edip harabi- vahdetname

hirahos

Kıdemli Üye
Hakikat ehli, Vahdet ehli olduklarını ima eden bir takım kardeşlerim insanların zihnini ve kalbini idlal edecek bir tarzda birbirleriyle yazışmaktadırlar..

Gel gör ki ne kimseyi aydınlatabilirler, ne kimseyi zevk ve vicdan sahibi kılabilirler.. Belki kimilerinin inkarına sebeb olacaklarından vebal altında kalırlar..

Eğer, okumakla, söylemekle Hakikat Ehli olunaydı; biz, bu forumlarda Hakikat kelamlarını diline dolayan kardeşlerimin yazdıkları yerine, meşhur Eserleri tavsiye eder, oralardan bu işin sırlarını kapmalarını isterdik..

İnanınız ki onun dahi faydası olmaz.. Bu işin sırlarını, manalarını elde ediş yolu bu değildir..

Yok, halleşmek dertleşmek istiyorlar ise, özel mesajları kullanmalarını tavsiye ederim..

"Dışarıdan yabancı ol, içeriden aşina; alemde bundan güzel bir gidiş olmaz" Şah-ı Nakşibend

Himmet-i Pirimle çeksin Zülfikâr-ı Haydar'ı
Açılıp meydan-ı vahdet imtihan olsun da gör

Arayıp Kâmil İnsânı bulunca
Ne derdler çektiler bu yolda esnaf

Nuhâsa zer diye sikke urulmaz
Süzülüp damgalamayınca sarraf

Kelâmın hüccetü bürhân şühûdun ayn-ı vahdet kıl

Var ise gevherin meydâna saçma

(Bunlar büyüklerin kelamları.. Onların kelamları da büyüktür..)

------------------------

Tasavvuf ehli olan riayetli ve nazenin olur..

Tasvip etmediğimizi ve sakıncalı bulduğumuzu biz söyleyelim de..

Gerisi onların bileceğiniz iş..

müttaki

Profesör
buda hakikate itiraz etmenin yeni usulü oldu...

hakikat ehlinin sözleriyle hakikate itiraz etmek...

bu inciler saçılmasa Allahın bilinmekliği nasıl yaşanacak sen doğuştan mı duydun yoksa birinden mi duydun valla ben forumdan duydum dayımı o yüzden forumlardan anlatıyorum :shake2[1]: ..

dayi

Profesör
hirahos..yazalım bazı şeyleri..bırakta..belki genç kardeşlerimizden biri ikisi görür yazdıklarımızdaki manayı..idrak eder..uyanıklardan olur..fakat sizi rahatsız eden nedir anlayabimiş değilim..kitaptan okuyacak olanlar alıp kitaptan okuyorlardır zaten..bide buraya asmanın ne alemi var değilmi kardeşim..içimizden geleni..yaşadıklarımızı..tefekkürlerimizi..gönül alemimizi samimi bir dille anlatıyoruz..şayet kusur..eksik,hata var ise buranın emiri var o halleder..uyardığın için sanada teşekkür uyar:shake2[1]:

Hakikati farsça..arbca anlaşılmaz kelimelerin ardına saklama ve gizemli olma devri değil..atı alan üsküdarı geçti..bak papa bile geldi..hadi katolikler birleşelim diye..yani güç birliği yapıyorlar..gözümüzün önünde..biz burada senin şeyhin gavs..benimki kutub..bunlarımı konuşalım..hirahos abi..sende haklısın..ne diyelim...

HU..

dayi

Profesör
Aynı anda..:shake2[1]:..yegen..:)

hirahos

Kıdemli Üye
yeğen ve dayi abilerim,

benim güzel abilerim..

Size bir misal vereyim..

Mevlana üzerine, İbn-i Arabi üzerine, Şeyh Galip üzerine, Beyazıd-ı Bestami üzerine, Nesimi üzerine.. vs.. vs.. bunlar ve eserleri üzerine doktora yapmış bir insan, sizce Hakikat ehli olmuş mudur?

Böyle birisi var ise, inan ki senden benden fazla okumuş işitmiş olur..

Ne çare ki yanında bal kavanozunu taşır ama, malesef tadamaz..

Tadması için çok daha farklı süreç ve merhalelerden de geçmesi gerekir..

Farz-ı muhal;

Bu forumdan, saf ve samimi bir gardaşımız, dile getirilen kelamları kelime kelime ezberlemiş olsa; sizce Hakikate ulaşması için yeterli midir?

Neticede sen kendi malını piyasaya sürmüşsün.. Onu, kendi derunumda bulup elde edemediğim sürece asla benim malım olamaz.. Senin malın olmaya devam eder.. Bana da faydası dokunmaz.. Hatta, gereğince davranmayı başaramazsam, zararı bile olur.. Fayda elde edeceğim diye zarar ederim..

Bir yerde sormuştunuz:

Bizi anlayan var mı? diye..

Bu bile tek başına Hakikat haline mani bir kelamdır..

