen olay yoktur, dolayısıyla o insanda açık yoktur. Açık olmadığı için onu yoldan çıkartabilecek bir güç olabilir mi? O zaten başlı başına bir güçtür, gözü-kulağı kapalıdır. Kim ne derse desin, inandığından başkasını bilmez. Bunca inancına rağmen, bilgisi noksandır, ama mühim olan bu değildir.

Diğer tarafta sorgulayan bir insan var, aç olan bir insan, merak eden, yaratanını tanımak isteyen bir insan var, o insan için işte tehlikeler vardır. Gördüğü her şey onda bir mana barındırır. Bu insan, kendisine tuzak kurulmaya en müsait olanı olmaz mı?

Açsan doymak için her şeyi yaparsın, ya toksan yapar mısın? O zamanda açken ne yediğimiz önem kazanmaz mı? Ne yiyorsak, o bizi beslemeyecek mi? Beslendiğimiz şeyde bize yönümüzü göstermeyecek mi?

Necip Fazıl Kısakürek'in kitaplarını okudunuz mu bilemiyorum ama okumanızı tavsiye ederim.

Genel olarak konuya çok vakıf değilim. Acizane sizin bu yorumunuza katkıda bulunmak istedim.

selametle.

cahid

Kıdemli Üye
mesel bu işte.. anlayana...

ve birde şu var:

İmam-ı Azam
Ahmed İ. Hanbel
İmam-ı Şafi ve diğer tüm alimlere görfe bri nsanın imanı delilsiz de olsa sahihtir fakat delil aramayı terk ettiği için günahkardır ve asidir..
bu alimlere göre iman hakikatlerini delillerini bilmek vaciptir terki haramdır..

öyle esrarlı cümlelrle kafa karıştırmakla kopyala yapıştırla olmuyor yani... her kes imanının kıymetini bilecek bilmediği meselelrde kimsenin işine karışmayacak!!!

Nerede yazıyor bu söyledikleriniz kaynak lütfen? Birisinin bir yerden yazı getirmesi bilmediği anlamına mı gelir? Sizin bildiğinizi nerden bilelim.. Allah'ın (c.c.) adaletini dahi "insanlara birşey öğretmek" adına sorgulayan bayağı biliyor olsa gerek..

Doubp

Üye
Genel olarak konuya çok vakıf değilim. Acizane sizin bu yorumunuza katkıda bulunmak istedim.

selametle.
konuya tek vakıf olan kişi sizsiniz diyebilirim.. diğer kardeşler işittim iman ettim bu kadar derken siz çözmüşsünüz meseleyi.. benim anlatmaya çalıştığım da bu işte.. bak cahid kaynak istiyor.. aklı başında bir müslüman hiç kaynak istemeden sadakte demek zorunda bu hükümlere...

Sofuoglu

Ordinaryus
konuya tek vakıf olan kişi sizsiniz diyebilirim.. diğer kardeşler işittim iman ettim bu kadar derken siz çözmüşsünüz meseleyi.. benim anlatmaya çalıştığım da bu işte.. bak cahid kaynak istiyor.. aklı başında bir müslüman hiç kaynak istemeden sadakte demek zorunda bu hükümlere...

işittim iman ettim,emri ilahidir muhterem,Allah'in (c.c) hukumlerine karsi "bu nasil adalet" diyemezssiniz!
siz cikmis Allah'i(c.c) inkar etmis kafirin akibetini sorguluyorsunuz!
bizim sonumuz ne olacak biliyormuyuz,muslumanin diyenin dahi son nefese kadar akibeti belli degilken siz neyin pesindesiniz yahu?

Enes bin Mâlik -radiyallahu anh-den rivayet edilen bir Hadis-i şerif’lerinde Resulullah -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz şöyle buyurmuştur:

“Kıyamet kopmazdan önce karanlık gece kıtaları gibi fitneler olacak. Bu karışıklıklar içinde kişi mümin olarak sabahlayıp kâfir olarak akşamlar, mümin olarak akşamlayıp kâfir olarak sabaha çıkar. BİRÇOK KİMSELER AZICIK BİR DÜNYALIK KARŞILIĞINDA DİNLERİNİ SATARLAR.” (Tirmizî: 2196)

Bunu Resulullah Aleyhisselâm buyuruyor.

Dünya için imanlar gidiyor.

İşte bu devir. Azıcık bir dünyalık için ne imanlar kayıyor!

Eskiden nehir düz akıyordu, dünya insanı bu kadar kuşatmış değildi. Bugün ise nehir ters akıyor. Üstelik önünde durulmaz bir afat olarak akıyor. Kurtulmak imkânsız.

