Ebu Enes ile İsmailağa Cemaati Mensubu bir şahsın Ruhul Furkan, Tarikat üzerine konuşması.

Yahayy

Kıdemli Üye
Ebu Enes ile İsmailağa Cemaati Mensubu bir şahsın Ruhul Furkan, Tarikat üzerine konuşması.

Ebu Enes künyeli zat aşağı yukarı selefi akıdeye sahip bir arkadaş, Medine'de ilim tahsil etmiş, görev yapmış vs bir arkadaş.
Kendi anılarından da alıntı yaptığı bir tartışma yapmış İsmailağa Cemati bir mensubu ile.

Her zaman karşılaşılabilecek bir konu ancak dikkatimi celbetti ki,
çok çok önemli ve ben yeni duydum araştıracağım, bilenler de söyleyebilir.

İzmir'de bulunan İsmailağa Cemaati mensubu kallavi hocalardan
Hüseyin Avni Kansızoğlu'nun kendisine söylediği bir iddiayı dile getiriyor,

Önsözünde Mahmud Efendiye Peygamber A.s'ın bizzat Medinede gelip Türkçe olarak bir tefsir yaz diye emir buyurması ile başlandığı söylenen Ruhûl Furkan ile Mahmud Efendinin bir Alâkası olmadığını,
Cübbelinin telif hakkını kendinde bulundurduğu ancak cemaate Mahmud Efendiye ait görüntüsü verdiğini söylüyor.
@lafons7275'e Avni Kansızoğluna sorabilir, İzmir'de çünkü, büyük bir iddia. Ebu Enes gözgöre göre ortaya çıkacağını bile bile yalan söylüyorsa o ayrı mesele.

İzlemenizi tavsiye ederim.

ubeyd_el_turki

Doçent
Kendi çalıp kendi oynayana ne denirdi ?
Önce "Siz şeyhe tapıyorsunuz" diyor
"Siz masum diyorsunuz" diyor
"Siz böyle böyle..." diyor da diyor

İŞİD EL KAİDE TALİBAN'ın fikri temeli de bu ya...

Onlar hep künyeli isim sahibi olacaklar ve laftan anlamayacaklar...
Sen git Nasuriddin Elbani gelsin tosuncuk...

Selefiyye tenzihten tecsime yürür gider...Kenzulune haza da sopayı yer...

Kaptan

Mecra Yazarı
Seni sevmemistir :)

Saka saka. Biraz kibirlidir kendisi.

Yahayy

Kıdemli Üye
Seni sevmemistir :)

Saka saka. Biraz kibirlidir kendisi.
Ama güzel dinliyor kardeş he, öyle pat diye girmiyor sabırlı, takdir ettim.
Kendisine yazacağım Hüseyin Avni Kansızoğlu ile 6 saat münazara yaptık diyor, videolarını Youtube koysun.
Avni kansızoğlu İstanbul'da olsa direk vekil gösterilecek kadar kallavi adamlardan biri, bakalım ne konuşmuşlar.

Kaptan

Mecra Yazarı
Velev ki oyle ne degisecek? Yine bir kilifini bulurlar. Ebubekir Sifil'e para karsiliginda kitap yazdirip kendisine mâl etmesi bir tepki olusturdu mu? Yooo, eeeee.

Yahayy

Kıdemli Üye
Velev ki oyle ne degisecek? Yine bir kilifini bulurlar. Ebubekir Sifil'e para karsiliginda kitap yazdirip kendisine mâl etmesi bir tepki olusturdu mu? Yooo, eeeee.
:) 6 saat konuşmanın içinde dünya kadar akıdevi konu vardır.
Bu adamın en takık olduğu yer İmam-ı Azamı taklid ediyorum diyip, Ama itikatta Mruridiyim denmesi, birbirini 100 defa tekfir derecesinde suçlayan bu ulemanın ikisine birden nasıl ittiba ediyorsun diye takık, daha önce dinlemiştim. elinde ibni abidinin filan akaid kitapları var çarşaf gibi seriyor Avni hoca ne cevap verdi merak ettim, gerçi kendisi tam bir manüpülasyon uzmanı ama yine de merak ettim

Yahayy

Kıdemli Üye
Bu sufiler boyle....

Bir de şu babası zengin muhabberi yapılmıyor mu deli oluyorum, zühd takva, ama evdeki tesbih çktiğimiz koltuk varaklı bilmem kaç onbindolar olacak,
onu şurdan getirdim, bunu burdan aldım her birinin alınmasının özel kibirli bir hikayesi olacak filan...

Sufi'liğin aristokrat kesimindeki kibir ve ucb saltanat merakı başka hiçbir kesimde bu kadar belirgin değildir.
Bunu doğuran olayda sufiliğin avam tabakasının kendini ahmak bunları dünyanın en değerli insanları görmeleri.

