Eğitimde Teknolojik Devrim (FATİH)

ismail

Yeni
Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi'yle (FATİH) yaklaşık 1,5 milyar TL'ye mal olacak Akıllı Sınıf Projeleri için imzalar atıldı. Sınıflar okul öncesi, ilköüretim ve ortaöğretimde teknolojiye doyacak.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, ''Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi''yle yaklaşık 1,5 milyar TL'ye mal olacak Akıllı Sınıf Projelerini başlatacaklarını belirterek, ''Böylece artık öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz tebeşir tozu yutmaktan kurtulmuş olacak'' dedi.
Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi'nin (FATİH Projesi) imza töreni Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ve Ulaştırma Bakanı Yıldırım'ın katılımıyla Rixos Otel'de gerçekleştirildi.
Yıldırım, burada yaptığı konuşmada, iktidarları döneminde Türkiye'nin bilgi toplumuna dönüşmesi için en büyük yatırımı öğrenim gören 15 milyon öğrenci de dahil olmak üzere, gençlere yaptıklarını söyledi.
Milli Eğitim Bakanlığı'nın çalışmalarına kendilerinin de Evrensel Hizmet Fonu kaynaklarıyla katkı sağladıklarını belirten Yıldırım, bu doğrultuda tüm okullarda bilgi teknolojileri sınıfı kurulduğunu ve kütüphanelere, kışlalara, havaalanı ve otobüs terminallerine kamu internet erişim merkezi kurduklarını, ayrıca e-Devlet Projesini başlattıklarını anımsattı.
Yıldırım, ''Bugün artık okulların hemen hemen tamamında bilgisayar sınıfları bulunuyor, ayrıca bin 500 okulda bilgisayar destekli fen laboratuvarı, 18 bin 500 okulda yazarlık yazılım programı, 12 bin okulda da geniş bant internet erişimi bulunuyor'' dedi.
FATİH Projesi hakkında bilgi veren Yıldırım, ''Bu protokolle birlikte yaklaşık 1,5 milyar TL'ye mal olacak Akıllı Sınıf Projelerini başlatmış oluyoruz.
Böylece artık öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz tebeşir tozu yutmaktan kurtulmuş olacak. İnteraktif bir eğitim-öğretim sürecini okullarımızda başlatmış olacağız.
Proje dört yıl gibi bir sürede tamamlanmış olacak, böylece tüm okullarımız akıllı sınıflara sahip olacak'' diye konuştu.
Türk Milli Eğitimi'ne katkı sağlayan kuruluşlardan da söz eden Yıldırım, özellikle Türk Telekom A.Ş'nin okul, spor salonu ve sosyal tesislerle eğitim camiasına önemli katkılar sağladığını vurguladı.
Yıldırım, Türkiye'nin bilgi toplumu ve iletişime yönelik yatırımlarıyla sekiz yılda çevirmeli internetten geniş bant internete geçtiğini, bilgi iletişimde Avrupa'nın beşincisi olduğunu ifade etti.
Ulaştırma Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde trafikte can güvenliğine yönelik farkındalık oluşturulması için ''Sorumlu Vatandaş Hareketi''ni başlattıklarını belirten Yıldırım, eğitime yapılan yatırımın ''taşa, toprağa'' yapılan yatırımlar gibi olmadığını, etkisinin nesilden nesile ulaştığını dile getirdi.
''FATİH PROJESİ''