Bununla beraber nasıl ki Allah-u Teâlâ kurtulmanın imkânsız olduğu bir afatta Nuh Aleyhisselâm’a ve inananlara kurtulmanın yolunu bahşetmişse, bugün de bahşetmiştir. Bu da hükm-ü ilâhi’ye sarılmakla olur. Hükm-ü ilâhi gemisine binmekle olur. Bu gemiye davet edenlerin davetine icabet etmekle olur

Resulullah -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz’in duasina bir bak!

“Rabb’im! Müslüman olarak canımı al ve beni sâlihler zümresine kat.” (Yusuf: 101)

Süleyman Aleyhisselâm, Yusuf Aleyhisselâm, Sıddık-u Ekber -radiyallahu anh- da bu duayı yaptı. Ve aslında hepsi yaptı.

İman bu kadar mühimdir. Fakat insan farkında değil.

Resulullah Aleyhisselâm’dan sonra kıyamet alâmetlerinden bazısı zuhur edince Ashab-ı kiram dahi nifaka düşmekten çekindi.

İbn-i Ebu Müleyke -rahimehullah- anlatıyor:

“Resulullah aleyhissalâtu vesselâm’ın ashabından olup da Bedir gazvesine katılanlardan otuz kadarına yetiştim. Hepsi de kendi hesabına nifaktan korkuyorlar ve dinlerinde fitneye düşmekten kendilerini emniyette hissetmiyorlardı.” (Buhârî)

Onlar ki böyle dikkat ediyordu. Hususiyetle bu zamanda bize ne düşer! Artık öyle bir devirdeyiz ki dünya İslâm’ın en önünde görünenleri yutuyor, imanlarını alıyor, nifaka sürüklüyor.

Hazret-i Enes -radiyallahu anh-dan rivayet edildiğine göre Resulullah -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz bir Hadis-i şerif’lerinde şöyle buyurmuştur:

“Üç haslet vardır. Bunlar kimde varsa imanın tadını duyar:

Allah ve Resûl’ünü, her şeyden ve herkesten daha çok sevmek,

Bir kulu sırf Allah rızası için sevmek,

Allah, imansızlıktan kurtarıp İslâm’ı nasip ettikten sonra tekrar küfre düşmekten, ateşe atılmaktan korktuğu gibi korkmak.” (Buhârî)

İmandan sonra küfre, nifaka düşme tehlikesi olduğunu bu Hadis-i şerif’ten de anlayabilirsiniz.

Bu devirde bu tehlike bir afat halini almışken. Kurtulmak adeta imkânsız hale gelmişken siz cikip "kafir aramisda bulamamisda ,nasil cehenneme girermis bu nasil adaletmis vs. pesindesindesiniz,
yapmayin etmeyin!!!!!!!

Doubp

Üye
işittim iman ettim,emri ilahidir muhterem,Allah'in (c.c) hukumlerine karsi "bu nasil adalet" diyemezssiniz!
siz cikmis Allah'i(c.c) inkar etmis kafirin akibetini sorguluyorsunuz!
cenab ı hakkın icraatlarını mantık mizanları ile tartmak yasak yani bunu mu demek istediniz...

alanyali07

Kıdemli Üye
Cevaplarını bulamadığı sualler varsa hadi.. Çok istiyor bir Allah a inanmayı fakat bunu sağlayacak cevapları o kadar aradığı halde bulamıyorsa..

Bizim uğrumuzda gayret gösterip mücahede edenlere elbette muvaffakiyet yollarımızı gösteririz. Muhakkak ki Allah iyi davrananlarla beraberdir” (Ankebut Sûresi, 69).

çaba gösterip,cehd edenlere bu Allah'ın vaadidir..Selman-ı Farisi (ra) 'nin örneği bu cehd ve arayışa en güzel örneklerden birisidir..Hayatı boyunca nasıl da aramış durmuştur,çırpınmış durmuştur büyük sahabe (ra)..

Sofuoglu

Ordinaryus
cenab ı hakkın icraatlarını mantık mizanları ile tartmak yasak yani bunu mu demek istediniz...

:)
o kadar yazidan bunumu cikardin
pes yani!
"cenab ı hakkın icraatlarını mantık mizanları ile tartmak" da ne demek yahu:blink:
cok felsefi yaklasiyorsun cok
sadece dikkat!!! derim,gerisi sana kalmis

Doubp

Üye
:)
o kadar yazidan bunumu cikardin
pes yani!
"cenab ı hakkın icraatlarını mantık mizanları ile tartmak" da ne demek yahu:blink:
cok felsefi yaklasiyorsun cok
sadece dikkat!!! derim,gerisi sana kalmis
yok her cümlenden bir şey çıkrırım emin olasın.. çünkü çok uzaktan bakıyorsun konuya.. ama esas cümlen bu idi bnunu aldım.. buyur buna cevap verde.. Cenab ı hakkın takdirinden sual olunmaz mı.. islam demek kayıtsız şartsız teslimiyet demek mi? şöyle bi oturup şeytanla ehl-i dalaletin dava veikili ile münazarada bulunamayacak mıyız??