Adam meşayıhını övmek için söylediği laflara bak şimdi,

"Nakşıbendi hazretleri diyorki bana bulunduğum bölgenin 50 fersah ötesine kadar şefaat hakkı verildi,
her bir sufinin de mahallesindeki bilmem kaç kişiye verilmiş"

Bak şimdi buradaki ucb'a kibire bak...
-Lan sen kimsin?,
-kendi kurtardığının garantisini nerden elde ettin de 50 fersah ötene şefaat edeceksin?
-Allah'ın ortağı mısın ki sen kullarını bağışlamada Allah konuşuyor gibi söz sahibi olarak konuşuyorsun,
-Kendine ahiret için azık edin, benim sana en ufak faydam olmaz diyen bir peygamberin ümmetisin sen,
peygamberler, mukarreb kullar sizin için anadol arabası siz Ferrari'siniz değil mi?

Bunu adam sohbette bağıra çağıra anlatıyor, cemaat Amiiiin, Amiiin diye bağırıyor.
Bu anlattıklarının Mota Mot bir müşrik akıdesi olduğunu söylemeyenin zerre kadar İslam'dan haberi yoktur.
Şefaat için bir kula yaklaşıp hizmetinde bulunanın, Mekeli bir müşrik'in Lat'a, Uzza'ya, Menat'a dua edip yakarmasından bir farkı yoktur.
Kim bu insanları uyaracak, Allah ıslah etsin.
Resmen Kur'anın hiç inmediği dönemdeki haline geri çevirdiler ya hu, bu kadar insafsızlık olur mu, ben bu cürmü, azabı düşünemiyorum.

Kaptan

Mecra Yazarı
:) 6 saat konuşmanın içinde dünya kadar akıdevi konu vardır.
Bu adamın en takık olduğu yer İmam-ı Azamı taklid ediyorum diyip, Ama itikatta Mruridiyim denmesi, birbirini 100 defa tekfir derecesinde suçlayan bu ulemanın ikisine birden nasıl ittiba ediyorsun diye takık, daha önce dinlemiştim. elinde ibni abidinin filan akaid kitapları var çarşaf gibi seriyor Avni hoca ne cevap verdi merak ettim, gerçi kendisi tam bir manüpülasyon uzmanı ama yine de merak ettim
Ebu Hanife'nin itikadna ne gibi bir bozukluk var da itikadda maturiyim diyorlar? Cunku biliyorlar ki imam vayhi onceleyen biriydi, rey ehliy'di. Bu da islerine gelmiyor.

"Kuran'a aykiri bir hadisi inkar Peygamberi inkar degildir, o suzu soyleyeni inkardir . Zira Peygamber Kuran'a muhalefet etmez, o'na aykiri birsey soylemez"

İste Ebu Hanife, bu yaklasimi nedeniyle Ehl'i Hadis tarafindan siddetle tenkit edilmistir. Simdi bunu ogrenen birinin hadislere karsi yaklasimi onlarin inanclarina tabiri caizse comak sokacagindan islerine gelmiyor. Demek ki "Ebu Hanife Kuran'a aykiri rivayetleri kabul etmiyormus" diye dusunup gozu acilacak. Bu, eh'li hadis'in cokusu demektir. Bu durumda "amelde hanefi itikadda maturidi" can simidi gibi yetisiyor.

fakiri

Kıdemli Üye
Sufilerin hepsi taş olup başınıza düşşün emi !Esasen öyle görünüyor ki, sufilerin ölü etlerini yiye-yiye gıda zehirlenmesinden murt gideceğiniz açıkça görünüyor ! Aman Allahım ! Ne kötü bir son !

Ahter

Kıdemli Üye
Hüseyin Avni hoca özgüveni olan bir hocadır.Kendisinin selefiyim diyenlerle, Edib yükselle konuşmaları nete verildi.gayet sabırlı, muhatabını sakince dinlemeyi bilir.benim izleyebildiğim kadar şimdiye kadar kimse hocayı avami tabirle alt edemedi.1. sayfadaki şahsında kendisine güveniyorsa aralarındaki konuşmayı vermesi iyi olur..daha öncede dediğim gibi, hüseyin Avni hoca ilimde 10 tane cübbeliyi cebinden çıkarır.Ne garibdirki, cübbeli ekran sever biri olduğu için , dağdaki çoban bilir, ama Hüseyin Avni hocayı aynı cemaatten bilmeyenler bile (en azından ilmi seviyesini) vardır..Türkiyedeki selefi geçinenlerin ilmi müktesabları, karşılarına Hüseyin Avni gibi hocalar çıkınca,ne kadar irtifa kaybediyor , görülebiliyor..

