Egzersiz yapmak için 10 neden

ziruh

Kıdemli Üye
Bedeniniz ve sağlığınız için düzenli egzersizden daha iyi bir yatırım olamaz. Hâlâ üşenenler, şu hayati önemdeki nedenlere bir göz atsın!

...

Diyetisyen Dilara KOÇAK

Sadece kilo vermek için kısa süreli egzersiz yapanlar bu dönemi geçici bir koltuk değneği gibi kullanmış oluyorlar. Bırakınca da tabii ki düşüyorlar. İşte size düzenli olarak egzersiz yapmanız için 10 muhteşem neden...
1- Kalp-damar sisteminin ve akciğerlerin kapasitesinin güçlenmesini sağlar.
2- Kandaki iyi ve kötü (HDL/LDL) kolesterolü dengeler, kalp-damar hastalıkları riskini azaltır.
3- Kuvvetlenen kas, kemik ve eklem yapısıyla birlikte özellikle kadınlarda ileri dönemde osteoporoz riskine karşı koruma sağlanmış olur.
4- Kas dokusundaki artış ve yağ dokusundaki azalmayla birlikte metabolizma hızı artar ve yediklerinizi daha hızlı yakmaya başlarsınız.
5- Kan şekeri düzene girer. İnsülin duyarlılığı olan bir kişinin, yeterli egzersiz yapmaması, diyabet oluşumuna neden olacaktır.
6- Düzenli egzersize bağlı olarak vücut enerjisi artar, yorgunluk hissi minimum seviyeye düşer.
7- Kan basıncı dengelenir ve yüksek tansiyon riskleri en aza iner.
8- Erken yaşlanma engellenir. Sağlıklı ve sıkı bir cilt tonu meydana gelir, sarkmalar gecikir.
9- Daha uzun ve kaliteli bir yaşam sağlar.
10- Stres azalır ve kişinin kendini daha iyi hissetmesine neden olur, daha pozitif bakış açısı gelişir.
Zihinsel performansta artış gözlenir.
İDEAL SÜRE 45 DAKİKA
Nabız: Yürüyüşte kalp atım hızı önemlidir. Egzersizin yararlı etki gösterebilmesi için kalp atım hızınızı doğru şekilde ayarlamak gerekir, böylece yağ yakım hızını da arttırmış olursunuz. Yani egzersiz sırasındaki nabız atım sayınız 110-145 arasında olmalıdır ki, yağ yakımı en iyi düzeyde gerçekleşsin.
Süre: Yağ yakma, uygun nabız ve tempoyla egzersize başladıktan 18-22 dakika sonra gerçekleşir en verimli süre 40-45 dakikadır. Bir saatten uzun egzersiz kas kaybına sebep olabilir.

K

Kaçak

Guest
Ne varda ben yapmamak için yüz neden sayabilirim ...
Spor saglıga zararlıdır ...
Bülent Akyürek tavsiye ederim arkadaşlara ...

K

Kaçak

Guest
Şöyle söyleyelim ...
Sağlıklı bir sporcu tanıyormusunuz ?
Ben size sağlık sorunlarıyla boguşan bir sürü sporcu gösterebilirim ...
Veya ?
Sporcular , spora harcadıkları zaman kadar bizden uzun mu yaşıyorlar ?
Ömür boyu at gibi koş koş eee benim gibi öl gitsin ...
Hani benden 10-15 yıl fazla yaşasa anlayacagım ..
7-8 yıl koş 10-15 yıl fazla yaşa güzel anlaşılır ...
Veya Bülent Hocanın yazdıgı gibi ...
Bakınız kaplumbagaya , hareket edecegim diye üşenir ama 100 yıl yaşar ..
O kımıl kımıl maymunlar daldan dala atlar durur 10 yıl yaşar ...
Doga bile tersini söylüyor yani ...
NEyse özetle ve mealen ...
Spor saglıga zararlıdır ...

ummuhan

Kıdemli Üye
Eskiden spor mu vardı beaaaaaaaaaa

Dedem 105 yaşında ve dimdik vefat etti.... tembellik etmeyip çalışılacak o kadar! spor tembel ve işi olmayanın olsun :p

K

Kaçak

Guest
Dedene çekti isen ...
Ve bu site o kadar uzun ömürlü ise ...
Vay torunlarımın haline ....