EasyRecovery & GetDataBack Dosya Kurtarma Resimli Anlatım

ibrahimi

Has Uşak
Ontrack® EasyRecovery™ Professional

Silinen verilerinizi kolayca geri getirebileceğiniz bir yazılım olan Easy Recovery'nin nasıl kullanıldığını resimli olarak anlatmaya çalışacağım..Öncelikle belirtmek istediğim bir husus var..Dosya kurtarma işlemi her zaman %100 olumlu sonuç vermez..Bu yüzden büyük beklentiler içerisinde olmamak gerekir dosya kurtarmaya çalışırken..

Verilerimizi kurtarma işlemine başlayalım..

step1lq2.jpg

step2ux8.jpg

step3ek0.jpg

step4wz9.jpg

step5jn6.jpg

step6ic5.jpg

Format atmadan veya verilerinizi silmeden önce bir kez daha düşünün..Çünkü en kolay veri kurtarma yöntemi budur[:)]

Önemli Not1: Diskinizi tarattıktan sonra dosya kurtarma işlemi yapabilmek içinlisanslı kullanıcı olmanız gerekmektedir..

Önemli Not2: Windows Vista destekli sürüm için; File Recovery Software - File Repair - Easy Recovery - Ontrack Data Recovery

pick.png

*Resimler alıntıdır..

Runtime® GetDataBack™

Veri kurtarma yazılımlarının en başarılı olanlarından birisi de GetDataBack.. Aynen easy recoveryde olduğu gibi kolay ve anlaşılır bir menüye sahip güzel bir veri kurtarma yazılımı.. GetDataBack kullanıcılar tarafından oldukça beğeni topladığından veri kurtarma anlatımımıza bu yazılımı da eklemeye karar verdim.. Böylece dilediğiniz programı seçip veri kurtarma işlemi yapabileceksiniz.. Kısaca anlatmaya çalışalım..

İlk aşamada program bize 4 seçenek sunuyor aslında bunlardan ilki varsayılan ayarların kullanılmasından ibaret olduğu için toplam 3 seçenek de diyebiliriz.. Seçeneklere ait örneklendirmelerden de anlaşılacağı üzere 2. seçeneği, kurtarma yapacağımız diskin format veya fdisk gibi dosya sistemini değiştiren bir işlemden geçmiş olması durumunda; 3. seçeneği kurtarma yapacağımız diskin üzerine işletim sistemi yüklenmiş olması durumunda; 4. seçeneği ise kurtarma yapacağımız diskin üzerindeki dosya ve klasörlerin kullanıcı tarafından silinmiş olması durumunda seçiyoruz..

Anlatıma örnek teşkil etmesi açısından Deleted Files seçeneğini esas alıyorum;(deleted files'ı seçip next'e tıklıyoruz)
step1db.jpg

İçerisinden dosya kurtaracağımız disk bölümünü seçiyoruz ve taramayı başlatıyoruz
step3gz.jpg

[imghttp://img42.imageshack.us/img42/5050/step4i.jpg[/img]
step5.jpg

step6j.jpg

step7l.jpg

Ayrıca recovery programının işletim sistemlerine göre farklı sürümleri de bulunmakta;
Windows -------- Mac ------------- Linux ------------ Novell
windows.jpg
[image]http://www.getbackdata.net/images/mac.jpg[/img]
linux.jpg
[image]http://www.getbackdata.net/images/novell.jpg[/img]

Runtime®'ın diğer recovery yazılımları;

Office File Recovery
word.jpg

Email Recovery
outlook.jpg

Ayrıntılı bilgi; Data Recovery Software to Get Back Data | Deleted File Recovery Programs

pick.png
5stars.png
5starsaward.gif

kaynak : Recovery Ustalar? | EasyRecovery & GetDataBack ## Dosya Kurtarma Resimli Anlat?m