Dücane Cündioğlu

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Ne zamandan beri takip ediyorum. Alnından öpülecek nadir insanlardan birisi. Bu videoda Camilerin mimari yapısını eleştirmiş. Gözünü seveyim şu tasavvufun, insana gerçekten feraset ve ruh kazandırıyor.

İzlemenizi tavsiye ederim. Fırsat bulursanız Simurg Grubu'nun Youtube kanalına abone olup diğer videoları da izlemenizi tavsiye ederim.

Son düzenleme:

Kaptan

Mecra Yazarı
Atatürk'ü rahmet ve minnetle anıyorum diyecek kadar eski çizgisinden sapmış bir yazardır kendisi. Bizzat kendi ağzından dinledim. Çok görmüyorum, felsefe ve tasavvufun insana kazandırdığı bir hastaliktir bu.

"Gökten haber aldim diyen Muhammed'e tabi olamayız" diyen Atatürk'u rahmetle ve minnetle anan birinin din anlayışını varın siz hesap edin.

Eski yazılarıyla tamamen çelişen bu düşüncesi felsefe ve tasavvufun insanı nasıl bir kafa karışıklığına maruz bıraktığını göstermesi açısından da önemlidir.

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Muhterem, insanları ne kadar kolay siliyorsunuz yahu.

Kaptan

Mecra Yazarı
Muhterem, insanları ne kadar kolay siliyorsunuz yahu.

Birileri balık hafızalı olabilir ama Gezi olaylarında kimlerin yanında saf tuttuğunu unutmadık biz.

Sadece bu mu, Allah'a peygambere hakaret eden Sevan Nişanyan denen "Muhammed Allah'la gorusmedi, ben onun peygamber olduğuna inanmıyorum, ya yalan soyluyor ya da hayal görmüş" diyen adamı bir başka vesileyle detaya istersen gireriz, savunacak kadar da tiyneti bozuk biridir bu Cundioglu. Yau savunacak başka adam mı bulamadın he?

Ya bırak DostunDostu açtırma şimdi ağzımı, belli ki bu adamın yediği herzeleri bilmiyorsun. Bir iki süslü kelam edince hemen yağlariniz eriyor. 10 dakika anlatılacak bir konunun 3 saatte anlatılmasinin nesi sizi cezbediyor? Hasbunallah.

Moderatör tarafında düzenlendi:

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Sevan Nişanyan ve Ali Nesin'in kurdukları Matematik Köyü'nü gördükten sonra bende gıpta etmedim değil. Muhtemelen Cündioğlu benim durduğum yerden bakmış ve Sevan'ın emeğini taktir etmiştir.

İzlersen Cündioğlu'nun neyi taktir ettiğini anlarsın. Tabi estetik anlayışın varsa! :)

Soruyorum, bu insanlar solculuklarıyla kendilerini geliştirirken biz ne yaptık? Çekilen çile üzerinden ölçmeye kalkma sakın!

Son düzenleme:

nefahtü

Kıdemli Üye
Dücane yi ilk olarak 2010 da dinlemeye ve takip etmeye başladım. Ve son iki senedir bambaşka bir anlatıma girdi.
Tasavvuf demek ilk olarak şeriatta demektir ki kendisinde bunu hiç göremez oldum.
ve son olarak mustafa kemali kalbimizden nasıl silecekler deme ihtiyacı duyması da zaten düşüncelerindeki kayboluşu göstermekte. İlk sıralarda tesettürlü hanımlarında takip ettiği , islami kesiminde takip ettiği kitle zaman içinde bambaşka bir yüze büründü. Kelimeler ile oynamasını çok iyi bilen ancak oynarken düğüm olan bir adamdiye görmekteyim.

Tasavvuf hakkında bilgili olmak tasavvufu yaşamak deyildir. Aldanmamalıyız.

kebîkec

İhvan Forum Üye
Cins kafa. Çok okuyor. Ağır aksak gitse de tahlil yeteneği güzel. Gezi olaylarına kadar beğeniyle okuyup saygı duyduğum bir tipti. Lakin ciddi bir savruluş yaşadı(k). Bana bilgi zehirlenmesi yaşamış gibi geliyor. Kendisine dua ediyorum.

