Ehl-i Bid'ate M. Şevket Eygi

DaLokay

уüяєкℓєя∂є
Web sitesi
www.youtube.com
EHL-İ BİD'ATE

SEVGİLİ Müslüman kardeşim, aramızda meşreb ve bakış farklılıkları vardır. Kırıcı olmasın diye meşreb diyorum.

1. Bendeniz Ehl-i Sünnet Müslümanıyım, geniş açıdan bakarım, olumlu ve rahmanî çeşitliliğe ve farklılıklara tepki göstermem. Siz ise sert bir Vehhabî veya Selefîsiniz, astığınız astık, kestiğiniz kestiktir. Elinizde kova kova kara boya, sizden olmayanları kolayca şirk ve küfürle suçlarsınız. Böylece kendiniz kâfir olursunuz da farkında değilsiniz.

2. Bendeniz Şeriata mutabık tasavvuf ve tarikati kabul ederim, siz inkâr edersiniz.

3. BenAllah'ı kemal sıfatlarla sıfatlandırır, noksan sıfatlardan tenzih ederim. Siz maalesef mücessimesiniz, Allah'a oturmak, inmek, yükselmek, cihet, cisim, insanlar gibi organlar izafe edersiniz. Kendinizi has muvahhid sanıyorsunuz ama Tevhid'in kemalinin Cenâb-ı Hakk'ı noksan sıfatlardan tenzih ile olacağını bilmiyorsunuz.

4. Bendeniz elimden geldiği kadar medenî bir Müslüman olmaya çalışıyorum, siz ise buram buram bedevîlik sergiliyorsunuz.

5. Siz, sizin gibi inanmayan Müslümanlara çok kaba, çok galiz, çok haşin ve hoyrat muamele ediyorsunuz.

6. Siz çarpıtıyorsunuz. Beğenmediğiniz Müslümanları sapıklıkla, pasiflikle, zulme razı olmakla suçluyorsunuz. Böyle bir genelleme yalan, iftira, mübalağa, haksızlık, insafsızlık değil midir?

7. Aziz kardeşim, size öncelikle şu kuruntuyu bırakmanızı tavsiye ederim: Sizin yolunuz bir bid'at fırkasıdır, onu gerçek İslâm olarak sanmanız yanlıştır.

8. Tekelciliği bırakınız, Ehl-i Sünnet Müslümanlarına da hakk-ı hayat tanıyınız.

9.İki çeşit Tevhid vardır, üç çeşit Tevhid vardır gibi sonradan çıkmış tasniflerle Sünnî Müslümanları suçlamayınız.

10. Kur'ân diyorsunuz ama nice ayetleri yanlış yorumluyorsunuz.

11. Cumhur-i ulemâya karşı çıkıyorsunuz.

12. Aklınızı İbnTeymiye'ye takmışsınız. Cumhur-i ulemâyı, cumhur-i fukahayı, cumhur-i müfessirîni, cumhur-i muhaddisîni niçin görmüyor, nazar-ı itibara almıyorsunuz?

13. Kendi bid'at fırkanızı hak görüyorsunuz...Buna mukabil biz Sünnîler de Ehl-i Sünnet ve Cemaati hak görüyoruz. Sizin delilleriniz varmış... Sünnîler delilsiz, isbatsız mı sanıyorsunuz?Sizin on deliliniz varsa bizim bin delilimiz, sizin birkaç yüz âliminiz varsa, bizim onbinlerce büyük âlimimiz gelmiş geçmiştir ve yaşamaktadır.

14. Sizin zihniyetiniz bir bedeviyet zihniyetidir. İslâm bedeviyet dini değildir, medeniyet dinidir.

15. Peygamberimiz haber vermiştir,İslâm dünyasında çeşit çeşit bid'at fırkaları olacaktır. Sizinki bu fırkalardan biridir. Tekelciliği bırakınız, bir milyardan fazla Müslümanı sapıklıkla, şirkle, küfürle, bid'atle suçlamak ve karalamak çılgınlığını bırakınız.Militanlığı, taassubu, aşırılığı, mübalağayı terk ediniz.

16. Siz bid'at fırkanızı yaymak için çalışacaksınız, biz sünnî Müslümanlar Ehl-i Sünnet İslâmlığını savunmak için çalışmayacağız... Çalışırsak kötü olacağız... Böyle şey olur mu?

17. Çok rica ediyoruz; bizim veli olarak kabul ettiğimiz büyük Müslümanlara sövüp saymayı, onları evliyauşşeytan olarak görmeyi ve göstermeyi bırakınız. Bu çok büyük bir fitnedir.