Proje ile eğitim ve öğretimde niteliği artırmak ve fırsat eşitliğini sağlamak amacıyla okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim okullarındaki 570 bin dersliğe dizüstü bilgisayar, projeksiyon cihazı ve her okula çok amaçlı fotokopi makinası verilerek internet altyapısı oluşturulacak.
Okullarda görev yapan yaklaşık 600 bin öğretmen donanım altyapısı konusunda yüz yüze ve uzaktan eğitim yöntemleriyle hizmet içi eğitim faaliyetlerine katılacak.
Bu süreçte ayrıca öğretim programları, bilişim teknolojisi destekli öğretime uyumlu hale getirilerek eğitsel e-içerikler oluşturulacak, her ders için yine e-kitap ve öğrenme nesneleri hazırlanacak.
FATİH Projesi ile bilişim teknolojisi araçlarıyla birlikte internetin de bilinçli ve güvenli kullanımını sağlamak için mevzuat düzenlemesi de yapılacak.
Milli Eğitim Bakanlığınca yürütülecek ve Ulaştırma Bakanlığınca desteklenecek projenin ilk yılında ortaöğretim, ikinci yılında ilköğretim ikinci kademe, üçüncü yılında ilköğretim birinci kademe ve okul öncesi kurumlarında bilişim teknolojisi donanım altyapısı, e-içerik, öğretim programı, hizmet içi eğitim ve bilinçli güvenli internet kullanımı aşamalarının tamamlanması amaçlanıyor.
AA

ismail

Yeni
Erdoğan: Şimdi de 'FATİH' adına taktılar

Okullardaki her sınıfta bilgisayar olmasını sağlayacak Eğitimde Fatih Projesi İş Birliği Protokolü'nün imza töreninde konuşan Başbakan Erdoğan, Fatih ismiyle dalga geçildiğini belirterek tepki gösterdi.

Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi'nin (FATİH) imza töreni Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ve Ulaştırma Bakanı Yıldırım'ın katılımıyla Rixos Otel'de gerçekleştirildi.

ERDOĞAN: ADIYLA DALGA GEÇİYORLAR

Milli Eğitim ve Ualşatırma Bakanlığı arasındaki Eğitimde FATİH Projesi İş Birliği Protokolü'nün imza töreninde konuşan Başbakan Erdoğan, "Birileri bu projeye Fatih adının konmasıyla dalgasını geçiyor ama bu proje başarıya ulaştığında onlara gerekli tokadı atacaktır." dedi.

''FATİH PROJESİ''
Proje ile eğitim ve öğretimde niteliği artırmak ve fırsat eşitliğini sağlamak amacıyla okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim okullarındaki 570 bin dersliğe dizüstü bilgisayar, projeksiyon cihazı ve her okula çok amaçlı fotokopi makinası verilerek internet altyapısı oluşturulacak. Okullarda görev yapan yaklaşık 600 bin öğretmen donanım altyapısı konusunda yüz yüze ve uzaktan eğitim yöntemleriyle hizmet içi eğitim faaliyetlerine katılacak. Bu süreçte ayrıca öğretim programları, bilişim teknolojisi destekli öğretime uyumlu hale getirilerek eğitsel e-içerikler oluşturulacak, her ders için yine e-kitap ve öğrenme nesneleri hazırlanacak.
FATİH Projesi ile bilişim teknolojisi araçlarıyla birlikte internetin de bilinçli ve güvenli kullanımını sağlamak için mevzuat düzenlemesi de yapılacak.
Milli Eğitim Bakanlığınca yürütülecek ve Ulaştırma Bakanlığınca desteklenecek projenin ilk yılında ortaöğretim, ikinci yılında ilköğretim ikinci kademe, üçüncü yılında ilköğretim birinci kademe ve okul öncesi kurumlarında bilişim teknolojisi donanım altyapısı, e-içerik, öğretim programı, hizmet içi eğitim ve bilinçli güvenli internet kullanımı aşamalarının tamamlanması amaçlanıyor.
Ajanlar

ukubat

Profesör
Web sitesi
www.ismailaga.org.tr
Fatih sizlere tokadı atacak....

Fatih Projesi Gerekli Tokatı Atacak

receep-tayyip-erdogan-2.jpg
07.jpg

Başbakan Erdoğan Eğitimde Fatih projesini açıkladı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Eğitimde Fatih Projesi İş Birliği Protokolü'nün imza töreninde konuştu.

İşte Erdoğan'ın konuşmasında satır başları

Bilgisayarın bulunduğu okullarda dahi öğrenciler bu imkandan istifade edemiyor. Bilgisayar adeta seyirlik bir araç olarak görülüyor.

Türkiye maalesef bu teknolojiyle çok geç tanıştı.

