Eğer bir gün yolunuz bir üniversiteye düşerse…

GÖÇEBE

Paylaşımcı
Sümsük, beceriksiz, korkak, küçük dünyasından dışarı çıkamayan bir üniversiteli! bu kız ne diye üniversite okuyor ki?

Not: Feride'nin bu kıza söyleceği olacağını düşünüyorum... : )

yosika

Doçent
Hayır mağdur kim anlamadım.
Beğenmedim.

efruz

Kıdemli Üye

Beceriksiz adımlarla yürüyen bir kıza rastlarsanız. Sanki düşecekmiş gibi, sanki ayakları birbirine dolaşacakmış, bir yere takılacakmış gibi. Merdiven kollarını sıkı sıkı tutuyorsa. Aceleyle yürüyorsa mesela. Kalkacak son vapura, son trene yetişecekmiş gibi hızlı atıyorsa adımlarını. Kere, toprağı incitecekmiş gibi basıyorsa, yer çatlayacakmış gibi ürkek atıyorsa adımlarını. Şaşkınsa bir masaldan şehre düşmüş gibi.

Utangaç bir kız yüzüyle karşılaşırsanız, başını yerden kaldırmıyorsa. gözlerine hüzün düşmüşse. Karanlık değmişse bakışlarına. Gece gökyüzünü seyretmekten ay ışığının izi kalmışsa yüzünde. Gözlerinden yıldızlar dökülüyorsa mesela. Nereye baktığı anlaşılmıyorsa. Her şey gözlerinde kayboluyorsa. Kirpiklerine yakamozlar takılmışsa. Gözleri denize bakan bir balıkçının gözleri gibiyse.

Genç gürültülerin arasında sessiz bir kıza rastlarsanız, kalabalığın ortasında bir sükut yürüyorsa. Tam konuşacakken dudakları titriyorsa, saklaması gereken bir sırrı taşıyormuş gibi. Bir ortaçağ bilgesinin susuşu gibiyse sessizliği. Henüz evrenin yaratılmadığı zamanlardan kalma bir sükutsa mesela. Bir hint hikayesinin tanrısal suskunluğunu taşıyorsa.

Saçlarını taramayı becerememiş bir kızla karşılaşırsanız. Konuşurken saçlarını savurmuyorsa. Sıkı sıkıya tokalarla yapıştırmışsa saçlarını. Uyumsuz kıyafetler varsa üzerinde. Yakıştırmasızca giydiklerini. güzelliğinden utanıyorsa mesela. Yaz sıcağında boğazlı bir kazak giymişse. Bir pardesü giyip yün bir başlık takmışsa kafasına. Ya da modası geçmiş bir şapka takıyorsa. ellerini sürekli başına götürüyorsa, saçlarını tıkıştırıyorsa şapkasından içeri. Ürkekse, bir başınaysa…

Bilin ki o kız, başörtülü bir kızdır.
Bilin ki, bir kez daha kaybetmişizdir.

ejso4z.jpg

Tarık TUFAN

GerekS!Z

мüzєннιвє...
Tarık Tufan'ı seven biri olarak bu yazısını da çok beğenmiştim. Yalnız sanki daha önce paylaşıldı burada. Genede güzel paylaşım teşekkürler...

kedi

Üye
güzel bir konu..
ben sanki bu konuyu açmıştım gibi geldi:))

MiHRiMaH

Son gülen... :/
Elbette herkes aynı şekilde olmuyor... Maalesef birçok kız dikkat çekmeyeyim diye kendini etrafındakilere benzetmeye çalışınca hoş olmayan da bir görüntü çıkıyor ortaya, ya da asi gençlik ayarını kaçırmış bir takım yeni nesil kızımız bir anda tüm gözleri üzerine çevirebilecek şekilde davranışlar da sergileyebiliyor... Şimdi bazıları kızacaklar bana, böyle dramatik bir yazının ardından böyle söylediğim için, ama gerçek bunlar da!.. Ayrıca kusura bakmayın ben bu okullarda başını açan bayanların birkaç kez daha düşünmeleri taraftarıyım!.. Belki yasağın oluşumundan sonraki süreçte böylesi yaygın ve cüretkar şekilde ilerletilebilmesinde, başörtülü kardeşlerimizin, hiçbirşey yapmadan, fetvaları alıp alıp başlarını açmaları da büyük rol oynamıştır?!.. Ben de okula devam etmeyi isterdim mesela!..