Durdurun bu banka rezaletini | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!
Altın Burada

Durdurun bu banka rezaletini

ismail

Yeni
İhvan Üyesi
Katılım
3 Mar 2007
Mesajlar
20,475
Puanları
0
Yaş
43
DURDURUN BU BANKA REZALETİNİ

Kredi kartı sahipleri dikkat! Banka, kredi kartı borcunu ödeyip kartı da iade eden müşterisi Hakan Polat`a üç yıl sonra 1 kuruşluk borç için 504 TL`lik icra yollandı.

Banka 1 kuruşluk borcunu ödemeyen Ankaralı Hakan Polat`ın evine icra gönderdi. 1 kuruşluk borcunun faiziyle 504 liraya ulaştığını öğrenen Polat, avukatı aracılığıyla karara itiraz etti. Avukat Levent Karakaş, `Türkiye`de Polat`ın durumunda çok sayıda kişi var` dedi.

Hakan Polat`ı icralık eden süreç, bir bankadan kredi kartı almasıyla başladı. Alışverişinin büyük bir bölümünü kredi kartıyla yapan Polat`ın borcu 2 bin 900 TL`ye ulaştı. Polat, borcunun hepsini 2007`de bankanın Mithatpaşa şubesine yatırdı. Kartı da iade etti.
Ancak 5 Mart 2010 tarihinde gelen bir yazı Polat`ı şok etti. Çünkü gelen belge, Ankara 32. İcra Müdürlüğü`nde gelen bir ödeme emriydi. Ödeme emrinde Polat`ın bankaya asıl alacak olarak `0.01 TL (bir kuruş)` bulunduğu ve üç yıllık faiz uygulandığı yazıyordu. Banka üç yıl boyunca bir kuruşa 480.66 TL yasal faiz uygulamış, ayrıca BSMV(Banka Sigorta Muameleleri Vergisi) olarak 24.03 TL eklemişti. Böylece bankanın Polat`tan 1 kuruş karşılığı istediği toplam para miktarı 504 TL`ye çıktı.
Yedi gün süre verildi
Yazıda Polat`a borcunu ödemesi için yedi gün süre verilerek şöyle denildi: `504.70 TL tutarındaki toplam alacağına icra gideri, vekil ücreti ve takip tarihinde itibaren asıl alacağı tahsilde tekerrür olmamak kaydıyla tahsili emridir.(Fazlaya dair ve faiz oranlarındaki artıştan doğan talep hakkımız saklıdır).`
Polat`a gelen yazıda borcu konusunda itiraz hakkı bulunduğu, ancak bu itirazını yazılı veya sözlü olarak icra dairesinde yedi gün içinde bildirmediği takdirde hapis cezasının söz konusu olduğu da anlatıldı.
Polat`ın avukatı Levent Karakaş, icra takibinin durması için icra müdürlüğüne başvurdu. İtiraz nedeniyle icra takibinin durduğunu belirten Karakaş`a göre müvekkilinin durumuna düşen daha pek çok kişi var.
Bir de avukat masrafı çıktı
Karakaş, `Avukatlık masrafı dahil edildiğinde müvekkilin ödeyeceği toplam para 700 TL civarında olacak. Aslında Hakan Polat`ın başına gelenler bankacılık sektörünün geldiği durumun çok çarpıcı bir örneğidir. Zaten bankalar karşısında güçsüz durumdaki vatandaş bu uygulamalarla daha da güç durumda kalıyor. Türkiye`de Hakan Polat gibi çok sayıda insan bulunuyor` dedi.
Polat`ın borcuna eklenen BSMV, bankacılık ve sigortacılık işlemlerinden doğan ve bu işlemlerin miktarları ya da gelirleri üzerinden hesaplanan Banka Sigorta Muameleleri Vergisi isimli bir vergi türü. Tüketici kredilerine tahakkuk eden (faiz üzerinden yüzde 5) BSMV, taksitlerle birlikte resmi kurumlara ödenmek üzere krediyi kullandıran kurum tarafından müşterilerinden tahsil ediliyor.
tumgazeteler.com olayın şahididir
Sitemize gelen şikayetler var
Üniversite öğrenciliğim döneminde, babamın gönderdiği parayı ATM`den alabilmek için bir banka hesabı açtırmıştım. Nasıl olduğunu anlayamadan banka bir sigorta yapmış bana. Zorla 150 TL`ye yakın param gasp edildi. Hükümet halkım halkım dedi, halkını köpekler gibi bankaların ayağının altına atıyor. İki elim bankaların ve bunları şımartan hükümetin yakalarındadır.
F.K. / İstanbul
HSBC bankasinda kredi kartim var ve yillardir bu kredi kartini kullanmaktayim ama malesef gectigimiz günlerde borcum olmadigi halde ve bana bildirilmeden kredi kartim kullanima kapatildi bu da yetmez mis gibi bankadaki vadesiz hesabimada bloke koydular,
bankayi arayip sordugumda ise suanda calismalar devam ediyor biz size döneriz deniyor ve beni oyaliyorlar hatta bana usulsüz puan kazanimi diye bir sey de söylediler ama ben halen anlamis degilim yani bana puani veren banka puanlari kullanmama izin veren yine banka.
ben yurt disinda yasiyan bir türküm bu rezillige dur demek istiyorum ben bu rezilligi yasadim yarin baska türk vatandaslarimiz da ayni duruma düsmesinler sesimi buradan duyumak istiyorum
H.G./mönchengladbach Almanya

Bu durumun bir benzeri, sitemiz editörlerinden birinin de başına geldi.
Yaklaşık üç yıl önce tüm borcunu kapatıp, Üniversite öğrenciliği döneminde aldığı Advantage kartını iade eden editörümüzü üç yıldır kimse arayıp sormaz iken, birden bire, HSBC`den, 2.16 TL(Asıl bakiye 0.02 Dolar)`lik borcu olduğuna dair mesajlar gelmeye başladı. Editörümüz 5 yıldır mesajlarını düzenli kontrol ediyor, bu mesajlar 2010 Ocak ayından itibaren gönderilmeye başlandı.
Banka arandığında, garip bir terminoloji ile, 2005 yılından kalan 2.16 TL`lik bir borcun olduğu bu borca hiç faiz işlemediği söylendi. Kredi kartının tüm borcunun ödendiği ve kartın iptal edildiğini banka da kabul ediyordu.
Ama bu borç nerden çıkmıştı, editörümüz dinlediği halde anlayamadı. Kredi kartına havale yapılırsa sorun hallocak dendi. Lanet olsun diyerek havale yapıldı, sonuç bekleniyor.
 

ıtri

Üye
İhvan Üyesi
Katılım
30 Ağu 2009
Mesajlar
1,235
Puanları
0
Yaş
36
Allah Allah
Nasıl oluyor bu saçmalık?
Acaba tüketici hakları na başvurabildi mi acaba?
Bende iptal ettirmiştim, bakalım aynı oyunu oynayacaklarmı?
 

hacifersat

Doçent
İhvan Üyesi
Katılım
11 Nis 2010
Mesajlar
717
Puanları
0
selam, bu banka dedikleri modern kırk haramiler, elleri milletin cebinde nasıl tongaya düşürürüzde cebini boşaltırız hesabı yapıyorlar. mevlam ümmeti bu necasetten ırak eylesin. banka v.b faiz kurumlarını ankaribuzzaman zirü zebel eylesin, hamilerini ıslah ıslahtan nasibi yoksa onlarıda beraber kahru perişan eylesin.
 
Üst