KAYBOLAN YILLARI GERİ İSTİYORUZ

Bugün Türkiye'nin hangi bölgesine gitsek çocuklar artık oyuncak değil bilgisayar istiyor.

Bizde eğitim yıllar yılı ihmal edildi. Müfredat değil, varsa yoksa şekil tartışıldı.

Bu tartışmalarla yıllar kaybettik. Şimdi bu kaybolan yılları geri almak istiyoruz.

Bugün dünyada en az bir dil bilmeyenin iş bulması neredeyse imkansız hale geldi.

Eğitimi kendi haline bırakamayız. İdare-i maslahata başvurmayız.

“EĞİTİMDE YENİ ADIM”

Eğitimin önünde hiçbir mazeret kabul etmiyoruz. Kız çocuklarına özel önem verdik.

Şimdi yeni bir adım atıyoruz. Ortaöğretimde de taşımalı sisteme geçiyoruz. Kızlarınkini başlattık ikinci dönemde erkekleri de alıyoruz, onları da başlatacağız.

78 yeni üniversiteyi Türkiye'ye kazandırdık. Ulaştırma Bakanıma hatırlatıyorum, bu aynı zamanda bir talimattır, derslik konusunda bir eksiğimizin kalmaması gerekiyor.

“30 ÖĞRENCİNİN ÜZERİNDE SINIF KALMAMALI”

Milli Eğitim Bakanımın talebi burada çok önemli. 30 öğrencinin üzerinde sınıf kalmaması için adım atmamız gerekiyor.

Okul öncesi ve ortaöğretimde 300 bin yeter mi? Öğretmenler açısından açığımızın da kalmaması gerekiyor.

Okul öncesi kültür ailelerde gelişmiş değil. Bunu geliştirmemiz gerekiyor. Bunu görüyoruz. 4 yaşındaki kendi torunlarımızdan görüyoruz maşallah onlar bu konuları başarıyorlar.

“PROJE, RAHATSIZ OLANLARA GEREKLİ TOKADI ATACAKTIR”

Birileri bu projeye Fatih adının konmasıyla dalgasını geçiyor ama bu proje başarıya ulaştığında onlara gerekli tokadı atacaktır.

Bunu hazmedemeyenler o isme hazımsız olanlar böyle bir projeye bu adın konmasından rahatsızlar.

Onlar ne kadar rahatsız olursa olsun biz yolumuza devam edeceğiz.

Eğitim, sağlık, adalet, emniyet. 8 yılda bu vaatlerimizin arkasında durduk.

Bugün belli kesimleri istismar etme çabasında olanlar önce kendilerini eleştiriye tabi tutsunlar.

Her şey pırıl pırıl çok güzeldir demiyorum. Bazı sıkıntılar bizi de dertlendiriyor. Ama devraldığımız yük kolay bir yük değildi.

Bütün bu yatırımlar arasında tabi en önemli görev sevgili öğretmenlerimizindir. Biz hayatta 3 kişinin elini öperiz. Annemizin, babamızın ve öğretmenimizin…

Nihle

Profesör
Aslan Tayyip amcam benim ..

zeynephanne

Aşka Meftûn…
proje iyi güzel hoş da..keşke 374 bin öğretmen adayının mesleğini eline almasından daha önemli olmasaydı..akıllı tahtasız sınıf pekala olabilir;
ama 'ücretli' 'sözleşmeli' gibi sınıflara ayrılmış öğretmen camiasının gelecek kaygısı taşıyarak,kafasında bin türlü sorunla derse girmesi malesef kii verim getirmiyor işte..

-Muhammed-

Profesör
Tebrikler... İnşallah hakkımızda hayır getirir bu proje :)

TakVa

Ordinaryus
Fatih adını duyunca birilerinin İRTİCASI nüksetti.

ukubat

Profesör
Web sitesi
www.ismailaga.org.tr
proje iyi güzel hoş da..keşke 374 bin öğretmen adayının mesleğini eline almasından daha önemli olmasaydı..akıllı tahtasız sınıf pekala olabilir;
ama 'ücretli' 'sözleşmeli' gibi sınıflara ayrılmış öğretmen camiasının gelecek kaygısı taşıyarak,kafasında bin türlü sorunla derse girmesi malesef kii verim getirmiyor işte..