ALI25

Kıdemli Üye
Atatürk'ü rahmet ve minnetle anıyorum diyecek kadar eski çizgisinden sapmış bir yazardır kendisi. Bizzat kendi ağzından dinledim.Çok görmüyorum,felsefe ve tasavvufun insana kazandırdığı bir hastaliktir bu."Gökten haber aldim diyen Muhammed'e tabi olamayız" diyen Atatürk'u rahmetle ve minnetle anan birinin din anlayışını varın siz hesap edin.Eski yazılarıyla tamamen çelişen bu düşüncesi felsefe ve tasavvufun insanı nasıl bir kafa karışıklığına maruz bıraktığını göstermesi açısından da önemlidir.
Kaptanin yazdigi ve dedigi gibi ise mesele de hasil olmus olur.

Kaptan

Mecra Yazarı
Cins kafa. Çok okuyor. Ağır aksak gitse de tahlil yeteneği güzel. Gezi olaylarına kadar beğeniyle okuyup saygı duyduğum bir tipti. Lakin ciddi bir savruluş yaşadı(k). Bana bilgi zehirlenmesi yaşamış gibi geliyor. Kendisine dua ediyorum.

Konuşmaları ile bana Allah'ın dinini anlatmiyorsa yemişim çok bilgisini. Fetö için de kainat imamı diyerek onu yüceltenler şimdilerde kandirildik diyerek dizlerini dövüyorlar.

Demek ki, bir insanın çok bilmesi, akademik kariyeri, kainat imamı olması veya Kuddise sirruh, gavs, kutup olması değil kurandan konuştuğu ile bizi ne kadar Allah'a yaklaştırdığı önemliymiş. Yoksa daha çok "kandırılırsınız" da farkında olmazsiniz.

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Kimin nasıl kandırıldığını Allah bilir.

cemaliii

Kıdemli Üye
biz sözün doğru veya egriligine bakmayın bir milletiz. sagcimizda böyle solcumuzda böyle. solcu olupda gerçeği söyledin mi de gözden düşüyorsun, sağcı olup gerçeği söyledin mi de gözden düşüyorsun. sagcilara sözlerini kabul ettirmek için namaz kılmak gerek, dindarlar bununlada yetinmez Atatürk'e sovmedin mi doğruda desen inanmazlar. solculara dogruyu istediğin kadar söyle onuncu yıl marşı söylemedin mi kimse kabul etmez doğruyu. biz böyle bir millet oldukça Allah da bizi milim ilerletmez.

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
biz sözün doğru veya egriligine bakmayın bir milletiz. sagcimizda böyle solcumuzda böyle. solcu olupda gerçeği söyledin mi de gözden düşüyorsun, sağcı olup gerçeği söyledin mi de gözden düşüyorsun. sagcilara sözlerini kabul ettirmek için namaz kılmak gerek, dindarlar bununlada yetinmez Atatürk'e sovmedin mi doğruda desen inanmazlar. solculara dogruyu istediğin kadar söyle onuncu yıl marşı söylemedin mi kimse kabul etmez doğruyu. biz böyle bir millet oldukça Allah da bizi milim ilerletmez.
Hatta Atatürk'e söver, namazını kılarsan milleti aldatsan dahi senden mübareği yok. Bu fenomeni bir türlü çözemedim, nasıl oluyor yau! Akşama kadar sömürülüyorlar sabah taptaze yeniden doğuyorlar. Jet Fadıl vardı, hâlâ sevilir sayılır.

Son düzenleme:

Kaptan

Mecra Yazarı
Hatta Atatürk'e söver, namazını kılarsan milleti aldatsan dahi senden mübareği yok. Bu fenomeni bir türlü çözemedim, nasıl oluyor yau! Akşama kadar sömürüyorlar sabah taptaze yeniden doğuyorlar.