Diğerlerine hiç geçmiyorum bile..

İsterseniz siz sorunuz, isterseniz biz soralım:

Kaç kişi, şiirlerle fikirlerle açıklamalarla sunduğunuz bu kelamlardan gerçekten istifade ediyor?

Kaç kişi bu kelamları zıd ve garip görüp içinde soğukluk hissediyor?

Halbuki, paylaşılabilecek o kadar başka şeyler var ki..

Adam, daha Mürşid-i Kamil'in luzumuna dair bir kanaat elde edememiş.. Sen onu muhakkık bir alimmiş gibi muhatab almış oluyorsun..

Herkesin idrakına uygun ses vermek Sünnet-i Resulullah'tan..

Evet, tekrar edeyim; siz mi sorarsınız, biz mi soralım..

müttaki

Profesör
Hirahos...

Biz mürşid nedir bilmezken... tasavvuf nedir bilmezken... şeriat diye tuttururken Edip Harabi, Yunus emre, mevlana gibi dervişlerin beyitlerinden uyandık hakikate... o zaman onları okurken yaşamadığımız kesin.. ama bizi kapıya bunlar getirdi...

bir aralar Kuranın türkçesinden Yasini birkaç sureyi, bakara suresinin başlarından ayetleri ezbere biliyorduk da ne oluyordu... yaşıyormuyduk ama bunlar getirdi bizi kapıya...

Allahın kime nasıl duyuracağını sen ben bilemeyiz... herkes kendince birşeyler anlatıyor...

İsterseniz sorunuz, isterseniz biz soralım:

biz soru sormayız.. paylaşırız kendi yaşadıklarımızı hissettiklerimizi... biz buraya tartışmaya değil paylaşmaya geldik..

ama birileri bizimle yarıştırma derdinde..

burası forum... yüzlerce kişiye aynı anda hitap ediyoruz...

ama birileri itiraz edecek diye hakikati anlatmamak gaflettir..

hirahos

Kıdemli Üye
Peki, abim sizin bileceğiniz iştir.. Buyrun dilediğiniz gibi paylaşınız.. Biz, hatırlatalım dedik..

ufuklar27

Paylaşımcı
Web sitesi
www.lotuskitap.com
Bunlar çok sakıncalı laflar.Harabi genelde Alevi-Bektaşi kesim tarafından kabul edilen bir insandır.Ve aleviliğin Hz.Ali(radıallahu anh)'dan önce başladığını iddia edenlerin referans kaynağıdır.

Siz hiç bu insanın İmam-ı Azam(radiallahu anh)'a yazdığı şiiri okudunuz mu?

Mezhebinden sual olunsa zahit
Dersin ki mezhebim Ebu Hanife
Zerre kadar senin imanin olsa
Imam demez idin böyle herife

Hasa sümme hasa imam degildir
Vallahi imam-i azam degildir
Imamlik bertaraf Islam degildir
Kulak asma böyle bir er caife

Hazreti cenab-i nebi-i ihsan
Evladina oldu bu herif düsman
Harabi sen Imam Cafer'e baglan
Baska mezhepleri etme vazife

Ben hem ehl-i sünnetim deyip hem de tasavvuf ehli kişilerin Harabi gibi bir insana iltifat etmelerini anlayamam.

Yukarıdaki şiirin Harabi'ye ait olduğu kesin midir acaba? Bazılarının tefrika çıkartmak için ona isnat ettiği sözler de olabilir.

ankakusu

Asistan
Değil arif filan ibni filanı

Yerini terk edenin olmaz mekanı

Hakikat ehlinin olmaz nişanı

Dostlar kolay gele o kolaylaştırın diyor ya. Maalesef işimiz zorlaştırmak. Birileri aman ne güzel gül bahçesi kapısı sanki açın der. birileri kapatın kardeşim milleti uyandırmayın der. dem o dem. Arayan bulur. isteyen ölür. Hay Mubarek Heybeyi tak omuzuna burası pazar ne varsa güzeli sana göre at heybene. Nerelerden konuşturuyor derin derin düşünsene..
.

dayi

Profesör
hirahos..bu zeminlerde yani forumlarda anlatırken bizi bulan bir kardeşim yegen..ist..da yaşıyor..bu fakir bursada..geldi görüştük..gittik misafir olduk..geldi Kamil abisini buldu..yani bunları buraya yazmamız kibirden değil..fakat ist.dan yine forumdan tanıştığımız(alternatifforumdan)bir İsevi kardeşimizle buluşup görüşürüz..ve inanın değişimini kendiside hissediyor..bir italyan..eşi müslüman türk..ben Muhammedi..eşimde İsayı tanıdı dayıcığım diye ağlıyor...kardeşim tevhid artık böyle yaşanıyor..reel ve sanal..iç içe..
Biraz cesaret işte..vede samimiyet..