O öğretmenler bu hükümetten önce değil binlerce,milyonlarca sorun ile derse girerlerdi...
Namaz ve tesettür hakkında şimdiki gibi kolaylıklarda yoktu...
Neyse siz ideolojinize göre bakmaya devam edin...
Herkes istediğini görür zaten...

zeynephanne

Aşka Meftûn…
sizin bizi anlayabileceğinizi beklemiyorum zaten..ille de bir yorum getirmek zorunda hissetmeyin kendinizi her konuda.
fanatiklere verecek herhangi bir cevabım yok..vesselam..

agbi

Yasaklı

Aklımda yanlış kalmadı ise FUTURİZM denilen bir ilim var bunun açılımıda şu TEKNOLOJİ GELİŞTİKÇE İŞSİZLİK ARTACAK

TEKNOLOJİ yi kulak arkası yapmak AKIL BAZINDA DOĞRUMUDUR ?

İŞSİZLİK beni üzüyor ama gerçekler ide İNKAR ETMEMEK GEREK.

ibrahimi

Has Uşak
zeynephanne haklıdır.
ülke için sözleşmeliler ve taşeron sistemi gerçekten kanayan yaradır.ama özel sektördeki haksızlıkların yanında devlet sektörü devede kulak kalır.orada durum daha vahim.Çözüleceğini umuyoruz.

Sistem güzel sistem artık eğitime yatırım gerekiyordu.Yapıldı.İnşaAllah daha çok yapılır.

SeNoL

MUEYABYA
Lisedeyken bile 4 kişiyle bir bilgisayarı kullandığımız günler geliyor aklıma şimdi. 1 ders 40 dk idi 10'ar dakika kullanırdık bilgisayarı. Şimdiki çocuklar çok nasipli. Allah daha iyi etsin. Bu ve bunun gibi projeleri düşünen, uygulamaya koymak için çalışan emek veren herkesten Allah razı olsun. Çocuklara da kıymet bilecek vicdan nasip eylesin inş.

agbi

Yasaklı
zeynephanne haklıdır.
ülke için sözleşmeliler ve taşeron sistemi gerçekten kanayan yaradır.ama özel sektördeki haksızlıkların yanında devlet sektörü devede kulak kalır.orada durum daha vahim.Çözüleceğini umuyoruz.

Sistem güzel sistem artık eğitime yatırım gerekiyordu.Yapıldı.İnşaAllah daha çok yapılır.

TÜRKİYE Bir çok konumda açılımlarda OLDUKÇA GEÇ KALDI

Bugüne kadar DEVLET i hep KORUYUCU , İŞVEREN veren de veren gördük.

Bugüne kadar iç çekişmelerden dolayı YETİRIMLARINDA olduk.a geç kalmıştır.

Bir batılı düşünürün dediği gibi 2020 Yılından sonra İŞSİZLİK İŞ KOLU OLACAK tır.

İşsizliğin , haksızlığı adaletsizliğin olmadığı hangi ortam varki ?

Benim bildiğim birtek SAHABE zamanı ve Hz.Ömer ra gibi yöneticilerin olduğu zamanlar.

HAYALLER düşünceler çok güzel ama GERÇEKLER de güzel olduğu kadar da acıdır.

İşte KÖPRÜLER OTOBAN lar KGS OTM geçis oldu Her gişede 3 asıl 1 Yedek Gişeci TOPLAM DÖRT GİŞE MEMURU AÇIĞA ÇIKTI.Türkiye çapında düşünün.

Ev yapılırken bir beton atmaya 10 , 15 Kişi gelirdi ya şimdi ÇİMENTO MİKSERLERİ 3 Kişi ile Bir satte halldiliyor.

Kısacası

Zeynephanne haklı ama bu haklı olması DÜNYANIN GERÇEKLERİNİ pasifize etmiyor.

