Ehlen ve sehlen ya ramazan

Alper...

MarmaranınKralı
Web sitesi
cennetsarayi.blogcu.com
EHLEN VE SEHLEN YA RAMAZAN

Bismillah.Elhamdulillah.Allahu tealaya sonsuz hamdu sena ve Resulu Hazreti Muhammed Mustafa (Sallallahu aleyhi vessellem) efendimize de sonsuz salatu selamlar olsun.Makaleme merhum Elmalılı Hamdi Yazır' ın bir şiiriyle başlamak istiyorum.

" ilahi!hamdini sözüme sertac ettim.
zikrini kalbime mirac ettim.
kitabını kendime minhac ettim.
ben yoktum var ettin.
varlığından haberdar ettin.
inayetine sığındım kapına geldim
hidayetine sığındım lütfuna geldim
kulluk edemedim afvına geldim
şaşırtma beni,doğruyu söylet ,neşeni duyur,hakikatı öğret
sen duyurmazsan ben duyamam ,sen söyletmezsen ben söyleyemem
sen sevdirmezsen ben sevdiremem
sevdir bize hep sevdiklerini,yerdir bize hep yerdiklerini,yar et bize erdirdiklerini
sevdin habibini kainata sevdirdin,sevdin de hilati risaleti giydirdin
makamı ibrahimden makamı mahmuda erdirdin
serveri asfiya kıldın.hatemi enbiya kıldın.muhammed mustafa kıldın.
salatu selam tahıyyatü ikram ,her türlü ihtiran ona ,onun alü ashabu etbaına ya rab"

Ehlen ve Sehlen ya şehri Ramazan.Sana tekrardan kavuşmak ne kadar güzel, ne kadar tatlı bir duygu.Sanki uzun süredir gurbetteydik,evimize ,yurdumuza yeni dönmüşüz gibi ,sevdiklerimize kavuşmuşuz gibi, hasretlerimiz ,özlemlerimiz bitmiş gibi olduk.Hoşgeldin tekrardan şehri Ramazan.Aradan bir yıl geçti ve biz hala aynı yerimizde sayıklaya kaldık.Takıldık dünya meşgalesine ,ilerleyemedik.Peygamber (sallallahu aleyhi vessellem) buyururdu ya hani, "iki günü birbirine benzeyen ziyandadır" diye. bizim değil iki günümüz 365 günümüz birbirine benziyor.Çok kaybımız var ey Ramazan.

Senle başlamıştık kuran okumaya,Senle başlamıştık namaz kılmaya,senle başlamıştık oruç tutmaya,senle başlamıştık müslümanca yaşamaya.Sen gittin ve biz de bittik ya Ramazan.Bilmiyorum bizden memnun musun? Her defasında burkuluyor mu yüreğin? Ümmetin hali nice diye üzülüyor musun bize? Söz bu sefer adam gibi müslüman olacağız...

Peygamberimiz (sallallahu aleyhi vessellem) buyuruyor ki, " her kim ramazan ayının girişiyle sevinirse,Allahu teala onun cesedini ateşlere haram kılar."Elhamdulillah ya rabbi.Bizleri bu rahmet deryasına daldırdığın için tekrardan fırsat verdiğin için hamdu senalar olsun sana.Nice dindaşlarımız bu mübarek aya bir daha kavuşamadı,Geçen ramazan sondu çoğuna,tıpkı bu ramazanın çoğuna son olacağı gibi.Ölüm her an önümüzde,belki bir kaç dakika ,belki bir kaç saat sonra. Kimse bilemez.Gaybi bir meseledir bu.Onun için her dakikayı fırsat bilmeli ve sürekli "Allahumme inneke afuvvun kerimun tuhubbul affe fafü anni" demeli.

Müslüman sevinmeli ki ,hasret bitti.Tekrardan af olma günleri başladı.Recebi şerif ve şabanı şeriften sonra üç ayların sonuncusu olan Ramazanı şerif geldi.Dertler ,tasalar unutuldu.Tek gaye ,Rahmana nasıl kulluk edebiliriz oldu.Müslüman bu düşüncede olurda Rahman olan Allah o kulunu Affetmez mi?Her gece iftar vaktinde çok kişiler affedilecek.İnşaAllah biz de affedilenlerden oluruz.

"Ayların efendisi Ramazan ayıdır" buyurmuş peygamberimiz (Sallallahu aleyhi vessellem).Bir başka hadisi şerifte ise " her kim (ramazanı şerif ayı gibi)Allahın dininin nişanlarına tazimde (ve saygıda) bulunursa ,şüphesiz ki bu kalplerin takvasından kaynaklanmaktadır."

