e pamvarum Kosova! - Bağımsız Kosova

manifesto

Yasaklı
Türkiye KOSOVAYI resmen TANIDI !

kosovamq1.jpg

e pamvarum Kosova!

Bağımsız Kosovayı tanıyoruz

%90'ı müslüman arnavut olan Kosova kardeş ülkemiz

[yt]WPnH_6dKc9w[/yt]​

AdigeBatur

Profesör
Web sitesi
www.blogcu.com
UÇK'nın Kosava'da sırplara karşı verdiği mücadele gerçekten çok önemliydi. İslam kültür ve medeniyeti sırplara teslim olmadı. UÇK (Kosova Kurtuluş Ordusu) Lideri Haşim Taci şimdide ülkesine Bağımsızlığı kazandıracak inaşallah...

Umarım ilk tanıyan ülke oluruz...

Dua Nur

Kıdemli Üye
KKTC içinde güzel gelişmeler olur inşallah. Hayırlı olsun.

manifesto

Yasaklı
evet, bağımsız kosova Türkiye ve müslüman arnavutlar için çok önemli

Şuan da priştina da Kosova meclisinde Başbakan HAŞİM TAÇİ Bağımsızlık ilanı

yapacağı konuşmayı gerçekleştiriyor

Kosova meclisi de oylama ile bağımsızlığını ilan edecek

Umarım KOSOVA yı tanıyan ilk ülkelerden birisi de ülkemiz olur

Dua Nur

Kıdemli Üye
Kontrollü bağımsızlık

Rreröfte Pavaresia e Kosoves. Yaşasın bağımsız Kosova!

Dün Kosovalılar böyle diyerek bağımsızlıklarını ilan ettiler. Bu gerçek bir bağımsızlık mı? Kosova, BM temsilcisi Finlandiyalı diplomat Ahtisaari’nin hazırladığı kontrollü bağımsızlık planı çerçevesinde ilan edilen bağımsızlık ne kadar gerçek olabilirse o kadar.

Yugoslavya’nın dağılma sürecinde Kosova’nın, ABD tarafından adım adım bağımsızlığa nasıl taşındığını izledim. BM barış gücünün bölgeye gelerek, Kosova devletinin kurulmasına nasıl olanak sağladığını, Arnavutların Sırbistan’a ait ne varsa reddetmelerini, kendi okullarını evlerde açışlarını, vergi toplayışlarını izledim, Türk azınlığın devlet yanlısı olduğu için dışlanışını gördüm. Sonra silahlanma süreci, UÇK’nın kurdurulması bütün bunları yakından takip ettim.

Eğer Miloşeviç Arnavut azınlığın isteklerine zamanında kulak verseydi, onların üzerine ateşle gitmeseydi böyle olur muydu? Çok uzun bir tartışma üstelik bunun için artık çok geç.

GÖNÜLSÜZ ayrılıkların çok zor olacağını ve her iki tarafa da büyük acılar yaşatacağını düşündüğüm için Kosova’nın tek taraflı bağımsızlık ilanına karşıydım.

Bugün de içim rahat değil. Ama geri dönüş olabilir mi? Kosova tekrar Sırbistan’ın bir parçası olarak yaşamına devam edebilir mi? Hayır. Yirmi yıldan beri bağımsızlık yolunda ilerleyen bir toplumun geri dönüşü mümkün değil.

Hele de arkasında uluslararası destek varsa. Kosova, işte böyle uzun bir süre ABD’nin uzaktan kumandası, Avrupa Birliği’nin kontrolü altında "bağımsız" olacak.

Bağımsız olacak ama, yarından itibaren Avrupa gücü EULEX Kosova’da, devlet kurumlarının işleyişini kontrol edecek. NATO ordusu Mitroviça’da Sırp azınlık ile Arnavutlar arasında çatışma çıkmasını önlemek için zaten konuşlanmış durumda. Haziran’dan sonra o da görevi AB’ye devredecek.

Şartlı bağımsızlık anlaşmasına göre, Kosovalı Arnavutlar Büyük Arnavutluk hayallerine de veda edecekler, Arnavutlukla birleşmeleri yasak. Kendileri için çizilen haritanın sınırlarını değiştirmeleri de, yani Makedonya’daki Arnavutların birleşme hayallerine de set çekilecek. Ne zamana kadar belli değil.

Koşulları böyle belirleyen Ahtisaari planı ilk bakışta bile, bağımsızlık adımının Balkanlar açısından ne kadar riskli olduğunu da ortaya koyuyor. Yunanistan, Romanya gibi bazı Avrupa ülkeleri Kosova’yı tanımayacaklar. Rusya da karşı çıkıyor. Türkiye ise, tarihi bağlar gerekçesiyle Kosova’yı tanıyacak.

Balkanlar’da, etnik ayrılıklar devlet temelinde bölünmelere yol açarken, bölgede yeni bir ayrım çizgisi oluşuyor. Ortodoks-Müslüman aksı. Gelecekteki paylaşımlara yeni piyonlar hazırlamak için.

Ferai Tınç

manifesto

Yasaklı
Ve nihayet

Bağımsız KOSOVAYI resmen TANIDIK !

91272ux4.jpg

''Türkiye Cumhuriyeti, Kosova Meclisi'nin bağımsızlık bildirgesinin muhtevasını ve unsurlarını memnuniyetle karşılamış ve bu anlayıştan hareketle, Kosova Cumhuriyeti'ni tanıma kararı almıştır. "

http://www.haber7.com/haber.php?haber_id=300957

AynAlı

Kıdemli Üye
hayırlı olsun tanıdık onları..

Dua Nur

Kıdemli Üye
Hayırlı olsun, ve Allah onları korusn. 20 AB ülkesi tanımaya hazırlanıyormuş.