Ne yapacaktık? Yahu sizler nasıl müslümanlarsınız,

Allah'a ve ahiret gününe iman eden bir toplumun; babaları, oğulları, kardeşleri veya yakınları dahi olsa, Allah'a ve Elçisi'ne muhalefet, düşmanlık eden kimseler için bir sevgi beslediklerini göremezsin...Mücadele 22

Keza Allah Resulü ; üç şey imanın lezzetini artırır der ve sayar: "Allah ve Resûlünü herşeyden çok sevmek, kendisini sevmiyen müslümanı Allah rızssı için sevmek ve Allahın düşmanlarını sevmemek."

Kur'an için "gökten indiği sanılan kitap" diyen ve buna benzer Allah ve peygambere düşmanlığını açıkça izhar edenlere, yüreğimizde en ufak bir sevgi kırıntısı dahi besliyorsaniz derhal Tevbe etmenizi tavsiye ederim. Vela-Bera dostluk ve düşmanlik imandandır.

cemaliii

Kıdemli Üye
kaptan imanın şartları arasında Atatürk'e sovmek nefret etmek vardida biz atladık mı acaba?

adams77

Kanalizasyoncu
Ne yapacaktık? Yahu sizler nasıl müslümanlarsınız,

Allah'a ve ahiret gününe iman eden bir toplumun; babaları, oğulları, kardeşleri veya yakınları dahi olsa, Allah'a ve Elçisi'ne muhalefet, düşmanlık eden kimseler için bir sevgi beslediklerini göremezsin...Mücadele 22

Keza Allah Resulü ; üç şey imanın lezzetini artırır der ve sayar: "Allah ve Resûlünü herşeyden çok sevmek, kendisini sevmiyen müslümanı Allah rızssı için sevmek ve Allahın düşmanlarını sevmemek."

Kur'an için "gökten indiği sanılan kitap" diyen ve buna benzer Allah ve peygambere düşmanlığını açıkça izhar edenlere, yüreğimizde en ufak bir sevgi kırıntısı dahi besliyorsaniz derhal Tevbe etmenizi tavsiye ederim. Vela-Bera dostluk ve düşmanlik imandandır.

kaptan, kuran gökten inmemiştir zaten :) kim diyor gökten indi diye?

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Ben Allah ve Resulünü, ve ahiret gününe inananları seviyorum. ''Niye seviyorsun?'' diye soranlara verilecek bir cevabım var:

1) Çünkü güçlünün değil, zayıfın yanında oldular.
2) Çünkü zulme ve haksızlığa boyun eğmediler.
3) Çünkü servetlerini zayıf olanlarla paylaştılar.
4) Çünkü Allah ile aldatanlardan olmadılar.

Yüksek bir medeniyetin temellerini attılar. Allah'a ve ahiret gününe inandılar, iyi işler yaptılar. Kötülerden olmadılar.

Bu yüksek ahlaklarından dolayı Ebu Cehiller servetlerinden ve koltuklarından oldular. Zalimlerin kâbusu oldular. Sömürü düzenini yıktılar. Kötüler işinden oldu, kötüler düzenini yitirdi. Böyle bir ortamda kötülerin Allah'a ve ahiret gününe ve inananlara ve Allah'ın resulüne düşman olmaları doğal değil midir?

Kaptan, lafı şuraya getirmek istiyorum. Senin vermiş olduğun ayetleri bu bağlamda değerlendirmeni rica ediyorum. Çünkü Allah bunu kastediyor. O an ki fotoğrafa indi bu ayeti celile.

