Edip Yüksel'e hapis cezası | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Edip Yüksel'e hapis cezası

ummuhan

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
1 Eyl 2007
Mesajlar
12,943
Puanları
113
http://www.haber7.com/guncel/haber/1624823-edip-yuksele-hapis-cezasi


Edip Yüksel'e hapis cezasıYazar Edip Yüksel, Atatürk ile o dönem Başbakan olan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret ettiği için 3 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.


Yazar Edip Yüksel, Facebook ve Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlarla, Atatürk ile o dönem Başbakan olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesiyle 3 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.
Anadolu 57. Asliye Ceza Mahkemesindeki karar duruşmasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Yüksel'i avukatları temsil etti.

Erdoğan'ın avukatı Sara Kanalka, şikayetlerinin devam ettiğini belirterek, sanığın cezalandırılmasını talep etti.

Davayı bitirdiğini açıklayan mahkeme hakimi Mustafa Gürbüz ise Yüksel'in tüm paylaşımları irdelendiğinde, yapılan yorumların ve paylaşılan sözlerin eleştiri sınırında kalmadığının görüldüğünü belirtti.
Kararda, şu ifadelere yer verildi:
"Tabii ki bir ülkenin yöneticisi, Başbakanı pozisyonunda olan bir kişinin eleştirilmesinin normal karşılanması gerekir. Bu olumlu eleştiriler aynı zamanda yöneticilerin doğru karar almasında etken rol oynamaktadır. Ancak bu eleştirinin hakaret boyutunda olmaması, yol gösterici, açıklayıcı şekilde olması gerekmektedir. Somut olayımızda ise yazar olan sanık, eleştiri boyutunu aşarak hakaret içeren sözcükler kullanmıştır ve bunu birden çok kez yapmıştır. Bunun da ceza hukuku anlamında karşılığının bulunması lüzumludur."
Bu kapsamda Edip Yüksel'in, "kamu görevlisine karşı görevinden dolayı alenen hakaret" suçundan 1 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılmasına karar verildi.
Ayrıca Yüksel'e "Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret" suçundan da 1 yıl 9 ay hapis cezası verilmesine hükmedildi.
Yüksel'in cezalarının ertelenmesine ve 1 yıl denetim süresi belirlenmesine karar veren hakim, yargılama sırasında pişmanlık göstermediği gerekçesiyle de Yüksel'in cezasında indirim uygulanmadığını da tutanağa geçirdi.
İDDİANAMEDEN
Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, yazar Edip Yüksel'in 2 Ocak 2013'te Facebook ve Twitter'daki hesaplarında, o dönem Başbakan olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la ilgili hakaret içerikli paylaşımlar yaptığı belirtilmişti.
Yüksel'in aynı şekilde, Atatürk'e yönelik hakaret içeren paylaşımlarda da bulunduğu aktarılan iddianamede, Yüksel'in avukatı aracılığıyla verdiği ifadesinde, "söz konusu yazıların hakaret içermediğini, suç kastının bulunmadığını" söylediği ifade edilmişti.
İddianamede, Yüksel'in, "kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret" ve "Atatürk'ün anısına alenen hakaret" suçlarından 2 yıl 2 aydan, 5 yıl 4 aya kadar hapisle cezalandırılması istenmişti.
 
Üst