• Ramazan bayramınız mübarek olsun...

Duş başlıklarındaki büyük tehlike

efruz

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
14 Ağu 2009
Mesajlar
5,169
Puanları
113
Neredeyse her gün kullandığımız duş başlıklarındaki gizli riski biliyor musunuz...Duş başlıklarının solunum yolu hastalıklarına yol açan bir bakterinin gelişimine ortam hazırlayabildiği ortaya çıktı.


ABD’nin Colorado Üniversitesi’nden Norman Pace ve ekibi, vereme bağlı olmayan akciğer iltihaplanmalarındaki artış ile duş yapmak arasında ilişki olabileceğini gösteren bazı araştırmaların sonuçlarından yola çıktı.

Hamileler ve yaşlılar risk grubunda


ABD’nin 9 kentinde 50 duş başlığını inceleyen araştırmacılar bu duş başlıklarının üçte birinde büyük oranda "mikrobakteri mikobakterium avium" belirlendi. Hamilelerin, yaşlıların ve bir hastalık nedeniyle bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerin risk grubunda olduğunu belirten araştırmacılar , bakterinin yorgunluğa, kuru ve inatçı öksürüğe ve soluğun kesilmesine yol açabileceğini vurguladı.


Metal duş başlıklarını tercih edin
Metal duş başlıklarının plastiklere göre daha az bakteri barındırabileceğine dikkati çeken araştırmacılardan Laura Baunmgartner da, bakterinin bulaşma riskini azaltmak için duşun altına girmeden önce suyun bir dakika akıtılabileceği önerisinde bulundu ve sağlıklı kişilerin endişelenmemesi gerektiğini belirtti.


Araştırma, "Proceedings of the National Academy of Sciences" dergisinde yayınlandı.
 
Üst