18. Kendinizi muslih, Ehl-i Sünneti müfsid olarak görüyorsunuz. Bu kuruntuları bırakınız.

Siz kendi bid'at fırkanızın propagandasını yaptıkça, halkı ona dâvet ettikçe, Ehl-i Sünnete saldırdıkça ben de bir Sünnî olarak Ehl-i Sünneti savunacağım, sizin yanlışlarınızı ve aşırılıklarınızı sergileyeceğim.

Bana sövüp sayarmışsınız, küfür ve hakaret edermişsiniz... O sizin bileceğiniz şeydir. Ahlâkınızı, seciyenizi, edep ve terbiyenizi, adalet ve insafınızı, ne mal olduğunuzu göstermiş olursunuz.

KISA BİR MEKTUP

Sevgili din kardeşim... Çok rica ediyorum, lütfen dilini tut, konuşmadan ve yazmadan önce çok düşün. Tarikat ve tasavvuftaki rabıtaya karşı olabilirsin, bu senin bileceğin bir şeydir. Lakin rabıta yapan mü'min ve muvahhid kardeşlerine müşrik ve kâfir dersen, kendini büyük tehlikeye atmış olursun. Çünkü mü'mini tekfir eden kişinin kendisi kâfir olur. Mufassal (ayrıntılı) akaid kitaplarına bak, bilgilen, aydınlan.

"İslâm'da rabıta yoktur..." gibi lâflar edebilirsin ama kesinlikle yapanları tekfir edemezsin.

Çok istirham ediyorum, aşırılıkları bırak, insaflı ve adaletli ol. Beğenmediğin mü'min, muvahhid, Müslüman kardeşlerine kâfir diyerek kendin kâfir olma, kendini ateşe atma.

Ilımlı ol, ölçülü ol, âdil ol, insaflı ol, vicdanlı ol.

Dinî konularda futbol fanatiği gibi olma...Tek taraflı hareket etme...Holiganlık yapma...

Muhammed ibn Abdilvehhab şöyle demiş böyle demiş diyerek Müslümanlar arasında fitne ve fesat çıkartma. Muhammed ibn Abdilvehhab bir kişidir, onun karşısında ordular kadar Ehl-i Sünnet alimi, fakihi, müfessiri, muhaddisi mürşidi vardır. Onları yok sayma, onları sapık sayma, onları yoldan çıkmış sayma...

Bu satırları sizin hayrınız için yazıyorum.Size selamlar ve hürmetler ederim.

İyi mi, kötü mü?.. - Milli Gazete

hirahos

Kıdemli Üye
Şevket ağabeyden Allah razı olsun. Kalemine kalbine kuvvet ve bereket. Kendisine rahmet.

Tasavvufu, Rabıtayı, Vesileyi, Evliyaullahı inkar edenler iki türlüdür. Birisi cahiller birisi de ilmi olmasına rağmen inkar edenler. Yani yarı cahiller.

Arifler demişlerdir ki cahil olanların kendi zanlarıyla bunları inkar etmesine duadan başka yapılacak bir şey yoktur. Allah selamet versin deyip geçeceksiniz. Bu forumda ve girdiğim her forumda hep böylelerinin olduğunu görüyorum. İlimleri yok. İlimlerinin olmadığı yazdıklarından belli oluyor. Kırbada ne varsa dışına onu sızdırır. Bunlara sayfa sayfa cevap veriliyor ama faydası tesiri olmuyor. Oğlan bina okuyor dönüp dolaşıp gelip yine okuyor. Galiba en başta Allah selamet versin deyip geçilmesi lazım bunlara. Yine de karşılık verilmeli ki insaflı insanlara nasihatın malumatın faydası olabilir. İnşallah. Tesir Allah'tandır.

Asıl şaşılacak olan ise ilimden az çok nasiptar olmuş kimselerin inkarcılığı... Bunlara dua edip geçmek yetmez işte. Ve bunlar muhtemelen bid'at fırkalarla göbek bağı olabilir denilecek kimseler. Bilenlerin bunlara karşı durması elzem; insanları onlara karşı uyarması bir borçtur.

ihvan23

Kıdemli Üye
Muhammed ibn Abdilvehhab şöyle demiş böyle demiş diyerek Müslümanlar arasında fitne ve fesat çıkartma. Muhammed ibn Abdilvehhab bir kişidir, onun karşısında ordular kadar Ehl-i Sünnet alimi, fakihi, müfessiri, muhaddisi mürşidi vardır. Onları yok sayma, onları sapık sayma, onları yoldan çıkmış sayma...
.. az akıllı olan bundan ders çıkarır.bu inkarcıların tövbe etmeleri lazım.hatalarından dolayı

resital2

Üye
Özür dilerim istemeden konunuza müdavil oldum ama sölemek isterimki" onların kalpleri mühürlüdür.Sizin ne sözleriniz nede ikazlarınız o mühürleri açmaya muhtedir değildir." Rabbim kalp gözü açık olan kullardan eylemesin temennisi ile