Bu vermiş olduğun ayeti celileye bugün birilerini muhatap etme hakkını kendinde bulabilmen için sahabe gibi olman lazım. Eğer sahabe gibi değilsen bu ayet bugün yaşamıyor demektir. Adam sana bana bakarak, ''lan bunlar insanları Allah'la aldatıp sömürüyor'' diyor, ve buradan yola çıkarak Allah ve Resulünü sevmiyorsa o zaman sen ben utanmamız lazım. Çünkü bu insanlar Allah ve Resulüne ve inananlara haksızlığa karşı geldikleri için düşman değil. Hatta tam tersine kendileri bile haksızlıklara karşı geldikleri için çile çekmiş insanlar bunlar. Dolayısıyla senin anladığın şekilde o ayetlere muhatap olmazlar. Bilmem anlatabildim mi.

Son düzenleme:

Kaptan

Mecra Yazarı
Kaptan, lafı şuraya getirmek istiyorum. Senin vermiş olduğun ayetleri bu bağlamda değerlendirmeni rica ediyorum. Çünkü Allah bunu kastediyor. O an ki fotoğrafa indi bu ayeti celile.

Bu vermiş olduğun ayeti celileye bugün birilerini muhatap etme hakkını kendinde bulabilmen için sahabe gibi olman lazım. Eğer sahabe gibi değilsen bu ayet bugün yaşamıyor demektir. Adam sana bana bakarak, ''lan bunlar insanları Allah'la aldatıp sömürüyor'' diyor, ve buradan yola çıkarak Allah ve Resulünü sevmiyorsa o zaman sen ben utanmamız lazım. Çünkü bu insanlar Allah ve Resulüne ve inananlara haksızlığa karşı geldikleri için düşman değil. Hatta tam tersine kendileri bile haksızlıklara karşı geldikleri için çile çekmiş insanlar bunlar. Dolayısıyla senin anladığın şekilde o ayetlere muhatap olmazlar. Bilmem anlatabildim mi.

Allah sana akıl, feraset ve doğru bir kavrayış nasip etsin.

Şu sözler bir müslümanın ağzından dökülecek sözler değildir. Allah icin yazdıklarını bir daha gözden geçir.

Adam, adı müslüman ama yaşantısı Müslümanca olmayanlar yüzünden çıkacak "ben peygamberin Allah'la görüştüğünü inanmıyorum. Muhammed ya yalan söylüyor ya da uyduruyor" diyecek ve sen hiç sıkılmadan "bu adamın böyle düşünmesine sebep bizim İslami yanlış yaşıyor olmamızdır onun için kınamaya hakkımız yok" diyeceksin.

Ve biz "Allah'a düşmanlık gösterenlere muslumanlarin sevgi beslediklerini göremezsin" ayetini getirdigimizde "bu ayeti günümüze taşıyamazsin" diyeceksin öyle mi? Yani bu ayet Mekkeli musriklere indi, günümüz müşriklerini bu ayetin kapsama dahil edemeyiz öyle mi?

Subhanallah! Subhanallah! Sana hicbirsey demiyorum.

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Allah sana akıl, feraset ve doğru bir kavrayış nasip etsin.

Şu sözler bir müslümanın ağzından dökülecek sözler değildir. Allah icin yazdıklarını bir daha gözden geçir.

Adam, adı müslüman ama yaşantısı Müslümanca olmayanlar yüzünden çıkacak "ben peygamberin Allah'la görüştüğünü inanmıyorum. Muhammed ya yalan söylüyor ya da uyduruyor" diyecek ve sen hiç sıkılmadan "bu adamın böyle düşünmesine sebep bizim İslami yanlış yaşıyor olmamızdır onun için kınamaya hakkımız yok" diyeceksin.

Ve biz "Allah'a düşmanlık gösterenlere muslumanlarin sevgi beslediklerini göremezsin" ayetini getirdigimizde "bu ayeti günümüze taşıyamazsin" diyeceksin öyle mi? Yani bu ayet Mekkeli musriklere indi, günümüz müşriklerini bu ayetin kapsama dahil edemeyiz öyle mi?

Subhanallah! Subhanallah! Sana hicbirsey demiyorum.
Bunları Mustafa İslamoğlu deseydi hemen kabul ederdin ama dimi. :)