İŞSİZLİK YALNIZCA ÖĞRETMENLERİN SORUNUMU ?

Hepimizin sorunu ALLAH cc yardımcımız olsun.

ismail

Yeni
Fatih projesi hızlandırılıyor

Milli Eğitim Bakanlığı, Cumhuriyet tarihinin en büyük eğitim yatırımı olan Fatih projesini beklenenden daha önce uygulamaya sokmak için çalışma başlattı.

Milli Eğitim Bakanlığı, Fatih (Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi) projesini hükümetin direktifiyle hızlandırıyor.
Bakanlık yetkilileri, projenin yaklaşık 1.5 milyar liraya mal olacağını hatırlatarak, "Bu yatırım, taşa toprağa yapılan yatırımlar gibi değil. Etkisi nesilden nesile ulaşacak. 'Öğretmen öğretir, çocuk yutar, sınava girer' formülünü değiştiriyoruz.
Çocuklar artık tek bilgi öbeğine takılmadan sonuca ulaşabilecekler" dedi. Talim Terbiye Kurulu Başkanı Merdan Tufan başkanlığında bir heyet de, projenin uygulandığı Güney Kore ve Japonya'ya bir gezi düzenledi. Gezide sistemin aksayan yönleri, öğretmen eğitim, e- kitap yazılımı ve öğrenme nesneleri incelenecek.
PISA MERCEK ALTINDA
Ayrıca uluslararası öğrenci başarılarını değerlendirme projesi olan PISA'da, Türkiye'nin 5 yıldan beri alt sıralarda yer alması bakanlık tarafından masaya yatırıldı.
Talim Terbiye Kurulu'ndan bir heyet PISA sınavlarında istikrarlı bir başarı gösteren Finlandiya'ya bir inceleme gezisi yaptı. Gezi sonunda verilen raporda Finlandiya'nın başarıyı nasıl yakaladığı gözler önüne serildi. Rapordaki bazı saptamalar şöyle: "Okula başlama yaşının 7, okul öncesi eğitimin bir yıl olduğu Finlandiya'da zorunlu eğitim 16 yaşına kadar sürüyor.
Bizden iki yıl fazla. Başarılarının altında okul ortamının rahatlığı geliyor. Tüm öğrenciler sınıfta ayakkabılarını çıkarıyorlar. Öğretmenlere ilk ismi ile hitap ediyorlar. Psikolojik olarak okul, aile hayatının bir parçası. Ayrıca öğretmenler uzun süre bir yerde hizmet veriyorlar.
Böylece öğretmen yerel toplumun bir parçası sayılıyor. 11 yaşına gelen bir öğrenci rahatlıkla 2 yabancı dili öğrenmiş oluyor. 13 yaşına gelenler ise üçüncü bir dili tercih ediyorlar. Finlandiya'nın bir başarısı da okullarda başarılı-başarısız öğrenci ölçümünün yapılmaması. Egzersizler ve sınavlar gruplar halinde yapılıyor. Bu kuralın gerekçesi, zayıf öğrencilerin bile bu ortamda daha iyi öğreniyor oluşu. "
600 bin öğretmen eğitilecek
Akıllı sınıf projesinde sınıflar en son teknoloji ile donatılıyor. Başbakan Erdoğan tarafından, 2 ay önce Fatih'te başlatılan proje ile Türkiye genelinde 570 bin dersliğe dizüstü bilgisayar, projeksiyon cihazı ve her okula çok amaçlı fotokopi makinesi ve internet verileceği açıklanmıştı. Eğitim tarihinin en büyük projesiyle, 600 bin öğretmen, akıllı tahta yardımıyla öğrencilere ders anlatacak.

SABAH
CİHAN

ismail

Yeni
Fatih Projesi nedir? Neler sunacak?

Geçtiğimiz hafta atılan imzalarla başlangıcı yapılan Fatih Projesi hakkında insanların aklında onlarca soru bulunuyor. Peki bu proje eğitim hayatını nasıl değiştirecek? İşte tüm detayları Fatih Projesi...

