düşünüyorum öyleyse varım!!!

&Ta-Ha&

Doçent
Web sitesi
hayattanizler.spaces.live.com
arkadaşlar bu sözden ne anlıyorsunuz? sizce ne demek istemiş descartes bu cümleyle? veya siz ne gibi çıkarımlar yapıyorsunuz?

Enes

İhvan Forum Üye
ben direk sözü yorumlamak yerine şöyle birşey söylesem:

düşünüyorum öyleyse varım diyen kişi... doğru düşünmüyorsan yoksun bence...

varlığın neyi düşündüğüne bağlı... akıllıcamı düşünüyorsun yoksa körcemi?

&Ta-Ha&

Doçent
Web sitesi
sence bir insan nasıl akıllıca düşünür?Veya şöyle söyliyim insan zekası tek başına akıllıca düşünebilir mi?

insan kendi aklıyla doğruyu bulabilir mi?

sence doğru nedir? herkese göre göreceli bir kavram değil midir?

Gerçek ve doğru aynı manayı mı ifade eder?

buyrun burdan yakın:)

sorun nedir var olup olmadığım mı? ister düşünerek olsun ister içgüdüyle olsun iki seçenek arasında seçim yapıyorsam varımdır.

var olup olmadığını sorgulayanlar herşeyin yok olduğuna şahit olup seçimlerinin sonucunda bedel ödeme gerçeğiyle yüzleşmek istemeyenlerdir.

bunun için filozof olmaya gerek yok. bizim inancımızda bunlar çok kısa ve kolay irdelenmiştir...

Nuray Azizoğlu

Paylaşımcı
Web sitesi
blog.milliyet.com.tr
Düşünüyoruz

arkadaşlar bu sözden ne anlıyorsunuz? sizce ne demek istemiş descartes bu cümleyle? veya siz ne gibi çıkarımlar yapıyorsunuz?

Taha,
senin sorunu bir de şu şekilde açabiliriz istiyorsan. Evet, INSAN düşünüyor; ama düşünme kabiliyetine sahip olmayan hayvanlar, bitkiler var dünyada ve daha başka varlıklar da... Onlar düşünemediği için VAR değilller mi? Descartes'in "düşünüyorum, öyleyse varım" sözünden kastı, sadece insanın varlığıysa, düşünemeyenler bu dünyada VAR değiller midir?

Şimdi biraz düşünme zamanı gibi Taha??

Selamlar

reis

Kıdemli Üye
Boşverin Descartes'i beni dinleyin;

"Düşünü(lü)yorum, öyleyse varım"

:)

M

Murat Sâki

Guest
Taha,
senin sorunu bir de şu şekilde açabiliriz istiyorsan. Evet, INSAN düşünüyor; ama düşünme kabiliyetine sahip olmayan hayvanlar, bitkiler var dünyada ve daha başka varlıklar da... Onlar düşünemediği için VAR değilller mi? Descartes'in "düşünüyorum, öyleyse varım" sözünden kastı, sadece insanın varlığıysa, düşünemeyenler bu dünyada VAR değiller midir?

Selamlar

Bu sözü daha da açarsak düşünme payesine sahip olmayan canlılar bir anlamda yoktur-diyebilirmiyiz..Varolmanın menşei düşünmek tefekkür etmekse düşünenin mantiken var olması oldukça realite bir diyalektikdir.Zira tefekkür etmekten yoksun bir canlı belkide yokluk ve varlık arasında gidip geliyordur.

Bunu denkleme vuracak olursak.

Tefekkür-Yaşam-Varolma-Yaratıcı

Düşünen bir mahlûk aynı zamanda yaşamın farkında olur,bunu varlık hengamesi izler ve dahasında yaratıcısını temaşa hissi.

reis

Kıdemli Üye
Ya da;

"Düşünüyorum(Tefekkür ediyorum) öyleyse varım. Düşünmüyorum(Tefekkür etmiyorum) öyleyse davarım"

Nuray Azizoğlu

Paylaşımcı
Web sitesi
blog.milliyet.com.tr
Bu sözü daha da açarsak düşünme payesine sahip olmayan canlılar bir anlamda yoktur-diyebilirmiyiz..Varolmanın menşei düşünmek tefekkür etmekse düşünenin mantiken var olması oldukça realite bir diyalektikdir.Zira tefekkür etmekten yoksun bir canlı belkide yokluk ve varlık arasında gidip geliyordur.

Bunu denkleme vuracak olursak.

Tefekkür-Yaşam-Varolma-Yaratıcı

Düşünen bir mahlûk aynı zamanda yaşamın farkında olur,bunu varlık hengamesi izler ve dahasında yaratıcısını temaşa hissi.

Murat,
hayvanlar, bitkiler, vs... Bu varlıkların hepsi zîhayattır. Zîhayat varlıklara, yok demek, onların varlığını kabul etmemek, düşünecenin hangi boyutuna girer peki?Murat? Düşünerek VAR'lığının farkına varan insan, aynı zamanda başka varlıkların VAR'lığını da anlamayabilmeli değil mi? Buradan,senin kuruduğun bu denklemi ben anlayabiliyorum; fakat ifadelerinde bir paradaox olduğunu seziyorum. Beni aydınlatırsan sevinirim..

