Efendimizi rüyada görmek icin

berraksu

Aşafatlı
Peygamberimiz Muhammed aleyhisselâmı rü'yâda hakîkî şekliyle görebilmek için düzgün i'tikâda sahip olmak, ibâdetleri yapıp harâmlardan kaçmak ve çok salevât-ı şerîfe getirmek lâzımdır. Hadîs-i şerîfte buyuruldu ki:

Cum'a gecesi iki rek'at namaz kılıp, her rek'atta bir Fâtiha, bir Âyet-ül Kürsî, 15 İhlâs okuyup selâm verdikten sonra bana bin salevât okuyan, öteki Cum'aya varmadan beni rü'yâda görür.

Hz.Ömer, "bir mü'min, Abher namazını kılıp da Resûlullah'ı rüyâsında görmezse, ben Ömer değilim. Yemîn ederim ki, Allahü teâlâ, bu namazı kılanın işini görür, dilediğini verir, günâhı ne kadar çok olsa da, hepsini affeder, ölürken susamaz, kabrine çiçekler döşenir. Kabrinden kalkarken de, başına kerâmet tâcı konur" buyurdu. Hz. Ali de, "Resûlullahı görmek istediğim zaman, Abher namazını kılarım" buyurdu.

Abher namazı, 4 rek'atlık nâfile bir namazdır. İkinci rek'atte, oturulunca Et-tehiyyâtüden sonra salli bârik okunur. Her rek'atte bir Fâtiha, on defa Kadr sûresi okunur. Sonra rükü'dan önce, 15 defa Sübhânellahi velhamdü lillâhi ve lâ ilâhe illâllahü vallahü ekber tesbîhi okunur, sonra rükü'a varılır, rükü'da 3 defa Sübhâne rabbiyel azîm dendikten sonra 3 defa yukarıdaki tesbîh okunur. Sonra doğrulup, kavmede, yanî ayakta iken aynı tesbîh 3 defa daha okunur. Secdeye varılır, 3 Sübhâne Rabbiyel a'lâ'dan sonra, aynı tesbîh 5 defa okunur. Daha sonra ikinci secdeye gidilir. İki secde arasında tesbîh okunmaz. Diğer 3 rek'at da böyle tamamlanır. Selâmdan sonra konuşmadan Kadr sûresi on defa okunur. Sonra aynı tesbîh 33 defa okunup Cezâllahü Muhammeden annâ mâ hüve ehlühü denir.

B

BeHReM

Guest
Ce: Efendimizi rüyada görmek icin

O'nu rüyada görmek,varlığını hissetmek tamamen O'nun yaşantısını yaşantımız yapmakla alakalı.görmek mesele değil

zühd

Profesör
Web sitesi
www.why-islam.net
Resûlullah’ı rü’yada görmek için duâ

Resûlullah’ı rü’yada görmek: Rû’yâsında Peygamber Efendimizi görmek istiyen, ona çok salevat okusun ve şu duâyı okumağa devâm etsin: “Allahümme rabbel beledil-harâm veş-şehril harâmi vel-hılli verrükni vel-harâmı ver-rükni vel-makam ikra’ alâ rûhi Muhammedin minesselâm.”

Ebû Hüreyre hazretleri,Resûlullah’dan bildirir: “Cuma gecesi iki rek’at namaz kılıp, her rek’atında bir Fâtihadan sonra bir Âyete’l-kürsî, oneş İhlâs okuyup selâm verdikten sonra bana bin salevât okuyan, öbür Cumaya varmadan beni rü’yada görür” buyurdu.

mavigece

Asistan
Öncelikle teşekkürler...Bir şey sormak istiyorum bu Cuma gecesi perşembe gecesi mi?..Yoksa cumayı cumartesiye bağlayan gece mi??:confused1: :confused1:

eylül

Veled-i kalbî
cumayı cumartesine bağlayan gece...
selametle...

eylül

Veled-i kalbî
bendenizde takvime baktım 12 r.evvel cumartesiye denk geliyor...

zebih

Kıdemli Üye
arabistan'da dün yani perşembe günüydü mevlid kandili...

bir ekstra bilgi olsun.

hicri gün akşam başlar. yani akşam namazı vaktiyle birlikte gün başlar, diğer gün akşam namazı vaktine kadardır günün süresi...

yine bir ekstra bilgi de şu olsun:

rasulu muhterem aleyhisselam için hepimiz 63 yaşında darul bekaya irtihal etti diye biliriz ya

o 63 sene hicridir. miladi ise 61'dir.

selametle

ibrahimi

Has Uşak
Resûlullah’ı (Peygamberimizi) rü’yada görmek için duâ

Resûlullah’ı rü’yada görmek: Rû’yâsında Peygamber Efendimizi görmek istiyen, ona çok salevat okusun ve şu duâyı okumağa devâm etsin: “Allahümme rabbel beledil-harâm veş-şehril harâmi vel-hılli verrükni vel-harâmı ver-rükni vel-makam ikra’ alâ rûhi Muhammedin minesselâm.”
Ebû Hüreyre hazretleri,Resûlullah’dan bildirir: “Cuma gecesi iki rek’at namaz kılıp, her rek’atında bir Fâtihadan sonra bir Âyete’l-kürsî, oneş İhlâs okuyup selâm verdikten sonra bana bin salevât okuyan, öbür Cumaya varmadan beni rü’yada görür” buyurdu.

kaynak:Resûlullah

latahzen25

Üye
Cuma gecesi perşembeyi cumaya bağlayan gecedir. Çünkü islamda gece önce gelir.