Düşünceler mi duyguları oluşturur yoksa duygular mı düşünceleri?

Ekrem01

Asistan

Hidrojen(Düşünce) oksijen (hayal) dersek sonuç olarak h2o(korku duygusuna) varabilir değil mi, insan?

Ayrıca Karun, tevratı en iyi tefsir edenlerden biriyken düşünceleri neticesin kibir duygusuna kapılmamış mıdır?

Ya da Şeytan, "ben ateştenim o ise topraktan. ateş topraktan daha üstündür" diye düşünerek kibrin önderi olmamış mıdır?

Her iki örnek tapınma içgüdüsünün tatmin edilmesinde yaratıcıyı direk veya dolaylı olarak red ile alakalı.
Ortada tatmin edilmesi gereken bir içgüdü ve aklın yanlış kullanılmasından ortaya çıkan red düşüncesi(kanaati) söz konusu.

Misal;iç güdü ve bunların görüntüsü olan duygular yontulmamış kütük gibidir.Aklın kullanılması sonucu kütüğe şekil verilmesi düşünce ürünü mamüldür.
İnsanda düşünme ve duygular ham olarak mevcud.Duygularımızı tatmin etme adına üzerlerinde düşünür Hayatımıza yön veren fikirler doğrultusunda;
sevmemiz gerekeni sever sevmememiz gerekeni sevmeyiz.
Korkmamız gerekenden korkar,korkmamamız gerekenden korkmayız.
Sahiplenmemiz gerekenleri sahiplenir,...
Bakmamız gerekenlere bakar,... vs.

ömerusta

Kıdemli Üye
şehbal kardeş eğer ayak komuta uymuyorsa o vucut sakat demektir çünkü bütün vucut vede vucutu oluşturan her şey biri birine uyumlu vede muntazam yaratılmıştır eğer bunlardan her hangi biri uyum suzluk ediyorsa özür dür yani sakattır
konumu okudunmu soruma gelince fatihaile kırk gün başlıklı yazımda vucutun nasıl yaratıldığı vede organların uyumunu
akıl denen yaratılmışın en büyük nimet olduğunu onun büyüklüğünün eseri olduğunu vurgulamıştım konun güzeldi
emeğine bereket diyerekte teşekür etmiştim emeğine bereket

ŞehbaL

Kıdemli Üye
Her iki örnek tapınma içgüdüsünün tatmin edilmesinde yaratıcıyı direk veya dolaylı olarak red ile alakalı.
Ortada tatmin edilmesi gereken bir içgüdü ve aklın yanlış kullanılmasından ortaya çıkan red düşüncesi(kanaati) söz konusu.

red etmek bir duygu değildir. Fakat "Küçük dağları ben yarattım" düşüncesi Kibir duygusunun kapısını aralar.

Misal;iç güdü ve bunların görüntüsü olan duygular yontulmamış kütük gibidir.Aklın kullanılması sonucu kütüğe şekil verilmesi düşünce ürünü mamüldür.
İnsanda düşünme ve duygular ham olarak mevcud.Duygularımızı tatmin etme adına üzerlerinde düşünür Hayatımıza yön veren fikirler doğrultusunda;
sevmemiz gerekeni sever sevmememiz gerekeni sevmeyiz.
Korkmamız gerekenden korkar,korkmamamız gerekenden korkmayız.
Sahiplenmemiz gerekenleri sahiplenir,...
Bakmamız gerekenlere bakar,... vs.

Nihayetinde yontulmamış kütük gibi olan duygularımızı yontan düşüncedir.

ömerusta

Kıdemli Üye
düşünceyide duyguyuda yürüten vede besleyen akıldır yontulmamış kütük düşünce vede duygudur onu işleyen akıldır
akletmezmisiniz size nice misaller verdik buyrulmaktadır yani hitap akladır akıllı mesuldür dinden
diye düşünüyorum terbiye edilmemiş su sel dir afet olur terbiye edilmiş su berekettir nimet olur

spesifik

آزادی قید و بند
İlk izlenim tesir eder lakin akıllı insan tecrübe etmeden karar vermez
Ki bazen verilen kararlar isabet etmeyebilir
Hasılı konuyu yeni farkettim duyguya da yön veren bilinçtir
İnsan bazen kendisine zarar vermekten bile hoşnut olabiliyor
Öyle tuhaf bir varlığız
Yani kötüyü de sever insan kanımca...