Selamlar

PortakaL

๑ஐ๑нαticє кüвяα๑ஐ๑
Taha,

Selamlar

Descartes onlarin varligini da aciklamis meteryal objelerin Descartesin

meditasyonlarinda detayli olarak anlatiliyo..

:eek:fftp:

Nuray Azizoglu daha once yazilarinizi okumustum felsefeyle ilgili

felsefe falan mi okudunuz ya da okuyorsunuz? Bilgilerinizden faydalan-

mak isterim:)

&Ta-Ha&

Doçent
Web sitesi
Taha,

Selamlar

evet düşünme zamanı...
ben bu sözden anladığımı yazmak istiyorum görüşlerim daha çok murat saki kardeşe yakın... yani düşünüyorum öyleyse varım çünkü düşünmeyen kendi varlığından habersizdir...evet o gerçekte vardır fakat varolmasının amacını bilmediğinden veya bunu düşünecek akla sahip olmadığından varlığı bir gölgeden ibarettir... varlık mertebesi çok düşüktür, eğer bir insan düşünmüyorsa varlığının amacını bilmiyorsa o insanda hayvan gibi, taş gibi varlık mertebesindedir...... yok gibidir...

dua ile...

Nuray Azizoğlu

Paylaşımcı
Web sitesi
blog.milliyet.com.tr
evet düşünme zamanı...
ben bu sözden anladığımı yazmak istiyorum görüşlerim daha çok murat saki kardeşe yakın... yani düşünüyorum öyleyse varım çünkü düşünmeyen kendi varlığından habersizdir...evet o gerçekte vardır fakat varolmasının amacını bilmediğinden veya bunu düşünecek akla sahip olmadığından varlığı bir gölgeden ibarettir... varlık mertebesi çok düşüktür, eğer bir insan düşünmüyorsa varlığının amacını bilmiyorsa o insanda hayvan gibi, taş gibi varlık mertebesindedir...... yok gibidir...

dua ile...

Taha,
varlığının amacını bilmek nedir? Descartes'in bunu sözü söylemesindeki amaç, Murat'ın düşündüğü gibi mi? "Düşünüyorum, öyleyse varım"... Bu konu hakkında biraz daha düşünmemiz gerek Taha, öyle düşünüyorum ;)...

Selamlar

&Ta-Ha&

Doçent
Web sitesi
peki düşünelim ama ben descartes'in ne düşündüğünü değil de kendi adıma ne anladığımı yazdım...

bence descartes burada düşünüyorum öyleyse varım derken kendi meslektaşlarından sokrates'e(yanılmıyorumdur inşaallah)gönderme yapmak istemiş çünkü sokrates varlığını inkar etmişti. o da buna nazire olarak ''düşünüyorum'' madem düşünebiliyorum o zaman varım demiştir ;)

dua ile

Hasan

Kardeşiniz
Yaa bu feylesof lar düşüncekler düşüncekler de daha kendi varlıklarını bulcekler sonra da ALLAH ın varlığını bulcekler oohhhooooo ,bunlar düşünse noolur düşünmese noolur.Zaten filozof dedinmi gıcık olurum ,neymiş biber acıdır -dünyada acıdır eee ozaman dünya biberdir yok yaa dolmalıkmı turşuluk mu .

Fesüphanallah düşünüyorum çünkü beynim var,onuda hamdolsun ALLAH vermiş bak gör tefekkür et,çünkü burdaki varlık öte yanda yok orda olanı burda gör diye beyin vermiş ALLAH ,yoksa her mahlukatta beyin var çok da güzel çorbası olur,öte yanda ALLAH neden beyninden çorba yapmadın demicek,sana beyin verdim idrak verdim sen varmıyım yokmuyum dedin beni bilemedin sen ki hiç yoksu ozaman dicek olay budur,içimden sokrates ile deskartes in kulaklarından tutup kafalarını tokuşturmak geliyo ,öte tarafa kaldı artık.SELAMETLE.

-ada-

Paylaşımcı
Bence "İnanıyorum,o halde varım"

agbi

Yasaklı
Ya da;

"Düşünüyorum(Tefekkür ediyorum) öyleyse varım. Düşünmüyorum(Tefekkür etmiyorum) öyleyse davarım"

Düşünülmeden veya tefekkür edilmeden gelen her haber e veya söylemi vb.kabul etmek MÜSLÜMANLAR ARASINDA HİZİPLEŞMEYE NEDEN OLMAKTADIR.

Demirci Mehmet

Asistan
"Düşünüyorum o halde varım." sözü "düşünebildiğim için var olduğumu farkedebiliyorum.Düşünemeseydim,varolduğumu bilemeyecektim",anlamına gelir.
Aksi takdirde komada olan,ya da baygın olan bir insanın varolmadığını söylemek lazım gelir ki,bu da saçmadır.

Not:Bu arada birisi ilk defa doğru bir laf etmiş.Ama kendisinin bahsettiği kategoriye girdiğini bilmiyor :)