Uzun süreden beri medyada ismi geçen Fatih Projesi geçtiğimiz günlerde ete kemiğe bürünmeye başladı. Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'nun katılımıyla gerçekleşen özel bir toplantıda projenin başlangıcı için imzalar atıldı.

Bu ilk adımdan sonra vatandaşları ve devleti uzun bir eğitim reformu projesi bekliyor. Peki, ismini her yerde duyduğunuz Fatih Projesi hayatınıza ne gibi yenilikler sunacak? Proje süreci nasıl işleyecek ve ne gibi içeriklere sahip olacak.
Teknoloji sitesi ShiftDelete.Net bu konuda atılacak adımları anlatan bir yazı hazırladı.

Fatih Projesi Nedir?
Fatih Projesi'nin tam açılımı 'Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi anlamına geliyor. Bu projenin baş harflerinden oluşan FATİH kısaltması ise Fatih Sultan Mehmeti hatırlattığı için projenin ismine layık görüldü.

fatih-projesi1300892515.jpg

Proje kapsamında Türkiye genelindeki 620 bin dersliğin eğitim standarttı tamamen değişecek. Bilinen kitaplı ve defterli eğitim yerine, müfredat bilişim teknolojilerinden faydalanan yeni bir şekle bürünecek.
Her sınıfa bir bilgisayar düşecek olan proje kapsamında 3 yıl içerisinde 5 adımlı bir değişim planı uygulanacak.

Proje Neleri Değiştirecek?
Fatih Projesi kapsamında sadece öğrencilerin değil eğitimcilerinde hayatı değişecek. Bilişim teknolojinin kullanılacağı bu sisteme uyum sağlamak için öğretmenler BT uzmanlarından eğitim almaya başlayacak.
Milli Eğitim Bakanlığı ile Ulaştırma Bakanlığı'nın ortaklaşa yürüttüğü bu projede öğretmenlerin teknolojiyi hayatlarının bir parçasına adapte etmesini istiyor.

20110125haber21300893173.jpg

Projeyle birlikte ikinci büyük değişim ise bilgisayar sınıflarında yaşanacak. Mevcut bilgisayar sınıfları üç yıllık adım adım geçiş süreci sonunda tamamen kapatılacak. Öğrenciler, derslerini bakanlığın hazırlayacağı e-devlet eğitim sistemi üzerinden çalışacak.
Fatih Projesi kapsamında müfredatın içeriği ve öğretmen kılavuzları ise tekrar hazırlanacak. Okul öncesi eğitimden başlayan Fatih Projesi entegrasyonu lise son sınıfa kadar devam edecek. Öğrenciler özel programlar sayesinde hazırlanan sınavlara ve eğitimlere girecekler.
Bilinçli ve güvenli internet kullanımı da yeni eğitim sisteminin bir parçası olacak. Eğitim sırasında, sunu, video ve resim gibi interaktif içerikler ise yeni müfredatın bir parçası olacak.

(ShiftDelete.Net)

karemn

Üye
Çok güzel şeyler yazmışsınız.. Ama... Bu gerçekten eğitimde devrim niteliğinde bi yenilik.. ama şunu düşünmek lazım Türkiye bu devrime hazır mı ? öğrenciler bu teknolojiyi kullanabilecek mi? Öğretmenler teknolojiden ne kadar haberdar? Ben bir bilgisayar öğretmeni olarak malesef Fatih projesnin amacına ulaşmıyacağını düşünüyorum. Harcanan masrafların boşa gidecegini düşünüyorum. Aynen Dyned Projesinde olduğu gibi.. Fatih projesinin gerçekleşebilmesi için öncelikle ya eski öğretmenleri en az 1 yıllık bilgisayar eğitimine yada emekliliğe taşvik etmek lazım diye düşünüyorum.. Ayrıca bakanlık bir yandan Fatih Projesiyel eğitimde devrim yapmaya kalkıyor bir yandan da ilköğretimdeki Bilişim derslerini kaldırıyor.. Hayret !!!!! Allah sonumuzu hayretsin...