Bir misal verecek olursak,Bir yaşlıya yaşından (bilgisinden ) dolayı saygı ve edepli bir şekilde davrandığımızda, karşımızda ki büyüğümüz, bizi öven sözler eder ve ya harçlık veriri ve ya duruma göre değişir.Bu örnekte olduğu gibi, İslam’ın nişanlarına saygı gösterenler elbette eli boş kalmayacaklardır, nasıl ki Ramazan dışında yapılan bir nafile ,Ramazan içinde yapıldığında farz gibi sevap kazandırırsa ,aynı şekilde Ramazan da yapılan günahta karşılıksız kalmaz.

Bir hadisi şeriflerinde peygamberimiz buyuruyor ki sallallahu aleyhi vessellem " şüphesiz ki Ramazan aynın her gecesinde Allahu tealanın bir takım azatlıları vardır. ancak içkiyle iftar eden adam müstesna" Bir müslüman içki içmez.Varsayalım nefsine yenik düştü ve içkiyi içti.Daha sonra bunu bir daha yapmamak üzere tövbe etmeli .bu tövbeye nasuh tevbesi denir.Tıpkı ineğin memesinden çıkan sütün nasıl geriye dönme ihtimali yoksa, tövbe eden kişinin de bir daha o günaha dönme ihtimali kalmamalıdır.

Büyük günahları işlemeyelim inşaAllah.Küçük günahlarımızıda bağışlatmanın çarelerini arayalım.Zaten günahlarımız boyumuzu aşmış.Bir de buna Ramazan ayında ,günah işlemeye devam ederek arttırmayalım ,freni patlamış kamyon gibi dalmayalım günahlara yoksa duvara toslarız Allah muhafaza.

Bir de aklıma gelmişken diyeyim.Bazı hocalar çıkıyor Ramazanla beraber resmen hortluyorlar.Öyle antika fetvaları var ki,onları görünce şu hadis geliyor aklıma" ahir zaman da sohbet eden hocaların şeceresini araştırın, şeytanda insan kılığında vaaz edecek" bütün cemaati dinden çıkaracak.millette bu adam hocadır diyerekten topluca ayvayı yiyecek ve bodozlama cehenneme atılacak.Allah bizi bu duruma düşmekten muhafaza eylesin.

Kitaplarda zikredilir,Allah dostlarından biri yolda giderken şeytanı görür.yolun kenarına oturmuş.Sorar Allah dostu bu durumun sebebini, şeytan der ki, günümüzde öyle hocalar çıktı ki, ben den daha güzel cemaatı saptırıyorlar.ben kalplere vesvese veririm, bunlar fetva veriyorlar...Bu olay kaç yüz yıl önce yaşanmış bir olay. Varın günümüzü ve ötesini siz düşünün ve sığınalım Rabbimize.

Ramazan ayının gelişi, şaban ayının gidişinden bilinir.Tıpkı cumanın gelişi perşembeden belli olur dedikleri gibi.Tabi ki bunları takip edebilmek için.Astronomi bilimini bilmek gerekir.Herkes gökbilimci olamaz.Belli eğitim alan ve bu görevin ehli olanlar günümüzde teknolojinin ilerlediği ve ulaştığı son noktayla ,gökyüzünde gerek güneşin gerek ayın gerekse yıldızların yörüngelerini ve ilgili konuları araştıra biliyorlar.

Rahman suresi 5.ayetin mealinde mevla buyuruyor ki " güneş ve ay bir hesapla (devirlerini tamamlamakta)dır. " Müslüman işini şansa bırakmamalı, gününü saatini her şeyi ince düşünmelidir. peygamberimiz buyuruyor ki " Ramazan(ın başlangıcını doğru tespit edebilmeniz ) için şabanın hilalini(n günlerini) sayın" hicri takvimle miladi takvimin arasında fark vardır.İlk farkı ,hicri takvim ay hesabına göre, miladi takvim ise güneş hesabına göre tutulur.Bundan sebeb aralarında 10 kusur günlük fark vardır.Her yıl Ramazan ve diğer hicri ayların miladi takvim üzerinde kayma sebebi de budur.

Şabanı şerif ayını uğurladıktan sonra Ramazanı şerifin hilalini dualarla karşılamak gerekir.peygamberimiz (SAV) buyuruyor ki," her hangi bir imanlı kul,hilali gördüğünde Allahu tealaya hamdu senada bulunur,sonra yedi defa fatiha okursa mutlaka Allahu teala ona o ay boyunca göz şikayetinden afiyet verir." başka bir hadiste ise " ey Allah, şüphesiz ben senden bu ayın hayrını fethini yardımını nurunu bereketini temizliğini ve rızkını istiyorum sonrasının şerrinden de sana sığınıyorum"diye dua ederdi.inşaAllah bizlerde bu dualarla amel edelim.