Kaptan

Mecra Yazarı
İste o son gelmeden aklini basina al. Vakit henuz varken, daha is isten gecmemisken kendini kurtarmaya bak. Biz de sahitlik edelim sana. Yoksa sonun hic iyi degil fakiri, diim saa.

Kaptan

Mecra Yazarı
Hocayi kimse alt edememis mis. Coluk cocukla muhatap oldugundandir. Olaya boks musabakasi seklinde baktiginizdan ilim ehl'i zatlar boyle bos seylere tevessul etmiyorlar. İste Sefil ve Bayindir karsilasmasinda gorduk. Fanatik Sefil taraftarlari neredeyse Bayindir'in uzerine yuruyeceklerdi.

Ahter

Kıdemli Üye
Hocayi kimse alt edememis mis. Coluk cocukla muhatap oldugundandir. Olaya boks musabakasi seklinde baktiginizdan ilim ehl'i zatlar boyle bos seylere tevessul etmiyorlar. İste Sefil ve Bayindir karsilasmasinda gorduk. Fanatik Sefil taraftarlari neredeyse Bayindir'in uzerine yuruyeceklerdi.

Yaptığınız kıyastan, Hüseyin Avni hocanın munazaralarını seyretmediğiniz anlaşılıyor.Ben meseleye tarafgir olarak bakmıyorum.Hocayı tanımamda, meşrebimden de değil..Bendeniz tesbit yapıyorum.. Benim hocam senin hocanı döver diye de bakmıyorum..Türkiyedeki selefi-neovahhabi meşrebli insanların ilmi muktesablarının seviyesinin bu tartışmalarda serancamının pek iyi denemeyeceğini dile getirmek istedim...

Kaptan

Mecra Yazarı
Yaptığınız kıyastan, Hüseyin Avni hocanın munazaralarını seyretmediğiniz anlaşılıyor.Ben meseleye tarafgir olarak bakmıyorum.Hocayı tanımamda, meşrebimden de değil..Bendeniz tesbit yapıyorum.. Benim hocam senin hocanı döver diye de bakmıyorum..Türkiyedeki selefi-neovahhabi meşrebli insanların ilmi muktesablarının seviyesinin bu tartışmalarda serancamının pek iyi denemeyeceğini dile getirmek istedim...
Goruslerini tasvip eder veya etmessin ayri konu ama bahsettigin kimseler sen yok deyince yok olmuyorlar.

Ebu Hanzala var mesela, ilk aklima gelen. Hepsine pabucunu ters giydirir, ha yapar mi? yapmaz.

Kaptan

Mecra Yazarı
Hem Huseyin Avni gibileri avam deyimle :) alt etmek icin alleme olmak gerekmiyor. Bak @Yahayy bile ustesinden cok rahatlikla gelebiliyor [emoji23]. Ayrica bakmayin @Verda 'nin oyle sessiz durduguna hepinizi cebinden cikarir.

Neden, cunku dayanaklariniz curuk. Delille degil zanla hareket ediyorsunuz. Onun icin bazen tek bir ayet dahi goruslerinizi curutmeye yetiyor ama gorene tabi, goremeyene elma sekeri.

abdullah birisi

Kıdemli Üye
soruyu sorduğum vakit, bütün fikirdaşları, etrafımızda dört gözle bizi dinliyorlardı, ebu enes, hadisi şeriflere karşı tutumu, forumdaki, Hadis i Şerif Münkirlerinden oldukça farklıdır, kendisi, Hadisi şeriflere iman eder, bunu bildiğim için, bir hadisi şerif söyledim, kendisi Hadisi Şerifi hatırlayınca, kem küm etti,,,

Ahter

Kıdemli Üye
Hem Huseyin Avni gibileri avam deyimle :) alt etmek icin alleme olmak gerekmiyor. Bak @Yahayy bile ustesinden cok rahatlikla gelebiliyor [emoji23]. Ayrica bakmayin @Verda 'nin oyle sessiz durduguna hepinizi cebinden cikarir.

Neden, cunku dayanaklariniz curuk. Delille degil zanla hareket ediyorsunuz. Onun icin bazen tek bir ayet dahi goruslerinizi curutmeye yetiyor ama gorene tabi, goremeyene elma sekeri.

Yani, @Verda 'nın da neo selefi olduğunu mu anlamalıyım..:) tamam o zaman, arasıra takılırım...

Verda

Gales
İnsanları gruplara ayirmaya ne kadar da meraklisiniz kuzum :)

Kaptan

Mecra Yazarı
Ebu Enes kem kum edince dogal olarak abdullah birisi koskoca Enes'i alt etmenin dayanilmaz hazziyla mina'da seytan'i bir baska tasladi.

Aslinda yoktur birbirinizden farkiniz.