Kimseyide gel şuraya..al şu dergiyi..izle şu tv,yi..bu gazeteye abone ol...hiç demeyyiz..demedik..kiseyede Kamil abimiz asrın kutbudur demedik:)adını bile hiç zikretmedik..kafaları karıştıracak olan nedir..hala daha anlamış değiliz kardeşim..:uzgunum[1]:

HU..

emmargah

Profesör
dayı be ben tek kelime anlamadım:blink:

dayi

Profesör
Sor anlatalım dayım..sohpet olsun:shake2[1]:..

emmargah

Profesör
dayı ya inan sohbet olursa annem beni sopayla kovalar birincisi çok gevezeyim ikincisi:)biraz daha irademe hakim olmalıyım:uzgunum[1]: burdan sorsam.boşver zaten kimse anlamıyor bizim yazdıklarımızı :Ogerçi bazen bende anlamyorum:whistling[1]: ama olsun gene de güzel:)
dayı arkadaşlar demiş ya.Haktan önce falan .ilk beyitler biraz tuhaf kaçmış dayı.biraz hassas bu konular doğrdur.ama ne biliym yeni doğmuş bi bebeği de en güzel yemeklerle beslemek biraz cinayettir.biraz daha açık net olunsa daha iyi olur gibi.hani hallacımansur enel hak demiş asılmış..gerçeği de yıllar yıllar sonra ancak anlaşılmış.ki o mübarek hakta yokolmuş.işte bende hallacı mansur asmak gibi bi Hak rızası yapıpta sonradan pişman olup gafil olmaktan korkuyorum ve korkarım da...bu yüzden Rabbim beni şanslı eyle derim hep:(
biraz daha açık dayı ya.yeğen zaman gerek dedi ama zaman ne kadar gerçeğe yaklaştırırki..bilmiyorum aklım karmakarışık gene:(

emmargah

Profesör
sevgili kardeşim

bende biz zamanlar anlamadım derdim
sonra andağımı ZANNETTİM
şimdilerdede belli olmuyor bazen anlıyorum
bazende bu dayı ne demek istedi yine yaw diyorum.

eyvallah.e ben gene de ümitvar olayım.mükemmel üretilmiş bi makine bile yüzde yüz iş verimi gerçekleştirmezmiş.e bizde 90 olsun ne olacakki.yeterki zarar olmasın:)

AşK_€r

arabeskçi
eyvallah.e ben gene de ümitvar olayım.mükemmel üretilmiş bi makine bile yüzde yüz iş verimi gerçekleştirmezmiş.e bizde 90 olsun ne olacakki.yeterki zarar olmasın:)

sevgili kardeşim

sende bu kanaat olduktan sonra gör bak neler olacak.

sağlıcakla kal dostum..

dayi

Profesör
Bir yangını küçük..mini minnacık bir kıvılcım çıkartır..fakat yangının büyüklüğü içerisinde o kıvılcım hatırlanmaz..görülmez..söylenmez bile..değilmi..işte dayınızda gönlünüzde minik bir uyandırma..ateşleme yapabildiyse ne mutlu kendisine..artık o kıvılcım içinizde yangın olur..bulursunuz en sonunda yakmayan ateşi..İBRAHİME serin olan ateş gibi..fakat bizim kıvılcım bazılarında hiçtesir etmez..yongası kalındır..bi kıvılcımla tutuşmaz..illaki kuvvetli ateş ister..o kuvvetli ateşte ha deyince bulunmaz..:)..emmargah..
Kendi Hakikatin Olan Allaha iman edeceksin..kafayı karıştıracak bişey yok..bu güne kadar ne öğrendinse..hepsini kendinde bulacaksın..yani..kuranda bi ayet okunuyo diyelim..Ya Muhammed...hemen emmargah açacak kulağını..hah..bana diyor..diyecek..çünki,Muhammed ''O''nun NURU..o biliyor zaten..Allahın Resulüyle sohpeti,zahire çıkıyorki bizler anlayalım diye..yoksa Muhammed bilmezmi..!!O''nun NURU..

Neyse..kafan daha çok karışmasın dayıcığım..hem forum yönetiminden uyarı almayalım..bu sohpetleri yapabileceğimiz daha sakin yerler var..biliyorsun..:)..beklerim..zaman çok hızlı akıyor...bak ilk aldığın nefes zamanın neresinde kaldı..bi düşün..:shake2[1]:

HU..

ankakusu

Asistan

:friends:
emmargah kardeş şöyle bir düşün aşıksın sırılsıklam sevdiğinin kapısındasın. kapısını çalıyorsun durmadan dinlenmeden gece gündüz eninde sonunda ya kapıyı açacak gösterecek yüzünü sana. yada kapı senin aşkından eriyecek göreceksin yüzünü.. AŞK la KAL. HAKLA KAL. HAKİKATLE KAL...

.

dayi

Profesör
ankakuşu..seni biyerlerden tanıyor gibiyim...:D:shake2[1]:..yol uzun..beraber koşacağız..yürümek yetmeyecek dayım:hosgeldin:..takip et..:)