Biraz da ramazan’ın diğer isimlerini zikretmek istiyorum. ilki şehru ramazan, ikinci şehrus sıyam,üçüncü şehrul kıyam, dördüncü şehrus sabır, beşinci şehrul musavat,altıncısı şehrullah,yedincisi şehrul hayr ,sekizincisi şehrul berake, dokuzuncusu seyyidüş şuhur , onuncusu şehrul ümme , sonuncusu şehrul kuran’dır.

Enes (radıyallahu anh) dan riyavet edilen bir hadisi şerifte kadir gecesi için buyurulmuştur ki ," onu ilk gecede arayın". başka bir hadiste " ibrahim (aleyhisselam) ın sayfaları Ramazanı şerifin ilk gecesi indiriliştir." buyurulmuştur.

"Ramazanın ilk gecesinde nafile bir namazda - inna fetehna - suresini okuyan kişi, o sene (tüm afetlerden) korunur" buyurmuş peygamberimiz (Sallallahu aleyhi vessellem), ilk günü ise dört rekat bir namaz kılınır, her rekatte bir fatiha ve beş kere ayetel kürsi okur namazdan sonra da bir kere ayetel kürsi okur. Ramazanın ilk on günü - ya erhamerrahımın - zikri çekilmelidir.

Son olarak da bu makelem de ramazanda ki cumalarla ilgili hadisleri nakil edeyim.
" Ramazandaki cumanın (diğer cumalara) üstünlüğü ,Ramazanın diğer aylara üstünlüğü gibidir" başka rivayette " Ramazan ayının her gecesi iftar anında Allahu tealanın cehennemden bir milyon azatlısı vardır. Cuma gecesi olduğunda ise , her saat başı, hepsi de cehennemi hak etmiş olan bir milyon kişiyi azat eder." başka bir hadiste ise, " her kim Ramazanı şerif ayının her cumasında yasin suresini okumaya devam ederse,Allahu azze ve celle onu iman takısıyla takılar ve vakar tacıyla taçlandırır. şahitlerin huzurunda (mahşer günü) bir münadi ; işte bu Allahu tealanın sana Ramazan- ı şerif ayında yasin suresini okumana karşılık sevabıdır diye nida eder"

Makaleme Abdul gadir geylaninin duasıyla son vereyim" ilahi, melikler kapılarını kapattı.senin kapınsa isteyenlere hep açıktır.yıldızlar kayboldu.gözler uyudu.sevgililer birbirleriyle sarmaş dolaş oldu.sen ise senin yolunda olanların sevgilisisin.yalnızlık vahşetini yaşayanların dostusun.beni kapından kovarsan kimin kapısına gideyim.benden alakanı kesersen kiminle alaka kurayım.eğer bana azab edersen,azaba müstehakımdır.eğer affedersen ,bu senin keremindendir.arifler ihlasla sana yöneldi.salihler rahmetinle kurtuldu.günahkarlar gufranına yöneldi.Ey affı güzel olan Allahım beni affının serinliğiyle ,marifetinin tatlılığıyla zevklendir.eğer ben bunlara ehil değilsem,sen mağfiret ehlisin.beni mağfiret et." amin amin amin ecmain. velhamdulillahi rabbil alemin.

30 ağostos 2008
28 şaban 1429
cumartesi
Alper...

Alper...

MarmaranınKralı
Web sitesi
cennetsarayi.blogcu.com
Bazı hocalar çıkıyor Ramazanla beraber resmen hortluyorlar.Öyle antika fetvaları var ki,onları görünce şu hadis geliyor aklıma" ahir zaman da sohbet eden hocaların şeceresini araştırın, şeytanda insan kılığında vaaz edecek" bütün cemaati dinden çıkaracak.millette bu adam hocadır diyerekten topluca ayvayı yiyecek ve bodozlama cehenneme atılacak.Allah bizi bu duruma düşmekten muhafaza eylesin.

Alper...

MarmaranınKralı
Web sitesi
cennetsarayi.blogcu.com
Müslüman sevinmeli ki ,hasret bitti.Tekrardan af olma günleri başladı.Recebi şerif ve şabanı şeriften sonra üç ayların sonuncusu olan Ramazanı şerif geldi.Dertler ,tasalar unutuldu.Tek gaye ,Rahmana nasıl kulluk edebiliriz oldu.Müslüman bu düşüncede olurda Rahman olan Allah o kulunu Affetmez mi?